Akné na tvári - ako sa rýchlo zbaviť

Akné je zápal, ktorý sa vyskytuje v mieste vlasových folikulov. Akné je logickým pokračovaním vývoja akné na tvári, keď sa k nim pridávajú baktérie, tzn. infekcie.

Akné môže byť dvoch hlavných typov: vo forme papúl a vo forme pľuzgierikov..

 • Papuly (Obr. 1-3) -
  papule je zápalová formácia vo forme červeného tuberkulu na koži, vo vnútri ktorej nie je dutina s hnisom. Papuly môžu byť nezávislé formácie a pretrvávajúce až 2 mesiace môžu potom zmiznúť bez stopy. Papuly sa však najčastejšie menia na pustuly.
 • Pustuly (obr. 4-6) -
  Pustule je klasický vulgárny pupienok, ktorý sa tyčí nad povrchom kože, v ktorej sa nachádza bublina s hnisom.

Akné na tvári: foto

Ak hovoríme o tvári, potom sa najčastejšie objaví akné na lícach. Pimples na brade a pupienkov na čele - vyskytujú sa menej často. Niektorí ľudia majú akné vo vlasoch na hlavách.

Akné je prvkom kožného ochorenia nazývaného akné. To je tento termín, hovorí o akné, často používaný dermatológmi a kozmetológmi. Okrem akné, akné tiež zahŕňa:
→ akné,
→ nodulárne a cystické formy akné

Ako sa akné -

Akné je ďalším krokom vo vývoji akné. Takmer všetci ľudia majú akné: vyzerajú ako biele hrbole na povrchu kože alebo čierne hlavy umiestnené v póroch kože (Obr. 7-8). Akné sa skladá zo kožného mazu a skvamóznych kožných buniek. Akné sa nachádza v blízkosti povrchu kože a v hĺbke pórov kože sú vlasové folikuly a mazové žľazy, ktoré sú s nimi spojené (obrázok 10a, b).

Akné plní úlohu zástrčiek, ktoré zabraňujú uvoľňovaniu mazu na povrchu kože, cez jeho póry. V dôsledku výskytu dopravných zápch sa vo vnútri vlasového folikulu vytvára uzavretý priestor, kde sa hromadí kožný maz a baktérie, ktoré sa tam dostali, sa začnú množiť, čo spôsobuje zápal a tvorbu hnisu. Týmto spôsobom sa akné zmení na akné.

reklama

Akné na tvári: príčiny

Tak prečo sa akné objavujú na tvári, a kvôli tomu, čo v kožných póroch, akné je tvorený prvý a potom akné sa vyskytuje na ich mieste? Čo akné na tvári znamená pre telo a aké procesy sú s nimi spojené? Vzhľad akné s dvoma hlavnými procesmi:

 1. Posilnenie funkcie mazových žliaz okolo vlasových folikulov -
  V dôsledku toho sa zvyšuje množstvo mazu, ktoré je tvorené mazovými žľazami a je zobrazené na povrchu kože. K tomu zvyčajne dochádza počas puberty uprostred hormonálnych zmien - zvýšenej produkcie androgénov (u mladých ľudí aj u dievčat).
 2. Zvýšenie počtu deskvamovaných buniek v lúmene folikulu -
  vo vlasových folikuloch sú pokryté vrstvou epitelových buniek. Bunky postupne odumierajú a sú nahradené novými. Avšak s keratózou epitelu (t.j. ak je narušený proces keratinizácie epitelových buniek), dochádza k prudkému nárastu počtu exfoliovaných epitelových buniek v lúmene vlasového folikulu.

Zvýšená produkcia mazu a počet exfoliovaných buniek vedie k tvorbe zátok (akné). Súčasne mazové žľazy stále vylučujú kožný maz, ale už sa nedostanú na povrch kože (obrázok 10b). Preto sa kožný tuk hromadí v lúmene vlasového folikulu, ktorý natiahne jeho steny. Sliz a uzavreté priestorové podmienky sú vynikajúce podmienky pre chov baktérií. V dôsledku toho sa v priestore ohraničenom stenami vlasového folikulu vyvíja papule alebo pustuly.

Aké faktory zhoršujú akné -

Posilnenie produkcie hormónov u adolescentov a keratózy epitelu vlasových folikulov nie sú jedinými faktormi, ktoré môžu ovplyvniť vývoj akné. Príčiny akné na tvári môžu byť zahrnuté v detaile. Vývoj akné prispieva k:

 • Použitie mastnej kozmetiky -
  Niektoré kozmetické výrobky a produkty starostlivosti o pleť, ako napríklad maz, vylučované mazovými žľazami, môžu upchať póry kože. K tomu dôjde v prípadoch, keď sa takéto finančné prostriedky realizujú na báze tuku. Každá kozmetika pre vás by mala byť len na báze vody.
 • Antikoncepčné pilulky a hormonálne zmeny -
  niektoré antikoncepčné pilulky podporujú akné. To je typické pre lieky obsahujúce čistý progesterón. Aj v predmenštruačnom období sa vyskytujú hormonálne zmeny, a preto pravidelne vidíte zhoršenie akné 1 krát mesačne.
 • Lekárske prípravky -
  také lieky ako prednizón, steroidné hormóny, lítiové prípravky, antikonvulzíva, jodidy, bromidy môžu stimulovať výskyt akné.
 • Aktívne potenie -
  mnoho ľudí sa často potí. To môže byť spôsobené zvýšenou fyzickou námahou, stresom, jednoducho kvôli fyziológii alebo pracovným podmienkam. Majte na pamäti, že nadmerné potenie tiež prispieva k vzniku akné. Títo ľudia sa preto musia starostlivo starať o svoju pleť.

Liečba akné tváre -

Ako odstrániť akné z tváre rýchlo a bez komplikácií? Najťažšie je tu vybrať správny liek alebo kombináciu liekov, zvoliť liečebný režim. Profesionálna liečba akné na tvári môže byť len dermatológ (niekedy kozmetológ). Bohužiaľ, vo väčšine prípadov, ľudia sú neskoro konzultovať s odborníkom, a to vedie k komplikáciám - výskyt povrchových jaziev a pigmentových škvŕn tvorených pri hojení hlbokých akné a cyst.

Liečba akné nebude rovnaká v nasledujúcich situáciách -

 • ak máte súčasne akné a akné,
 • ak je len akné,
 • s cystickou akné (t.j. keď sú veľké hnisové dutiny).

Ako rýchlo sa zbaviť akné: schéma vypracované dermatológom

Nižšie sa pozrieme na všetky druhy liekov, ktoré sú uvedené v tejto schéme.

1. Benzoylperoxid -

To je najlepší liek na akné. Môžete povedať - zlatý štandard terapie. Benzoylperoxid je baktericídna zložka, ktorá zabíja baktérie, čo vedie k tvorbe hnisu vo vlasových folikuloch. Okrem toho, benzoylperoxid má mierny exfoliačný účinok, ktorý tiež pomôže uvoľniť póry.

Benzoylperoxid môže byť v zmesi gélov, lotionov alebo krémov, s koncentráciou 2,5%, 5%, 10%. Optimálne prvý mesiac použil koncentráciu 2,5% a následne použil 5% finančných prostriedkov. Pre suchú pokožku sú formy vo forme krémov vhodnejšie pre mastné - vo forme gélov. Lotiony sú vhodné pre akúkoľvek pokožku.

Jednosložkové prípravky benzoylperoxidu -
veľmi kvalitné výrobky vyrábané v USA: "Persa-gel 10", Proactive, Desquam, Proderm krém, navyše sú tu chladné výrobky pod značkami - Neutrogena a Mary Kay. Francúzska výroba - Eclaran-cream, Baziron-gel. Rovnako ako Benzacne-gel (Poľsko), "Benzoylperoxidový gél" (India), Oxygel (India).

Kombinácie benzoylperoxidov -
Existujú lieky, kde je benzoylperoxid kombinovaný s antibiotikom alebo retinoidom. Príklady kombinovaných liekov:

 • "Duac-gel" (Anglicko) - obsahuje benzoylperoxid a antibiotikum klindamycín,
 • "Epido" (Francúzsko), "Effesel" (Francúzsko) - benzoylperoxid spolu s retinoidom Adapalen.

Používajú sa v nasledujúcich situáciách -
1) Ak máte len akné (bez akné), a ste absolvovali liečbu s čistým benzoyl peroxidom, ale účinok nebol dostatočný. V tomto prípade budete potrebovať liek "benzoyl peroxid + antibiotikum."
2) Ak máte zmiešanú formu ochorenia (akné + akné) alebo cystickú formu akné - potrebujete liek "benzoyl peroxid + retinoid."

Aplikačná schéma -
Prípravok sa aplikuje 1-2 krát denne iba na oblasti kože náchylné na zápal. Pred každým ošetrením očistite pokožku iba jemnými čistiacimi prostriedkami (napríklad Dove alebo Neutrogena). Účinok lieku bude zrejmý po 5-6 dňoch. Ale v poriadku. Na dosiahnutie trvalého zlepšenia budete musieť podstúpiť úplnú 6-týždňovú liečbu.

Možné vedľajšie účinky -
Majte na pamäti, že je možné svrbenie, pocit pálenia, suchosť, napätie, začervenanie alebo odlupovanie kože po aplikácii. Ale zvyčajne tieto účinky nie sú vyjadrené ostro., A na konci aplikácie - okamžite prejsť. Ak používate liek v aktívnom slnečnom období - uistite sa, že používať opaľovací krém, pretože benzoylperoxid robí kožu citlivejšou na slnečné svetlo.

2. Retinoidy -

Prípravky Retinoid skupiny sú predpísané, keď je len akné, so zmiešanou formou "akné + akné", rovnako ako s cystickou formou akné. Retinoidy sú deriváty vitamínu A. Pomáhajú odstraňovať akné a póry a tiež zabraňujú ich vzniku. Retinoidy majú tiež exfoliačný účinok, ktorý odstraňuje odumreté bunky kože.

Príklady monokomponentných retinoidov -

 • Retin-A (obr. 15), Lokatsid, Ayrol - obsahujú Tretinoin,
 • Differin (obr. 16), Klenzit, Deriva - obsahujú Adapalen,
 • Tazret-gel, Zorak - obsahujú Tazaroten.

Príklady kombinovaných retinoidov -
predpísané pre akné + akné a cystickú akné. V týchto formách ochorenia budú takéto liečivá oveľa účinnejšie ako monokomponentné liečivá. Príklady liekov:

 • "Epido" (obrázok 17) - obsahuje adapalén + benzoylperoxid,
 • "Deriva-S", "Klenzit-S" - obsahujú adapalén s antibiotikom klindamycínu,
 • "Isotrexín" - obsahuje retinoid izotretinoín + antibiotikum erytromycín.

Ako liečiť akné na tvári retinoidov -
liek s retinoidom by sa mal používať 1 krát denne pred spaním. Celý priebeh liečby bude najmenej 3 mesiace, avšak po 6-7 týždňoch bude viditeľný výsledok. Ak chcete zvyknúť na kožu a nie príliš podráždený - začnite používať liek 3 krát týždenne. Po 1-2 týždňoch prejdite na denné použitie. Pred aplikáciou retinoidu musíte umyť tvár jemným čistiacim prostriedkom. Uvoľňovacie formy retinoidov vo forme pleťových vôd - budú najúčinnejšie, vo forme krémov - najmenej.

3. Antibakteriálne lieky -

Ako vyliečiť akné na tvári antibiotikami? Vo väčšine prípadov sú antibiotiká na akné predpisované iba lokálne (ako súčasť gélov a krémov). Použitie antibiotík vo forme mastí je prísne zakázané mastné zložky mastí upchávajú póry a zhoršujú akné.

 • Antibakteriálne krémy a gély -
  na liečbu akné sa vyrábajú na báze klindamycínu alebo erytromycínu. Gély obsahujúce čisté antibiotiká môžu byť predpísané na akné (ak nie sú žiadne čierne bodky a bez cystickej formy akné). Príklady jednozložkových gélov s antibiotikom klindamycínu:
  → Dalatsin (ris.18), Clindovit, Klindatop atď.

  Existujú tiež kombinované gély, kde je antibiotikum kombinované s retinoidmi, benzoylperoxidom alebo zinkom:
  → Duac-gel (klindamycín + benzoylperoxid),
  → Isotrexín-gél (erytromycín + retinoid izotretinoín),
  → Deriva-S, Klenzit-C (klindamycín + retinoid Adapalen),
  → liečivo Zener (erytromycín + zinok).

  Kombinovaný antibiotický gél s retinoidom sa optimálne používa v zmiešanej forme "akné + akné", ako aj v cystickej forme akné. Gély obsahujúce antibiotikum s benzoylperoxidom sa najlepšie používajú na akné (bez akné), ak sa počiatočná liečba mono-zložkami benzoylperoxidových preparátov ukázala ako neúčinná.

 • Tablety perorálnych antibiotík -
  antibiotiká v tabletkách sú predpísané okamžite (ako základná terapia) len v cystickej forme akné. S formami "akné + akné" a len s akné - perorálne antibiotiká sú predpísané len v prípade, že použitie základných liekov nebola úspešná.

4. Kyselina azelaová -

Kyselina azelaová sa zvyčajne používa ako alternatíva k benzoylperoxidu, pretože má menej dráždivý účinok. Táto kyselina má ako antibakteriálny účinok, tak účinok exfoliacie povrchových odumretých kožných buniek. Príklady liekov: Skinoren (Nemecko), Azogel (Rusko), Acne-derma (Poľsko).

Funkcie aplikácie -
gély s kyselinou azelaovou sa aplikujú dvakrát denne. Minimálny priebeh liečby bude 1 mesiac (to je čas, na ktorý uvidíte správny účinok), štandardný priebeh aplikácie je 3 mesiace. Na rozdiel od benzoyl peroxidu, tento liek môže byť použitý s aktívnym slnkom a bez použitia opaľovací krém, pretože Kyselina azelaová nezvyšuje citlivosť kože na slnko.

V cystických formách akné má kyselina azelaová vplyv na prevenciu vzniku zápalovej pigmentácie kože.

4. Izotretinoín -

Akné na tvári, ako sa zbaviť najzávažnejších foriem tohto ochorenia? Na to existujú systémové retinoidy, napríklad izotretinoín. Užívá sa perorálne vo forme kapsúl. Analógy izotretinoínu sú lieky Aknekutan (Obr. 20), Aknetin a Roaccutane. Táto skupina liekov sa používa výlučne na liečbu cystického akné. Liek má pôsobivú účinnosť, ale má veľa vedľajších účinkov.

Funkcie aplikácie -
Priebeh liečby trvá približne 6 mesiacov. Krvné testy by sa mali vykonávať pravidelne, aby sa zabránilo možným negatívnym účinkom lieku. Majte na pamäti, že tehotné ženy nesmú užívať izotretinoín. Na pozadí užívania tejto drogy musí byť dodržaná 100% antikoncepcia, ale už po 1 mesiaci od ukončenia aplikácie nebude existovať žiadna hrozba pre plod, ak sa rozhodnete otehotnieť.

5. Hormonálne kontraceptíva a spironolanktón -

Perorálne kontraceptíva sa môžu používať ako doplnok k hlavnej liečbe adolescentných dievčat a žien. V prvom rade sa tento spôsob liečby odporúča zdravým ženám, ktoré tiež potrebujú antikoncepciu. Tiež sú predpísané hormonálne antikoncepcie a tie ženy, ktoré majú tradičné metódy liečby akné, nedávajú dobrý výsledok.

Ako fungujú perorálne kontraceptíva -
Akné je spôsobená nadmernou tvorbou kožného mazu a tým, že upcháva póry v koži a vytvára zástrčku. Androgény (skupina mužských pohlavných hormónov, ktoré zahŕňajú testosterón) stimulujú mazové žľazy kože, produkujú kožný maz. Vaječníky a nadobličky zvyčajne produkujú nízke hladiny androgénov. Avšak prekročenie minimálnej hladiny androgénov v krvi vedie k nadbytku tvorby kožného mazu.

Užívanie antikoncepčných tabletiek obsahujúcich estrogén a progesterón znižuje množstvo androgénov v tele. To vedie k zníženiu tvorby mazu a poklesu akné. Dermatológovia používali antikoncepčné tabletky na liečbu akné u žien po celé desaťročia, ale nie všetky antikoncepčné tabletky možno použiť na liečbu akné.

Typy hormonálnej antikoncepcie na liečbu akné -
FDA (najprestížnejšia organizácia na zabezpečenie kvality farmaceutických výrobkov v USA) odporúča používať lieky obsahujúce kombináciu estrogénu a progestínu na liečbu akné. Okrem toho sú tieto lieky k dispozícii s rôznymi dávkami progestínu a estrogénu, čo vám umožňuje individuálne zvoliť liek pre každú ženu.

Musíte tiež zvážiť skutočnosť, že progestín v zložení tabliet môže byť ľudský a syntetický. Umelý (syntetická forma progestínu) je menej výhodný, pretože zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. FDA schválené lieky na liečbu akné sú "Estrostep" (Obr. 23), "Ortho Tri-Cyclen" (Obr. 24) av menšom rozsahu "Yaz".

Kedy sa vyhnúť tabletkám na kontrolu pôrodnosti -

 • prítomnosť srdcových ochorení, hypertenzie, tromboflebitídy,
 • v rozpore so zrážaním krvi,
 • onkologické ochorenia (prsník, maternica, rakovina pečene),
 • ochorenie pečene, cukrovka,
 • časté bolesti hlavy, migréna,
 • ak ste fajčiar nad 35 rokov,
 • keď ste v súčasnosti tehotná alebo dojčíte,
 • s obezitou.

Je tiež dôležité vedieť, že ak v súčasnosti používate tabletky obsahujúce iba progesterón na účely antikoncepcie, nemusíte byť prekvapení, prečo sú na tvári akné. Čistý progesterón stimuluje rozvoj akné.

Androgénové blokátory -
Vzhľadom k tomu, čo tam sú akné u dievčat v dospievaní - v dôsledku zvýšenia hladiny androgénov v krvi, ktoré stimulujú produkciu mazu z mazových žliaz. Môžete znížiť produkciu mazu pomocou lieku Spironolactone, ktorý blokuje receptory androgénu.

Tento liek môže byť považovaný za použitie u žien a dospievajúcich dievčat s odolnosťou voči tradičnej liečbe akné, keď ani antibiotiká nepomáhajú. Z možných vedľajších účinkov: citlivosť prsníkov, menštruačné poruchy, zvýšené hladiny draslíka v krvi.

Dúfame, že náš článok na tému: Ako sa rýchlo zbaviť akné - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár