Sucho v ústach: čo spôsobuje ochorenie

Trvalé sucho v ústach vyplýva zo zníženia obsahu vlhkosti v ústnej sliznici, ktorá je vo väčšine prípadov spojená so znížením množstva slín vylučovaných slinnými žľazami. Sucho v ústach sa tiež nazýva termín "sucho v ústach" (obrázok 1).

Sucho v ústach sa vyskytuje asi u 10% populácie (ženy sú na ňu najviac náchylné). Ak hovoríme len o ľuďoch v dôchodkovom veku, bude ich viac medzi pacientmi s xerostómiou - asi 25%. Je to spôsobené tým, že starší ľudia používajú viac liekov, ktoré ovplyvňujú množstvo produkcie slín, ako aj zhoršenie funkcie slinných žliaz súvisiace s vekom.

Funkcie slín v ústnej dutine -

Normálne dospelý zdravý človek produkuje asi 1,5-2,0 litrov slín denne, ktoré sa zvyčajne prijímajú neviditeľne. Sliny sú vylučované tromi pármi veľkých slinných žliaz - submandibulárnymi, sublingválnymi a príušnými a vstupujú do ústnej dutiny cez ich kanály (Obr. 2). Aj v ústnej sliznici je mnoho malých slinných žliaz, ale objem slin, ktoré produkujú, nie je príliš veľký.

Zvlhčujúci účinok slín pomáha chrániť ústnu sliznicu pred vredmi, eróziami, prasklinami. Sliny obsahujú lyzozým (baktericídnu zložku) a protilátky, ktoré umožňujú účinne chrániť sliznicu pred infekčnou léziou a brániť rastu mikroorganizmov. Sliny majú tlmivú kapacitu, ktorá neutralizuje kyselinu mliečnu produkovanú kariogénnymi baktériami a tým chráni zuby pred zubným kazom.

Sliny obsahujú určitú koncentráciu iónov vápnika, ktoré sa podieľajú na remineralizácii zubnej skloviny (ak tomu tak nebolo, zuby boli úplne zničené takmer okamžite po erupcii). Okrem toho, sliny prispievajú svojou úlohou pri tvorbe chuti, obsahujú enzýmy potrebné na trávenie potravy, jej žuvanie a formovanie jedla na prehltnutie. Aj sliny prispievajú k správnej dikcii.

Dôsledky nedostatku slin -
nie je to len trvalá suchosť v ústach alebo porušenie žuvania jedla. Faktom je, že xerostómia skôr alebo neskôr vedie k generalizovanému zubnému kazu, orálnej kandidóze, zmenám chuti, zápachu z úst (zápach z úst) a páleniu sliznice ústnej dutiny (24stoma.ru).

Ťažké sucho v ústach: Príčina

Trvalé sucho v ústach - čo spôsobuje ochorenie môže spôsobiť? Existuje mnoho dôvodov, niektoré sa vyskytujú najčastejšie, niektoré menej. Najčastejšou príčinou je užívanie jedného z nasledujúcich liekov, napríklad:

1. Lieky -

Niektoré lieky majú vedľajší účinok na zníženie produkcie slín. Väčšina lekárov sa zhoduje na tom, že xerostómia je najčastejšia u ľudí v dôchodkovom veku práve preto, že táto skupina obyvateľstva užíva dosť liekov. Lieky, ktoré môžu znížiť množstvo vylučovaných slín -

 • antihypertenzíva
 • hypoglykemické lieky
 • steroidné inhalátory,
 • tricyklické antidepresíva alebo antipsychotiká,
 • antihistaminiká,
 • diuretiká,
 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky),
 • levotyroxín,
 • multivitamíny a doplnky
 • antikoagulanciá.

2. Systémové ochorenia a stavy - t

Ak máte veľmi sucho v ústach po dlhú dobu, príčiny môžu byť spôsobené jedným alebo viacerými chronickými ochoreniami. Mnohé z týchto chorôb je ťažké diagnostikovať a kvalita ruskej medicíny je taká nízka, že je nepravdepodobné, že zubár, ku ktorému prídete, bude hľadať skutočnú príčinu xerostómie (ak to samozrejme nie je jednoduchý dôvod ležiaci na povrchu).

To je dôvod, prečo mnohí pacienti s xerostómiou - jej príčina zostáva neznáma, a ako diagnóza píšu do mapy: "Xerostómia neznámej etiológie". Pre takéto ochorenia je najlepšie kontaktovať kliniky na zubných fakultách lekárskych univerzít (oddelenie chirurgickej stomatológie). V tomto prípade bude šanca na diagnostiku a kvalitnú liečbu vyššia. Napríklad v Moskve sa môžete obrátiť aj na ZNIIS.

Xerostómia môže spôsobiť:

 • Endokrinné ochorenia -
  u pacientov s diabetes mellitus typ 1-2, s autoimunitným ochorením štítnej žľazy (pozorované u 5-15% žien, ako aj u 1-5% mužov).
 • Autoimunitné ochorenia -
  reumatoidná artritída, Sjogrenov syndróm / ochorenie, systémový lupus erythematosus, primárna biliárna cirhóza, sklerodermia.
 • Vírusové ochorenia -
  Epstein-Barr vírus, cytomegalovírus, ľudský T-lymfotropný vírus typu 1 a vírus hepatitídy C.
 • Bakteriálne infekcie -
  aktinomykóza.
 • Granulomatózne ochorenia -
  sarkoidóza (ochorenie neznámej etiológie), tuberkulóza.
 • Po rádioterapii rakoviny hlavy a krku.

3. Ďalšie možné príčiny -

Nižšie uvádzame najjednoduchšie príčiny, ktoré môžu tiež spôsobiť konštantnú suchosť ústnej dutiny. Väčšina z týchto príčin je ľahko liečiteľná (pokiaľ nie ste tehotná) a vo väčšine prípadov ani nemusíte konzultovať s lekárom.

 • dýchanie v ústach (upchatie nosa),
 • časté používanie ústnej vody obsahujúcej alkohol,
 • dehydratácia,
 • podvýživa, hladovanie alebo anorexia (nedostatok apetítu),
 • sucho v ústach (spojené s hormonálnou nerovnováhou), t
 • depresia, úzkosť, stres,
 • nadmerný príjem kofeínu,
 • s nedostatkom železa v tele.

4. Sucho v ústach ráno alebo v noci -

Sucho v ústach alebo sťažnosti pacienta na sucho v noci - príčiny sú spojené s orálnym dýchaním (zvyčajne v dôsledku upchatia nosa). Faktom je, že v noci slinné žľazy vylučujú výrazne menej slín ako vo dne. Pri dýchaní ústami sa vlhkosť zo sliznice ústnej dutiny rýchlo odparuje a objem slin vylučovaných v noci ju nemôže kompenzovať. Hlavná liečba bude smerovať k obnove nosného dýchania, a ak je to spojené so zakrivením nosovej priehradky, bude tu potrebný chirurgický zákrok.

reklama

Sucho v ústach: príznaky ochorenia

Sťažnosti pacientov -
pacienti s xerostómiou sa často sťažujú na neustálu suchosť úst a pier, pálenie jazyka a slizníc v ústach, horkú chuť v ústach a tiež neustále pocit smädu, zlý dych, nepríjemné žuvanie a požitie jedla, poruchy pocity chuti a vône.

U pacientov s odnímateľnými zubnými náhradami sa pridávajú sťažnosti o neschopnosti používať protézy v dôsledku silnej bolesti. Niektorí pacienti sa tiež sťažujú na problémy s dikciou a pretrvávajúcim kašľom.

Pri pohľade z úst -

 • suché pery
 • bledá alebo svetložltá sliznica, t
 • nedostatok slin v ústach (alebo malé množstvo spenenej sliny),
 • suchý zložený jazyk s atrofizovanými papilami,
 • jazyk je pokrytý bielym kvetom
 • z úst je nepríjemný zápach.

Taktiež, pri skúmaní celej ústnej dutiny, spravidla vizualizované: hojné mikrobiálne plaky na zuboch, plesňové infekcie sliznice (orálna kandidóza), rôzne erózie a vredy, zle sa hojiace traumatické poranenia, viacnásobný kaz a zápal ďasien. To všetko je spojené so zníženou lokálnou imunitou sliznice ústnej dutiny, ako aj s veľkým množstvom patogénnej mikroflóry.

Ako urobiť správnu diagnózu?

Rýchlosť stimulácie slinenia počas príjmu potravy je normálne 1,5 až 2,0 ml / min, zatiaľ čo rýchlosť uvoľňovania nestimulovaných slín je približne 0,3 až 0,4 ml / min. Pojem "hycementivácia" znamená zníženie funkčnej aktivity slinných žliaz. Takáto diagnóza sa uskutočňuje, keď je rýchlosť stimulovanej slinenia nižšia ako 0,5 až 0,7 ml / min a rýchlosť nestimulovanej slinenia je nižšia ako 0,1 ml / min.

Diagnóza "xerostómie" u pacientov s hypoaliváciou sa uskutočňuje vtedy, keď objem vylučovaných slín klesne pod rýchlosť absorpcie tekutiny cez sliznicu ústnej dutiny + rýchlosť odparovania tekutiny v ústnej dutine (počas konverzácie alebo dýchania).

Kam ísť -
Budete sa musieť obrátiť na zubného lekára, ktorý bude musieť skontrolovať fungovanie slinných žliaz (masírovať a zistiť, či sa sliny uvoľňujú z kanálov av akom množstve). Inšpekcia tiež odhalí prítomnosť kameňov v kanáloch slinných žliaz, čo môže brániť vylučovaniu slín. Posúdenie priehľadnosti vylučovaných slín môže odhaliť prítomnosť alebo neprítomnosť možného infekčného zápalu v tkanivách slinných žliaz.

Najlepšie je vyhľadať takéto rady od maxilofaciálnych chirurgov z nemocnice a nie ambulantných zubných lekárov z kliniky, pretože tieto nie sú zjavne dostatočné skúsenosti na liečbu tejto patológie. Okrem toho, ak sa kameň nachádza v kanáli alebo zápal tkanív slinných žliaz, maxilofaciálny chirurg bude schopný liečiť efektívnejšie.

Ako sme už uviedli, je najlepšie okamžite navštíviť kliniky na lekárskej univerzite, kde sa nachádza oddelenie chirurgickej stomatológie. Rektori a profesori tu vedú recepciu a konzultácie, vyučujú zubných študentov a zapájajú sa do vedeckej práce, a preto sú tu presne všetky komplexné prípady xerostómie. No, ak žijete v Moskve alebo v Moskovskej oblasti - stále môžete kontaktovať Štátnu kliniku ZNIIS (Ústredný výskumný ústav zubného lekárstva).

Liečba sucho v ústach -

Hlavná liečba by mala byť zameraná na odstránenie príčin sucho v ústach. Napríklad, ak príčinou bol zápal slinných žliaz alebo kameň v kanáli slinnej žľazy, musíte kontaktovať zubného lekára a liečiť zápal, odstrániť kameň z potrubia. V prípade orálneho dýchania je potrebné kontaktovať ORL špecialistu a liečiť ochorenia nosa. Pri použití oplachu alkoholom je potrebné zastaviť ich používanie. To sú však celkom jednoduché prípady, ktorých príčina je ľahko diagnostikovaná a ľahko odstrániteľná.

V ťažkých prípadoch, ako je Sjogrenov syndróm alebo po rádioterapii oblasti hlavy a krku, je dôležité zvoliť správnu stratégiu liečby. Za týchto podmienok by správnou voľbou bolo priradiť prostriedky na stimuláciu funkcie veľkých slinných žliaz. Tieto prostriedky však fungujú len vtedy, ak je aspoň čiastočne zachovaný parenchým slinných žliaz (žľazové tkanivo, ktoré vylučuje sliny). Ak skleróza parenchýmu nastala v dôsledku infekčného alebo autoimunitného procesu, potom jednoducho nie je čo stimulovať.

V týchto prípadoch sa môžete len pokúsiť stimulovať funkciu malých slinných žliaz fyzostigmínom + a priradiť umelé náhrady slín vo forme gélov a výplachov (o tom budeme diskutovať neskôr). Ak sa xerostómia vyskytne v dôsledku medikácie, najlepšie výsledky sa pozorujú po tom, ako sa lokálne stimulanty slinenia predpíšu vo forme ústneho spreja s kyselinou jablčnou + úprava dávky lieku alebo jeho nahradenie iným liekom.

Liečba xerostómie sa skladá z:

 • stimulácia funkcie slinných žliaz,
 • umelé zvlhčenie slizníc,
 • výživové doplnky
 • prevencia zubného kazu, zápalu ďasien, orálnej kandidózy.

1. Lekárska stimulácia slinenia -

Systémovú stimuláciu slinenia možno dosiahnuť použitím 2 schválených liekov. Prvým liekom je pilokarpín (pilokarpín), ktorý je alkaloidom rastlinného pôvodu. Tento liek má tiež schopnosť stimulovať funkciu slinných žliaz. V závislosti od závažnosti ochorenia sa pilokarpín môže podávať 3 alebo 4 krát denne, 3 alebo 5 mg počas najmenej 3 mesiacov.

Druhým liekom je Cevimeline Hydrochloride (cevimeline hydrochlorid). Toto je cholinergné činidlo, ktoré má režim 3-krát denne, každý 30 mg každý - tiež najmenej 3 mesiace. Väčšina lekárov však stále uprednostňuje pilokarpín, a to ako v prípade Sjogrenovho ochorenia, tak aj po rádioterapii. Ale tieto lieky budú účinné len vtedy, ak parenchyma slinnej žľazy je aspoň čiastočne zachovaná!

Je dôležité: Pilokarpín a cevimeline sú relatívne kontraindikované u pacientov s nekontrolovanou astmou alebo chronickým ochorením pľúc u pacientov užívajúcich beta-blokátory. Mali by sa tiež používať s opatrnosťou u pacientov s peptickým vredom žalúdka a čriev a u pacientov s nekontrolovanou hypertenziou. Okrem toho je pilokarpín kontraindikovaný u pacientov s glaukómom s úzkym uhlom, s opatrnosťou pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Stimulácia malých slinných žliaz -

Ak sú vyššie uvedené lieky zamerané na stimuláciu funkcie veľkých slinných žliaz, potom liek Physostigmine je schopný stimulovať najmenšie slinné žľazy rovnomerne rozložené v sliznici ústnej dutiny. Tento liek patrí do cholinomimetík, čo spôsobuje blokádu enzýmu acetylcholinesterázy. Klinické štúdie ukázali, že väčšina pacientov s xerostómiou chválila jeho účinnosť.

Denná dávka fyzostigmínu je zvyčajne 1,8 mg. Tento liek môže byť účinný aj pri skleróze parenchýmu hlavných slinných žliaz, zatiaľ čo v tejto dávke nemá významné vedľajšie účinky.

2. Umelá hydratácia ústnej sliznice - t

V tejto časti popisujeme prostriedky lokálnej aplikácie v ústnej dutine, odporúčané na liečbu xerostómie. Patria sem stimulanty slinenia a náhrady slín.

Slinné stimulanty -
Klinické štúdie ukázali, že jedným z najúčinnejších lokálnych stimulantov je sprej na báze 1% kyseliny jablčnej. Jedným z nich je sprej Dentaid Xeros (Dentaid Xeros). V dôsledku kyseliny však môžu spôsobiť miernu eróziu skloviny. Preto je dôležité, aby zloženie spreja boli fluoridové zlúčeniny + xylitol, čo vám umožní urobiť zubnú sklovinu odolnejšou voči kyseline. V kontexte tejto liečby sa pacientom odporúča používať terapeutické zubné pasty s vysokým obsahom fluoridu.

Žuvačka -
to môže tiež pomôcť stimulovať slinenie, ale je dôležité mať na pamäti, že nemôžete používať žuvačky alebo pastilky, ktoré obsahujú cukor (inak viac zubného kazu je zaručená). Pomoc pri stimulácii slinenia môže byť tiež - extrakt z mäty piepornej, kvapky s citrónovou šťavou, ako aj tinktúra z horkých bylín. Ale najjednoduchšie domáce liek je piť čo najmenej malé množstvo vody po celý deň, najmä pri jedle.

Slinné náhrady -
Okrem žuvačky existujú aj špeciálne náhrady pre sliny, ktorých použitie umožňuje napodobniť prítomnosť prírodných slín v ústnej dutine. Na tento účel sa používajú špeciálne roztoky a spreje, ktoré budú obsahovať akúkoľvek kombináciu nasledujúcich zložiek - karboxymetylcelulózu alebo hydroxyetylcelulózu, olivový olej, glycerín, ako aj ďalšie zložky - betaín, alantoín, xylitol, fluór, vápnik alebo fosfáty.

Klinické štúdie ukázali, že pokiaľ ide o náhrady slín, najúčinnejšie sú gélové formy. Hovoríme nielen o výrobkoch, ktoré sa vyrábajú vo forme gélov, ale aj o tých, ktoré sa už v ústnej dutine používajú vo forme gélu. Napríklad tablety bezvodej kryštalickej maltózy tiež znižujú symptómy xerostómie (v ústnej dutine, menia sa na gél, ktorý obaľuje sliznicu, čo v skutočnosti tiež pôsobí ako náhrada slín).

Príklady produktov pre pacientov s xerostómiou -

Nižšie nájdete opravné prostriedky pre pacientov s xerostómiou dostupných v ruských lekárňach a internetových obchodoch. V skutočnosti môžeme pomenovať iba dvoch výrobcov. To znamená, že španielsky výrobca "Dentaid" (možno nájsť v lekárni, často pod objednávkou, rovnako ako v internetových obchodoch), rovnako ako fondy pod značkou "Biotene" American-made, ktoré sa predávajú len v internetových obchodoch.

1) Sprej "Dentaid Xeros" (15 ml) -

 • výrobca - Španielsko, t
 • účinné látky - 1% kyselina jablčná, fluorid sodný, xylitol, t
 • cena za trubicu 15 ml - od 220 rubľov.

Poznámky: Na rozdiel od predchádzajúceho nástroja, ktorý je umelou náhradou slín, je sprej Dentaid Xeros určený špeciálne na stimuláciu slinenia (v dôsledku obsahu 1% kyseliny jablčnej). Okrem toho má tento sprej fluorid a xylitol, ktoré posilňujú zubnú sklovinu, čím sa znižuje riziko erózie zubnej skloviny z kyselín. Dobré zloženie, skvelá cena.

2) Gél "Bioténová orálna rovnováha" -

 • Výrobca - USA,
 • účinné látky - hydrolyzát škrobu, hydroxyetylcelulóza, lyzozým, xylitol, komplex mliečnych enzýmov (laktoperoxidáza, laktoferín, oxidáza glukózy), aloe extrakt,
 • Cena za trubicu 42 g je asi 1200 rubľov.

Komentáre: tento gél je drahý nástroj, hoci v USA je jeho cena iba 6 USD. Основные его компоненты - это гидролизат крахмала и гидроксиэтилцеллюлоза, которые выстилают слизистую оболочку полости рта.Gél však obsahuje aj enzým slinový lyzozým + veľký počet mliečnych enzýmov, ktoré zvyšujú lokálnu imunitu sliznice, chránia ju pred poškodením, stomatitídou, orálnou kandidózou.

Tento produkt má tiež sprejovú formu (trubica 44 ml za cenu 1200 rubľov), ako aj ústnu vodu - za cenu 1600 rubľov na skúmavku 470 ml. Klinické štúdie hodnotiace účinnosť lieku „Biotene Oral Balance“ sú však sklamaním. V štúdii autorov "Gil Montoya et al." (2008) bola testovaná proti placebu. Výskumníci, ktorí hodnotili symptómy sucho v ústach, dospeli k záveru, že medzi týmito skupinami neboli významné rozdiely.

3) Dentaid Xeros Gel (500 ml) -

 • výrobca - Španielsko, t
 • účinné látky - glycerín, hydroxyetylcelulóza, betaín, aloe vera, xylitol, fluorid sodný,
 • neobsahuje alkohol,
 • 50 ml skúmavka - cena od 270 rubľov.

Komentáre: pomerne efektívny a lacný gél od spoločnosti Dentaid (Španielsko). Je to náhrada slín na báze glycerolu, betaínu a hydroxyetylcelulózy, ktorá sa aplikuje na ústnu sliznicu prstom (podľa potreby). Umožňuje chrániť sliznicu pred vysychaním a vďaka obsahu xylitolu a fluóru - posilňuje zubnú sklovinu.

4) Oplach "Dentaid Xeros" (500 ml) -

 • výrobca - Španielsko, t
 • účinné látky: glycerín a hydroxyetylcelulóza, ako aj ďalšie zložky - alantoín 0,1%, betaín 1,33%, xylitol 3,3%, fluorid sodný (226 ppm),
 • neobsahuje alkohol,
 • 500 ml - cena 290 rubľov.

Poznámky: Oplach Dentaid Xeros je náhradou slín, ktorá po opláchnutí ústnej dutiny zanecháva na sliznici vrstvu pozostávajúcu zo zlúčenín glycerolu, hydroxyetylcelulózy a betaínu. Táto vrstva si zachováva vlhkosť a chráni sliznicu pred vysychaním. Obsahuje ďalšie protizápalové zložky alantoín, ako aj fluorid a xylitol na posilnenie zubov.

5) Nástroje na čistenie zubov -

Výber produktov ústnej hygieny pre pacientov s xerostómiou v Rusku je veľmi obmedzený. Ako špeciálne zubné pasty zo série "Dentaid Xeros" - na báze glycerínu, betaínu, alantoínu, fluoridu sodného 1450 ppm a xylitolu možno pripísať špeciálnym zubným pastám. Jeho cena je celkom rozumná - len od 270 rubľov, aj keď v niektorých obchodoch sa predáva za 400 rubľov.

Zubná pasta zo série produktov "Dentaid Xeros" -

Alebo môžete volať zubnú pastu značky "Biotene" zo Spojených štátov, ktoré sa v Rusku predáva za cenu 1600 rubľov, aj keď v Spojených štátoch jeho červená cena je len 5,5 dolárov. Krása tejto pasty spočíva v obsahu komplexu mliečnych enzýmov a lyzozýmu, ako aj fluoridu (24stoma.ru). Avšak podobné pasty s mliečnymi enzýmami a lyzozýmom sa nachádzajú v zubných pastách Splat, ktoré stoja len 130-170 rubľov.

3. Vplyv potravinárskych prídavných látok - t

Ako lekár v skutočnosti nedôverujem potravinárskym prídavným látkam. Existujú však autoritatívne klinické štúdie, ktoré potvrdzujú pozitívny účinok Omega-3, vitamínu E a oleja z pšeničných klíčkov na suchosť ústnej dutiny pri Sjogrenovej chorobe. Klinická štúdia - Singh M, Stark PC, Palmer CA, Gilbard JP, Papas AS (publikované v odbornom lekárskom časopise "Spec Care Dentist", v roku 2010).

Mimochodom, u pacientov, ktorí dostávali psychotropné lieky (tricyklické antidepresíva alebo neuroleptiká) a trpeli xerostómiou - liek Yohimbine, tiež doplnok výživy, ukázal dobré výsledky pri stimulácii slinenia. Tento účinok bol potvrdený aj v štúdiách.

4. Prevencia zubného kazu a kandidózy - t

To je veľmi dôležité! Nedostatok slín stimuluje rast mikrobiálneho plaku, preto pacienti s xerostómiou v ústach majú spravidla vždy mäkký mikrobiálny plak, tvrdé zubné usadeniny. To vytvára predpoklady pre rozvoj viacerých kazov, zápal ďasien, orálnu kandidózu (orálny drozd). Okrem toho u pacientov s xerostómiou sa tieto ochorenia vyskytujú oveľa rýchlejšie ako u pacientov bez xerostómie a tiež nepriaznivejšie.

Aby sa tomu zabránilo, je potrebná správna ústna hygiena, ktorá sa musí vždy vykonať po každom jedle. V tomto prípade je nutné použiť nielen zubnú kefku a pastu, ale aj zubnú niť. Je veľmi dôležité vyhnúť sa snazeniu medzi hlavnými jedlami (hranolky, cukríky, sušienky) a tiež vyhnúť sa sladkým nápojom s obsahom cukru, šťavám obsahujúcim cukor. Správna technika použitia zubnej nite a štetca - pozrite sa na video.

Ako používať niť a zubnú kefku -

→ Podrobné pravidlá hygieny a čistenia zubov

Je dôležité: Už sme niekoľkokrát hovorili, že je veľmi dôležité chrániť sliznicu pomocou komplexu mliečnych enzýmov a lyzozýmu (enzým slin, ktorý má antibakteriálny účinok). Tieto látky zvyšujú lokálnu imunitu sliznice. To vás ochráni pred orálnou kandidózou, stomatitídou a inými ochoreniami ústnej sliznice.

Ako účinná môže byť liečba?

Liečba xerostómie je veľmi ťažká u pacientov s autoimunitnými procesmi (ako je Sjogrenova choroba, reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus), ako aj u pacientov, ktorí sa podrobujú rádioterapii hlavy a krku. Pilokarpín je v týchto prípadoch hlavným terapeutickým činidlom. Štúdie ukázali, že používanie Rebamipidu alebo sprejov kyseliny jablčnej nezlepšuje týchto pacientov (v porovnaní so skupinou s placebom).

Použitie Rituximabu (monoklonálnych protilátok) u takýchto pacientov poskytuje dobrý výsledok liečby len pri lymfómoch a reumatoidnej artritíde. Podľa klinických štúdií však v prípade Sjogrenovho ochorenia tento liek už nevykazuje významnú účinnosť v porovnaní s placebom. Dúfame, že náš článok na tému: Suchosť v ústach, príčina a liečba - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár