Lidocaine: návod na použitie, ceny, recenzie

Lidokaín sa používa v zubnom lekárstve ako anestetikum na anestéziu pri liečbe a odstraňovaní zubov, otvárajúc hnisavé abscesy. Lidokaín - návod na použitie lieku v zubnom lekárstve zahŕňa 3 formy uvoľňovania liekov:

 • lidokaín v ampulkách (alebo karpulách),
 • lidokaínový sprej,
 • lidokaínový gél.

Nižšie uvádzame podrobne použitie každého formulára, jeho výhody a nevýhody.

1. Lidokaín v ampulkách 2%, každý 2 ml -

Zloženie: 1 ml roztoku obsahuje 20 mg lidokaín hydrochloridu, 6 mg chloridu sodného, ​​vodu na injekciu. K dispozícii v 2 ml ampulkách.

Lidocaine: recenzie
toto anestetikum prišlo raz, aby nahradilo novokaín a niekoľkokrát ho prekročilo. Treba si uvedomiť, že Novocain prakticky nepôsobí v zapálených tkanivách s hnisaním. Účinok lidokaínu nezávisí od prítomnosti alebo neprítomnosti zápalu.

Zvyčajne pre anestéziu v zubnom lekárstve sa používa dávka 4-5 ml lidokaínu (ak sa lidokaín používa bez adrenalínu). Trvanie účinku od okamihu injekcie je od 30 do 90 minút, čo závisí od mnohých faktorov: rýchlosť prietoku krvi, ktorá prepláchne anestetikum z tkanív, typ anestézie (v anestézii v hornej čeľusti trvá oveľa menej ako v dolnej čeľusti počas anestézie vedenia).

Teraz však môžeme bezpečne povedať, že lidokaín, rovnako ako novokaín, je anestetikom minulosti. Teraz ho nahradili dlhodobejšie a hlbšie anestetiká založené na Artikaine. Medzi tieto anestetiká patria napríklad Ultracain, Septanest, Ubystezin a ďalšie. Tieto anestetiká sú niekoľkokrát silnejšie ako lidokaín a ich trvanie je tiež niekoľkokrát dlhšie.

Nepochybné výhody lidokaínu možno pripísať -

 • nízka cena, ktorá z neho robí dobré anestetikum na verejných klinikách (10 ampúl je v lekárni asi 40 rubľov),
 • antiarytmický účinok na srdce, čo z neho robí liek na liečbu a odstránenie zubov u pacientov s arytmií srdca.

reklama

2. Lidokaín v karpulách -

Všetky moderné anestetiká neboli uvoľnené v ampulkách po veľmi dlhú dobu, sú dostupné v jednorazových kazetách (obr. 2). Karusela už obsahuje dávku anestetika, je vložená do injekčnej striekačky (obr. 1), potom je naskrutkovaná veľmi tenká jednorazová ihla (obr. 3) a striekačka je pripravená na anestéziu.

Použitie injekčných striekačiek a spolujazdca v automobile značne zjednodušuje prípravu anestézie pre lekára vďaka veľmi tenkým ihlám - znižuje bolesť pre pacienta. Všetky najpodrobnejšie informácie o modernej anestézii nájdete v našom článku: "Všetko o anestézii v zubnej praxi"

Príkladom anestézie lidokaínom v kapsulách je Xylonor, vyrobený francúzskou spoločnosťou Septadont. Objem jedného vozu je 1,7 ml. Zvýšenie trvania a hĺbky anestézie v kazetách Anestetikum okrem samotného lidokaínu obsahuje špeciálne aditíva (epinefrín, epinefrín alebo norepinefrín), ktoré obmedzujú cievy v mieste anestézie, čím zabraňujú rýchlemu vylúhovaniu anestetika.

3. Lidokaínový sprej 10% -

Toto je dávkovaný sprej na lokálne použitie. V zubnom lekárstve sa používa na anestéziu ústnej sliznice. Jedno kliknutie sprejuje presne 4,8 mg lidokaínu. Sprej obsahuje 38 gramov lidokaínu, čo postačuje na 650 dávok. Sprej tiež obsahuje pomocné látky, ako sú: 96% alkohol, mäta pieporná a propylénglykol. Príjemná chuť.

Sprej ľudokaínu začína pôsobiť do 1 minúty po postreku na sliznicu a samotný účinok trvá 5-6 minút. Liek sa môže používať aj u detí do 2 rokov.

Lidokaínový sprej: recenzie
inštruktáž lidocaine spray zahŕňa nasledujúce oblasti užívania drog v zubnom lekárstve -

 • zníženie reflexu rán pri liečbe zubov (sprej na koreň jazyka),
 • pre povrchovú anestéziu ústnej sliznice pred vykonaním lokálnej anestézie (v tomto prípade injekcia nebude tak bolestivá).

Lidocaine Spray: Cena
Môžete kúpiť lidokaín sprej v takmer každej lekárni s predpisom na asi 350 rubľov. Avšak spravidla nebudete nikdy požiadaný o recept.

4. Lidokaínový gél -

Gély na báze lidokaínu sú profesionálne pre zubné kliniky a tie, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni. Príkladom bežného gélu s lidokaínom môže byť liek "Kamistad". Tento gél obsahuje účinné látky lidokaín a harmanček. Vyrobené špeciálne pre použitie na ústnej sliznici. Má analgetický a malý protizápalový účinok.

Lidocaine Gel: Cena
Náklady na liek Kamistad je asi 230 rubľov. Ak hovoríme o analógoch anestézie sliznice, potom výraznejší účinok má taký gél ako "Cholisal". Má dobré analgetikum a oveľa výraznejší protizápalový účinok. Náklady na posledný liek je asi 300 rubľov.

Lidokaín: cena

 • Lidokaín v ampulkách stojí asi 40 rubľov na 10 ampúl.
 • Lidokaín v carpules - náklady asi 70 rubľov za 1 carpool (anestézia ako carpool na klinike bude stáť asi 300 rubľov).
 • Lidokaínový sprej stojí približne 370 rubľov na 50 ml fľašu (650 dávok).
 • Lidokaínový gél (napríklad Kamistad) stojí od 220 rubľov.

Lidokaín počas gravidity a laktácie - t

Lidokaín ako lokálne anestetikum sa nesmie používať počas gravidity. Avšak lidokaínový sprej sa môže použiť, pretože v použitých dávkach nie je nebezpečný pre plod. Počas laktácie by sa liek nemal podávať ani vo forme spreja, ani na lokálnu anestéziu.

Najbezpečnejší liek pre tehotné ženy a ošetrovateľstvo je liek Ultracain "DS" (pokyny pre drogy).

Lidokaín: kontraindikácie

 • alergický na zložky lidokaínu,
 • významná dysfunkcia pečene,
 • syndróm chorého sínusu,
 • antrioventrikulárny blok 2-3 stupne,
 • ťažká bradykardia,
 • myasténia, kardiogénny šok.

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár