Herpes na oko: foto, liečba a symptómy

Primárna infekcia očí herpesom sa najčastejšie vyskytuje v ranom detstve. Prvý prípad ochorenia zvyčajne prebieha ľahko a podobá sa obvyklej konjunktivitíde (obrázok 1-3). Posledne menované zvyčajne prechádzajú rýchlo bez komplikácií a bez zahrnutia rohovky. Ak je rohovka stále zapojená, potom slzenie a fotofóbia sa spoja so začervenaním spojiviek.

V niektorých prípadoch sa okrem týchto príznakov môže objaviť vyrážka herpetických vezikúl na viečkach (obrázok 4-5), t.j. vezikulárna blefaritída. Bubliny, ktoré sa vytvoria po niekoľkých dňoch, prasknú a zanechávajú ulcerácie, ktoré sa hojia bez zjazvenia približne za 7-10 dní. Súčasne je možné určité rozmazanie zraku.

Herpetická konjunktivitída -

Herpes na očné viečko (blefaritída) -

Primárny očný herpes sa vyskytuje práve v ranom detstve - v dôsledku postupného znižovania reziduálneho množstva protilátok proti vírusu herpesu, ktoré boli prijaté od matky počas tehotenstva. Okrem toho, ak sa herpes na oku vyskytuje na pozadí stále dosť vysokej hladiny protilátok v sére - symptómy sú zvyčajne slabé a môžu byť obmedzené konjunktivitídou.

Ak sú na pozadí nízkeho obsahu protilátok postihnuté očné viečka a očné rohovky. U mnohých pacientov sa po opakovanej primárnej infekcii môže vyvinúť opakované recidívy ochorenia. Podľa štatistík sa u 10% pacientov vyskytol prvý relaps už počas prvého roka. Na rozdiel od primárneho herpesu očí - chronická rekurentná forma ochorenia môže viesť k významným léziám rohovky, zhoršeniu a dokonca strate zraku.

Herpes oko: príčiny

Existuje mnoho typov herpes vírusu - tzv. Rodina herpesvírusov. Len 3 typy herpevírusov však spôsobujú poškodenie očí. Najčastejšie ide o vírus herpes simplex typu 1 (HSV-1), menej často vírus herpes simplex typu 2 (HSV-2) a vírus pásového oparu (HSV-3). Herpes na oku spôsobený typmi vírusov HSV-2 a HSV-3 - je oveľa ťažšie liečiť.

Po počiatočnej infekcii a regenerácii vírus herpesu pretrváva v gangliách zmyslového a autonómneho nervu. To vysvetľuje, prečo herpes vírus primárne ovplyvňuje pery, rohovku oka, ústnu sliznicu a genitálie. Faktom je, že veľké množstvo zmyslových nervových vlákien sa koncentruje v týchto tkanivách tela. A so znížením imunity sa vírus aktivuje, čo spôsobuje recidívu ochorenia.

Kontakt herpes vírusu na rohovke oka môže nastať priamym kontaktom s osobou s aktívnymi klinickými prejavmi herpesu. Okrem toho môžete nosiť vírus sami, ak máte aktívny herpes na perách alebo herpes stomatitis. Stačí, keď pľuvnete na prsty alebo sa dotknete pier svojimi rukami a potom si otrite oči. Môžete dokonca preniesť herpes z pier do oblasti očí, len utieranie uterákom.

U detí -
najmä u detí sa vyvíja herpetická choroba oka. Malé deti neustále ťahajú ruky do úst a olizujú ich. A ak má dieťa herpes na perách, koži okolo úst alebo na ústnej sliznici, tento vírus bude určite všade, vrátane očí. Preto je veľmi dôležité u malých detí na pozadí herpetickej stomatitídy alebo herpesu na pery - zakopať do očí špeciálne kvapky, ako napríklad Ophthalmoferon.

Opakované ohniská očného herpesu -

Opakované prípady ochorenia sa zvyčajne prejavujú epitelovou keratitídou (lézia povrchu rohovky). Epiteliálna keratitída sa prejavuje trhaním, fotofóbiou, pocitom cudzieho tela v oku. Najdôležitejším diagnostickým kritériom je však tvorba rohovkového defektu vo forme vetiev stromov (kvôli čomu sa epitelová keratitída často nazýva aj stromovitá alebo serpentínová). Táto forma keratitídy sa môže vyliečiť bez stopy, zvyčajne do 1-2 týždňov.

Herpes na oko: foto epiteliálnej keratitídy

V niektorých prípadoch sa herpetické lézie môžu vyskytnúť nielen na povrchu rohovky, ale aj v jej hlbších vrstvách (stroma), čo naznačuje vývoj stromálnej keratitídy. Ten sa delí na diskovú keratitídu - v tomto prípade hlavným diagnostickým kritériom bude výskyt miesta zakalenia a edému v tvare disku v rohovke. Pri diskovej keratitíde nie je žiadna stromálna nekróza.

Druhou formou stromálnej keratitídy je nekrotizujúca keratitída, ktorá prebieha s nekrózou stromatu rohovky. Zrakovo sa oblasti nekrózy javia ako belavo-zakalená infiltrácia do stromatu rohovky (môže sa vyskytnúť s poškodením alebo bez poškodenia epitelu rohovky). Infiltrácia môže byť iba jedna veľká alebo viac malých infiltrátov. Vývoj takejto nekrózy je zvyčajne spojený s patologickou reakciou imunitného systému pacienta.

Sťažnosti pacientov so stromálnou keratitídou -

 • silná bolesť
 • rozmazané videnie
 • citlivosť na svetlo (fotofóbia),
 • pocit "piesku v očiach".

Diagnostika -

Diagnózu vykonáva oftalmológ. Spravidla stačí vyšetrenie pomocou špeciálnej štrbinovej lampy, ale v prípade sporných prípadov môže byť niekedy predpísaný mikrobiologický výskum (výsev na vírusovej kultúre). Je veľmi dôležité rozlišovať herpesové oči spôsobené vírusmi herpes simplex typu HSV-1 a HSV-2 - z vírusu typu HSV-3, ktorý spôsobuje herpes zoster (pri ktorom dochádza aj k poškodeniu očí).

reklama

Herpes na oko: liečba a prevencia

Taktika liečby bude závisieť od toho, či vírus herpesu má primárnu alebo sekundárnu léziu oka, ako aj závažnosť symptómov. Herpes na očiach - liečba dieťaťa v prvom prípade nástupu ochorenia (za predpokladu, že sú pozorované len symptómy konjunktivitídy) je možné pomocou Ophthalmoferonu. Schéma - 1-2 kvapky 8-krát denne (kým príznaky neprejdú). Ak hovoríme o mladšom dieťati, potom paralelne môžete použiť liek Viferon vo forme sviečok.

Ak sa popri konjunktivitíde objavil herpes na očných viečkach, liečba okrem kvapiek Ophthalmoferon by mala zahŕňať 5% krém s Acyclovirom. Krém s acyklovirom v 5% koncentrácii sa môže aplikovať len na očné viečka a pokožku okolo očí. Ak sa vyvinula epiteliálna keratitída, musíte mať na pamäti, že pre dolné viečko môžete položiť len špeciálnu očnú masť s 3% acikloviru.

S miernymi klinickými prejavmi vyššie uvedených liekov je dosť na to, aby sa vyrovnali s prvými herpes očami. Vo veľmi zriedkavých prípadoch však novorodenci môžu mať veľmi závažné klinické prejavy. V tomto prípade je nutná núdzová konzultácia s oftalmológom a liečba systémovými antivírusovými liekmi.

Liečba opakovaných vypuknutí herpesu -

Ako sme už uviedli vyššie, s opakovanými vypuknutiami herpesu, epiteliálnej alebo stromálnej keratitídy. Pri adekvátnej liečbe vymizne epitelová keratitída do 1-2 týždňov a končí úplným hojením. Pri absencii riadnej liečby však približne 25% pacientov transformuje epitelovú keratitídu na stromálnu keratitídu (čo môže viesť k zjazveniu rohovky a niekedy dokonca k strate zraku).

1. Miestna liečba -

Epiteliálna keratitída je dokonale liečená lokálnymi liekmi. V Európe a Spojených štátoch sú na to schválené 2 lieky. Po prvé - 0,15% ganciklovirový gél (podľa schémy - 5 krát denne / t. J. Každé 3 hodiny). Po druhé, 1% roztok Trifluridínu vo forme kvapiek (podľa schémy - 9-krát denne / každé 2 hodiny po prebudení). Problém je, že pre Rusov tieto moderné drogy nie sú k dispozícii, pretože jednoducho ich nepredávame.

Preto existuje iba jedna alternatíva - Acyklovirová očná masť 3%. Tam je originálny liek - to je Zovirax (UK) - za cenu 280 rubľov za trubicu 4,5 g. Alebo môžete použiť lacný ruskej masti (výrobca Synthesis, Kurgan) - za cenu 120 rubľov za trubicu 5 g.

Aplikačná schéma -
Očná masť pre dospelých a deti je umiestnená v dolnom spojivkovom vaku (pre dolné viečko) - 5 krát denne v intervaloch 4 hodín. Zakaždým, keď sa použije prúžok masti 10 mm. Liečba trvá, kým sú príznaky + 3 dni po uzdravení.

Liečba stromálnej keratitídy -

Pri stromálnej keratitíde môžu byť predpísané lokálne glukokortikoidy. Všimnite si, že nemôžu byť použité na epitelovú keratitídu! Ale so stromálnymi by sa mali používať v kombinácii s antivírusovými látkami. Môže sa použiť napríklad 1% roztok prednizónu. V prvej fáze liečby - každé 2 hodiny, s následným zvýšením intervalu - do 4 - 8 hodín. Alternatívny prednizolón - 0,1% roztok dexametazónu.

Musíte tiež monitorovať vnútroočný tlak a keď je zvýšený - predpísať vhodnú liečbu. Na liečbu sprievodnej fotofóbie sa môže použiť 1% roztok atropínu alebo 0,25% roztok skopolamínu (obe liečivá - 3-krát denne). Pamätajte, že používanie glukokortikoidov bez lekárskeho predpisu nie je v žiadnom prípade nemožné.

2. Systémová liečba - t

V niektorých prípadoch môžu byť priradené alebo vo forme tabletiek - acyklovir alebo valaciklovírus alebo acyklovir vo forme intravenóznych infúzií. Účinná dávka acykloviru pre deti od 2 rokov a dospelých - 400 mg 5-krát denne. Pre deti do 2 rokov - 200 mg 5-krát denne. Valaciklovírus sa predpisuje - 1000 mg 2-krát denne. Trvanie liečby v každom prípade je 3 týždne (21 dní).

Liečba dospelých s oslabenou imunitou sa vykonáva so zvýšenou dávkou acykloviru až do 800 mg (5-krát denne, 3-4 týždne) alebo sa môže použiť intravenózna forma acykloviru. S rezistenciou herpes vírusu na acyklovir / valaciklovírus môže byť famciklovir predpísaný 500 mg 2-krát denne.

Očný herpes zoster -

Herpes na očiach môže byť spôsobený nielen vírusom herpes simplex (Herpes simplex, typy HSV-1 a HSV-2), ale aj herpes vírusom Herpes Zoster typu HSV-3, ktorý spôsobuje herpes zoster (synonymum - pásový opar). Počas exacerbácie vírusu herpes zoster sa môžu do procesu zapojiť aj oči a herpes opary sa vyskytujú pozdĺž prvej vetvy trojklaného nervu.

Úplne prvý príznak, ktorý sa objavuje aj v prodromálnom štádiu ochorenia (to znamená až do nástupu herpetických erupcií) sa prejavuje v špičke nosa. V akútnej fáze ochorenia sú príznaky zvyčajne veľmi výrazné, vrátane vyrážok na viečkach, koži okolo očí, kože na čele a tiež veľmi často na špičke nosa. V čele môže byť veľmi silná bolesť, prudký opuch viečok, fotofóbia.

Vo viac ako polovici všetkých prípadov dochádza k zápalu všetkých tkanív prednej a niekedy zadnej časti oka. Herpes oči, spôsobené Herpes Zoster, môžu byť závažné a veľmi často sprevádzané zjazvením rohovky. Ako následky sa môže vyskytnúť katarakta, glaukóm, chronická uveitída, zjazvenie rohovky, postherpetická neuralgia atď. (všetky tieto komplikácie zhoršujú zrak).

Diagnostika -

Diagnóza sa vykonáva na základe charakteristickej vyrážky na čele, špičke nosa a na viečkach, ako aj na základe výsledkov očných vyšetrení. Atrofické hypopigmentované lézie, ktoré vznikli v mieste minulých herpetických erupcií na čele, môžu povedať o stopách herpesu zoster, ktoré sa už v minulosti preniesli do oblasti očí. Herpetická lézia na čele a koži okolo očí, ktorá sa ešte nerozšírila do očnej buľvy, naznačuje vysoké riziko a vyžaduje neodkladnú radu od oftalmológa.

Liečba -

Základom liečby očného herpesu zoster je tabletová antivírusová látka (acyklovir, valaciklovir, famciklovir). V niektorých prípadoch sa odporúča použiť lokálne glukokortikoidy, napríklad 1% roztok prednizolónu alebo 0,1% roztok dexametazónu.

Liečba acyklovirom u detí starších ako 2 roky a dospelých sa má vykonávať podľa plánu - 800 mg perorálne 5-krát denne (počas 7-10 dní). Použitie famcikloviru u dospelých je 500 mg 3-krát denne (celkovo 7 dní), valaciklovir je 1000 mg 3-krát denne (celkom 7 dní). Treba poznamenať, že syndróm bolesti je oveľa menej presne pri použití valcicloviru a famcikloviru, ale tieto lieky budú oveľa drahšie.

U pacientov s oslabenou imunitou alebo neurologickými komplikáciami vyžadujúcimi hospitalizáciu sa acyklovir zvyčajne používa intravenózne rýchlosťou 10 mg / kg telesnej hmotnosti, infúziou každých 8 hodín (počas 7-10 dní). Pri absencii účinku liečby acyklovirom sa Foscarnet u týchto pacientov používa v dávke 40 mg / kg každých 8 hodín, kým sa všetky ohniská neliečia.

Prevencia herpes -

 • pokúsiť sa kontaktovať ľudí, ktorí majú aktívne herpetické erupcie,
 • posilniť imunitu
 • pravidelne si umyte ruky
 • ak máte opar na perách - pravidelne si umyte uteráky a po každom použití (najmä u detí) zmeňte obal na vankúš z vankúša, inak hrozí veľké riziko rozšírenia herpesu z pery do oblasti očí,
 • v prípade výskytu herpetickej stomatitídy u detí sa odporúča profylakticky pochovať Oftalmoferon do očí (pretože veľmi často olizujú prsty a potom si otria oči),
 • nepoužívajte žiadne osobné veci osoby, ktorá ochorela na herpes,
 • Ak máte v pláne zostať na slnku dlhú dobu, používajte opaľovací krém na balzam na tvár a pery obsahujúci oxid zinočnatý.

Očkovanie je možné u pacientov s ťažkým opakovaným výskytom herpesu. Ruská vakcína "Vitagerpavak" je určená na prevenciu herpes simplex typu 1 a 2. Je to nová vakcína a je stále ťažké jasne hovoriť o stupni jej účinnosti, ale pre pacientov s častým výskytom by sme ju odporúčali ako jednu z možností prevencie. Dúfame, že náš článok: Herpes na oko fotografie, liečba a príznaky - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár