Liečba akné tváre

Akné je ochorenie vlasových folikulov a mazových žliaz, ktoré sa môžu prejaviť ako na koži tváre, tak aj na iných častiach kože. V prípade akné môže byť na pokožke prítomných 5 typov rôznych zápalových prvkov:

 • Akné (otvorené a uzavreté) -
  otvorené eely vyzerajú ako čierne bodky v póroch kože (obr. 1) a uzavreté vyzerajú ako hrbole na povrchu kože bielej farby (obr. 2).
 • akné
  Akné na tvári môže nastať vo forme papúl a pľuzgierov.
  → Papuly sú zapálenou ranou červenej farby na povrchu kože, v ktorej nie je dutina s hnisom (obr. 3). Papuľa môže trvať niekoľko mesiacov a prejsť bez stopy, alebo môže byť transformovaná do pustúl v priebehu niekoľkých dní.

  → Pustule je zápalové ohnisko, v ktorom je dutina s hnisom (obr. 4). Spravidla sa na koži pre akné možno nájsť v rovnakom čase a papuly, a pustuly.

 • uzliny (obr.5) -
  uzliny sa objavujú v neskorších štádiách akné, a sú veľké, husté a bolestivé hrbole pod povrchom kože. Vo vnútri uzlíkov nie je žiadna dutina s hnisom a podobajú sa papuly, len veľkej veľkosti.
 • cysty (obr.6) -
  sú to veľké pustuly, t.j. veľmi veľké lézie vyplnené hnisom. Po zahojení cýst (ako aj po uzdravení uzlín) sa na koži tvoria jazvy a pigmentové škvrny.

Akné: foto

reklama

Akné - príčiny a mechanizmus vývoja

Pod povrchom kože sa nachádza mnoho vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy, ktoré prenikajú cez povrch pórov do povrchu kože (obr. 7a). Na báze každého vlasového folikulu je mnoho malých mazových žliaz, ktoré produkujú maz. Tento tuk pochádza z mazových žliaz cez úzke kanály najprv do lúmenu vlasového folikulu, a potom (pozdĺž vlasového hriadeľa) sa ponáhľa von na povrch kože.

Vývoj akné je spojený s dvoma bodmi:

 1. Posilnenie funkcie mazových žliaz na báze vlasových folikulov -
  Zvýšená produkcia mazu priamo súvisí so zvýšením produkcie adrenálnych androgénov (mužských pohlavných hormónov). Tieto hormóny sa produkujú u oboch pohlaví, ale u žien - v menšom rozsahu. To je dôvod, prečo sa akné vyvíja počas puberty u adolescentov.
 2. Keratóza epitelu vo folikule -
  povrch každého vlasového folikulu je pokrytý epiteliálnymi bunkami zvnútra. Zvýšenie rýchlosti exfoliačných epiteliálnych buniek z vnútorného povrchu folikulu vedie k zvýšeniu počtu deskvamovaných mŕtvych buniek v jeho lúmene.

Zvýšenie tvorby mazu a zvýšenie počtu deskvamovaných buniek vedie k tvorbe zátok, ktoré upchávajú póry kože (obr. 7b). Takéto dopravné zápchy sa nazývajú acne vulgaris. Akné môže vyzerať takto:
→ vo forme bielych hrbole, ak je korok tvorený hlboko v póroch (obr. 9),
→ vo forme čiernych škvŕn vo vnútri pórov, ak sa na povrchu kože vytvorí zátka (obr. 10).

Tvorba dopravných zápch vedie k tomu, že kožný maz, ktorý je neustále tvorený mazovými žľazami, nemôže vyjsť a hromadiť sa v lúmene vlasového folikulu (obr. 7b). Uzavretý priestor s živným médiom vo vnútri - ideálne miesto pre rozvoj infekcie, a preto baktérie, ktoré padli do vlasového folikulu z povrchu kože - sa tu rýchlo množia.

To vedie k rozvoju zápalu vo folikule a okolo folikulu. Dlhodobý zápal môže nastať bez tvorby hnisu, v tomto prípade sa taká tvorba nazýva papule (obr. 10). Papuľa vyzerá ako červená, zapálená rana na povrchu kože. Papuly môžu časom zmiznúť bez stopy, ale zvyčajne sa premenia na pustuly. Pustule je už klasickým pupienkom s hnisom vo vnútri (obrázok 11).

Okrem toho, pri ťažších formách akné sa môžu vytvoriť veľké zápalové formácie - uzliny a cysty. Noduly sú husté, bolestivé papuly veľkej veľkosti, vo vnútri ktorých tiež nie je hnis (obr. 12). Cysty sa vyskytujú spravidla pri snahe stlačiť akné hlboko v koži, v dôsledku čoho hnis preniká hlbšie do tkanív (Obr. 13).

Ako správne liečiť akné -

Ak nie ste schopní udržať si pokožku v dobrom stave na vlastnú päsť, mali by ste sa poradiť s dermatológom. Liečba akné u dospelých a dospievajúcich je rovnaká, ale výnimkou sú ženy, ktoré môžu používať hormonálnu antikoncepciu ako ďalšiu liečbu.

Ako liečiť akné bude závisieť predovšetkým na tom, aký druh zápalových prvkov sú na koži tváre. Liečba sa bude líšiť v situáciách, keď existuje -

 • ak je len akné,
 • iba akné (papuly a / alebo pustuly),
 • so zmiešanou formou akné (akné + akné),
 • v prítomnosti uzlín a cyst.

Nižšie si môžete prezrieť zoznam a popis liekov, ako aj schému (Obr. 14), ktorá ukazuje, že akné musíte použiť pre každú formu.

Trvanie liečby -
Na dosiahnutie akéhokoľvek výrazného zlepšenia stavu pokožky tváre je potrebná liečba až 4 týždne. Štandardný priebeh liečby je približne 6 týždňov. Avšak, s pretrvávajúcou akné, liečba môže trvať až štyri mesiace (a niekedy aj dlhšie), aby sa dosiahol dobrý výsledok a zbaviť sa nielen akné, ale aj pozápalové pigmentácie kože.

Lokálna liečba (gély, krémy a vody)

1. Benzoylperoxid -

Benzoylperoxid je baktericídne činidlo, ktoré zabíja baktérie, ktoré spôsobujú zápal vlasových folikulov v koži. Má tiež slabý keratolytický účinok, t.j. odlupuje vrstvy odumretej kože. Účinné s nasledujúcimi formami akné -

 • v prítomnosti akné,
 • so zmiešanou formou akné (akné s akné).
  Priradiť len v prítomnosti akné - nepraktické!

Činidlá môžu mať koncentráciu benzoylperoxidu 2,5%, 5% alebo 10%. Klinické štúdie ukázali, že vyššie koncentrácie neposkytujú významné prínosy. Preto odporúčame prvý mesiac použiť koncentráciu 2,5% a v budúcnosti prejsť na 5% finančných prostriedkov.

Benzoylperoxidové vody, krémy a gély -
"Persa-gél 5", prekurzor, Proaktívny, "On-the-Spot"® Liečba akné "(Neutrogena), Mary Kay, Desquam (gél, lotion, mydlo) - to sú všetky spôsoby výroby v USA. Francúzska produkcia - Baziron-gel, Eclaran-cream ... India), Benzacne Gel (Poľsko) ...

Je dôležité: Najúčinnejšou liečbou stále nie je vymenovanie čistého benzoylperoxidu a jeho kombinácia s antibiotikom alebo retinoidmi -

 • "Epiduo" (Francúzsko), Effezela (Francúzsko) - obsahujú benzoylperoxid + retinoid Adapalen,
 • "Duac-gel" (UK) - benzoylperoxid + antibiotikum klindamycínu.

Aplikačná schéma -
Prípravok sa má používať 1 až 2 krát denne, 20 minút po umytí pokožky tváre jemnými saponátmi. Liek by sa mal aplikovať len na kožné oblasti osoby postihnutej akné. Väčšina ľudí si všimne výsledok po 5 dňoch, ale potrebujú priebeh liečby najmenej 6 týždňov, aby dôkladne vyčistili celú pokožku tváre a dosiahli stabilnú remisiu.

Možné vedľajšie účinky -

 • počas používania môže byť koža suchá a napätá,
 • môže dôjsť k dočasnému svrbeniu alebo páleniu,
 • možné je začervenanie a odlupovanie kože na miestach aplikácie.

Vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne a vymiznú ihneď po použití. Tiež majte na pamäti, že benzoyl peroxid robí pokožku citlivejšiu na slnečné svetlo, takže by ste sa mali vyhnúť prílišnému slnečnému a ultrafialovému žiareniu, alebo nosiť opaľovací krém. Vyhnite sa dostať benzoyl peroxid na oblečenie a vlasy, ako peroxid má bieliaci účinok.

2. Kyselina salicylová -

Kyselina salicylová prispieva k rozpúšťaniu substrátu, ktorého preťaženie (akné) pozostáva, a tiež podporuje odlupovanie povrchových odumretých kožných buniek. Na liečenie akné sa uvoľňujú krémy, gély a pleťové vody kyseliny salicylovej s koncentráciou 0,5% alebo 2%. Prípravky na báze akné kyseliny salicylovej prichádzajú v koncentrácii 0,5% alebo 2%. Príkladom je rad produktov Clearasil (Klerasil) vo forme lotionu, krému a gélu.

Majte na pamäti, že kyselina salicylová nie je vôbec účinná pre akné, ale môže byť použitá na akné. Ale všimnite si, že aj s akné - jeho účinok bude dvakrát slabší v porovnaní s retinoidmi. Vo väčšine prípadov by ste nemali veriť tomu, čo je napísané o nádherných vlastnostiach kyseliny salicylovej v akné v rôznych fórach a blogoch. Všetky tieto nezmysly sú napísané programátormi a profesionálnymi bloggermi - výhradne na zvýšenie účasti ich projektov.

Vlastnosti kyseliny salicylovej -
Ak sa rozhodnete pre tento liek, potom sa pripravte, že na začiatku pravidelného používania bude koža najprv mierne červená a zapálená. Tam bude tiež odlupovanie kože. Okrem toho, pre ľudí s tmavou pokožkou, použitie kyseliny salicylovej spôsobuje výskyt vekových škvŕn na koži.

3. Retinoidy -

Retinoidné prípravky sú deriváty vitamínu A. Tieto prípravky zabraňujú vzniku čiernych bodiek (komedónov) a tiež uľahčujú ich odstránenie z pórov. Retinoidy na liečbu akné sú dostupné vo forme gélov, krémov a lotionov. Retinoidy sa predpisujú, ak sa vyskytujú len akné, ako aj zmiešaná forma akné - <угри с="">

Príklady moderných agentov s retinoidmi -

 • s Tretinoin - Retin-A (USA), Ayrol (Švajčiarsko), Lokatsid (Francúzsko),
 • s Adapalen - Klenzit (India), Differin (Francúzsko), Derive (India),
 • s Tazaroten - Zorak (Nemecko), Tazret-gel (India).

Medzi jednosložkovými retinoidmi sú najúčinnejšie vo forme pleťových vôd, najmenej účinné sú krémy.

Príklady kombinovaných látok s retinoidmi -
Existujú tiež činidlá, v ktorých je retinoid kombinovaný s antibiotikom alebo bezoylperoxidom. Takéto nástroje sú najúčinnejšie, ak nemáte len akné, ale majú hnisavé akné alebo tendenciu k ich vzhľadu -

 • "Deriva-S", Klenzit-S - adapalén + antibiotikum klindamycínu,
 • "Epido" (Francúzsko) - adapalén v kombinácii s benzoylperoxidom?
 • "Isotrexín" - obsahuje retinoid izotretinoín + antibiotikum erytromycín.

Aplikačná schéma -
liek sa používa 1 krát denne večer (pred spaním). Dobrý účinok sa prejaví po 6-8 týždňoch a po 3-mesačnom priebehu liečby uvidíte trvalé zlepšenie. Začnite používať liek od 3-krát týždenne, postupne sa presúvajú na denné použitie (to je potrebné, aby sa koža postupne používala). Aplikujte na všetky oblasti pokožky postihnuté akné, približne 20 minút po umytí tváre jemným čistiacim prostriedkom.

Možné vedľajšie účinky -

 • mierne podráždenie a pálenie kože,
 • počas tehotenstva
 • zvýšená citlivosť na slnko (ochrana pred slnkom počas obdobia vysokej slnečnej aktivity),
 • Vzhľadom na použitie retinoidov na chemickú peelingovú metódu je to nežiaduce možné vážne podráždenie kože.

4. Kyselina azelaová -

Kyselina azelaová má antibakteriálny účinok, tiež odlupuje vrstvy odumretej kože. To môže byť predpísané ako nezávislý prostriedok, ak existujú len akné, a ako ďalší prostriedok pre retinoidy alebo benzoyl peroxid so zmiešanou formou akné (akné s akné).

Príklady gélov alebo krémov s kyselinou azelaovou -
→ Skinoren (Nemecko),
→ Acne-derma (Poľsko),
→ Azogel (Rusko).

Aplikačná schéma -
Obvykle sa aplikuje dvakrát denne (alebo 1 krát denne, ak je koža obzvlášť citlivá). Spravidla musíte použiť kyselinu azelaovú po dobu 1 mesiaca pred tým, ako sa vaše akné zlepší. Plus - liek nezvyšuje citlivosť kože na slnko, čo je dôležité v letnej sezóne. Liek tiež zabraňuje rozvoju zápalových pigmentácií po hojení hnisavých ložísk. Spôsobuje menšie podráždenie kože ako iné skupiny liekov.

5. Prípravky so sírou - t

Môže byť účinný pri liečbe akné so zápalovou zložkou (t.j. akné). Ale akné užívanie takýchto liekov nemá zmysel. Prípravky obsahujúce síru môžu zmeniť farbu kože a spravidla majú nepríjemný zápach. Použite krém alebo gél obsahujúci síru, výhodne 1 krát denne, pred spaním (príklady prípravkov).

Jediná liečba takýmto nástrojom umožní použitie benzoylperoxidu len raz denne, čo znamená, že baktérie sa použijú na benzoylperoxid menej. V prípravkoch so sírou nevidíme žiadne ďalšie výhody.

Antibiotiká na akné -

Antibiotiká na akné sa najčastejšie používajú externe (ako súčasť krémov a gélov), menej často vo forme tabletových prípravkov. Gély s antibiotikami sú predpísané pre všetky formy akné, s výnimkou formy, keď je len akné bez zápalu. A v každom prípade nie je možné aplikovať masové formy antibiotík!

 • Antibakteriálne krémy a gély -
  zvyčajne obsahujú antibiotiká, ako je erytromycín a klindamycín. Zvyčajne predpísané pre akné, so zmiešanou formou akné (akné s akné). Príklady gélov s klindamycínom: "Clindovit", "Dalatsin", "Klindatop".

  Sú kombinované lieky, kde je antibiotikum kombinované s liekmi iných skupín. Takéto lieky sú vhodnejšie a silnejšie, ale pred ich použitím musíte konzultovať s dermatológom:

  → "Duac-gel" - obsahuje klindamycín a benzoylperoxid,
  → "Deriva-S", "Klenzit-S" - klindamycín a adapalén (retinoid),
  → "Isotrexínový gél" - erytromycín a izotretinoín (retinoid).
  → Zinerit, účinný kombinovaný liek na báze erytromycínu a zinku.

 • Perorálne antibiotiká -
  Antibakteriálne tablety má predpisovať len lekár. Zvyčajne sú predpísané len v cystickej forme akné. Avšak, perorálne antibiotiká môžu byť predpísané pre akné a akné s akné, ak štandardná lokálna terapia druhej nepriniesla úspech.

Injekcia kortizónom -

S cieľom pomôcť pacientom s cystickou formou akné, veľké hlboké akné - lekári často používajú injekcie steroidné protizápalové lieky, ako je kortizón. To rýchlo a výrazne zlepšuje vzhľad týchto pacientov a eliminuje potrebu chirurgického zákroku. Vedľajšie účinky takejto liečby sú: stenčenie kože, zosvetlenie pokožky, výskyt malých krvných ciev (spider žily) na ošetrovanej ploche.

Isotretinoin -

Izotretinoín (analógy - Roaccutane, Aknetin, Aknekutan) je retinoid na systémové účinky na telo vo forme kapsúl, ktoré je potrebné užívať perorálne. Používa sa výlučne u ľudí s cystickou akné. Tento liek je veľmi účinný a používa sa ročne na liečbu akné v miliónoch pacientov po celom svete, ale má vážne kontraindikácie a vedľajšie účinky.

Funkcie aplikácie -
tento liek je predpísaný na 5-6 mesiacov. Krvné testy sa vykonávajú mesačne, aby sa skontrolovali funkcie pečene a hladiny triglyceridov. Liek má mnoho potenciálnych závažných vedľajších účinkov, čo z neho robí zlú voľbu pre ľudí s miernymi a stredne ťažkými formami akné. Avšak, ak lekár predpisuje liek správne, vzhľadom na anamnézu pacienta, liek je dostatočne bezpečný a nie je pravdepodobné, že by bol narušený ničím iným ako suchými perami alebo opakujúcou sa svalovou bolesťou.

Isotretinoín je absolútne kontraindikovaný u gravidných žien. Ženy vo fertilnom veku, ktoré užívajú izotretinoín, potrebujú bezpodmienečnú antikoncepciu. Je tiež potrebné vyhnúť sa tehotenstvu do 1 mesiaca po ukončení liečby, ale po tomto čase nie je absolútne žiadne riziko pre vás a nenarodené dieťa.

Liečba akné u žien -

Perorálne kontraceptíva sa môžu používať ako doplnok k hlavnej liečbe adolescentných dievčat a žien. V prvom rade sa tento spôsob liečby odporúča zdravým ženám, ktoré tiež potrebujú antikoncepciu. Tiež sú predpísané hormonálne antikoncepcie a tie ženy, ktoré majú tradičné metódy liečby akné (opísané vyššie), nedávajú dobrý výsledok.

Okrem perorálnych kontraceptív môžu ženy používať aj androgénové blokátory, ako je Spironolakton. Prečítajte si viac o týchto ošetreniach. tu.

Akné - domáca liečba

Takže sme už povedali, že správna liečba akné vyžaduje aspoň primárne konzultácie s dermatológom, aby sa lekár vybrať správne lieky pre vás s prihliadnutím na váš typ akné. Pomocou týchto informácií môžete ľahko zaobchádzať doma. Domáca liečba akné na tvári pokrýva nielen základnú terapiu, ktorá je podrobne opísaná vyššie, ale ...

 1. Denná starostlivosť o pleť -
  používajte iba mierne čistiace prostriedky, ktoré nespôsobujú podráždenie (napríklad Neutrogena alebo Dove).
 2. Liečba pokožky lokálnymi prípravkami - t
  liečba liekmi s benzoylperoxidom, kyselinou azelaovou alebo gélom s antibiotikom sa uskutočňuje dvakrát denne. Ošetrenie pokožky lokálnymi retinoidmi - len 1 krát denne. Všetko bude závisieť od toho, čo Váš lekár predpisuje: môže to byť 1 liek alebo kombinácia dvoch liekov.
 3. Aké formy liekov je lepšie používať -
  Pamätajte si, že pre suchú pleť sú prípravky vo forme krémov vhodnejšie pre mastnú pleť - vo forme gélov. Pleťové vody sú vhodné pre všetky typy pleti (ale stále majú mierny efekt sušenia).
 4. Ak používate kozmetiku -
  Kozmetika a produkty starostlivosti o pleť často vedú k upchatiu pórov a tvorbe akné - vzhľadom k tomu, že tieto produkty sú vytvorené na báze tuku. Je nutné používať iba svetlé hydratačné krémy a make-up, vyrobené výlučne na vodnej báze!

Postupy na zníženie jaziev po akné -

Pre tých pacientov, ktorí majú akné preč, ale nechal im trvalé jazvy na koži tváre - existuje niekoľko možností liečby. Môžu zahŕňať chirurgické aj konzervatívne postupy. Spôsoby opísané nižšie sú účinné práve proti atrofickým jazvám (obr. 21). Metódy, ako sa zbaviť červených škvŕn po akné - bude výrazne odlišná.

1. Profesionálne a domáce chemické šupky - t

Pomocou tejto metódy sa pokožka tváre ošetrí kyslými produktmi. V závislosti od toho, aké dôležité výsledky je potrebné dosiahnuť, sa používajú rôzne koncentrácie kyselín. Malé koncentrácie môžu rozpustiť najvyššiu povrchovú vrstvu pokožky, pozostávajúcu z odumretých kožných buniek, čo umožňuje minimalizovať povrchové jazvy. Veľká koncentrácia kyselín sa môže vysporiadať s významnými zmenami kože v koži.

Chemické šupky môžu byť -
→ profesionálny stredný / hlboký peeling,
→ povrchové chemické peelingy.
Prvý umožňuje hladké hlboké atrofické jazvy po akné, druhý pomôže znížiť len malé depresie.

2. Mlecia koža s brusivom - t

Existuje niekoľko spôsobov abrazívneho brúsenia kože:

 • Metóda Microderma -
  v tomto prípade je povrch kože ošetrený prúdom vzduchu, ktorý obsahuje abrazívne kryštály. Výsledkom je, že sa odstráni povrchovo najjemnejšia vrstva.
 • Dermatologická metóda -
  je radikálnejší spôsob odstraňovania významných jaziev a jaziev. K brúseniu pokožky dochádza pri použití brúsnych kotúčov a kefiek do oveľa väčšej hĺbky ako pri mikrodermatike.

3. Leštenie kože lasermi -

To je jedna z najúčinnejších metód, ktoré pomôžu buď úplne zbaviť sa jaziev, alebo ich výrazne znížiť. Laserová expozícia stimuluje syntézu kolagénu a obnovu pleti. S touto patológiou budú obzvlášť účinné len dva typy laserov.

→ frakčné lasery (najmä Fraxel Restore),
→ CO2 lasery (oxid uhličitý).

Ako dlho je výsledok po liečbe?

Potom, čo ste odstránili akné, čierne bodky a škvrny - akné sa môžu znovu zväčšiť, ak úplne zastavíte liečbu. Aby sa tomu zabránilo, pamätajte na potrebu udržiavacej liečby. Je nevyhnutné pre všetkých, bez výnimky, ak určite chcete navždy zmiznúť akné.

Trvanie liečby u adolescentov môže dosiahnuť 4-5 rokov až do skončenia dospievania (vek je starší ako 20 rokov). V malom počte prípadov môže akné pretrvávať až do 30 rokov, v takom prípade budete musieť pravidelne používať udržiavaciu liečbu.

Podporná liečba spravidla spočíva v použití lokálnych činidiel:

 • denná starostlivosť o tvár pomocou jemných detergentov, t
 • použitie kyseliny azelaovej alebo retinoidov.

Frekvencia ich použitia ako profylaktického opatrenia bude prirodzene nižšia ako pri liečbe akné. Napríklad, jednorazové ošetrenie pokožky každé 2 dni by malo stačiť, aby sa zabránilo návratu akné a škvŕn. Použitie antibiotík na udržiavaciu liečbu je však neprijateľné.

Dúfame, že náš článok na tému: Liečba akné - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár