Frontitis - Symptómy a liečba

Frontalitída je zápal čelných dutín. Čelné dutiny sú jedným zo štyroch párov nosových dutín (stále sú čeľustné, etmoidné a sfenoidné dutiny). Čelné dutiny sa nachádzajú v prednej kosti bezprostredne nad očami (obr. 1).

Doplnkové dutiny (vrátane čelných dutín) sú dutiny, ktoré sú naplnené vzduchom a sú z vnútornej strany lemované sliznicou. Cez malé otvory sú čelné dutiny spojené s hornými nosnými priechodmi. Sinusy sa podieľajú na filtrácii a zvlhčovaní vzduchu, rovnako ako dávajú silu lebke.

Predné: foto

Zápal dutín sa často nazýva zovšeobecnený pojem "sinusitída" (zo slova "sinus" - sinus a koniec "-it" - zápal). Pod "sinusitídou" sa rozumie zápal ktoréhokoľvek zo štyroch párov paranazálnych dutín -

 • frontálna sinusitída (zápal frontálnych sinusov)
 • sinusitída (zápal čeľustných dutín),
 • etmoiditída (zápal etmoidných dutín),
 • spenoiditídy (zápal sínusov).

Frontitis: Príznaky

Hlavné príznaky frontitídy u dospelých sú uvedené nižšie.

 • bolesti hlavy (bolesti sú možné aj pri dotyku s čelom),
 • pocit tlaku na oči
 • porušenie čuchu,
 • horší kašeľ v noci
 • malátnosť, únava, slabosť,
 • vysoká teplota
 • boľavé hrdlo,
 • nepríjemný alebo kyslý dych.

Pri dlhodobej chronickej hnisavej alebo polypóznej hranici môže pacient pociťovať hnisavé abscesy na čele, opuchy a abscesy v oblasti očných viečok, môžu sa vyskytnúť symptómy, ktoré sú charakteristické pre prepuknutie hnisu zo sínusu do očnej jamky alebo mozgu.

Chronická hnisavá frontitída: foto

reklama

Príčiny frontálnej sinusitídy -

Nižšie uvádzame hlavné príčiny vzniku frontálnej sinusitídy, ako aj rizikové faktory, ktoré samy o sebe nespôsobujú, ale prispievajú k rozvoju zápalu v dutinách.

 • Akútne frontálne ochorenie sa najčastejšie vyvíja na pozadí ARVI a chrípky -
  vo väčšine prípadov sa zápal frontálnych sinusov vyskytuje práve na pozadí chladu (vírusová povaha). So studeným opuchom nosovej sliznice, sliznicami nosových dutín. Opuch slizníc môže viesť k tomu, že otvory, cez ktoré dutiny komunikujú s nosnou dutinou - sa prekrývajú.

  To vytvára podmienky, za ktorých je odtok hlienu a zápalového exsudátu do nosnej dutiny narušený z dutín. V tomto prvom štádiu zápalu v čelných sinusoch stále neexistuje adherujúca bakteriálna infekcia, t.j. chýba hnis. Avšak v neprítomnosti včasnej liečby sa v uzavretej dutine v neprítomnosti odtoku zápalového exsudátu a hlienu nevyhnutne vyvinie bakteriálny zápal s tvorbou hnisu.

 • Chronické zápalové ochorenia nosa -
  Je to druhá najčastejšia príčina vzniku frontálnej sinusitídy, pri ktorej sa v nazálnych priechodoch akumuluje mnoho patogénnych baktérií a húb. Chronický zápal tiež podporuje opuch sliznice, ktorý narúša odtok hlienu z dutín a prispieva k rozvoju zápalu. V tejto skupine pacientov má frontálna sinusitída spravidla chronický priebeh a vyvíja sa so závideniahodnou pravidelnosťou.
 • Alergická rinitída -
  Alergická rinitída je tiež často príčinou zápalu čelných dutín. Pri tejto rinitíde dochádza k prudkému nárastu sekrécie hlienu v dutinách a nosovej sliznici. To spôsobuje opuch sliznice, ktorá porušuje výstup hlienu z dutín do nosnej dutiny. Opuch sliznice tiež zhoršuje skutočnosť, že pacienti užívajú antihistaminiká, ktoré sú vo všeobecnosti kontraindikované pri zápale paranazálnych dutín.

Rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju frontálnej sinusitídy -

 • časté prechladnutie
 • alergická rinitída,
 • zakrivenie nosovej priehradky,
 • časté / trvalé používanie studených sprejov, antihistaminík,
 • fajčenie (porušuje mechanizmus úniku hlienu z dutín do nosnej dutiny),
 • zväčšené mandle, prítomnosť adenoidov,
 • slabá imunita
 • plesňové infekcie.

Diagnóza akútnej frontálnej sinusitídy -

ORL lekár skontroluje nosovú dutinu na zápal, proliferáciu polypov, prítomnosť adenoidov, skontroluje mandle. V ideálnom prípade lekár odoberie vzorku hlienu z nosa na mikrobiologické vyšetrenie, aby sa určilo, ktoré mikroorganizmy spôsobili rozvoj frontálnej sinusitídy (vírusy, baktérie alebo huby). Toto je obzvlášť dôležité, ak máte chronické ochorenia nosa / hrdla, alebo ak sa vám zápal dutín stane závideniahodnou stálosťou.

Ďalšie výskumné metódy -
1) mikrobiologické vyšetrenie hlienu (pozri vyššie), t
2) röntgenové vyšetrenie čelných dutín a ešte lepšie CT (počítačová tomografia),
3) test alergie (pretože alergická rinitída môže spôsobiť frontalitídu),
4) možný úplný krvný obraz.

Predné röntgenové snímky a počítačová tomografia: foto

Predné: ošetrenie

Ako liečiť frontálne ochorenie - bude závisieť predovšetkým od formy ochorenia (akútne alebo chronické), ako aj od povahy zápalového procesu (serózny, hnisavý alebo polypous). Je tiež dôležité pochopiť príčinu zápalu (alergia, vírus, baktérie, huby), pretože zoznam predpísaných liekov a postupov na ňom bude závisieť.

To znamená, že ak nechcete, kvôli nesprávnej liečbe, čelná sinusitída prešla do chronickej hnisavej formy, ktorá vyžaduje povinný chirurgický zákrok, kontaktujte svojho ORL lekára od samého začiatku. Lekár vás preskúma, v prípade potreby vás požiada o vyšetrenie a potom budete musieť pokojne piť tabletky doma a kvapkať nosné kvapky (24stoma.ru).

1. Liečba akútnej frontálnej sinusitídy -

Akútna frontalitída, ktorá sa objavila na pozadí akútnych respiračných vírusových infekcií a chrípky alebo alergickej rinitídy, je možné liečiť protizápalovými liekmi na báze ibuprofénu, čím sa zníži bolesť a zníži zápal. Rovnako ako špeciálne kvapky do nosa - na vytvorenie odtoku hlienu a zápalových sekrétov z dutín do nosnej dutiny.

tj Najdôležitejšou vecou pri liečbe je vytvoriť dobrý odtok exsudátu a hlienu zo sínusu do nosovej dutiny. Väčšina príznakov akútnej sínusitídy začne miznúť v priebehu niekoľkých dní liečby, ale musíte dokončiť celý priebeh liečby predpísaný lekárom.

Kvapky na zmiernenie upchatia nosa -
Majte na pamäti, že tradičné vazokonstrikčné kvapky z nachladnutia sa nemôžu použiť na zápal sínusov viac ako 2-3 dni. Je to spôsobené tým, že po tomto období začínajú mať opačné účinky (kvôli závislosti) a zhoršujú stav sliznice. Na zmiernenie upchatia nosa tvárou v tvár frontalitíde je najlepšie použiť nasledujúce lieky:

 • Sprej "Rinofluimucil" (Taliansko, stojí asi 250 rubľov) -
  Sprej pozostáva z dvoch aktívnych zložiek, z ktorých jedna znižuje sekréciu hlienu a hnisu a tiež uľahčuje ich vyprázdňovanie a druhá odstraňuje opuch z nosovej sliznice. Tento sprej bude dokonale kombinovaný s liekmi (ako napríklad "Sinupret", "Sinuforte"), ktoré stimulujú odvykací zápalový exsudát zo sínusov.
 • Sprej "Nasonex" (Belgicko, od 500 rubľov) -
  účinná látka - nízka dávka glukokortikoidov. Dokonale zmierňuje upchatie nosa a môže sa používať dlhú dobu (2 - 3 mesiace), čo je dôležité pri chronickom zápale dutín, nosných priechodoch, pri alergickej rinitíde. Tento liek bude tiež dobre kombinovaný so stimulantmi pre hlienový výtok z dutín (Sinupret alebo Sinuforte).

Prípravky na stimuláciu výtoku hlienu z dutín -
tieto liečivá môžu byť vo forme kvapiek alebo pretiahnutia. Skladajú sa výlučne z rastlinných zložiek, ktoré by mali byť príjemné pre ľudí, ktorí hľadajú tradičné liečebné metódy. Okamžite hovoríme, že takéto lieky môžu byť len pomocným prostriedkom liečby, ale nie hlavnou metódou liečby.

Rastlinné zložky nižšie uvedených liekov spôsobujú zvýšenie funkcie riasovitého epitelu sliznice (riasy, takpovediac), čo prispieva k odstráneniu hlienu a exsudátu z dutín do nosnej dutiny cez malé otvory medzi nimi.

 • Droga "Sinupret" (Nemecko) -
  vyrába slávna spoločnosť "Bionorica" ​​vo forme kvapiek a dražé. Obsahuje výťažky z liečivých rastlín s protizápalovými účinkami, ako aj uľahčenie odstraňovania hlienu a zápalového výpotku z dutín. Náklady na 350 rubľov.
 • Droga "Sinuforte" (Španielsko) -
  uvoľňovacia forma - vo forme kvapiek nosného dňa. Vyrobené na základe extraktu liečivej rastliny. ako aj predchádzajúca príprava tiež podporuje odstraňovanie hlienu a zápalového exsudátu zo sinusov. Náklady okolo 2300 rubľov.

Antibiotiká vpredu -

Ako sme písali vyššie: akútne frontálne ochorenie sa najčastejšie vyvíja na pozadí akútnej respiračnej vírusovej infekcie a chrípky a antibiotiká nie sú známe tým, že by pôsobili na vírusy. Je rozumné piť antibiotiká na akútne frontálne ochorenie len vtedy, ak sa objaví bakteriálna infekcia a vznikne hnisavý zápal, ale to sa nestane okamžite.

Ak existujú indikácie na užívanie antibiotík, potom liek prvej voľby je Amoxicilín v kombinácii s kyselinou klavulanovou. Lieky, ktoré obsahujú túto kombináciu: "Augumentin", "Amoxiclav". Ak je pacient alergický na antibiotiká skupiny penicilínu, je lepšie použiť -

 • fluorochinolónové antibiotiká (napríklad ciprofloxacín),
 • makrolidy ("klaritromycín", azitromycín ").

Antibiotiká na prednej strane sú predpísané asi 10-14 dní. Po 5 dňoch od začiatku liečby je však potrebné vyhodnotiť účinnosť liečby. Ak sa nedosiahne významné zlepšenie, je najlepšie predpísať silnejšie antibiotikum.

2. Liečba chronickej frontálnej sinusitídy -

Ak má frontálny priebeh chronický priebeh, je najprv potrebné vykonať mikrobiologické štúdium nazálneho hlienu a endoskopického vyšetrenia, ako aj počítačovú tomografiu. To umožní určiť typ zápalu a vybrať si medzi konzervatívnou a chirurgickou liečbou.

V prípade chronického hnisavého priebehu alebo v prítomnosti polypov v dutinách / nosných priechodoch je v nemocnici potrebná chirurgická liečba na odstránenie polypov a zapálenej sliznice z dutín. Rovnaká operácia sa môže súčasne použiť na liečenie zakriveného nosného priehradky.

Možné komplikácie -

Komplikácie vznikajú spravidla len v dôsledku samoliečby pacienta a neskorej liečby lekárom. Najviac neškodnou komplikáciou je transformácia akútnej frontálnej sinusitídy na chronický hnisavý alebo polyposis, s potrebou chirurgického zákroku. Medzi najzávažnejšie komplikácie môžu patriť: absces mozgu, absces očných jamiek a strata zraku, tromboflebitída tváre, sepsa ... Dúfame, že náš článok na tému: Frontálne symptómy a liečba doma - sa ukázali byť pre vás užitočné

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár