Akné: foto, liečba

Akné na tvári je ochorenie, pri ktorom sa v kožných póroch tvoria korky, ktoré sa skladajú z kožného mazu a kožných buniek. Choroba sa bežne označuje ako termíny: akné alebo akné a akné samotné sa často nazýva acne vulgaris alebo comedo.

Akné možno rozdeliť do dvoch typov -

 • Uzavretá akné (Obr. 1-3) -
  sú biele a vyzerajú ako biele hrbole na povrchu kože. Dopravné zápchy vo vnútri nie sú viditeľné.
 • Otvorené akné (obr.4-6) -
  Zátky sú jasne viditeľné vo vnútri pórov, pretože majú čiernu farbu. Tmavá farba zátok nedáva nečistoty, ako sa bežne verí, ale kožný pigment melanín.

Akné: foto

Takmer všetci ľudia majú akné na nose. Pomerne často je akné na čele, brade, lícach.

V mnohých článkoch sú nekompetentní autori často nazývaní acne vulgaris - akné. Hoci akné a pimples sú úplne iné veci, ktoré sú dokonca zaobchádzať inak ... S akné v póroch kože sú tučné zátky, v neprítomnosti zápalu v ich okolí a okolo nich. A pupienok je vlasový folikul, ktorý hnisá pod zátkou, okolo ktorej sa vyvíja zápal (Obr. 7).

Dermatológia má tiež termín akné. Tento termín kombinuje akné aj akné a zahŕňa aj účinky hojenia veľkých pupienkov a cyst - jaziev a vekových škvŕn.

Akné tváre: príčiny vzdelávania

Vlasové folikuly a mazové žľazy nachádzajúce sa okolo nich sa podieľajú na tvorbe akné. Z týchto folikulov rastú vlasy na tvári, prenikajú na povrch kože - cez póry kože (obr.8a). Mazové žľazy zase produkujú kožný maz, ktorý preniká cez kanály najskôr do lúmenu vlasového folikulu a potom cez póry na povrch kože.

Vzhľad akné je spojený s 2 hlavnými faktormi:

 • Zvýšená tvorba mazu mazovými žľazami -
  To sa zvyčajne vyskytuje u dospievajúcich počas puberty. Počas tohto obdobia sa množstvo hormónov (androgénov) zvyšuje v krvi, ktoré sa produkujú u mužov aj v menšom množstve u žien. Androgény majú tendenciu zvyšovať funkciu mazových žliaz.
 • Epatéria keratózy vlasového folikulu -
  vnútorné steny všetkých vlasových folikulov sú pokryté epitelovými bunkami. Tieto bunky, podobne ako akékoľvek iné bunky na povrchu kože a slizníc, sa postupne odlupujú a na ich mieste sa objavujú nové. Porušenie rýchlosti keratinizácie epitelových buniek (nazývanej keratóza) vedie k tomu, že v lúmene folikulov sa zvyšuje počet mŕtvych mŕtvych buniek.

Výsledkom týchto dvoch procesov je, že koža - póry sú upchaté dopravnými zápchami, ktoré sa skladajú z kožného mazu a deskvamovaných epiteliálnych buniek. Okrem toho mazové žľazy naďalej produkujú maz. Ale kvôli dopravným zápcham - už sa nemôže dostať na povrch kože a akumuluje sa v lúmene vlasového folikulu, pričom natiahne svoje steny (obr.8b).

Ak sa takéto zátky vytvoria v hĺbke pórov kože (bližšie k vlasovému folikulu), potom sú uzavreté biele úhory (Obr. 9,1,2,3). Ak sa zátky vytvoria v hornej časti pórov kože, vytvoria sa otvorené čierne bodky s čiernymi hlavami (obr. 10,4,5,6).

reklama

Ako akné sa tvorí z akné -

Ak sa vo vnútri zablokovaného vlasového folikulu objavia baktérie z povrchu kože, vyvíja sa zápal, ktorý je tvorený vo vnútri folikulu. Toto je skutočný pupienok (obr. 7), nie úhor.

Viac informácií o liečbe akné nájdete v našom článku:
→ "Všetko o liečbe akné"

Akné tváre: Predisponujúce faktory

Hlavnou príčinou akné je zvýšená produkcia androgénov počas puberty. To však nie je jediný faktor, ktorý prispieva k vzniku akné. Predispozičné faktory sú tiež:

 • Kozmetika na báze tuku - t
  výrobky na starostlivosť o pleť a kozmetika môžu viesť k akné, ak sú vyrobené na báze tuku. Pre tvár je žiaduce používať produkty, ktoré sú na vodnej báze (takéto produkty neupchávajú póry kože).
 • Antikoncepčné pilulky a hormonálne zmeny -
  u žien sa môže vyskytnúť pravidelná exacerbácia akné raz mesačne v dôsledku zmien hormonálnych hladín počas predmenštruačného obdobia. Antikoncepčné pilulky môžu stimulovať akné len vtedy, ak tieto tablety obsahujú len čistý progesterón.
 • Lieky -
  ak užívate antikonvulzíva, bromidy, lítium, jodidy, prednizón alebo jeho analógy, ako aj steroidné hormóny (zvyčajne ich užívajú športovci) - majte na pamäti, že môžu stimulovať výskyt akné.
 • Zvýšené potenie -
  ak kvôli fyziológii alebo kvôli zvýšenej fyzickej námahe alebo pracovným podmienkam - často sa potíte, môže akné zhoršiť.

Akné: liečba doma

Ako sa zbaviť akné ... V liečbe akné najťažšie je, aby sa správna voľba prípravkov na liečbu pokožky tváre. Finančné prostriedky z akné sa predávajú v lekárňach a na internete vo veľkom množstve. Navyše, mnohé z nich sú prakticky neúčinné a iba dermatológ alebo kozmetológ môže správne vyhodnotiť a vybrať lieky na liečbu.

 • Liečba akné u adolescentov je lepšie začať čo najskôr, pretože v tomto prípade je možné zabrániť premene akné na akné, po ktorom na pokožke zostanú jazvy a pigmentové škvrny.
 • Liečba akné u žien sa vykonáva rovnakým spôsobom ako u iných skupín pacientov (základná liečba, ktorú uvidíte nižšie). Ak je základný terapeutický účinok nedostatočný, možno predpísať antikoncepčné tabletky alebo spironolaktón.

Liečebný režim akné -

Nižšie sa môžete zoznámiť so skupinami liekov, ktoré sú uvedené v schéme.

1. Retinoidy -

Prípravky retinoidnej skupiny sú odvodené od vitamínu "A". A to je pravdepodobne najlepší liek na akné. Použitie retinoidov pomáha odstrániť už vytvorené zátky (akné) z kožných pórov a tiež pomáha predchádzať vzniku nových akné. Najvyššia účinnosť retinoidov je vo forme lotionov; gély sú o niečo nižšie, a krémy sú najmenej účinné.

Moderné retinoidné lieky sa vyrábajú na báze Tretinoinu, Adapaleny alebo Tazarotenu. Majte na pamäti, že lieky s retinoidmi môžu byť ako monokomponentné tak kombinované. Monokomponentné retinoidy sa používajú pri akné na koži (bez akné) a kombinovaných - so zmiešanou formou, t. keď sú na koži akné a akné súčasne.

Jednozložkové retinoidy -
1) s tretinoínom: Retin-A (USA), Lokatsid (Francúzsko) a Ayrol (Švajčiarsko)
2) s adapalénom: Differin (Francúzsko), Klenzit (India), Deriva (India)
3) na základe tazarotenu: Zorak (Nemecko), Tazret-gel (India).

Kombinované drogy -
Retinoidy sa zvyčajne kombinujú buď s antibiotikom alebo benzoylperoxidom. Tieto zložky sú veľmi účinné, ak okrem akné na koži sú zapálené akné.

1)  "Epiduo" (Francúzsko), "Effezell" (Francúzsko) - retinoid Adapalen + benzoylperoxid,
2) "Deriva-S", "Klenzit-S" - obsahujú Adapalen + antibiotikum klindamycín.

Aplikačná schéma -
Retinoidy sa používajú len raz denne (v noci) - 20 minút po umytí tváre jemným čistiacim prostriedkom. Priebeh liečby je najmenej 3 mesiace, ale po 5-6 týždňoch uvidíte dobrý výsledok. Je potrebné začať užívať liek 3-krát týždenne, postupne sa presťahovať do denného užívania. V tomto prípade nebude pokožka veľmi podráždená a rýchlo sa používa.

Funkcie aplikácie -

 • je možné mierne pálenie alebo podráždenie kože,
 • retinoidy by sa nemali používať s peelingovými činidlami (možné výrazné podráždenie kože),
 • zvýšiť citlivosť pokožky na slnko (nezabudnite použiť slnečnú ochranu na slnečných dňoch).

2. Kyselina azelaová - t

Prípravky na báze kyseliny azelaovej odlupujú vrstvy odumretej kože, pomáhajú odstraňovať dopravné zápchy a tiež majú antibakteriálny účinok. Pri akné sa kyselina azelaová predpisuje ako nezávislý prostriedok liečby a akné s akné ako doplnok k benzoylperoxidu alebo antibiotickému gélu.

Pre mastnú pleť je lepšie používať gély a pre suché krémy s kyselinou azelaovou. Príklady liekov: Skinoren (Nemecko), Azix-derm (India), Azogel (Rusko), Acne-derma (Poľsko).

Funkcie aplikácie -
liek sa aplikuje 2-krát denne na kožu, na ktorej je akné. Účinok bude zrejmý po 1 mesiaci od začiatku liečby. Priebeh liečby je najmenej 3 mesiace. Pozitívnymi vlastnosťami kyseliny azelaovej je, že nezvyšuje citlivosť pokožky na slnko, zabraňuje vzniku vekových škvŕn a tiež spôsobuje menšie podráždenie pokožky.

3. Kyselina salicylová -

Kyselina acetylsalicylová má schopnosť rozpúšťať mastný substrát, ktorý tvorí akné, a tiež odlupovať odumreté kožné bunky. Prípravky na báze akné kyseliny salicylovej prichádzajú v koncentrácii 0,5% alebo 2%, ako vo forme lotionov, tak vo forme gélov. Príkladom je rad produktov Clearasil (Klerasil) vo forme lotionu, krému a gélu.

Pri akné kyselina salicylová má dobrý účinok, ale to je ešte aspoň 2 krát nižšia ako pri použití retinoidov. Ale použitie kyseliny salicylovej nie je pre akné, ale pre akné - všeobecne neefektívne a jednoducho bezvýznamné.

Funkcie aplikácie -
Pripravte sa na to, že pri pravidelnom používaní produktov kyseliny salicylovej bude koža červená a šupinatá. Ak máte tmavú pokožku - majte na pamäti, že kyselina salicylová pri pravidelnom používaní spôsobí výskyt starnutia na pokožke.

4. Liečba antibiotikami akné -

Antibiotická liečba akné nemôže byť účinná, pretože akné nie je zápalové a nie je infikované. Úhor je pórom blokovaný kožným tukom, v ktorého hĺbke sa hromadia mazy vylučované mazovými žľazami. Preto sa antibiotiká pre akné neplatí, ale pre akné - naopak je jedným z hlavných typov liečby.

Zhrnutie -

Vyššie uvádzame vyčerpávajúci zoznam liekov, ktoré sa používajú špeciálne pre akné. Ak je výsledok liečby týmito liekmi nedostatočný, potom sa vyberú podobné lieky s vyššími koncentráciami účinných látok.

Je dôležité: ak máte súčasne akné aj akné -
V tomto prípade sa okrem retinoidov a kyseliny azelaovej používajú nasledujúce skupiny liekov: t

 • benzoylperoxidové gély, pleťové vody a krémy (veľmi účinné!),
 • alebo antibiotiká vo forme gélov na lokálne použitie.

S vlastnosťami a ochrannými známkami týchto liekov nájdete v článku: "Prípravky na liečbu akné"

Tri dodatočné pravidlá na liečbu akné doma -

Okrem hlavnej liečby retinoidmi, kyselinou azelaovou alebo kyselinou salicylovou - mali by ste vždy dodržiavať tri dôležité pravidlá ...

 • Pravidelné čistenie a starostlivosť o pleť -
  2-krát denne si umyte tvár len jemnými čistiacimi prostriedkami (napr. Neutrogena). Vďaka tomu bude pokožka čistá a jej podráždenie bude minimalizované. Tiež je potrebné eliminovať používanie kozmetických prípravkov a prípravkov na starostlivosť o pleť na báze tuku (upchávajú póry). Používajte iba výrobky na vodnej báze!

  Pravidelne môžete používať prípravky na mäkký peeling. Môžete tak urobiť peeling aj doma, ale stačí použiť profesionálne nástroje pre domáce použitie, ale nie sódu, aspirín alebo citrón. Takéto produkty najčastejšie obsahujú kyselinu glykolovú, ktorá odlupuje odumreté kožné bunky kože, čo umožňuje zahrnutie otvorených pórov.

 • Znížená tvorba kožného mazu -
  Ak chcete znížiť množstvo kožného mazu vo vnútri a na povrchu pokožky, ako aj mastný lesk pokožky, použite nasledujúce prostriedky:

  → špeciálne tonery na čistenie mastnej pleti,
  → špeciálne kozmetické prúžky (obr. 19), ktoré sú pripevnené na povrch kože na nose, čele, lícach alebo brade, aby sa z pórov vytiahol kožný maz (Niveya, Propeller, atď.).
  → Špeciálne kozmetické masky umožnia vytiahnutie kožného tuku z pokožky.

 • Redukcia baktérií -
  ak máte len akné, potom nie je potrebné používať tieto nástroje. Ak sa však akné pravidelne mení na akné, potom môžete použiť antibakteriálne prostriedky na báze benzoyl peroxidu (1 krát za 2 dni), aby sa zabránilo vzniku akné.

Je možné stlačiť akné -

Musíte držať ruky od akné. To je spôsobené tým, že žmýkanie akné môže: po prvé, viesť k prenikaniu do hĺbky infekcie a rozvoj hnisavý akné, po druhé, v niektorých prípadoch pri kompresii (najmä uzavreté akné), dochádza k prasknutiu tuku mazových žliaz.

To vedie k tomu, že sa tuk z mazovej žľazy nedostane na povrch kože, ale hlboko do mäkkých tkanív, čo spôsobí zápal v hlbších vrstvách kože a hnisaní. Najlepšie je použiť špeciálne prúžky a lekárske masky určené na extrakciu mazu z pórov.

Ale v niektorých prípadoch, dermatológovia a kozmetológovia stále odporúčajú odstránenie akné. To sa vykonáva pomocou špeciálnych nástrojov "komedo-extraktory" (Obr. 20 a video).

Stláčanie čiernych bodiek: video

Dúfame, že náš článok na tému: Ako odstrániť čierne bodky z tváre sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár