Stomatofit: návod na použitie

Stomatofit je rad 5 liekov používaných pri zápalových ochoreniach v ústnej dutine. Výrobca - farmaceutická spoločnosť Fitofarm (Poľsko). Liečivo je dostupné vo forme spreja, koncentrovaného roztoku, prostriedkov na mazanie erózie počas stomatitídy, ako aj dvoch typov oplachovania, z ktorých jeden sa používa od 6 rokov a druhý od 14 rokov.

Aktívnymi zložkami hlavných 3 prípravkov tejto série sú výťažky zo 7 druhov liečivých rastlín - harmančeka, dubová kôra, šalvia, arnica, kalamáre, tymián a mäta pieporná (+ jeden z týchto troch prípravkov "Stomatofit A" - navyše obsahuje aj anestézín). Zvyšné 2 výplachy navyše obsahujú fluoridy, xylitol a tymol, ale koncentrácia rastlinných extraktov v nich je oveľa nižšia.

V tomto článku budeme hovoriť o indikáciách pre použitie liekov Stomatofit, o vlastnostiach ich použitia pri liečbe zápalu ďasien a stomatitídy, pozitívnych, ako aj negatívnych vlastností, ktoré nie vždy umožňujú ich použitie u niektorých skupín pacientov. Nižšie budeme analyzovať nasledujúce formy uvoľňovania tejto drogy v poradí -

 • Stomatofit (ako roztok),
 • Stomatofit Expert (sprej),
 • Stomatofit A (s anestézínom),
 • Plákanie série Stomatofit Fresh.

1. Stomatofit - recenzie, cena

Táto forma je koncentrovaný alkoholový roztok extraktov liečivých rastlín, ktorý je určený na riedenie: 7,5 ml prípravku sa zriedi v 50 ml vody (1/4 šálky teplej prevarenej vody) - aby sa získal pripravený roztok na opláchnutie. Liek má hnedú farbu a v spodnej časti fľaše môže byť zrazenina. Prítomnosť sedimentu je normálna; fľaša musí byť pred použitím pretrepaná.

Forma zloženia a uvoľnenia -
o Stomatofite, návod na použitie obsahuje informácie o tom, že na získanie jednej fľaše 100 ml lieku sa používa nasledovné množstvo rastlinných materiálov: harmančekové kvety - 13 g, listy šalvie - 13,0 g, dubová kôra - 13,0 g, koreň kalamárov - 6 , 5 g, arnica - 6,5 g, tymián obyčajný - 6,5 g, mäta pieporná - 6,5 g

Dôležité je, že liek obsahuje alkohol vo výške 60-70% objemu! Toto ostro obmedzuje použitie lieku u motoristov, pacientov s xerostómiou (sucho v ústach), pretože alkohol ďalej suší ústnu sliznicu, ako aj pacientov s halitózou. Liek je dostupný vo fľašiach po 100 a 50 ml. Na Stomatofit cena bude od 160 rubľov za fľašu 50 ml, a asi 240 rubľov za fľašu 100 ml.

Indikácie na použitie -
Vzhľadom k obsahu extraktov z liečivých rastlín, liek má predovšetkým protizápalové a sťahujúce účinky, rovnako ako malé antiseptikum. V tomto ohľade sa môže použiť predovšetkým na zápalové ochorenia ďasien - zápal ďasien alebo periodontitídu (obrázok 3-4), ako aj na oplach úst počas stomatitídy (obrázok 2).

Kontraindikácie na použitie -

 • prítomnosť alergických reakcií na ktorúkoľvek zložku lieku,
 • deti do 12 rokov
 • pri vedení vozidla (obsahuje alkohol),
 • kvôli obsahu alkoholu sa neodporúča používať Stomatofit počas gravidity a laktácie.

Dávkovanie a podávanie -
Najprv musíte pred použitím fľašu pretrepať. Ďalej sa 7,5 ml liečiva musí zriediť v približne 1/4 šálky teplej prevarenej vody. Na dávkovanie použite odmerku, ktorá sa dodáva v súprave. Potom opláchnite ústa 1 minútu. Aplikácia je zvyčajne 10-15 dní, 3-4 krát denne.

Recenzie lieku Stomatofit -

Veľmi dobrý liek, s vysokými koncentráciami liečivých rastlín, ktorý má primárne mierny protizápalový a sťahujúci účinok. Vzhľadom na jeho sťahujúci účinok, liek znižuje krvácanie ďasien pri ich čistení. Antiseptický účinok tohto liečiva je však veľmi nevýznamný, čo ho robí nie celkom vhodným ako hlavný liek na liečbu zápalu ďasien.

Preto na liečenie zápalu ďasien je lepšie použiť oplachovacie roztoky, ktoré majú výrazný antiseptický účinok, napríklad roztok chlórhexidínu. Tento roztok buď kombinujte s jedným z antimikrobiálnych gélov pre gumy obsahujúce chlórhexidín a cetylpyridínové antiseptiká alebo antibiotické metronidazoly. Ale pre vykonávanie preventívnych kurzov je táto droga viac ako dobrá a v tomto prípade bude hodnotenie Stomatofitu pozitívne.

Je tiež dôležité pochopiť, že patogénne baktérie zubného plaku a kameňa sú príčinou zápalu týchto zubných plakov a bez odstránenia zubného plaku od zubára, každá ústna voda (vrátane Stomatofitu) bude mať len krátkodobý účinok, bez významného zlepšenia. Preto správna stratégia pre použitie lieku pri zápale ďasien je vykonať predbežné ultrazvukové čistenie zubov z plaku a kameňa, po ktorom sú protizápalové lieky predpísané vo forme oplachu a aplikácií pre ďasná s priebehom 10-12 dní.

Okrem toho sa mnohí pacienti sťažujú na vývoj konštantnej suchosti ústnej sliznice s pravidelným opláchnutím Stomatofitom. Je to spôsobené obsahom alkoholu, a preto je najlepšie obmedziť priebeh užívania drog len na 10 dní, a keď sa vyvinie suchosť, prejsť na alternatívne alternatívy bez alkoholu. Môže to byť iné protizápalové oplachovanie úst, napríklad Rinse Stomatofit Fresh a Parodontotsid, fondy - PresiDent Antibacterial alebo PRESIDENT Active Plus (pre viac informácií na linke).

Je dôležité: Výrobca odporúča riediť 40-50 ml oplachovacieho roztoku, ale v skutočnosti stačí iba 10 ml. Nie je potrebné opakovane vylievať roztok do úst a vyplivnúť. Roztok musíte užiť len raz a vypláchnuť 1 minútu, čo neovplyvní účinnosť oplachovania. Prečo výrobca dáva takéto odporúčania, myslím, že každému rozumie.

reklama

2. Stomatofit Expert -

Stomatofit Expert má presne rovnaké zloženie ako bežný Stomatofit (koncentrovaný oplachovací roztok) - len vo forme spreja. To vytvára možnosť použitia lieku na akomkoľvek mieste, napríklad pri práci, v aute alebo v prírode, a šetrí vás od toho, aby ste riedili koncentrovaný roztok stomatofitu vodou.

V Stomatofit Expert cena začína od 300 rubľov za fľašu s rozprašovačom 50 ml, čo je oveľa drahšie v porovnaní s obvyklým koncentrovaným oplachovacím roztokom. Tento liek sa tiež neodporúča pre deti mladšie ako 12 rokov pri vedení vozidiel, tehotných alebo dojčiacich žien. Aplikácia je 10 dní, 4 krát denne.

3. Stomatofit A (s anestézínom) -

Stomatofit A je tmavohnedá viskózna kvapalina s charakteristickou vôňou rastlinného liečiva. Prípravok je určený na aplikáciu vatového tampónu na povrch erózií a vredov na sliznici ústnej dutiny, ktoré vznikajú pri stomatitíde alebo pri nosení snímateľných náhrad. Liek je k dispozícii vo fľašiach 25 g - za cenu 170 rubľov.

Forma zloženia a uvoľnenia -

Účinné látky - t
→ extrakty zo 7 liečivých rastlín,
→ anestézín.
Pomocné látky -
tetraboritan sodný, glycerín, metylcelulóza (zahusťovadlo), etylalkohol, čistená voda.

Analýza zloženia -
liek "Stomatofit A" obsahuje rovnaký zoznam extraktov liečivých rastlín ako predchádzajúce 2 formy lieku Stomatofit. Okrem toho sa do prípravku zavádza anestézín, ktorý má lokálny anestetický účinok. Zloženie prídavnej zložky môže tiež detegovať alkohol, ako aj špeciálne zahusťovadlo, ktoré umožňuje zlepšiť fixáciu liečiva na vlhkej sliznici ústnej dutiny.

Kontraindikácie na použitie -

 • prítomnosť alergických reakcií na ktorúkoľvek zložku lieku,
 • deti do 18 rokov
 • počas gravidity a laktácie, t
 • motoristov je možné, ale opatrne.

Dávkovanie a podávanie -
injekčná liekovka s liečivom sa má pretrepať, potom sa vatovým tampónom aplikuje roztok na sliznice ústnej dutiny, na ktorých sú erózie alebo vredy. Potom by ste sa mali zdržať jedenia a oplachovania úst niekoľko hodín. Liečba sa vykonáva 3-4 krát denne, priebeh liečby nie je dlhší ako 5 dní.

Recenzie na Stomatofit A (s anestézínom) -

Pri rôznych chorobách sa v ústnej dutine môžu vyskytnúť bolestivé erózie alebo vredy, ktoré spôsobujú množstvo nepríjemných pocitov, ktoré zabraňujú normálnej ústnej hygiene a príjemnému príjmu potravy. Najčastejšie sa vredy vyskytujú buď s herpetickou stomatitídou, alebo s aftóznou stomatitídou. Drogy na ich anestéziu nie je toľko, a tu to môže len pomôcť "Stomatofit A." Analgetický účinok trvá niekoľko hodín.

Fotografie vredov stomatitídy -

Treba poznamenať, že použitie Stomatofitu A so stomatitídou nie je špecifickou liečbou a môže sa odporučiť len ako súčasť komplexnej liečby. Liek má len anestetický a protizápalový účinok, ale neovplyvňuje príčiny stomatitídy. tj liek len pomáha znížiť závažnosť symptómov, ale neovplyvňuje trvanie ochorenia.

Alternatívnou liečbou na zmiernenie bolesti pri bolestivých eróziách a orálnych vredoch môže byť Holisal-gel, Kamistad-gel alebo Tantum Verde. Je potrebné poznamenať, že dlhodobé používanie lieku Stomatofit A sa neodporúča kvôli toxickému účinku anestézínu na sliznicu ústnej dutiny, ktorá môže spomaliť epitelizáciu vredov. tj Je lepšie použiť liek len s krátkym priebehom, aby sa znížila bolesť erózií a vredov v akútnom období stomatitídy.

4. Stomatofit Fresh -

Stomatofit Fresh je roztok na vypláchnutie úst, ktorý vám umožní posilniť vaše zuby a ďasná a dodať sviežosť dýchaniu. Môže sa používať u dospelých a detí starších ako 14 rokov. Liek neobsahuje alkohol, takže je bezpečný pre motoristov, tehotné a dojčiace ženy. V Stomatofit Fresh cena v lekárňach začína od 130 rubľov na 250 ml fľašu.

Zloženie tohto plákania sa veľmi líši od predchádzajúcich nástrojov v odbore Dentológia liekov. Kompozícia je širšia, avšak koncentrácia extraktov liečivých rastlín je tu omnoho menšia, čo v podstate robí tento liek len prostriedkom na prevenciu zápalu ďasien (ale nie na liečenie), ako aj na dodávanie čerstvosti do ústnej dutiny + posilnenie zubov fluoridom.

Forma zloženia a uvoľnenia -

Účinné látky - t
→ fluorid sodný 227 ppm (0,05%), xylitol, mäta pieporná, šalvia, tymián a eukalyptové éterické oleje, mentol, tymol, eukalyptol, ricínový olej.
Pomocné látky -
voda, glycerín, PEG-35, poloxamér 407, mätová príchuť, kyselina citrónová, CI 42051, CI 47005, propylparabén, metylparabén.

Analýza zloženia -
éterické oleje, ricínový olej, tymol majú protizápalový účinok. Fluorid sodný posilňuje zubnú sklovinu a xylitol normalizuje kyslosť ústnej dutiny, čo nakoniec vedie k účinku proti zubnému kazu. Okrem toho esenciálne oleje a mentol pomáhajú dočasne maskovať výskyt zlého dychu (halitóza).

Dávkovanie a podávanie -
Vypláchnite si ústa dvakrát denne počas 1 minúty. Nevyžaduje riedenie vodou. V ústach, aby sa asi 10 ml lieku (opláchnite 1 minútu, nie pľuvanie nič). Neprehĺtajte. Po opláchnutí nevyplachujte ústa vodou. Dôležitým bodom je použitie oplachovej potreby len po vyčistení zubov (a počas doby používania oplachu je najlepšie použiť zubné pasty s vápnikom, bez fluoridu).

Stomatofit Fresh: recenzie

Slušné zloženie, atraktívna cena. Neobsahuje chemické antiseptiká, antibiotiká, alkohol, takže je vhodný na trvalé použitie. Fluorid sodný posilňuje zubnú sklovinu a zabraňuje tvorbe zubného kazu. Účinok proti zubnému kazu bude vyšší, ak používate zubnú pastu s vápnikom a nie fluoridom pred opláchnutím úst.

Esenciálne oleje prispejú k osvieženiu dychu a budú mať protizápalový účinok na ústnu sliznicu, ktorá je dôležitá pri prevencii exacerbácie chronického zápalu ďasien. Stomatofit Fresh je vhodnejší ako prostriedok na posilnenie zubov, vytvorenie sviežosti ústnej dutiny, ako aj na prevenciu zápalu ďasien. Ale pre liečbu zápalu ďasien, liek nie je vhodný, pretože obsahuje príliš malé koncentrácie protizápalových zložiek, ktoré okrem toho nemajú výrazný antiseptický účinok.

→ Hodnotenie ústnej vody na ochorenie ďasien

5. Stomatofit Čerstvé deti -

Stomatofit Čerstvé pre deti - určené na vypláchnutie úst u detí starších ako 6 rokov. Jeho zloženie takmer úplne zodpovedá predchádzajúcej forme kondicionéra Stomatofit Fresh pre dospelých a deti od 14 rokov - s výnimkou niektorých farbív a konzervačných látok. Liek neobsahuje alkohol. Cena bude asi 120 rubľov za fľašu 250 ml.

Forma zloženia a uvoľnenia -

Účinné látky - t
fluorid sodný 227 ppm (0,05%), xylitol, mäta pieporná, šalvia, tymián a eukalyptové éterické oleje, mentol, tymol, eukalyptol, ricínový olej.
Pomocné látky -
voda, glycerín, PEG-35, poloxamér 407, mätová príchuť, kyselina citrónová, CI 42090, CI 19140, propylparabén, metylparabén.

Dávkovanie a podávanie -
opláchnite ústa dvakrát denne počas 1 minúty; použitie po vyčistení zubov (a najlepšie zubnou pastou s vápnikom). V ústach zbierať asi 7-10 ml lieku (opláchnite bez pľuvania). Neprehĺtajte. Po opláchnutí nevyplachujte ústa vodou.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár