Herpes na perách: liečba, foto

Herpes na perách - chronická rekurentná forma herpesu, ktorá je dôsledkom infekcie herpes vírusom v ranom detstve. Potom, čo má dieťa primárnu herpetickú infekciu - vírus herpesu zostáva v tele po celý život a je pravidelne aktivovaný, čo spôsobuje tvorbu herpetickej erupcie na perách a koži okolo úst.

Prvý prípad herpesu sa vždy vyskytuje vo forme herpetickej gingivostomatitídy. V 90% prípadov je primárny prípad ochorenia mierny a rodičia ho zvyčajne berú na príznaky zubného kazu. Všetky opakované vypuknutia herpesu sa najčastejšie objavujú na perách, niekedy na koži tváre a ústnej sliznici.

Herpes na perách: foto

Na týchto fotografiách môžete vidieť príklady mierneho herpesu. V niektorých prípadoch môžu herpetické erupcie úplne zachytiť celý povrch pier, ako aj kožu okolo celého úst. Deti majú často kombinované lézie, keď sa vyrážky objavia súčasne na perách, v ústach alebo okolo očí.

Ako vyzerá herpes na perách: foto

Skutočnosť, že herpes sa vyskytuje najčastejšie na perách, nie je náhodná. Po primárnej chorobe vírus herpes simplex pretrváva po celý život v senzorických a autonómnych gangliách nervov (zhluky nervových buniek). To je dôvod, prečo sa herpetické erupcie vyskytujú primárne tam, kde je veľké množstvo zmyslových nervových vlákien. Mnohé z nich sú na perách, ústnej sliznici a očnej rohovke.

Herpes na perách: príčiny

Vírus herpes simplex je jedným z najbežnejších vírusov, ktoré ľudia získali. Zaujímavý fakt o oparoch na perách - liečba herpetických lézií je spomínaná v rukopisoch z tisícok rokov, ale teraz tento vírus stále trpíme. Existuje celá rodina herpesvírusov, ale herpes červených pier Qais je spôsobený len vírusom herpes simplex (typy HSV-1 a HSV-2).

1. Príčiny primárneho herpesu -

Keď sa narodí dieťa, v jeho krvi sa zistia protilátky proti vírusu herpesu získané od matky počas tehotenstva. Kým titer týchto protilátok je dostatočne vysoký, ochorenie sa nevyskytuje napriek skutočnosti, že dieťa už môže byť infikované vírusom herpesu. Postupne sa znižuje počet materských protilátok a zvyčajne v období 6-24 mesiacov - prvé vypuknutie herpesu sa vyskytuje u dieťaťa.

Ako sa infekcia vyskytuje?
K infekcii dieťaťa v ranom detstve dochádza prostredníctvom ľudí, ktorí majú kontakt s dieťaťom, ako aj prostredníctvom osobných vecí chorých ľudí. Najviac infekční sú ľudia, ktorých herpes je v štádiu prasknutia alebo neporušených vezikúl. Infekcia dieťaťa sa však môže vyskytnúť aj u osoby bez klinických prejavov herpesu - napr.

 • cez bozky
 • používanie jednotlivých jedál a prístrojov na potraviny, t
 • prostredníctvom použitia uterákov alebo osobných predmetov
 • a dokonca aj dotykom subjektov dotknutých osobou s aktívnymi klinickými prejavmi herpesu.

2. Príčina opakovaného prepuknutia herpesu -

Počas počiatočného kontaktu s bunkami preniká herpes vírus hlboko do tkaniva, vrátane nervových vlákien. Šírenie pozdĺž nervových vlákien, vírus preniká do nervových ganglií, v ktorom bude v neaktívnom spiacom stave po celý život. Pod vplyvom nepriaznivých environmentálnych faktorov sa vírus bude periodicky aktivovať a spôsobovať klinické prejavy.

Opakujúce sa opary na perách: príčiny

 • kontakt s osobou s klinickými prejavmi herpesu,
 • oslabená imunita na pozadí prechladnutia,
 • oslabená imunita u pacientov užívajúcich steroidy, chemoterapiu, hepatitídu ...
 • hypotermia,
 • nadmerné vystavenie slnku, dehydratácia,
 • stres a ťažká fyzická únava,
 • odreniny, odrezky, škrabance na koži a červené okraje pier,
 • zubné a kozmetické postupy,
 • počas menštruácie u žien.

Herpes na perách: príznaky

Dôležité je, že po aktivácii vírusu sa herpes opary neobjavia okamžite. Na samom začiatku môžete mať pocit, že sa na určitej časti pery objavilo svrbenie, pálenie, začervenanie alebo pocit prasknutia tkanív. Takéto príznaky vždy predchádzajú štádiu aktívnych herpetických erupcií a toto obdobie sa nazýva prodromálne obdobie ochorenia.

Pre rôznych ľudí môže toto obdobie trvať niekoľko hodín až 1-2 dni. Mnohí pacienti sa pýtajú: ak sa na perách objavil herpes, než aby sa rýchlo hojil - a odpoveď je, že účinná rýchla liečba je možná len vtedy, keď ju začnete už v tomto prodromálnom období (pred výskytom herpetických vezikúl). Nižšie Vám odporučíme herpes masť na perách, ktorej používanie v tomto období môže niekedy dokonca zabrániť vzniku vyrážok.

Fázy aktívnych klinických prejavov -

Na samom začiatku vývoja aktívnej fázy ochorenia si pacient všimol, že na tej časti červeného okraja pier (kde boli svrbenie a pálenie) sa objavil mierny opuch. Je to spôsobené tým, že počas tohto obdobia sa herpes vírus začne aktívne deliť, čo končí tvorbou herpetických vezikúl. Tekutina vo vezikulách je veľmi nákazlivá a jednoducho sa hemží vírusom herpesu. To je dôvod, prečo v žiadnom prípade nemôžete vytlačiť bubliny, pretože to povedie k zvýšeniu plochy postihnutého pery.

Najprv sa bubliny naplnia čírou kvapalinou, ale postupne sa zakalí. Po objavení sa opuchu sa herpetické vezikuly objavia takmer okamžite a ich spontánne otvorenie trvá zvyčajne 2 dni. Ak ste nezačali s liečbou herpesu ihneď, je veľmi dôležité, aby ste ju začali pred otvorením herpetických vezikúl (tj do 48 hodín po nástupe herpetických erupcií). V opačnom prípade nebude liečba viesť k rýchlejšiemu hojeniu.

Zvyčajne na 3. deň, všetky drobné bubliny praskli a pri kombinácii vytvorili jeden veľký „mokrý vred“ (Obr. 7). Mimochodom, počas tohto obdobia otvorenia vezikúl sa niekedy môže vyskytnúť mierne zvýšenie telesnej teploty + zvýšenie submandibulárnych lymfatických uzlín. Približne 4-6 dní sa povrch ulcerácie prekryje krustami (obr. 8-10). Táto fáza je stále nákazlivá, pretože z trhlín v krustách je stále tekutina bohatá na vírus.

Keď zápal ustúpi pod kôrou, začnú sa postupne obnovovať červené okraje pery, vyskytujú sa od 7 do 12 dní. V žiadnom prípade nemôžu byť kôry odtrhnuté, pretože to môže viesť k novému prepuknutiu herpesu a predĺženiu procesu hojenia (na mieste odstránených kôrov sa znovu objaví mokrý vred, ktorý sa opäť stane pokrytým kôrou, pod ktorou sa hojenie začne znova).

Celkové trvanie vypuknutia herpesu na perách (až do okamihu úplnej epitelizácie) je v priemere 12-13 dní. Pri použití klasických liečiv založených na mierne zastaranom acyklovire sa však trvanie ochorenia znižuje na 8,5 dňa, čo potvrdzujú klinické štúdie. Ale najlepší liek na herpes na perách, ktoré popisujeme nižšie (za predpokladu, že ste začali používať rýchlo) - môže znížiť toto obdobie na 6 dní, a niekedy dokonca zabrániť vyrážky.

reklama

Ako liečiť herpes na perách -

Ak je na perách herpes, liečba sa vykonáva pomocou antivírusového účinku. Priebeh liečby zvyčajne trvá 4 až 6 dní, čo vám umožňuje skrátiť trvanie príznakov ochorenia - bolesť a nepohodlie, ako aj urýchliť hojenie pier. Najvýraznejší výsledok liečby možno dosiahnuť, ak začnete liečbu v prodromálnom štádiu ochorenia (pozri vyššie) alebo v priebehu prvých 12 hodín po nástupe herpetických vezikúl.

Zvážte, že liečba bude prinajmenšom nejako účinná len vtedy, ak sa začne skôr ako 48 hodín po výskyte vyrážky. Po tomto období a / alebo po otvorení herpetických vezikúl - použitie antivírusového krému alebo tabliet vám nedovolí nejako výrazne ovplyvniť rýchlosť hojenia. Nižšie nájdete zoznam najlepších prostriedkov na lokálnu aplikáciu na pery (vo forme masti / krému), a tiež vám povie, čo môžete použiť herpes tablety na perách v ťažkých prípadoch ochorenia.

Najlepšia masť na opar na perách -

Herpes na perách - liečba sa tradične vykonáva s antivírusovými liečivami, ktoré sa používajú topicky vo forme masti alebo krému obsahujúceho Acyklovir alebo Penciclovir. Upozorňujeme, že rôzne prostriedky majú rôznu účinnosť - v závislosti od začiatku liečby. Ale v prípade ťažkého priebehu herpesu, antivírusové lieky už môžu byť požadované v záložke.

1. Krém Zovirax Duo-Aktiv (UK) -

Tento herpes krém na perách považujeme za najlepší (pre dospelých a mládež od 12 rokov). Zovirax krém® Duo-Active je originálny liek acyklovir. Liečivo obsahuje kombináciu 5% acykloviru a 1% hydrokortizónu. Acyklovir blokuje reprodukciu vírusu a hydrokortizón znižuje zápal a opuch. Ak sa aplikácia krému začne ešte pred objavením herpetických vezikúl, hydrokortizón vám niekedy dokonca umožňuje zabrániť ich tvorbe.

Ak sa aplikácia začne po objavení sa vyrážky - prítomnosť hydrokortizónu významne skráti dobu hojenia (v porovnaní s krémami obsahujúcimi len acyklovir). Preto veríme, že je to najlepší liek na herpes na perách rýchleho konania. Krém obsahuje aj propylénglykol - na uľahčenie prenikania acykloviru do buniek infikovaných vírusom, ako aj zložiek, ktoré ženám umožňujú, aby sa po vysušení aplikovali.

Ďalšou významnou výhodou kombinácie acykloviru a hydrokortizónu boli klinické štúdie. Ukázalo sa, že pridanie hydrokortizónu k acykloviru prispelo k zníženiu frekvencie nových ohnísk herpesu na perách. Takýto pokles však bol významný len u pacientov, ktorých imunita bola v normálnom, nespochybnenom stave (24stoma.ru).

Režim -
naneste tenkú vrstvu na herpetické erupcie a kožu s nimi hraničiacu 5 krát denne (v intervaloch približne 4 hodiny) počas 5 dní. V Zovirax Duo-Aktiv je cena za 2-gramovú trubicu asi 290 rubľov. Dôležitým bodom - krém bude mať naozaj vynikajúci účinok v neprítomnosti rezistencie vášho herpes vírusu na acyklovir. Najčastejšie sa vyskytuje rezistencia so zníženou imunitou a / alebo na pozadí pravidelného užívania acykloviru v minulosti. V týchto prípadoch je lepšie zvoliť krém Fenistil-Penzivir.

2. Krém Fenistil-Pentsivir (Švajčiarsko) -

Krém Fenistil-Penzivir obsahuje 1% pencikloviru, ktorý je jedným z najlepších antivírusových prostriedkov proti herpesu na perách (oveľa silnejší ako acyklovir). Penciklovir je derivát famcikloviru, t.j. jeden z najsilnejších antivírusových liekov. Môže byť použitý od 12 rokov. Zvláštnosťou lieku je, že prakticky neexistujú rezistentné kmene herpes vírusu, takže je účinný aj v prípadoch, keď vám acyklovir nepomôže.

Dôležitým bodom je, že ak sú lieky na báze acykloviru obzvlášť účinné, len vtedy, keď ich začnete používať počas prvých 12 hodín po objavení sa vyrážky, potom Fenistil-Pentsivir nestráca svoju účinnosť ani v neskorších obdobiach. tj ak od vyrážky uplynulo viac ako 12 hodín a dokonca viac ako 24 hodín, je lepšie kúpiť Fenistil-Pentzivir. Krém obsahuje aj polypropylénglykol a makrogol - na zlepšenie prieniku pencikloviru do buniek infikovaných vírusom.

Režim -
jedinou nevýhodou lieku je nepohodlný režim, pretože krém sa má aplikovať každé 2 hodiny (iba 8-krát počas dňa). Avšak, liek by mal byť používaný zvyčajne len 4 dni, pretože Penciklovir má dlhý polčas buniek. Z tohto dôvodu je antivírusový účinok krému zachovaný aj do 2 dní po ukončení jeho aplikácie. Cena Fenistil-Pentsivir za trubicu 2 g bude od 350 rubľov. Možnosť krém s tonizujúcim účinkom - od 430 rubľov.

3. Krém Zovirax (UK) -

Jedná sa o pôvodný liek acyklovir vo forme 5% krému. Na rozdiel od Zovirax Duo-Active krém - bežný Zovirax neobsahuje hydrokortizón, a preto ho možno používať bez vekového obmedzenia. Opakujeme, že Zovirax obsahuje presne originálny vzorec acykloviru, ktorý zaručuje vysokú účinnosť lieku (za predpokladu, že váš herpes vírus nemá rezistenciu na acyklovir).

Prípravok obsahuje dimetikón, ktorý umožňuje po vysušení aplikovať kozmetiku (napr. Rúž), ako aj polypropylénglykol, čo uľahčuje prienik acykloviru do buniek postihnutých vírusom. Liek sa používa 5-krát denne v intervaloch 4 hodín, zvyčajne v priebehu 5-6 dní. Náklady v lekárňach - od 190 rubľov na tubu 5 g.

Cenovo dostupnejšie lieky -
Okamžite hovoríme, že jednoducho neexistujú žiadne alternatívy k Fenistil-Pencivir alebo Zovirax Duo-Active, ktoré obsahujú penciklovir alebo acyklovir v kombinácii s hydrokortizónom - v ruských lekárňach. Ale existuje veľká skupina krémov a mastí, ktoré obsahujú len 5% acykloviru.

Najlacnejším nástrojom je 5% Acyklovir Akrikhin masť. Jeho cena je od 35 rubľov. Je potrebné poznamenať, že masť je oveľa horšia absorbovaná ako krém, čo zhoršuje prenikanie acykloviru cez pokožku pokožky. Preto si vyberte formu vo forme krému (napríklad Acyclovir-Sandoz, Acyclovir-Belupo, Acyclovir-Hexal), ktorej cena začína od 70 rubľov.

Herpes na perách: liečba rýchlo za 1 deň

Tablety antivírusových liekov, ako je napríklad Valaciklovir alebo Famciclovir, sa môžu používať aj na liečbu chronických rekurentných herpesov u dospelých. V porovnaní s acyklovirom majú tieto lieky vysokú biologickú dostupnosť, pohodlný režim a okrem toho prakticky neexistujú rezistentné kmene vírusu herpes simplex. Na druhej strane sú tieto lieky drahšie a neodporúčajú sa deťom.

 • valacykloviru -
  Klinické štúdie ukázali, že krátka denná dávka užívania vysokých dávok valacikloviru je ešte účinnejšia ako dlhý priebeh obvyklých priemerných dávok. Najlepšie výsledky liečby herpesu na perách boli dosiahnuté, keď bol liek užívaný v dávke 2000 mg dvakrát denne (s intervalom 12 hodín) - liek musíte užívať len 1 deň.

  Valtrex (UK) je pôvodným liekom valacikloviru. Balenie 10 tab. 500 mg - vás bude stáť okolo 1250 rubľov. Existujú však lacnejšie generiká. Napríklad farmaceutická spoločnosť Valaciclovir Canon-Pharma (Rusko) stojí od 420 rubľov - za 10 kariet 500 mg, čo je len dosť na krátku 1 dennú terapiu.

 • famciklovir -
  Je to jeden z najúčinnejších a najmodernejších antivírusových prípravkov pre herpes vírus. Famciklovir vstupujúci do tela sa mení na penciklovir, tzn. je predtvarovaný analóg smotany Fenistil-Pentsivir. Existujú 2 varianty režimu: 1) 1500 mg sa vypije jedenkrát, 2) 750 mg 2-krát denne - s 12-hodinovým intervalom medzi dávkami.

  Druhý spôsob podávania je najúčinnejší. Produkty famcikloviru nie sú také početné a zvyčajne sa v ruských lekárňach nachádza len Famvir (Novartis, Švajčiarsko). Karta Balenie 3. 500 mg vás bude stáť od 1400 rubľov, čo stačí na krátku jednodňovú liečbu.

Je dôležité: Najúčinnejšia liečba týmito liekmi bude, ak ich začnete užívať buď počas prodromálneho štádia ochorenia (keď sa svrbenie a brnenie objaví na perách, ale stále nie sú žiadne herpetické bubliny), alebo počas prvých 12 hodín po nástupe herpetických erupcií. Ak sa tieto lieky používajú neskôr (do 72 hodín), ich účinnosť bude samozrejme nižšia. Mimochodom, vhodnejšie by bolo použitie famcikloviru neskôr.

Môžem použiť Acyclovir -

Ako v prípade acyklovirových tabliet, účinný režim podávania je 400 mg 5-krát denne počas 5 dní. Dávka 400 mg je jediná účinná u dospelých a detí vo veku od 2 rokov. To je však v rozpore s oficiálnymi ruskými pokynmi, kde dávkovanie 400 mg je predpísané len pre ťažké prípady a základná dávka je len 200 mg. Klinické štúdie (zdroj) ukázali, že dávka 200 mg nemá prakticky žiadny vplyv na trvanie symptómov alebo na čas hojenia.

Lekárske organizácie v USA a Spojenom kráľovstve neodporúčajú odoberať kartu. acyklovir na liečbu herpesu na perách u dospelých pacientov s chronickou rekurentnou formou herpesu, preferujúc valaciklovírus a famciklovir. Faktom je, že rezistencia na acyklovir u pacientov s oslabeným imunitným systémom a / alebo pravidelných cyklov užívania liekov s acyklovirom v minulosti môže dosiahnuť 10 až 27%, čo často spôsobuje, že liečba aciklovirom je jednoducho neúčinná.

Тем не менее в детской практике таблетированный Ацикловир является незаменимым препаратом, и достаточно хорошо работает, однако применять его стоит только при тяжелом течении вируса герпеса. Pre deti do 2 rokov sa zvyčajne používa polovica účinnej dávky dospelých, t. 200 mg 5-krát denne (počas 5 dní).

Ako liečiť herpes na perách detí -

Keď sa objaví vypuknutie herpesu na perách, je dôležité skúmať ústnu dutinu dieťaťa kvôli výskytu herpetickej stomatitídy na sliznici, pretože deti majú často spojené lézie. Ústna dutina sa musí starostlivo skúmať, pretože vyrážky sa dajú nájsť aj na ťažko dostupných povrchoch - na bočných a dolných plochách jazyka, na sliznici tváre, na vnútornej strane pier, mandlí, na mäkkom podnebí ...

Pri absencii poškodenia ústnej dutiny - ukazuje použitie krému s Acyclovirom 5%. Môže to byť buď agens s pôvodnou acyklovirovou molekulou (napríklad Zovirax), alebo v akejkoľvek lekárni existuje veľký výber lacných generík za rozumných 50-100 rubľov. Pri ťažkom poškodení pier a kože v okolí úst začnite užívať tablety Acycloviru. Pre deti do 2 rokov podľa schémy - 200 mg 5-krát denne, 5 dní. Pre deti staršie ako 2 roky a dospelých - 400 mg 5-krát denne, 5 dní.

Pri kombinácii herpesu na perách a ústnej sliznici bude stratégia nasledovná. U malých detí so strednou závažnosťou ochorenia sa vyrážky na sliznici ústnej dutiny liečia Miramistinom vo forme spreja a lieku Holisalom. Vyrážka na pery - Aciklovir krém 5%. Ak chcete zlepšiť liečbu, môžete použiť liek Viferon vo forme sviečok. Na zmiernenie príznakov intoxikácie - Nurofen sirup. Pri ťažkej chorobe - to isté, odstráňte len Viferon, ktorý nahradíte predtvarovaným Acyklovirom.

Herpes na perách počas tehotenstva -

Ako liečiť herpes na perách počas tehotenstva - všetko je veľmi jednoduché a bežné krémy s 5% acikloviru na vonkajšie použitie sa používajú na liečbu iných ako závažných foriem herpesu. Je možné použiť ešte silnejší Phenistil-Penzivir, ale po konzultácii s lekárom (tento liek je lepšie vybrať si, či máte zvyčajne závažné epidémie herpesu). Možno, že použitie tabliet a foriem Acyclovir, ale opäť len v ťažkých prípadoch, a to len po odporúčaní lekára.

Komplikácie herpesu -

1) Jednou z častých komplikácií herpesu na perách je šírenie vírusu do oblasti očí. Herpetické poškodenie očí je zvyčajne spôsobené tým, že chorá osoba si najprv trlala pery o opar alebo opuchla o prsty a potom si otriasla oči tou istou rukou. Tiež šírenie infekcie je možné počas uterákov. Malé deti sú na tento problém obzvlášť náchylné a predčasná liečba tu môže dokonca viesť k slepote.

2) Nemenej často komplikácie u detí - šírenie herpesu na ústnej sliznici. U dospelých je to zriedkavé. Choroba sa nazýva herpetická gingivostomatitída. Prejavuje sa tvorbou bublín najprv na sliznici ústnej dutiny, ktorá praskla s tvorbou ulcerácií (na zadnej strane).

3 a 4) Dôsledkom herpesu v ústach úst môže byť objavenie sa trhliny v rohu úst (v tomto prípade by sa trhlina mala liečiť fungicídnymi krémami). A samozrejme by ste sa nemali zaoberať orálnym sexom, pretože následkom môže byť závažný genitálny herpes so svojím partnerom.

Prevencia herpesu na perách -

Prevencia herpesu na perách zahŕňa:

 • vyhýbať sa priamemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú herpes opary,
 • pravidelne si umyte ruky
 • umývanie uterákov a obliečok na vankúš - po každom použití,
 • nepoužívajte žiadne osobné veci osoby, ktorá ochorela na herpes,
 • ak vaše pery vyschnú - použite hydratačný balzam / krém,
 • ak máte v pláne zostať na slnku dlho, používajte opaľovací krém alebo balzam na pery obsahujúci oxid zinočnatý.

Pre pacientov s ťažkým opakovaným prepuknutím herpesu, môžete použiť vakcínu "Vitagerpavak" (ruská; pre prevenciu herpes simplex typu 1 a 2). Nemôžeme povedať, aká je efektívna, pretože uskutočnili rozsiahle nezávislé štúdie. Vakcína je dostupná len na niektorých klinikách v Moskve a Petrohrade. Dúfame, že náš článok: Herpes na ošetrenie pier rýchlo a efektívne - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár