Chlorophyllipt: návod na použitie

Chlorophyllipt je bylinný liek odvodený z listov eukalyptu. Názov lieku bol spôsobený obsahom chlorofylu v ňom (je to pigment, ktorý dáva zelenú farbu listom eukalyptu a iných rastlín). Liek má nasledujúce formy uvoľňovania - vo forme spreja, roztoku oleja alebo alkoholu, ako aj tabliet na sanie.

Chlorofyllipt má miernu antimikrobiálnu aktivitu, mierne stimuluje regeneračné procesy a pri inhalačnom type podávania - expektorančný účinok. Okrem toho, akýkoľvek významný antimikrobiálny účinok je prítomný len vo vzťahu k jedinému typu baktérií - stafylokokov. To znamená, že liek sa nemôže pochváliť širokým rozsahom antibakteriálnych účinkov a má zmysel ho používať hlavne len ako súčasť komplexnej terapie.

Chlorofyllipt: príklady balení

Formy uvoľňovania prípravku Chlorofillipt - t

 • roztok alkoholu 1%,
 • roztok oleja 2%,
 • sprej v hrdle
 • pilulky na sanie.

Je potrebné poznamenať, že liek má pomerne úzky rozsah indikácií na použitie. Napríklad najobľúbenejšia forma alkoholu v liekoch sa neodporúča používať u detí vo veku do 18 rokov na perorálne podávanie (to znamená, že je tiež zakázaná inhalačná cesta podávania), ako aj u tehotných a dojčiacich žien. Inhalácia roztoku alkoholu je navyše zakázaná počas atrofických procesov v sliznici horných dýchacích ciest (napríklad pri atrofickej forme chronickej bronchitídy), ako aj pri bronchiálnej astme, bronchospazme.

Je potrebné poznamenať, že pokyny na používanie lieku na Chlorofillipt sú veľmi zriedkavé a neobsahujú podrobné liečebné režimy pre ochorenia horných dýchacích ciest. Preto pacienti vyhľadávajú informácie hlavne na fórach, kde nepochopiteľní autori niekedy odporúčajú pridať chlórpropyllipt alkohol aj v materskom mlieku pre novorodencov !!! Najväčšia škoda je napísaná pri používaní liekovej formy lieku na inhaláciu, hoci vdychovanie s alkoholovými roztokmi (najmä u detí) vedie k atrofii bronchiálneho epitelu žlčových ciest, ktorý naopak prispieva len k rozvoju chronickej bronchitídy.

Chlorophyllipt: analýza cien a zloženia

Pri postreku Chlorofillipt bude cena za rok 2019 asi 200 rubľov (pre 45 ml fľaštičku vybavenú rozprašovacou dýzou). Cena 2% roztoku oleja bude od 150 rubľov na fľašu s objemom 20 ml. Pri 1% roztoku alkoholu Chlorophyllipt cena začína od 330 rubľov (na 100 ml fľašu). Pokiaľ ide o pastilky, náklady na 1 balenie 20 tabliet začínajú od 120 rubľov.

Liek Chlorophyllipt vyrába niekoľko výrobcov, ale bez ohľadu na to, hlavnou zložkou lieku je vždy eukalyptový listový extrakt - vo forme éterického oleja. Hodnota eukalyptového oleja je daná obsahom látky nazývanej "cineol", ktorá dáva lieku antimikrobiálny a expektoračný účinok. Niektoré ďalšie vlastnosti tejto drogy, ktoré sú krásne vymaľované v návode (napr. Urýchlenie hojenia rán), nemajú veľkú terapeutickú hodnotu, pretože vyjadrené slabo.

Je potrebné poznamenať, že obsah cineolu v eukalyptovom oleji nie je konštantný a závisí od typu eukalyptového oleja používaného výrobcom, ako aj od koncentrácie eukalyptového oleja v roztoku prípravku. Okrem cyneolu obsahuje eukalyptový éterický olej aj ďalšie látky - chlorofyl, organické kyseliny, aldehydy, triesloviny (približne 6%), ako aj stopové prvky selén, zinok a mangán.

Je potrebné poznamenať, že prehľady o lieku Chlorophyllipt sú väčšinou pozitívne, ale väčšinou ich vykonávajú iba autori blogov a fór. Ako uvidíte nižšie - liek si zaslúži pozornosť len ako súčasť komplexnej liečby a má veľké množstvo kontraindikácií pre deti. Nižšie budeme zvažovať, aby všetky formy uvoľňovania tejto drogy.

1. Roztok chlórpolyliptového oleja: návod

Najčastejšie v lekárňach predával 2% výrobca olejových roztokov Vfiteks (Rusko). Je dostupný v injekčných liekovkách po 20 ml. Je to tmavozelená olejovitá kvapalina s charakteristickou vôňou.

Chlorofylliptový olejový roztok 2%: Zloženie

Účinné látky (na 100 ml) - t
→ Chlorofylliptový extrakt (extrakt z eukalyptových listov) - 2,0 g, čo v percentách zodpovedá 2% koncentrácie extraktu v olejovom roztoku.
Pomocné látky -
slnečnicový olej 100 ml.

→ Chlorofylliptový roztok oleja: návod na stiahnutie (v PDF)

Indikácie na použitie -

 • liečba horenia
 • nelepivé rany a trofické vredy,
 • erózia krčka maternice.

Je dôležité: Je potrebné poznamenať, že olejový roztok podľa pokynov by sa mal používať len na vonkajšie použitie, a preto návod obsahuje iba jednu kontraindikáciu - ak ste precitlivený na zložky lieku. Liek sa však často predpisuje aj na mokré inhalácie s rôznymi ORL patológiami. A tu je potrebné mať na pamäti, že eukalyptový olej nemožno použiť na inhaláciu na pozadí astmy, čierneho kašľa, bronchospazmu, ako aj v akejkoľvek forme - u detí mladších ako 2 roky!

reklama

2. Spray Chlorophyllipt: recenzie, návody

Chlorofillipt-Vialayn Spray je kombinovaný prípravok na lokálne použitie v ústnej dutine (pri liečbe tonzilitídy a faryngitídy), ale môže sa použiť aj na liečbu nosovej dutiny pri rinitíde. K dispozícii v 45 ml injekčných liekovkách s rozprašovačom. Sprej je zelená kvapalina s charakteristickým zápachom. Neobsahuje alkohol.

Zloženie lieku -

Účinné látky - t
→ extrakt z eukalyptových listov,
→ extrakt žihľavy,
→ triclosan (antibakteriálna zložka).
Pomocné látky -
čistená voda, glycerín, emulgén, čistená voda, benzoát sodný.

→ Spray Chlorophyllipt: návod na použitie (stiahnuť v PDF)

Indikácie a schéma použitia -
indikované na infekčné zápalové ENT ochorenia u dospelých (s angínou mandlí, faryngitídou, rinitídou). U detí sa neuskutočnili štúdie, preto sa má používať opatrne. Dve kliknutia na tryskový postrekovač smerujú do oblasti mandlí / hrdla. Aplikujte 3-4 krát denne. Po postreku - je žiaduce neprehltnúť sliny čo najdlhšie (najlepšie 2-3 minúty). Priebeh aplikácie je zvyčajne do 10-12 dní.

Oficiálne pokyny majú tiež indikácie pre stomatitídu, ale neodporúčame to. Faktom je, že príčinou aftóznej formy stomatitídy je najčastejšie len alergia, napríklad na potraviny, lieky atď. Chlorofyllipt je zároveň vysoko alergénnym liekom, a preto môže viesť k zhoršeniu stavu.

3. Alkohol chlorofylliptu: pokyny, recenzie

Najčastejšie v ruských lekárňach nájdete 1% roztok alkoholu Chlorophyllipta výrobcu Vifiteks (Rusko). K dispozícii vo fľašiach po 100 ml. Je to číra zelená kvapalina s charakteristickým zápachom (sediment je možný v spodnej časti fľaše, ktorá nie je porušením).

Alkohol Chlorophyllipt: zloženie

Účinné látky (na 1000 ml) - t
→ Chlorofylliptový extrakt je hrubý (extrakt z eukalyptových listov) - 10,0 g, čo v percentách zodpovedá 1% koncentrácie extraktu v alkoholovom roztoku.
Pomocné látky -
zvyšok objemu je 95% etylalkoholu.

→ Chlorofyllipt alkoholový roztok: inštrukcia (stiahnuť v PDF)

Indikácie na použitie -
liek sa môže použiť na gastrointestinálne ochorenia spôsobené stafylokokom, niektoré formy enterokolitídy, gastritídu so zníženou sekréciou, s eróziou krčka maternice, ako aj na liečbu trofických vredov a popálenín. Alkohol chlorofyllipt, keď je nariedený vodou, môže byť tiež použitý na opláchnutie úst (na dosiahnutie deodorizačného účinku). Môže sa tiež použiť na liečbu pokožky dermatitídou.

Pre ochorenia horných dýchacích ciest -
V oficiálnom návode na použitie je táto indikácia neprítomná, ale tento liek je niekedy predpísaný v komplexnej terapii ochorení dýchacieho systému (rinitída, bronchitída, pneumónia, laryngitída) inhaláciou, napríklad pomocou nebulizéra alebo inhalátora. Nižšie vysvetlíme, prečo tieto indikácie nie sú v oficiálnych pokynoch a aké sú ich riziká - najmä pre deti.

Zvyčajne na fórach sa odporúča riediť 1% roztok alkoholu lieku s fyziologickým roztokom u dospelých - 1: 4, u detí - do 1:10. Roztok sa odporúča použiť v nebulizéri alebo inhalátore 3-krát denne (3 - 4 ml získaného roztoku počas 1 času). A to všetko napriek tomu, že návod na alkoholické riešenie je jasne - je kontraindikovaný do 18 rokov. Ale pozrime sa, aké komplikácie môžu vyplynúť z použitia roztoku alkoholu Chlorophyllipt.

Výpary alkoholu pri výmene vedú k rednutiu bronchiálnej sliznice, vrátane transformácie cylindrického epitelu - do plochého ciliárneho aparátu + kontrakcie + bronchiálne žľazy sú nahradené vláknitým tkanivom. Zvlášť citlivý je epitel bronchi u detí. To znamená pomalý a stabilný pohyb smerom k chronickej atrofickej bronchitíde. Okrem toho by sa liek nemal používať s astmou, bronchospazmom, astmatickou bronchitídou v žiadnom veku.

Je dôležité: Okrem sklerotizujúcich účinkov na bronchiálne žľazy a deštrukciu ciliárneho epitelu sú pri tomto lieku možné ďalšie vedľajšie účinky. Vzhľadom na jeho vysoký alergénny potenciál, ako aj spôsob vdýchnutia expozície

 • alergia (často)
 • opuch sliznice dýchacieho traktu (často),
 • dusenie (zriedka)
 • nevoľnosť a vracanie (zriedkavé)
 • suchosť sliznice dýchacieho traktu, ako aj súvisiaci suchý kašeľ (často).

Chlorophyllipt kloktadlo: ako plemeno

Na použitie pri kloktaní sa často odporúča použitie roztoku chlórpolyliptalkoholu. Liek má strednú antimikrobiálnu aktivitu, ale iba proti stafylokokom. To znamená, že má zmysel používať liek len v prípade hnisavej tonzilitídy (v tomto prípade sa stafylokoky skutočne zasejú ako súčasť mikroflóry). Na iné baktérie, ktoré spôsobujú zápal mandlí, bude mať hrdlo - kloktanie Chlorophylliptom len mierny deodorizačný účinok.

Ako zriediť Chlorophyllipt kloktadlo -
návod na použitie lieku pre hrdlo odporúča zriediť 1 lyžičku roztoku alkoholu Chlorophyllipt - v pol šálky teplej prevarenej vody. Okrem toho je potrebné vypláchnuť si ústa po dobu 5 minút na 1 procedúru (pretože liek je pomerne slabý). tj Počas procedúry budete musieť opakovane písať a vypĺňať zriedený roztok liečiva. Opláchnutie sa uskutočňuje 3-4 krát denne, výhodne nie viac ako 4-5 dní.

Takéto skromné ​​trvanie používania je spôsobené tým, že roztoky alkoholu silne vysušujú sliznicu ústnej dutiny a vedú k jej riedeniu. Všimnite si tiež, že alkoholické formy lieku sú zakázané pre deti mladšie ako 18 rokov. V skutočnosti nikdy neodporúčame nikomu, aby si opláchol ústa alkoholovým roztokom tejto drogy. Ak ste sa už rozhodli ho použiť, potom je lepšie použiť sprej Chlorophyllipt, ktorý neobsahuje alkohol. V súvislosti s neprítomnosťou alkoholu sa sprej môže používať dlhú dobu a často a okrem toho prípravok nevyžaduje riedenie a je pripravený na použitie.

Chlorophyllipt tablety na sanie - t

Chlorofyllipt pre hrdlo vo forme roztoku alkoholu alebo oleja má inú alternatívu. Táto pilulka Chlorofillipt pre sania. Vyrábajú ich dvaja ruskí výrobcovia. Ide predovšetkým o tablety výrobcu Vfiteks (Rusko) vyrobené o 0,025 g (20 tab. Na balenie) za cenu 120 rubľov. Druhým výrobcom je "GNTsLS Experimentálna rastlina", ktorá produkuje pastilky na rozpustenie 0,8 g (20 tab. Na balenie) za cenu 140 rubľov.

Vedľajšie účinky, kontraindikácie -

Možné sú alergie na chlorofylové alebo iné zložky eukalyptového oleja. Používajte opatrne u ľudí s alergickými reakciami. Požitie vysokých dávok lieku môže viesť k zvracaniu, hnačke, nevoľnosti, svalovým kŕčom. Časté / dlhodobé užívanie lieku na inhaláciu môže viesť k rednutiu a suchosti slizníc dýchacieho systému, atrofii sliznice priedušiek (s vývojom javov chronickej atrofickej bronchitídy).

V žiadnom prípade nemožno použiť inhaláciu lieku s bronchiálnou astmou, bronchospazmom, astmatickou bronchitídou, chronickou atrofickou bronchitídou. Existujú kontraindikácie pre použitie inhalačnej formy oleja - u detí do 2 rokov, forma alkoholu - až 18 rokov. Nepoužívať vo vnútri s hyperacidnou gastritídou. Pri oplachovaní nie je možné použiť roztok alkoholu na vysušenie a riedenie sliznice úst a hrdla.

Je dôležité: Predtým, ako začnete používať akúkoľvek formu chlorofyliptu, musíte najprv skontrolovať citlivosť tela na tento liek. Za týmto účelom musí pacient rozpustiť 25 kvapiek roztoku chlorofillipt alkoholu v 1 polievkovej lyžici vody a nápoja. Alebo si vezmite 10 kvapiek roztoku oleja. Ak po 6-8 hodinách nie je alergická reakcia, môžete začať používať liek. Alergická reakcia môže nastať aj na koži. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár