Herpes: liečba, foto

Čo spôsobuje herpes?

Herpes, ktorý sa vyskytuje na koži tváre, červenom okraji pier a ústnej sliznici, je spôsobený vírusom Herpes Simplex (vírus herpes simplex).
Je potrebné poznamenať, že tzv.

 • vírus herpes simplex typu 1 (HSV-1) -
  spôsobuje poškodenie pokožky tváre, červeného okraja pier, ústnej sliznice, očí, t
 • herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2) - spôsobuje tzv. genitálny herpes.

Herpes: foto

Ako vyzerá herpes: na začiatku choroby môžete pozorovať tvorbu bublín, ktoré s niekoľkými dňami praskli a vytvorili erózie. Ak sa na pokožke alebo červenom okraji pier vytvoril herpes, povrch erózie je pokrytý kôrou. Ak hovoríme o sliznici, potom sa v tomto prípade povrch erózie časom pokryje nažltlým fibrínovým filmom.

Herpes: príčiny

Odkiaľ pochádza herpes -
Spočiatku sa dieťa narodí s imunitou voči vírusu herpes. Špecifické protilátky proti vírusu herpesu, ktoré dieťa dostáva z materskej krvi, postupne miznú z krvi dieťaťa. K tomu dochádza približne v období od 6 mesiacov do 3 rokov. Počas tejto doby je dieťa infikované vírusom od rodičov, ale pokiaľ zostáva vysoký titer protilátok v krvi, nie sú žiadne klinické prejavy ochorenia.

Ako sa prenáša herpes -

 • cez bozky (dotýkajúce sa tváre kože),
 • pri jedle s jedným pokrmom alebo jednou lyžičkou,
 • pri utieraní uteráka niekoho iného
 • keď používate osobné veci, s ktorými osoba, ktorá je chorá s herpes kontaktmi, alebo dokonca len "dopravca".

Najviac infekčné sú ľudia s klinickými prejavmi herpesu. Hneď ako pľuzgiere vyschnú - riziko infekcie z takejto osoby sa znižuje. Avšak infekcia je možná aj od osoby, ktorá nemá žiadne klinické prejavy, ale je nositeľom vírusu (to znamená počas kontaktu aj so zdanlivo zdravou kožou takejto osoby).

Čo spôsobuje exacerbáciu herpesu -

Po infekcii vírus herpesu vstupuje do nervových buniek a šíri sa pozdĺž nervových kmeňov, cez ktoré vírus vstupuje do nervových ganglií, kde bude trvať celý život ako spiaca infekcia.

Keď je však vírus vystavený určitým faktorom (ktoré sú opísané nižšie), je aktivovaný, opäť sa pohybuje pozdĺž nervových kmeňov na povrch kože, kde spôsobuje pľuzgiere, vredy a vredy. Relapsy sa môžu opakovať 1 krát ročne alebo 2 krát ročne (niekedy častejšie), čo závisí od stavu imunitného systému a nervového systému.

Faktory, ktoré spôsobujú recidívu herpesu -

 • kontakt s osobou s klinickými prejavmi herpesu,
 • znížená imunita proti chrípke alebo ARVI,
 • hypotermia,
 • znížená imunita na pozadí HIV, hepatitídy, steroidov, chemoterapie,
 • fyzickú únavu a emocionálny stres
 • škrabance a škrabance na tomto mieste
 • u žien je predispozičným faktorom kritické dni,
 • dlhý pobyt na slnku.

Herpes: Symptómy

Pozoruhodným znakom herpesu je vznik skupiny bublín naplnených tekutinou. Pred ich erupciou je vždy inkubačná doba (trvajúca niekoľko hodín až deň), keď ešte nie sú žiadne klinické prejavy, ale vírus už bol aktivovaný. Počas tohto obdobia môžete pociťovať svrbenie alebo pálenie postihnutej kože. Ďalšie príznaky závisia od polohy vyrážky ...

 • Herpes na červenom okraji pier (obr.7-9) -
  pery a koža okolo úst - to je najčastejšia lokalizácia herpesu. Bubliny, ktoré sa objavia na koži a červené okraje pier prasknú a vyschnú po 2-3 dňoch. Postihnutý povrch je pokrytý krustami, ktoré sa skladujú 7 až 10 dní. V žiadnom prípade nemôžu byť kôry roztrhané, pretože odstránenie kôry môže tiež viesť k novému prepuknutiu herpesu.

  Podrobné informácie o najefektívnejšej liečbe herpesu tejto lokalizácie - prečítajte si článok: "Ako rýchlo sa zbaviť herpesu na perách"

 • Herpes na tvári (obr.7-9) -
  ložiská herpesu sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti kože tváre, ktorá je zvyčajne spojená s porušením integrity kože (škrabance, odrezky, odreniny). Typická lokalizácia - herpes na lícach a nose, ušné lalôčiky, brada, čelo. Môže byť ovplyvnená aj koža okolo očí, ale tento typ lézie sme identifikovali v samostatnom stĺpci.

  V závislosti od rozsahu kožnej lézie a závažnosti klinických prejavov môže byť predpísaný buď antivírusový krém na pokožku alebo krém v kombinácii s tabletami antivírusových prípravkov. Na konci článku môžete vidieť podrobný prehľad liekov na liečbu.

 • Herpes na ústnej sliznici a jazyku (obr.10-12) -
  ak sa bubliny objavia na sliznici ústnej dutiny, potom sa toto ochorenie nazýva herpetická stomatitída. Po tom, čo bubliny na sliznici praskli - na ich mieste sa tvoria erózie (pokryté belavo-žltým fibrínovým kvetom), okolo ktorého je jasne červený okraj zapálenej sliznice.

  U detí je herpetická stomatitída veľmi často sprevádzaná zápalom ďasien. V tomto prípade (okrem viacnásobných bublín a erózií v určitej časti ústnej sliznice) môžete vidieť jasne červené zapálené ďasná, ktoré sú niekedy ešte pokryté belavým kvetom.

  Podrobné informácie o liekoch a liečebných režimoch si prečítajte v článku:
  → "Ako liečiť herpes na ústnej sliznici"

 • Herpes rohovky, koža okolo očí (obr. 13-15) -
  Vírus herpes simplex sa môže šíriť do jedného alebo oboch očí a najčastejšie sa to stane, keď infikujete vírus nemytými rukami, ktoré sa nedávno dotkli postihnutej kože. Najčastejšie vírus infikuje vrchnú vrstvu rohovky a spôsobuje v nej keratitídu. Konjunktiva, dúhovka, sietnica sú menej časté. Súbežné vyrážky sa môžu objaviť na koži očných viečok, čela a nosa.

  Symptómy: bolesť, rozmazané videnie, citlivosť na svetlo v jednom oku (ak je postihnuté jedno oko), pocit "piesku v očiach". Treba mať na pamäti, že herpes of eye je veľmi nebezpečný a neskorá alebo nesprávna liečba môže viesť nielen k suchosti rohovky a objaveniu sa jaziev na nej, ale aj k zhoršeniu zraku, objaveniu sa stálej bolesti, dokonca slepoty a straty oka.

  Liečba očného herpesu by sa mala uskutočniť okamžite po zistení symptómov a zahŕňa aktívnu liečbu najnovšou generáciou antivírusových tabliet, antivírusovými očnými kvapkami a liečbou kože okolo očí antivírusovými krémami.

Časté príznaky herpesu -
Primárny herpes sa môže vyskytnúť pri príznakoch podobných chrípke alebo ARVI: horúčka, bolesti svalov a dokonca aj opuch krčných lymfatických uzlín. Ale takéto akútne príznaky sa pozorovali len u 10% všetkých pacientov. V iných prípadoch nie je narušený celkový stav tela (24stoma.ru).

reklama

Herpes: liečba

Ako sa trvalo zbaviť herpes - v súčasnej dobe nie je žiadna vakcína alebo liek, ktorý by vám umožní vyrovnať sa s herpes navždy. Po infekcii je herpes vírus permanentne uložený v nervových kmeňoch. Existujú však špeciálne lieky, ktoré pomôžu skrátiť dobu hojenia, zmierniť bolesť a niektoré dokonca môžu znížiť riziko opätovného prejavenia.

Vlastnosti liečby herpesu u detí a dospelých - t
Herpes - liečba u dospelých a stredných a starších detí nie je iná. Výber liekov bude závisieť výlučne od závažnosti prejavov herpesu a stavu imunitného systému.

Pri liečbe malých detí je potrebné mať na pamäti, že majú ťažkosti s užívaním tabletových prípravkov, vrátane liečby ústnej sliznice gélom. Preto sa u malých detí používajú antivírusové prostriedky vo forme čapíkov, napríklad liečivo Viferon.

1. Liečba herpesu na koži a červenom okraji pier -

Liečba herpesu na určenom mieste sa vykonáva antivírusovými liekmi:
→ prostriedky, ktoré sa aplikujú na léziu (krémy, gély, masti),
→ perorálne lieky (tablety),
→ menej často intravenóznym podaním.

 • Antivírusové krémy, masti a gély -
  Najbežnejšou drogou v Rusku je antivírusový liek Acyclovir. Prípravky na báze acykloviru: Acyklovírusový krém 5% (Rusko), Acyklovirová masť 5% (Rusko), krém Zovirax (Veľká Británia), krém Acyclovir-hexal (Nemecko), krém Acyclovir-Sandoz (Švajčiarsko) ...

  Krémy a masti s acyklovirom sa majú aplikovať na léziu 5 krát denne počas 7 dní (neexistujú žiadne kontraindikácie pre vekom). Je potrebné poznamenať, že forma vo forme krému je vhodnejšia pred masti, pretože antivírusové látky z krému prenikajú pokožkou o niečo lepšie ako z masti. Aciklovir je účinný najmä u pacientov, ktorí dostanú herpes prvýkrát.

  Nevýhody liekov na báze acykloviru -
  Acyklovir je pomerne stará droga. Napriek vysokej prevalencii v lekárňach je u asi 10 - 30% pacientov tento liek neúčinný v dôsledku necitlivosti kmeňov vírusov na acyklovir. Okrem toho zložky liečiva veľmi zle prenikajú kožou do miesta rozmnožovania vírusu, zatiaľ čo samotný acyklovir má veľmi malý tropismus pre herpes vírus.

  Moderné antivírusové krémy -
  tieto liečivá zahŕňajú krém "Fenistil-pentsivir" na základe antivírusovej zložky "penciklovir" (obrázok 18). Liečivo má nielen niekoľkokrát vyššiu účinnosť, ale tiež extrémne nízku odolnosť vírusových kmeňov voči tomuto činidlu (približne 0,2%). Cetomacrogol a propylénglykol obsiahnuté v kompozícii - maximálne uľahčujú prenikanie aktívnych zložiek cez vrstvy odumretej kože a kôry.

  Okrem toho, po poslednej aplikácii je množenie vírusov blokované približne 2x viac. Klinické štúdie ukázali, že opakované prípady výskytu herpesu pri používaní Fenistilu-penciviru sa vyskytujú menej často ako pri užívaní iných liekov. Mínus lieku: podľa inštrukcií by sa mal používať u detí starších ako 12 rokov.

 • Antivírusové tablety -
  sa používajú s významnými kožnými léziami a červeným okrajom pier. Všetky tabletové prípravky môžu byť rozdelené do 3 skupín:

  1) Tab. Acyklovir (obr. 19) -
  Majú všetky rovnaké nevýhody ako krémy: nízka afinita k vírusu, až 30% kmeňov herpes vírusu je rezistentných na acyklovir, plus nízka biologická dostupnosť pri perorálnom podaní. Pros - žiadne kontraindikácie pre vek, stojí za cent.

  2) Prípravky na báze Valacicloviru (Valtrex) - t
  valaciklovírus je prekurzorom acykloviru, do ktorého sa raz v tele premieňa. Užívanie tabletiek s valaciklovirom vám umožňuje vytvoriť takú koncentráciu acykloviru v tkanivách, ktorú je možné dosiahnuť len intravenóznym podaním tradičného acykloviru. Čo sa dosiahne vyššou biologickou dostupnosťou liečiva pri orálnom užívaní (obr. 20).

  3) Lieky na báze famcikloviru (Famvir) -
  Je to najefektívnejší liek proti herpesovým tabletám. Vyššie, hovorili sme o krém "Fenistil-pentsivir" na základe penciclovir, ktorý sa aplikuje topicky. Famciklovir je v podstate tabletovaný analóg pencikloviru (obrázok 21).

  → Acyklovir a jeho moderné analógy

Je dôležité: tablety, ako aj intravenózne podanie má predpisovať len lekár. U pacientov s potlačeným imunitným systémom je žiaduce používať iba lieky na báze famcikloviru (a navyše na liečbu aj prevenciu prepuknutia). Tablety na báze Valacikloviru sa môžu používať u pacientov s normálnou imunitou (na liečbu aj profylaxiu), ale na monitorovanie účinnosti liečby.

2. Liečba herpesu na sliznicu ústnej dutiny - t

Liečba herpetickej stomatitídy môže byť vykonaná doma, ale musíte si byť istí správnou diagnózou. Najčastejšie sú deti na túto lokalizáciu herpetickej infekcie najcitlivejšie, preto rodičia často robia svoju vlastnú diagnózu a začínajú nesprávnu liečbu. Skúsenosti ukazujú, že často sú herpetické a aftózne formy stomatitídy zmätené, ktoré sú liečené úplne inak.

Ako rozlíšiť aftóznu formu od herpetickej -
S herpetickou formou stomatitídy sa objavujú početné bubliny, ktoré prasknú v priebehu 1-2 dní a na ich mieste sa objaví viacnásobná erózia malých veľkostí. V aptoóznej forme stomatitídy, ktorej príčinou je vo väčšine prípadov alergická reakcia - objavuje sa iba 1 erózia (maximálne dve alebo tri), ale veľmi veľká veľkosť (obrázok 22).

Najpodrobnejšie informácie o diagnostike rôznych foriem stomatitídy a liekov, ktoré sú účinné pri ich liečbe - si prečítajte článok:
→ "Diagnostika a liečba herpetických a aftóznych foriem stomatitídy"

Je dôležité: ak máte stratu pri správnej diagnóze aj po prečítaní článku s fotografiami rôznych foriem stomatitídy (odkaz, na ktorý sme uviedli vyššie), mali by ste kontaktovať iba zubného lekára. Ak je dieťa choré, nemá zmysel v kontakte s pediatermi, pretože zo skúseností môžeme povedať, že pediateri ani nevedia, že nie je jeden, ale niekoľko foriem stomatitídy a že sa s nimi zaobchádza úplne inak. Preto je potrebné volať len pediatrického zubného lekára z detského stomatologického ústavu podľa miesta bydliska.

Prevencia herpes -

Najlepšou prevenciou herpesu je schopnosť vyhnúť sa fyzickému kontaktu s osobou, ktorá má aktívne klinické prejavy tohto ochorenia. Okrem toho nemôžete používať osobné veci niekoho iného chorej osoby, ako napríklad: rúž alebo balzam na pery, riady, vidličky / lyžice, uterák. Ak je niekto z vašich rodinných príslušníkov chorý, každý si musí pravidelne umývať ruky mydlom a vodou.

Mali by ste sa tiež vyhnúť takým provokujúcim faktorom, ako je stres alebo nadmerné opaľovanie. Ak si všimnete, že herpes začína s vami závideniahodnou pravidelnosťou po dlhom čase na slnku - určite používajte opaľovací krém a špeciálnu rúž s UV ochranou. Odreniny a odrezky v ústach a na červenom okraji pier sú jednou z predispozičných príčin opakovaných ohnísk herpesu.

Ak ste poškodili kožu alebo okraje pier, ošetrujte pokožku antivírusovým krémom na prevenciu. Ak máte často nachladnutie, obráťte sa na imunológa, aby ste napravili imunitný systém a vždy na jeseň a na jar podporujte telo vitamínovými prípravkami. Dúfame, že náš článok: Herpes vírus, príznaky a liečba - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Pásový opar - Herpes zoster (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár