Gingivitída u detí: liečba, príznaky

Gingivitída u detí je jednou z najčastejších chorôb. Avšak ochorenie ďasien u detí nie je obmedzené na gingivitídu. Zápal ďasien u dieťaťa sa môže vyskytnúť aj pri periodontitíde jedného z ich zubov (v tomto prípade sa na ďasnách objaví absces alebo fistula). Fenomén zápalu ďasien je vždy prítomný na pozadí ochorenia dieťaťa s herpetickou stomatitídou.

Pred začatím liečby je veľmi dôležité správne diferencovať ochorenie ďasien u dieťaťa, aby sa predišlo nesprávnej a teda zbytočnej liečbe. Nižšie uvádzame každú z týchto chorôb samostatne.

1. Gingivitída u detí: príznaky, liečba

Gingivitída je zápal okrajovej žuvačky priliehajúcej k zubom a medzizubným papilám (obrázok 1-3). Gingivitída je najčastejšou fázou zápalu a ak sa nelieči, zápal sa zvýši, kosť okolo zubu sa môže začať kolaps a objaví sa aj mobilita zubov.

Gingivitída u detí: foto

Gingivitída u detí: príznaky

 • krvácanie z ďasien,
 • bolesť pri čistení zubov,
 • opuch okrajových ďasien a medzizubných papíl,
 • začervenanie ďasien - červené gumy dieťaťa sú príznakom akútnej fázy zápalu,
 • cyanóza ďasien - modrá guma u dieťaťa bude v prípade prechodu akútneho zápalu na chronický, s miernymi príznakmi.

Objektívne vyšetrenie v ústnej dutine ukazuje nahromadenie mäkkých plakov a tvrdých zubných nánosov a spravidla veľké množstvo zubatých zubov (24stoma.ru).

Detská zápal ďasien: príčiny

Odpoveď na otázku: prečo ďasná u dieťaťa krvácajú ... Príčinou gingivitídy je mikrobiálna flóra zubného plaku. Kvôli zlej hygiene sa hromadí plaky, ktorých mikroflóra aktívne produkuje toxíny a zápalové mediátory. Tieto toxíny a mediátory, pôsobiace na ďasno, spôsobujú v ňom intenzívnu zápalovú reakciu, ktorá sa prejavuje rozvojom edému, krvácaním atď.

tj Hlavným faktorom vo vývoji gingivitídy je mäkký mikrobiálny plaket a zubný plaket, t.j. zlá hygiena!

Faktory prispievajúce k rozvoju gingivitídy -Okrem hlavného faktora existujú aj ďalšie faktory, ktoré nespôsobujú zápal, ale prispievajú k jeho vzniku.

 • Miestne faktory -
  → chyby v zubnej výplni (závesné hrany výplní),
  → skus anomálie: preplnené zuby,
  → ostré hrany kariálnych dutín (obr. 4),
  → nosenie ortodontických pomôcok (obr.5),
  → dýchanie v ústach,
  → anomálie uchytenia mostíkov pier a jazyka.
  Tieto lokálne faktory samy osebe nespôsobujú zápal ďasien, ale bránia ústnej hygiene a tým prispievajú k hromadeniu zubného plaku.

 • Všeobecné faktory -
  kardiovaskulárne a gastrointestinálne ochorenia, infekčné ochorenia (vrátane ARVI), hormonálne a dedičné ochorenia. Tieto faktory vedú k zmene reaktivity tela (znížená imunita) - čím sa znižuje odolnosť ďasien voči toxínom a zápalovým mediátorom, ktoré produkuje mikrobiálna flóra zubného plaku.

reklama

Gingivitída: liečba u detí

Ako sme uviedli vyššie, gingivitída u detí sa vyskytuje len vtedy, keď sa mikrobiálny plak a zubný povlak akumulujú na zuboch. V tomto ohľade sú tiež vybrané vhodné terapeutické opatrenia. Liečba gingivitídy u detí by mala zahŕňať tieto aktivity: t

 1. Odstraňovanie zubného kameňa a zubného kameňa -Zubné vklady môžete odstrániť vykonaním profesionálnej relácie ústnej hygieny pri vymenovaní zubára. Zubné usadeniny sa odstraňujú ultrazvukom, po ktorom sú zuby leštené špeciálnymi kefami. Postup je bezbolestný.

  Na obrázku 6 je vidieť ultrazvukový hrot, ktorý odstraňuje usadeniny zubov. Dotyk špičky dýzy so zubným povlakom spôsobuje zničenie uchytenia zubného kameňa na zuby.

  Je dôležité:
  gingivitída u detí - liečba spočíva predovšetkým v odstraňovaní mäkkých mikrobiálnych zubných povlakov a tvrdých zubných usadenín zo zubov pomocou ultrazvuku. Pokus o použitie rôznych výplachov, gélov s antibiotikami a antiseptikami, zubné pasty s bylinkami, samozrejme, povedú k dočasnému ústupu zápalu. Akonáhle sa však skončí užívanie liekov, zápal sa vyvinie s novou silou. Protizápalová liečba by sa mala aplikovať až po odstránení zubného kameňa a plaku!

 2. Protizápalová liečba -krvácanie ďasien u detí je jedným z hlavných príznakov zápalu ďasien, spolu s bolesťou pri čistení zubov, opuchoch a začervenaní okrajovej ďasny. Aby sa symptómy rýchlo zmiernili, je potrebné vykonať priebeh protizápalovej liečby. Zapálené ďasná dieťaťa môžu byť liečené nasledujúcimi dávkovými formami: antiseptické oplachy, aplikácie.

  Antiseptické oplachy:

  • 0,05% ROZTOK CHLORGEXIDÍNU (návod na prípravu)
   Kurz 10 dní (nie viac), 2 krát denne, ráno a večer po ústnej hygiene. Odporúča sa vypláchnuť si ústa najmenej 30-40 sekúnd. Pre vek nie sú žiadne kontraindikácie. Roztok má horkú chuť.
  • MIRAMISTIN (pokyny pre liek)
   opláchnite roztok pre deti od 3 rokov. Opláchnite 3-4 krát denne po dobu 30-40 sekúnd. Miramistín je v porovnaní s chlórhexidínom mierne účinný a okrem toho je omnoho drahší.
  • Nealkoholické nálevy byliniek - harmanček, šalvia, eukalyptus ... (okrem dubovej kôry) t

  Protizápalové gély, masti:

  Najčastejšie otázky: čo je možné rozmazať ďasná na dieťati, čo je lepšie - gél alebo masť pre ďasná pre deti? Detská masť na ďasná bude výrazne nižšia ako v géloch pre ďasná. Gély sa lepšie uchovávajú na vlhkej sliznici ústnej dutiny. Okrem toho liečivé látky z gélov ľahšie prenikajú do sliznice ako z mastí. Preto je účinnosť dávkovacích foriem na báze gélov vyššia.

  • HOLISAL (pokyny pre liek)
   Gélový gél pre deti. Účinné látky: cholín salicylát a tsetalkoniya chlorid. Má nielen protizápalový, ale aj analgetický účinok. Môže sa používať nielen pri liečbe zápalu ďasien, ale aj pri prerezávaní zubov za účelom anestézie (vtieraná do oblasti erupcie).

   Pre vek nie sú žiadne kontraindikácie. Aplikujte na okrajovú časť ďasien a papily primárne z predného povrchu zubov. Kurz nie je dlhší ako 10 dní. Aplikujte 2 krát denne (ráno a večer pred spaním) bezprostredne po ukončení antiseptického opláchnutia. Po aplikácii sa neodporúča jesť alebo oplachovať ústa 2-3 hodiny (môžete ju vypiť).

  • METROGIL DENTA (návod na použitie lieku)
   Gélový gél pre deti. Účinné látky: metronidazol 10 mg, chlórhexidín 0,5 mg
   Môže sa uplatňovať od 6 rokov. Aplikujte na okrajovú časť ďasien a medzizubných bradaviek v oblasti všetkých zubov ďasien 2 krát denne. Neodporúča sa vypláchnutie gélu. Po aplikácii gélu sa neodporúča jesť alebo oplachovať ústa 2-3 hodiny (môžete piť). Trvanie liečby nie je dlhšie ako 10 dní.

  Ak sa rozhodnete liečiť dieťa sami, potom musíte vedieť, že odstránenie zubného plaku pred začiatkom liečby je povinné. Ak sa protizápalová liečba aplikuje bez odstránenia mäkkého a tvrdého plaku, spôsobí nasledovné:

  → Príznaky (krvácanie, opuch atď.) Sa samozrejme znížia alebo zmiznú. Ale akonáhle liečba skončí, príznaky sa znovu objavia. Dôvodom je skutočnosť, že príčina vzniku gingivitídy (mikrobiálneho plaku) nebola odstránená a liečba bola uskutočnená len vo vzťahu k symptómom.

  → prechod gingivitídy z akútnej formy so závažnými príznakmi - na chronickú formu so zlými príznakmi, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou môže mať za následok vznik periodontitídy u dieťaťa.

 3. Sanácia ústnej dutiny -
  Je potrebné vyliečiť všetky zubaté zuby, pretože Existuje mnoho infekcií v karanténnych dutinách, ktoré spôsobujú nielen zubný kaz, ale aj zápal ďasien. Malé deti majú často takzvaný kaz v tvare fľaše, ktorý je spojený nielen so zlou hygienou a nesprávnym kŕmením dieťaťa.

  Pri liečení zubného kazu u detí vo veku do 3 rokov sa spravidla na zubných klinikách používa spôsob strieborného zubu. Napriek tomu, že tento spôsob nevyžaduje vŕtanie zubov, má veľké nevýhody, pretože je horší ako u iných, pokiaľ ide o účinnosť, napríklad spôsob hlbokej fluoridácie alebo remineralizačnej terapie.

Prevencia zápalu ďasien -

Odborníci WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) identifikovali tieto kľúčové intervencie na prevenciu gingivitídy:

 • Správna ústna hygiena -
  Po prvé, zahŕňa správny spôsob čistenia zubov a ďasien dieťaťa v závislosti od veku. Koniec koncov, mnohí rodičia jednoducho ani nevedia, v akom veku by mali začať ústnu hygienu dieťaťa. A musíte začať pred erupciou prvých zubov.
 • Výber správnej zubnej pasty -
  po druhé, zubné pasty môžu poskytnúť významnú pomoc rodičom v boji proti zubnému kazu a zápalu ďasien. Ak je hygiena vysoko kvalitná av dôsledku toho dieťa nemá kazy a zápal ďasien - môžete použiť takmer akúkoľvek zubnú pastu pre deti. Pri nedostatočnej hygiene však môžu pomôcť zubné pasty so špeciálnymi zložkami (napríklad aminofluoridom), ktoré do určitej miery môžu kompenzovať nedostatok hygieny.

  Ako si vybrať správnu zubnú pastu pre dieťa, ako aj oboznámiť sa s hodnotením takýchto pást - môžete v článku:
  → "Hodnotenie zubných pást pre deti rôzneho veku"

 • Racionálna výživa detí -
  hovoríme o diéte (vyhýbajte sa snacking) a obmedzujeme príjem ľahko stráviteľných sacharidov (cukríky, sušienky, sladké nápoje, atď.). Ľahko stráviteľné sacharidy sa majú podávať dieťaťu len bezprostredne po jedle. Potom musíte čistiť zuby po dobu 5 minút.

2. Zápal ďasien u dieťaťa s periodontitídou -

Ak sa nelieči, zubný kaz postupne prechádza do pulpitídy a potom periodontitídy. Vo chvíľach exacerbácie sa periodontitída vyskytuje s výskytom opuchov ďasien, tvorbou cyst, fistúl na ďasnách s hnisavým výtokom.

Na obr. 9-10 je vidieť, ako v projekcii koreňov zničených zubov (v oboch prípadoch ide o stredný horný rezák) - na žuvačke je obmedzený opuch naplnený hnisom. V obidvoch prípadoch spôsobil zápal infekciu v vrcholovej oblasti centrálneho horného rezáka.

Prečítajte si viac o zápale ďasien u detí s periodontitídou u detí čítať - tu

3. Príznaky gingivitídy na pozadí herpetickej stomatitídy -

Súčasná akútna gingivitída sa veľmi často vyskytuje pri vírusovej herpetickej stomatitíde. Súčasne sa periodontálne bradavky a okrajová časť ďasien zvyšujú v dôsledku edému, stávajú sa jasne červené. Prečítajte si viac o zápale ďasien na pozadí stomatitídy, prečítajte si článok: "Liečba rôznych foriem stomatitídy u detí." Dúfame, že náš článok na tému: Liečba gingivitídy pre deti - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár