Variť: domáca liečba

Furuncle je hnisavý kožný absces, ktorý sa vyskytuje vo vnútri infikovaného vlasového folikulu a zvyčajne prebieha s tvorbou veľkého množstva hnisu a čiastočnej nekrózy tkanív obklopujúcich folikul. Častejšie sa vary vyskytujú v mladom veku od 12 do 40 rokov.

Var na tvári sa tvorí oveľa častejšie ako na iných častiach tela (podľa štatistík sa približne 65% všetkých varov tvorí na tvári). To môže tiež nastať na hrudi, chrbte, zadku, v slabinách, na pokožke hlavy, v podpazuší.

Ak sa súčasne nachádza niekoľko varov tesne vedľa seba, takáto lézia sa už nazýva termín „karbuncle“. Ak sa varí so závideniahodnou pravidelnosťou, potom sa táto choroba nazýva termín Furunkulóza.

Furuncle: foto

Varí: príznaky

Najprv sa po vytvorení furuncle podobá opuchu, ktorý stúpa nad povrch kože (infiltrát mäkkých tkanív). Tkaniny sú veľmi husté na dotyk, namáhané; koža cez infiltrát je červená (Obr. 8). Počas tohto obdobia varu v ňom stále nie je hnis a nekrotická tyčinka.

Asi po 3 až 5 dňoch sa môžu objaviť príznaky tvorby hnisu vo vnútri varu. V tomto prípade sa na jeho povrchu dajú rozlíšiť biele alebo čierne bodky (Obr.9-10). Paralelne s tvorbou hnisu (v dôsledku čoho sa zväčšuje jeho var) dochádza k tvorbe nekrotickej tyčinky.

Postupne sa zvyšuje tlak hnisu na stene varu a to môže viesť k tomu, že sa môže spontánne otvoriť. V tomto prípade začne hnis vystupovať na povrchu kože a tyčinka sa začne postupne vylievať z varu (obr. 11).

Časté príznaky -
pacienti môžu mať tiež mierne zvýšenú telesnú teplotu, zimnicu. Vred na tvári je zvyčajne sprevádzaný výrazným opuchom. Bolesť je zvyčajne mierna. Ťažká bolesť je zvyčajne charakteristická, ak sa v uchu (v ušnom kanáliku) alebo v nose varí (na nosovej sliznici) var.

Najnebezpečnejšie pre zdravie sú vary, lokalizované v horných perách, nose a nasolabiálnych záhyboch. Frekvencia závažných komplikácií po varoch takejto lokalizácie je čo najvyššia. Je to kvôli vlastnostiam krvného zásobovania týchto oblastí a častému rozvoju tromboflebitídy tváre.

Schéma postupného rozvoja varu -

reklama

Varí: Príčiny

Absolútne akýkoľvek druh baktérií a plesní môže viesť k rozvoju varu. Najčastejšou príčinou varu je však Staphylococcus aureus. Táto baktéria sa normálne nachádza na koži všetkých ľudí. Spôsobuje infekciu iba vtedy, keď preniká hlboko do kože cez rez alebo škrabanec. Vzhľad furuncle môže byť tiež spôsobený traumou kože pri holení.

Ak je biotop Staphylococcus aureus na koži normálny, potom by nemal byť na nosovej sliznici normálny. Ak je sliznica nosa infikovaná týmto typom baktérií, môže sa s vysokou pravdepodobnosťou vyskytnúť nazálny var.

Najčastejšie sa vyskytujú vary u ľudí -

 • so zlou hygienou pokožky,
 • obézny,
 • na pozadí oslabenej imunity,
 • pri užívaní drog ako prednizón,
 • ak máte cukrovku, rakovinu, reumatoidnú artritídu,
 • s psoriázou, ekzémom a akné kože (akné a pupienky),
 • horúce, vlhké podnebie môže mať vplyv.

Ako liečiť var -

Liečba varu je zvyčajne spojená s nasledujúcimi činnosťami:

 • tepelné obaly (alternatívne - obväzy s Vishnevsky masťou),
 • otvorenie a odvodnenie varu,
 • antibiotickej terapie.

Varenie v domácom prostredí je možné, ak je var v malom množstve (do 5 mm), zatiaľ čo nemáte horúčku a príznaky intoxikácie, ako aj súvisiace ochorenia, o ktorých sme písali vyššie. Vo všetkých ostatných prípadoch by sa chorí mali poradiť s lekárom.

Ak máte, musíte sa okamžite poradiť s lekárom -

 • Je tu horúčka a / alebo silná bolesť.
 • Furuncle vznikol v detskom veku.
 • Ak je var lokalizovaný na hornom peru, nose, nasolabiálnych záhyboch alebo zvukovode.
 • Existujú príznaky infekcie šíriacej sa do okolitého furuncle tkaniva -
  veľkosť sčervenania okolo furuncle sa zvyšuje, červené pruhy sa objavujú v blízkosti varu, alebo var nevytvára nekrotickú tyčinku (hlavu) za 2 týždne, alebo sa vedľa nej objavil iný var.
 • Existuje cukrovka, rakovina, reumatoidná artritída, endokarditída, obezita, ak užívate prednison alebo jeho analógy, alebo máte nízku imunitu. Okrem toho, vo všetkých týchto podmienkach sa var varí pri povinnej systémovej antibiotickej terapii.

1. Tepelné agregáty

Ako urýchliť zrenie varu: hlavnou metódou domácej liečby je použitie teplých / horúcich vlhkých obkladov. Zvyčajne sa vykonávajú 3 až 4 krát denne, počas 10 až 20 minút. Zvýšená teplota zvyšuje krvný obeh v tejto oblasti, čo umožní dozrievanie dozrieť a otvoriť sa rýchlejšie.

Väčšina malých varov (nie viac ako 5 mm) môže byť vytvrdená len pomocou obkladov, bez prilákania antibiotickej terapie a pitvy - za predpokladu, že nie je vysoká teplota. Ale ak var je viac ako 5 mm alebo máte horúčku - v každom prípade musíte konzultovať s lekárom (chirurgom).

Vishnevsky masť s varmi -
Alternatívou k tepelným obkladom môže byť obväz s masťou Vishnevsky (obr. 12). Takéto obväzy majú ohrievací účinok, ktorý zvyšuje krvný obeh v tejto oblasti a urýchľuje dozrievanie varu. Majte na pamäti, že obväzy s masťou Vishnevsky nie je možné aplikovať pri varu na tvári.

Je dôležitéAk ste urobili chybu s diagnózou, a nemáte vôbec furuncle, potom otepľovanie obklady a masti vám môže veľmi ublížiť. Vishnevsky masť, napríklad, nemôže byť použitý na carbuncles, hydradenitis, lymfadenitída, hnisavý ateróm alebo lipoma ... Ie pred použitím - potrebujete správnu diagnózu.

2. Otvorenie a odvodnenie varu

Nie je možné otvoriť var, kým je malý a pevný. Je potrebné ho otvoriť, keď sa stane mäkkým a v jeho strede sa vytvorí nekrotická tyč (Obr. 13). Na druhej strane, ak sa nekrotické jadro nevytvorí na dlhú dobu, var bude ešte potrebné otvoriť. Zubný chirurg alebo maxilofaciálny chirurg to robí, ak sa na tvári a krku objaví var. Pre iné miesta sa obráťte na všeobecného lekára.

Veľké vredy sa nedajú ošetrovať bez otvorenia a drenáže, len tepelné obklady alebo antibiotiká. Je tiež dôležité vedieť, že po otvorení varu sa môžu aj naďalej používať teplé obklady, a nie len na urýchlenie jeho zrenia. Kompresie zlepšia odtok hnisu a urýchlia čistenie rán.

Čo vytiahnuť hnis z varu -
po otvorení varu môžete použiť nielen tepelné obklady, ale aj variť s Levomekol masťou (Obr. 14). Obväzky s levomecolom sa majú robiť až po otvorení varu samostatne alebo po otvorení chirurga. Masť Levomekol má antiseptický a nekrolitický účinok, ktorý umožní rýchlemu odstráneniu rany z hnisu a nekrotického tkaniva.

Je dôležité: Nesnažte sa otvoriť varu sami, stláčanie, piercing alebo sa snaží znížiť. To môže zvýšiť nielen riziko zjazvenia, ale aj preniknutie infekcie do tkaniva. Takáto samoliečba, napríklad na tvári, môže viesť k tromboflebitíde v tvári, k sepsi a dokonca k smrti. Je tiež možná tvorba jaziev.

3. Antibiotiká na var

Antibiotiká na vary nie sú potrebné vo všetkých situáciách. Antibiotická liečba sa môže odporučiť, ak je varu veľký alebo v citlivých oblastiach (napríklad v slabinách, hrudníku, podpazušiach, okolo alebo vnútri nosných dierok alebo v uchu). Liečba vredov s antibiotikami sa tiež vykonáva v prípadoch akútnych symptómov intoxikácie alebo prítomnosti sprievodných ochorení (pozri vyššie).

 • Ak nie je teplota a veľkosť varu je menšia ako 5 mm -
  v tomto prípade nie sú potrebné žiadne antibiotiká, pokiaľ samozrejme nemáte žiadne súvisiace ochorenia, ktoré sme opísali vyššie.
 • Ak nie je teplota, ale veľkosť varu je väčšia ako 5 mm -
  Predpisuje sa orálny antibiotický priebeh 5 až 10 dní. Môžu to byť: trimetoprim, sulfametoxazol, klindamycín, cleocín, doxycyklín, vibromycín, minocyklín a ďalšie.
 • U pacientov s vysokou horúčkou alebo viacerými abscesmi - t
  Priebeh antibiotickej liečby v tomto prípade nie je kratší ako 10 dní. Používajú sa antibiotiká, ako je rifampicín, rifadín, rimactan a ďalšie.

Staphylococcus aureus má schopnosť rýchlo získať rezistenciu voči najsilnejším antimikrobiálnym činidlám, čo sťažuje liečbu. Preto by ste v žiadnom prípade nemali samostatne predpisovať antibiotiká. V prítomnosti MRSA (kmeň Staphylococcus aureus rezistentný na meticelín) sa predpisuje antibiotikum, ako je vankomycín.

Komplikácie varu -

Väčšina varí sa uzdraví bez lekárskeho zásahu alebo komplikácií. V zriedkavých prípadoch však var môže viesť k vážnym následkom, ako je napríklad sepsa. Táto komplikácia môže viesť k závažným infekciám srdca, pľúc, obličiek, kostí, kĺbov, mozgu a dokonca smrti. Furuncle môže tiež spôsobiť zjazvenie po hojení.

Nesprávne používanie antibiotík môže spôsobiť vznik MRSA (kmeň Staphylococcus aureus rezistentný na meticelín). V tomto prípade môže byť liečba veľmi obtiažna a zdĺhavá a riziko šírenia infekcie v tele sa mnohonásobne zvyšuje.

Pri neúčinnej liečbe, dlhodobej samoliečbe sa môže vo vnútri varu hromadiť veľké množstvo hnisu, čo môže viesť k rozvoju varu abscesu. Ak sa to stane na tvári, môže sa vyvinúť tromboflebitída žilovej tváre alebo uhlová nosná žila. Tento stav môže ohrozovať život. Dúfame, že náš článok: Varí na tvár príčiny liečby sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár