Novocain: návod na použitie

Novocain je anestetikum, ktoré bolo široko používané v ZSSR na lokálnu anestéziu, a to pri odstraňovaní zubov, otváraní hnisavých abscesov a pri vykonávaní akýchkoľvek operácií v lokálnej anestézii.

Novocain: Kľúčové vlastnosti

Novocain - návod na použitie tejto drogy obsahuje nasledujúce kľúčové vlastnosti, ktoré neumožňujú aplikovať toto lokálne anestetikum vo veľkých množstvách, kvôli jeho nedostatkom a vzniku oveľa modernejších anestetických liekov.

Nevýhody novokaínu -

  • slabý analgetický účinok
  • žiadny analgetický účinok v zapálených tkanivách,
  • krátke trvanie anestézie
  • vysoká alergia a toxicita pre organizmus
  • Nepoužívajte Novocaine počas tehotenstva alebo kŕmenia kategoricky!

Novocain: cena a forma vydania
Ampulky na novokaín môžu obsahovať buď 0,5% roztok alebo 2% roztok. Náklady na 1 balenie novokaínu (10 liekoviek po 5 ml) budú približne 30-50 rubľov.

V 90-tych rokoch minulého storočia prišiel Novocain, ktorý sa v súčasnosti široko používa v medicíne a najmä v zubnom lekárstve, za anestetikum Lidokaín. Lidokaín je 2-krát silnejší ako Novocain pre hĺbku anestézie a trvanie účinku, a tiež dobre funguje v zapálených tkanivách. Oveľa menej alergické a toxické.

Moderné analógy novokaínu v zubnom lekárstve -

Napriek pokračujúcemu širokému používaniu lidokaínu v lekárskej praxi, v zubnom lekárstve, sa už dávno z tohto anestetika stiahlo. V súčasnosti sú najúčinnejšie anestetiká na báze artikínu. Medzi takéto anestetiká patria: Ultracain, Ubuteszin, Septanest a ďalšie.

Tieto lieky na lokálnu anestéziu už nie sú dostupné v ampulkách, ako je novokaín alebo lidokaín, ale v špeciálnych náplniach (Obr. 2). Anestetikum Kapula je pripravené na použitie, nemusí sa otvárať; je vložená do špeciálnej injekčnej striekačky (obr. 1) a ihla je naskrutkovaná ďalej do injekčnej striekačky s vozidlom (obr. 3).

Prečítajte si viac o modernej anestézii v zubnom lekárstve v článku:
→ "Všetko, čo potrebuje pacient vedieť o anestézii zubov"

Použitie novokaínu na elektroforézu, obklady a riedenie antibiotík - t

Elektroforéza s novokaínom nie je veľmi účinná. Najlepšie je použiť Lidocain 2% na elektroforézu (predáva sa v 2 ml ampulkách).

Komprimovať s Dimexidum a Novocain -

Kompresie s dimexidom sú veľmi často predpisované maxilofaciálnymi chirurgmi, najmä pri traumatických poraneniach tváre (zlomeniny kostí tváre, bez otvorených rán). Kompresie majú veľmi dobrý účinok a môžu napríklad znížiť opuchy a zápaly mäkkých tkanív v prípade zlomeniny čeľuste po niekoľkých zákrokoch.

Dimexide Novocain kompresia: proporcie
Kompresor s Dimexidum a Novocain sa používa len externe. Pri aplikácii obkladu na tvár musíte použiť 20-25% koncentráciu Dimexidum. Na tento účel dimexid zrieďte v pomere: na 1 diel dimexidu - tri časti teplej prevarenej vody. Pri aplikácii na menej citlivé oblasti tela sa môžu použiť koncentrovanejšie roztoky (30, 35, 40%).

Na navlhčenie gázových obrúskov sa roztok zriedi vodou. Obsah 1 ampulky novokaínu (5 ml roztoku) sa aplikuje priamo na navlhčené obrúsky. Nasaďte obrúsky do požadovanej oblasti. Na vrchnú časť vložky by mal byť nanesený plastový obal, ktorý úplne blokuje oblasť aplikovanej gázovej vložky s roztokom. Naneste vrstvu tkaniny na polyetylén (čím hrubšia tkanina, tým silnejší bude tepelný efekt - majte to na pamäti!) A obväte.

Doba jedného stlačenia je 20-30 minút. Priebeh liečby je 10-12 procedúr (1 postup za deň). Na základe skúseností možno povedať, že na zlepšenie analgetického účinku je lepšie použiť lidokaín ako Novocain (2 - 4 ml lidokaínu na 1 stlačenie). Lidokaín preniká lepšie do pokožky, je menej alergický a jeho analgetický účinok je dvakrát silnejší.

Dimexide: ako aplikovať kompresiu (foto 4-6)

reklama

Ako sa pestuje ceftriaxon novokaín -

Ceftriaxón nie je žiaduce riediť Novocainom, pretože Samotné antibiotikum je pomerne alergické a Novocain zvyšuje riziko vzniku anafylaktického šoku mnohokrát (v porovnaní s lidokaínom). Optimálne rozrieďte ceftriaxón s roztokom lidokaínu (odporúča sa aj WHO). Toto anestetikum je oveľa menej alergické a má silnejší analgetický účinok.

Zriedené 500 mg ceftriaxónu je potrebné v 2 - 2,5 ml rozpúšťadla. Na riedenie 1000 mg ceftriaxónu - 3,5 - 4 ml rozpúšťadla. Ako posledne uvedené sa môže použiť buď voda pre injekcie alebo 0,5-1% roztok novokaínu, ale najlepšie je 1% roztok lidokaínu. Ale na rozpustenie ceftriaxónu v lidokaíne musíte stále používať vodu na injekciu, pretože koncentrácia lidokaínu v ampulkách je 2%.

Napríklad na získanie 1% roztoku lidokaínu na riedenie 500 mg ceftriaxónu - budete musieť natiahnuť 1,0 ml lidokaínu do injekčnej striekačky, potom 1,0 ml vody na injekciu do tej istej injekčnej striekačky. Výsledný roztok potom vložte do injekčnej liekovky s ceftriaxónom a pretrepte.

Cefazolin: ako zasadiť Novocain

Okamžite hovoríme, že cefazolin je nežiaduci, aby sa zriedil novokaínom, ako aj ceftriaxónom (z tých istých dôvodov). Je tiež najlepšie použiť 1% roztok lidokaínu. Na rozpustenie 1000 mg cefazolínu sú potrebné 4 ml 1% roztoku lidokaínu. Ak chcete získať 1% roztok lidokaínu, musíte v injekčnej striekačke premiešať 2 ml lidokaínu a 2 ml vody na injekciu, a to striedaním oboch injekčných striekačiek. Výsledný roztok sa zavedie do fľaštičky cefazolínu. Dúfame, že náš článok na tému: Novocaine návod na použitie - bol pre vás užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár