Kedy začať čistenie zubov dieťaťa

Detské zuby sú pre dieťa veľmi dôležité, pretože poskytujú rast čeľustí a dobré žuvanie jedla, podieľajú sa na tvorbe správnej výslovnosti (dikcie). Preto je veľmi dôležité, aby rodičia vedeli: keď potrebujete začať s čistením zubov svojho dieťaťa, ako naučiť vaše dieťa čistiť si zuby, ktoré je najlepšie a najbezpečnejšie na použitie.

Z akého veku si zuby svojho dieťaťa -

Kedy začať čistenie zubov vášho dieťaťa: mali by ste začať hygienickú starostlivosť o vaše dieťa pred objavením sa prvých zubov, t. musí sa vykonať od narodenia. Frekvencia hygieny: najmenej 2 krát denne (po raňajkách a po poslednom dni kŕmenia).

Čistenie detských ďasien -
1) položte dieťa na kolená (položte si hlavu bližšie k hrudi),
2) jemne, ale pevne, utrite čistou, vlhkou gázovou podložkou na oboch stranách horných a dolných ďasien (pre pohodlie môžete na prst položiť kúsok obväzu). Okrem toho pre tieto účely existujú aj špeciálne textilné konečky prstov.

Gázový tampón môže byť navlhčený čistou vodou, ale je lepšie použiť špeciálne "kože", ktoré sú určené na starostlivosť o ďasná a zuby pre deti od 0 rokov. Napríklad pena na zuby a ďasná zo série "SPLAT Junior" od 0 do 4 rokov (obr. 2).

Pozitívne vlastnosti peny na čistenie gumy -
SPLAT Junior peny obsahujú komplex mliečnych enzýmov (lakoperoxidáza, laktoferín, glukóza oxidáza a lyzozým), ktoré zvyšujú slizničnú imunitu a chránia ju pred bakteriálnymi a vírusovými infekciami, ako je stomatitída. Extrakt sladkého drievka, glycyrrhizinát, kreatín a arginín - majú protizápalový účinok a tým znižujú negatívne príznaky erupcie.

Okrem vyššie uvedeného obsahuje prvá verzia peny vápnik vo forme Calcis (táto pena sa optimálne používa až jeden rok) a druhá možnosť - nízka dávka fluoridov (100 ppm aminofluoridu a fluoridu sodného). Druhá pena sa optimálne používa od 1. roku. Náklady na peny - od 160 rubľov.

Ako čistiť zuby pre deti -

Spravidla sa proces prerezávania mliečnych zubov začína v období 6-10 mesiacov a končí v období 24-31 mesiacov. U niektorých detí je tento proces rušivý a bolestivý, v iných sa vyskytuje s malým alebo žiadnym nepohodlím a podráždenosťou. Skontrolujte načasovanie vzhľadu zubov vo svojom dieťati v diagrame kliknutím na vyššie uvedený odkaz.

Ako čistiť prvé zuby dieťaťa -
Na začiatku sa môžu zuby, ktoré sa objavili, očistiť rovnakým spôsobom ako nechutné ďasná - pomocou gázovej podložky a zubnej peny. Existujú tiež špeciálne silikónové končeky so silikónovými štetinami (obr.3-4), ktoré sa však ťažko nachádzajú v lekárňach; Najjednoduchší spôsob nákupu je v čínskych internetových obchodoch.

Ako si dieťa zvykne na tento postup, môžete začať používať zubnú kefku. Neexistuje jasná lehota na prechod od používania gázovej podložky k zubnej kefke. Niektorí detskí zubári odporúčajú čakať, kým sa objavia 4 zuby v rade, iní odporučia čakať do 2 rokov.

Zubná kefka pre bábätká vo forme silikónového prsta: fotografie

reklama

Ako správne čistiť zuby vášho dieťaťa -

Ako si čistiť zuby jeden rok staré dieťa: čistite si zuby dvakrát denne: ráno (po raňajkách) a pred spaním. Čistenie zubov by malo trvať 2 minúty. Počas čistenia dbajte najmä na veľké žuvacie zuby (ich žuvací povrch obsahuje drážky, v ktorých deti na prvom mieste vyvíjajú kazy).

Ako naučiť dieťa čistiť si zuby -
naučiť svoju detskú hygienu a obávať sa tohto postupu - prezentovať ho formou hry. tj hrať sa so svojím dieťaťom pri čistení zubov: nechajte si so sebou čistiť zuby a vy (postupne) čistite zuby.

Majte na pamäti, že jedna zubná kefka a zubná pasta nestačí na dobrú ústnu hygienu. To, mimochodom, platí pre dospelých! Akonáhle má dieťa zubné medzery, kde štetiny štetca nepreniknú, je potrebné aspoň raz denne ich vyčistiť zubnou niťou. Pamätajte, že kaz je tvorený predovšetkým v medzizubných priestoroch a trhlinách žuvacích zubov, pretože zvyšky potravín tam ostávajú dobre (24stoma.ru).

Kedy by sa deti mali začať čistiť a hladiť?
Asi vo veku 3-4 rokov, musíte začať učiť svoje dieťa, aby si čistili zuby. Väčšina detí však nemá koordináciu, preto až do veku 5-6 rokov budete musieť dieťaťu pomôcť a kontrolovať tento proces. Pokiaľ ide o dentálnu niť, je viac-menej naučiť dieťa čistiť si zuby samo - je to možné vo veku 10-12 rokov.

Detské zubné kefky: ako si vybrať

Ako si vybrať zubnú kefku dieťa: zubné kefky pre deti vyrobené len s mäkkými štetinami. Hlava takejto zubnej kefky je oveľa menšia ako hlava dospelej osoby. Mnohí výrobcovia robia kefové hlavy pogumované, aby sa eliminovala možnosť poranenia jemnej sliznice dieťaťa.

Pri nákupe venujte pozornosť baleniu - všetky zubné kefky pre deti sú označené informáciami o odporúčanom veku dieťaťa pre takúto kefku. Mali by ste si tiež vybrať kefy, ktoré majú atraktívny dizajn, pretože V tomto prípade bude kefka pre dieťa zaujímavá a bude sa ho menej báť.

Kvalitatívne modely zubných kefiek pre deti rôzneho veku (vekové označenie na balíku štetcov) -

Kefa vymieňajte každé 3 mesiace, ale je možné skôr, ak štetiny zubnej kefky "chmýří" pred týmto obdobím (opotrebované štetiny veľmi zle odstránia mikrobiálny povlak). Ak máte dve deti, potom by každá z nich mala mať vlastnú zubnú kefku. V žiadnom prípade si nemôžete čistiť zuby svojho dieťaťa zubnou kefkou niekoho iného (vrátane vlastnej).

Elektrické detské zubné kefky -
Od približne 3 rokov je možné priniesť rôzne detské ústne hygieny s elektrickou detskou zubnou kefkou. Táto kefa bude zaujímavé pre dieťa a bude rutinný proces čistenia zubov oveľa zaujímavejšie. A tak, že sa dieťa nebojí - môžete urobiť všetko znova vo forme hry: čistíte si zuby dieťaťa a dieťa vám čistí zuby.

Len majte na pamäti, že každý by mal mať vlastnú trysku, pretože Nemali by ste infikovať ústnu dutinu dieťaťa mikroflórou ústnej dutiny (z rovnakého dôvodu nemôžete jesť z jednej lyžičky, skúste jesť dieťa s lyžičkou). Pri kúpe elektrickej kefy dávajte pozor na vekové označenie: existujú rôzne modely kefiek, ktoré sa odporúčajú používať od 3 rokov, od 5 rokov a tiež od 10-12 rokov.

Ako si vybrať zubnú pastu dieťa -

Väčšina rodičov detí nemá podozrenie, že 99% recenzií zubných pást na internete je skrytá reklama alebo anti-reklama. Navyše je to predovšetkým na ženských fórach a blogoch. Hlavnou cieľovou skupinou takýchto komentátorov sú ženy, pretože vo väčšine prípadov si vyberajú a kupujú hygienické výrobky pre deti a pre celú rodinu.

Hlavné klamstvá a manipulácie v takýchto komentároch sa týkajú tzv. „Poškodenia fluoridových zubných pást“ a potreby používať iba pasty s vápnikom u detí. Je prospešné pre niekoľko ruských výrobcov, ktorí sa špecializujú na výrobu zubných pást obsahujúcich vápnik.

Stratégia výberu pasty s fluoridom alebo vápnikom u detí -

Po prvé, fluór nie je vôbec jedom a je dokonca veľmi užitočný pre zuby (vrátane detí). Ruská zubná asociácia a Európska spoločnosť zubných lekárov vyhlasujú výnimočné výhody fluoridových zubných past. A to potvrdzujú tisíce klinických štúdií uskutočnených po celom svete.

Ďalej uvažujeme: aký druh pasty si vyberieme na základe veku, stavu ústnej dutiny a iných stavov, ako aj špeciálnych past, ktoré zmierňujú príznaky zubov a pomáhajú predchádzať stomatitíde u dieťaťa.

 • Deti do 1 roka -
  prísne obmedzenia používania zubných past s fluoridom sú len u detí mladších ako 1 rok. tj v tomto veku je skutočne optimálne používať zubné pasty s vápnikom (glycerofosfát vápenatý alebo hydroxyapatit). To je do značnej miery kvôli tomu, že sklovina erupcie zubov je veľmi slabá, pretože Obsahuje veľmi málo minerálov (vápnik), a preto je obzvlášť citlivý na kaz.

  V menšej miere je to spôsobené tým, že deti niekedy prehltnú lahodnú zubnú pastu. Pri požití sú nebezpečné len laurylsulfát sodný a konzervačné látky (presnejšie parabény), v menšej miere farbivá. Fluór, ak je prehltnutý, môže byť nebezpečný iba vtedy, ak žijete v regióne s vysokým obsahom fluoridu v pitnej vode. V tomto prípade dieťa dostane ešte viac fluoridu a jeho celkový prebytok v tele (počas obdobia odkladania a prerezávania zubov) môže viesť k zubnej fluoróze.

  Ak však používate filtre na čistenie vody doma, musíte mať na pamäti, že uhlíkové a osmotické filtre odstraňujú približne 80-84% fluóru z vody. To znamená, že pod vodovodným kohútikom môže byť veľa fluóru a vo filtri je málo vody. A ak je fluorid nízky, potom sa riziko vzniku zubného kazu dramaticky zvyšuje ...

  Niekoľko výborných pást pre deti: foto

  O najlepších zubných pastách (s prihliadnutím na ich zloženie, cenu, vek dieťaťa) - prečítajte si v našej recenzii:
  → "Hodnotenie najlepších pást s fluórom a vápnikom pre deti rôzneho veku"

 • Deti vo veku od 1 do 6 rokov -
  Početné klinické štúdie preukázali úplnú bezpečnosť používania fluoridových zubných pasty s koncentráciami fluoridov do 500 ppm, vrátane, u detí 1-6 rokov. Všetky bežné zubné pasty majú na balení informácie o koncentrácii fluoridu.

  V tomto veku je optimálne používať zubné pasty s vápnikom, ale len vtedy, ak má vaše dieťa úplne zdravé zuby, alebo má len jeden zubný kaz. Ale ak sú zubaté zuby tri alebo viac, potom dieťa nevyhnutne potrebuje fluoridovú zubnú pastu.

 • Deti od 6 rokov -
  u detí vo veku nad 6 rokov je optimálna koncentrácia fluoridu 1000 ppm. U detí starších ako 12 rokov je najlepšie používať rovnaké zubné pasty ako dospelí. s koncentráciou fluoridu asi 1400 ppm.

  Ale ak chcete získať super silné a zdravé zuby od dieťaťa, odporúčame:
  1) alebo striedať zubné pasty - ráno čistiť pastou s glycerofosfátom vápenatým alebo hydroxyapatitom a večer pastou s fluórom vo forme aminofluoridu alebo fluoridu sodného.
  2) alebo pravidelne používajte pastu s vápnikom, ale po očistení zubov musíte použiť ústnu vodu s fluoridom (takéto opláchnutie možno použiť u detí vo veku od 6 rokov).

Zubné pasty na zmiernenie zubných symptómov -

Existuje niekoľko zubných pást, ktoré obsahujú protizápalové zložky, ktoré môžu dieťaťu uľahčiť prerezávanie zubov. Na začiatku článku sme už hovorili o „SPLAT Junior“ dentálnych krémoch pre deti od 0 do 4 rokov, obsahujúcich extrakt sladkého drievka, glycyrrhizinát, kreatín a arginín. Okrem toho tento výrobca vyrába pre deti nielen penu s podobným zložením, ale aj zubné pasty.

 • Zubný gél s nechtami "Weleda" (od 0 do 3 rokov) -
  → návod na použitie
  → výrobca: firma "Weleda" (Nemecko)
  → obsahuje: alginát, extrakt z nechtíka, olej z mäty piepornej, esculín a feniklový olej.
  → cena: 50 ml - od 230 do 300 rubľov.
 • Pasta "ROCS Baby - vonný harmanček" (od 0 do 3 rokov) -
  → návod na použitie
  → výrobca: Rusko (Moskovská oblasť) t
  → obsahuje: alginát, harmančekový extrakt
  → náklady: 45 gramov - od 180 rubľov.

Zubná pasta, ak má Vaše dieťa častú stomatitídu -

V ranom detstve majú deti na sliznici ústnej dutiny pomerne časté výskyty rôznych foriem stomatitídy. Pravidelne môžete liečiť aftózne a herpetické formy stomatitídy. Je však oveľa efektívnejšie používať špeciálne zubné pasty na prevenciu stomatitídy, ktoré zvyšujú ochranné vlastnosti (lokálna imunita) ústnej sliznice.

Táto vlastnosť má komplex 4 enzýmov: laktoperoxidázu, laktoferín, glukózoxidázu a lyzozým. Tieto enzýmy sú súčasťou -

 • pena na zuby a ďasná "SPLAT Junior" (obr. 15),
 • zubná pasta "SPLAT Junior" (obr.16)
 • zubná pasta "SPLAT Juicy Set" (Obr. 17).

Môže moje dieťa používať ústnu vodu?

Zvyčajne sa ústna voda neodporúča deťom mladším ako 6 rokov. Práve v tomto veku majú deti zručnosť, že v prípade potreby nemôžu prehltnúť tekutiny a vyplivnúť ich. Je dôležité poznamenať, že ústna voda nenahrádza tradičné čistenie zubov. Oni v žiadnom prípade pomáhajú čistiť zuby, ale pomáhajú posilniť sklovinu zubov v dôsledku obsahu fluóru.

Dôsledky zlej ústnej hygieny u detí -

Mnohí rodičia sú buď veľmi frivolní, pokiaľ ide o ústnu hygienu u detí, alebo považujú súčasnú hygienu svojho dieťaťa za dostatočnú a dobrú, čo je vo väčšine prípadov sebaklam. Neadekvátna hygiena primárne spôsobuje hromadenie mierneho mikrobiálneho plaku a zubného kameňa, čo vedie k -

 • výskyt gingivitídy u dieťaťa, t. zápal ďasien (obr. 18-19),
 • náchylnosť k rozvoju stomatitídy,
 • zubný kaz (obr.20-21),
 • zápal nervov v zube (pulpitis) a silná bolesť,
 • potom - na vzhľad fistúl a hnisavých kužeľov na dieťati (Obr.22-23), ktoré budú vyžadovať povinné odstránenie kauzálnych zubov.

Dúfame, že náš článok: Z akého veku potrebujete čistiť zuby vášho dieťaťa - sa ukázalo byť pre vás užitočné! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Ako sa starať o detské zuby? (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár