Chemický peeling na tvár: recenzie, fotografie

Chemický peeling na tvári je metóda, ktorá zahŕňa aplikáciu toxických chemických roztokov na kožu, čím sa reguluje spaľovanie povrchových vrstiev kože. Po peelingu sa pokožka postupne obnovuje. K obnoveniu kože dochádza v dôsledku rastu buniek z hlbších vrstiev epidermy alebo z neporušených vlasových folikulov.

Chemické šupky poškodeným povrchom poškodzujú povrchové vrstvy kože. Po chemickom poškodení sa koža obnovuje v dôsledku tvorby mladšej kože a tým sa zlepšuje vzhľad kože. Hĺbka, v ktorej k poškodeniu dochádza, je určená povahou chemikálií, ktoré sa aplikujú na kožu.

Aké sú prínosy chemických šupiek?

Ak sa chemický peeling tváre vykonáva správne, potom bude pokožka vyzerať mladšie a má krásny jednotný tón. Okrem toho, ak je chemický peeling vykonávaný priebehom (napríklad každých 6-8 týždňov), vedie to k stimulácii tvorby kolagénu a elastínu v koži, čo znamená, že povedie k zlepšeniu elasticity kože a určitému zníženiu vrások.

Chemické pleťové peelingy: indikácie

Chemický peeling môže zlepšiť stav pokožky v nasledujúcich prípadoch -

 • koža poškodená slnkom (starnutie fotografie)
 • pigmentácia kože (slnečné škvrny alebo nerovný tón pleti),
 • senilná keratóza
 • liečba akné,
 • ošetrenie vekových škvŕn a jaziev po akné,
 • potreba zlepšiť tón pleti, zlepšiť textúru pokožky, odstrániť drsnosť a suchú pokožku.

Je dôležité: pamätajte, že žiadne chemické šupky nemôžu odstrániť alebo znížiť výskyt žiliek na koži tváre, nemôžu redukovať zväčšené póry na koži, nemôžu prispieť k utiahnutiu pokožky tváre. Môžu však pokožku hladšie a mierne pružnejšie, odstrániť hnedé pigmentové škvrny, vyrovnať nerovnomerný tón pleti a spravidla urobiť povrch pokožky sviežejším a mladším.

Chemický peeling na tvár: foto Pred a po

Aké sú druhy chemických šupiek?

Chemické šupky sa navzájom líšia v hĺbke poškodenia kože. Je veľmi dôležité zvoliť správnu hĺbku odlupovania pokožky, inak môžete liečbu veľmi ľutovať.

 • Povrchové chemické šupky na tvár -
  prenikajú do hĺbky len povrchovej vrstvy kože - epidermis (Obr. 8). Po tomto type peelingu môžete očakávať regeneráciu pokožky za 3-5 dní, ale pripravte sa na peeling kože.

  Tento typ peelingu je dobrým spôsobom, ako omladiť povrchovú vrstvu pokožky a pomôcť jej dodať mladistvý a rovnomerný tón. Tento peeling je tiež určený na liečbu akné, post-zápalovej pigmentácie kože. Nie je účinný pri znižovaní vrások.

  Tento mäkký peeling je zvyčajne potrebné opakovať raz týždenne po dobu 4-6 týždňov, aby ste dosiahli dobrý výsledok po dlhú dobu.

 • Stredný tvárný peeling -
  Tento peeling funguje až do stredných vrstiev dermis - vrstvy kože umiestnenej pod epidermou (obr. 8). Odlupovanie tejto hĺbky sa dá použiť na ošetrenie slnečných škvŕn na koži, keratózy, povrchových jaziev po akné, porúch pigmentov a tiež umožňuje trochu vyhladiť jemné vrásky a zvýšiť pružnosť pokožky zvýšením množstva kolagénu v ňom.

  Trvanie úplnej epitelizácie kože je asi 7 dní. Tento typ peelingu by sa mal vykonávať s maximálnou opatrnosťou u ľudí s tmavou pokožkou, kvôli riziku porúch pigmentácie.

 • Hlboký peeling na tvár -
  pracuje až do hlbokých vrstiev dermis (obr. 8). Môže sa použiť na liečbu závažných kožných zmien v dôsledku foto-starnutia (slnku), jaziev, jaziev a vrások. Tento typ peelingu vám umožní maximalizovať regeneráciu vlastného kolagénu a elastínu v koži, čo umožní pružnejšiu pokožku.

  Epitelizácia po peelingu príde v deň 7-10, avšak úplné hojenie kože nastane až po 1-2 mesiacoch. Neodporúča sa tento peeling vykonávať pri srdcových ochoreniach (arytmiách) a obličkách tu použitý fenol v malých množstvách sa absorbuje do krvi.

Chemické peelingové prípravky - t

Najobľúbenejšie chemické zložky na peeling sú: alfa hydroxy kyselina, beta hydroxy kyselina, kyselina trichlóroctová, retinoidy a tiež fenol.

1. Prípravky na báze hydroxykyselín - t

 • Alfa hydroxy kyselina -
  používa sa na povrchový peeling. Najčastejšie sa používa kyselina glykolová, ale môžu sa použiť aj iné ovocné kyseliny, napríklad kyselina citrónová, kyselina mliečna, kyselina jablčná a kyselina vínna (táto sa vyrába z hroznových šupiek).

  Je potrebné poznamenať, že glykolové odlupovanie tváre (v závislosti od koncentrácie kyseliny glykolovej v roztoku prípravku) môže byť povrchné aj stredné. Alfa-hydroxykyselinové šupky sú vhodnejšie pre pacientov so suchou kožou.

 • Beta hydroxy kyselina -
  Tento typ kyseliny je napríklad salicylová cysta. Beta hydroxy kyseliny majú určité výhody oproti alfa hydroxy kyselinám, pretože majú schopnosť preniknúť hlbšie do pórov kože, čo znamená schopnosť používať nižšie koncentrácie kyseliny.

  Okrem toho má kyselina salicylová protizápalové vlastnosti, čo znamená, že uprednostňuje jej použitie u ľudí s citlivou pokožkou. Okrem toho, kyselina salicylová je rozpustná v tukoch, takže šupky na nej založené sú obzvlášť indikované pre ľudí s mastnou pokožkou, ako aj v prítomnosti akné na koži.

Profesionálne značky výrobkov na povrchový chemický peeling, obsahujúce alfa alebo beta hydroxy kyseliny: "MD Forte", "Agera RX", "Dermarmaceutic", "Jan Marini", "LA Peel", "ICP", "Mene & Moy" , "Skinceuticals Gel Peels", "Mandel", "Cosmedix", "NeoStrata".

reklama

3. Prípravky na báze kyseliny trichlóroctovej - t

Kyselina trichlóroctová v koncentrácii 25-30% sa používa hlavne na stredný peeling a pri koncentrácii 40% na hlboký peeling. Okrem všetkých vyššie uvedených indikácií je táto kyselina vynikajúca na redukciu jemných línií (plytké úzke vrásky). Peeling na základe tejto kyseliny má modrú farbu, takže sa často nazýva - modrý peeling na tvár.

Profesionálne značky produktov pre stredne chemické šupky obsahujúce kyselinu trichlóroctovú: "Skintech Peels", "Mene & Moy", "Compositum", "Cosmedix", "Obagi Blue Peel".

4. Žltý peeling na tvári: recenzie

Žltý peeling na tvári je kombináciou retinaldehydu (prírodného metabolitu beta-karoténu a vitamínu A), vitamínu C a kyselín (fytická, kojická a azelaická). Na začiatku procedúry sa tvár očistí špeciálnym peelingom na báze 20% kyseliny glykolovej. To je nevyhnutné na odstránenie odumretej vrstvy epidermy. Až potom sa na kožu nanesie žltý peeling obsahujúci retinoidy.

Kojic kyselina fytová pomáha odstraňovať škvrny (hyperpigmentácia). Kyselina azelaová má antibakteriálne vlastnosti, bojuje proti voľným radikálom, reguluje mastnú pleť. Vitamín C prispieva k syntéze nového kolagénu. Kyselina retinová stimuluje proliferáciu nových epitelových buniek a kožných buniek a tiež reguluje vylučovanie kožného mazu.

Žltá kôra je vyrábaná mnohými spoločnosťami, vrátane tých, ktoré sme uviedli vyššie, napríklad "Mene & Moy" a ďalšie. Napriek bohatému zloženiu žltého peelingu neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili výhodu tohto peelingu nad inými. Indikácie pre použitie tohto peelingu sú úplne rovnaké ako pre iné šupky.

Ako sa vykonávajú chemické šupky?

Aký by mal byť prípravok pred uskutočnením chemického peelingu -

Pred chemickým peelingom sa často predpisujú krémy a séra s retinolom, menej často so silnejšími formami vitamínu A (retinoidné retinoidy). Účel týchto fondov vám umožní urýchliť obnovu kože, znížiť riziko komplikácií.

Ak pacienti majú často herpes na tvári, potom týždeň pred chemickým peelingom a 2 týždne po jeho ukončení sú antivírusové lieky (Acyclovir alebo Zovirax) predpísané, aby sa zabránilo výskytu herpesu. je to veľmi dôležité, pretože herpes v tejto situácii môže viesť k tvorbe jaziev na koži.

Všetci pacienti majú byť poučení, aby používali opaľovacie krémy s vysokým stupňom ochrany. To je potrebné pred aj po peelingu. Je dôležité, aby koža mala jednotný tón. Okrem toho jedinci ošetrení kožou môžu vyžadovať predošetrenie kože hydrochinónom, aby sa zabránilo problémom s následnou hypopigmentáciou kože.

Potrebuje anestézia -

Povrchový peeling si málokedy vyžaduje anestéziu, ale proces aplikácie roztoku môže byť sprevádzaný miernym pálením. Stredný peeling môže spôsobiť viac nepohodlia. Priemerný peeling sa spravidla vykonáva na pozadí premedikácie sedatívom (napríklad diazepamom) a užívaním orálneho analgetika. V niektorých prípadoch sa používa kombinácia sedatíva a lokálnej anestézie.

Hlboký peeling sa spravidla vykonáva len v celkovej anestézii za účasti plastického chirurga a anestéziológa. Avšak v posledných rokoch, v súvislosti s príchodom benígnejších chemických zlúčenín, bolo možné často odmietnuť celkovú anestéziu v prospech sedácie trankvilizérmi v kombinácii s injekciami lokálnych anestetík.

Ako prebieha proces chemického peelingu -

Proces chemického peelingu začína ošetrením pokožky zmesou na báze alkoholu alebo acetónu, ktorá je potrebná na odmasťovanie pokožky. Potom sa na pokožku aplikuje pracovný chemický roztok, ktorý predtým chránil oči pred vniknutím častíc roztoku do nich. Roztok sa aplikuje presne stanovený čas, na základe typu pokožky pacienta, typu chemického činidla atď. Po uplynutí času sa chemický roztok odstráni a koža sa ošetri ochrannými prostriedkami.

Po povrchovom peelingu sa môžete okamžite vrátiť do práce. Zotavenie po priemernom peelingu môže trvať niekoľko dní až týždeň a po hlbokom peelingu - niekoľko týždňov. Rýchlosť hojenia kože bude vo veľkej miere závisieť od veku, celkového zdravia a imunitného systému.

Tvár po chemickom peelingu foto -

Chemické pleťové peelingy: cena

 • povrchový chemický peeling - 4000 rubľov,
 • priemerný chemický peeling - 5000 rubľov,
 • hlboký chemický peeling - 10 000 rubľov.

Tam sú tiež drogy a predpisy pre peeling doma. Prečítajte si viac informácií v článku:
→ "Recepty na chemický peeling doma"

Komplikácie a vedľajšie účinky -

Existuje všeobecné pravidlo: čím hlbšie je odlupovanie, tým dlhšie trvá zotavenie pokožky a tým vyššia je frekvencia možných komplikácií. Väčšina povrchových šupiek je bezpečná, ale stredná a hlboká šupka vyžaduje veľa skúseností od špecialistu, správnu prípravu pokožky na zákrok, ako aj náležitú starostlivosť po zákroku.

Vedľajšie účinky:

 • Bolesť -
  je spravidla typický pre stredne a hlboko šupky; zvyčajne trvá len niekoľko hodín.
 • Začervenanie kože -
  povrchové šupky spôsobujú len mierne začervenanie, ktoré pretrváva len niekoľko dní. Červená tvár po peelingu, strednom alebo hlbokom, však môže trvať až 1 mesiac.
 • Svrbenie a intenzívny peeling -
  svrbenie zvyčajne nastáva po strednej a hlbokej chemickej šupke.
 • Alergické reakcie -
  sú zriedkavé. Ak má pacient v anamnéze alergie, je potrebné odlupovať pri užívaní antihistaminík (antialergických) liekov.

komplikácie:

 • Chemická popálenina tváre -
  toto je spravidla možné len pri strednom a hlbokom peelingu, pretože používa viac vysoko koncentrovaných kyselín. Ak si zvolíte nesprávny liek (bez ohľadu na typ pokožky), čas aplikácie peelingu, bohužiaľ, takúto komplikáciu je možná. Riziko tejto komplikácie je vyššie, ak peeling nevykonáva dermatológ, ale bežný kozmetológ bez lekárskeho vzdelania.
 • Folikulitída alebo akné -
  Akné po chemickom peelingu môže nastať v dôsledku zneužitia zvláčňujúcich krémov používaných na urýchlenie hojenia. V tomto prípade možno budete musieť užívať antibiotiká.
 • Bakteriálna alebo plesňová infekcia -
  zriedkavo sa vyskytujú, ale ak áno, môže viesť k zjazveniu kože. Nebezpečenstvo infekcie existuje len pri strednom a hlbokom peelingu.
 • Herpes relaps -
  bude vyžadovať antivirotiká na zabránenie zjazvenia. U osôb, ktorých herpes sa často objavuje, je žiaduce vykonávať peeling pri užívaní antivírusových liekov alebo imunostimulantov.
 • Hyperpigmentácia -
  je dôsledkom výskytu zápalu v oblastiach kože vystavených chemickému peelingu. Zápalová hyperpigmentácia je spravidla dočasná, ale môže trvať až 2 roky. Liečba vekových škvŕn v takýchto situáciách je možná pomocou špeciálnych nástrojov, napríklad hydrochinónu.
 • Hypopigmentácia -
  toto je strata pigmentácie; zvyčajne dochádza po odlúpnutí tmavej pokožky. v niektorých prípadoch zostáva hypopigmentácia na celý život.
 • Teleangiektázia (žilky pavúka) -
  sú to malé červené cievy pod kožou; môžu byť zreteľnejšie po odlupovaní. Zvládnutie pavúkových žíl môže byť veľmi jednoduché a pomocou laserového ošetrenia.
 • Demarkačné čiary -
  toto je zvyčajne výsledkom stredných a hlbokých šupiek; medzi pokožkou môže byť viditeľná čiara, kde sa odlupovanie uskutočňovalo a kde nebola.
 • Jazvy -
  Sú to veľmi zriedkavé komplikácie chemických šupiek. Prvým príznakom zjazvenia je pretrvávajúce začervenanie a svrbenie.

Ako môžete znížiť frekvenciu komplikácií z chemických šupiek?

 • Lúpanie by mal vykonávať iba odborník.
  Povrchový peeling tváre prípravkami na báze kyseliny mliečnej a kyseliny glykolovej môžu vykonávať nielen dermatológovia, ale aj špeciálne vyškolení zdravotníci a kozmetológovia.

  Stredný peeling by mal vykonávať iba lekár s vyšším zdravotným vzdelaním a je potrebné usilovať sa o to, aby to bol dermatológ. Ak máte v pláne urobiť hlboký peeling, potom tento postup by mal vykonávať len dermatológ alebo plastický chirurg.

 • Správna voľba peelingových liekov -
  Má sa vykonávať s prísnym ohľadom na typ pokožky pacienta.

Chemické očné šupky: kontraindikácie

Správny výber pacientov, ktorí môžu byť podrobení chemickému peelingu, pretože nie každý to môže vykonať. V závislosti od typu peelingu Váš lekár nemusí odporučiť liečbu, ak: t

→ máte jazvy na koži, bradavice,
→ je abnormálna hyper- alebo hypo-pigmentácia kože,
→ ak máte červené vlasy a pihy, tmavohnedú kožu,
→ dochádza k bakteriálnej, plesňovej infekcii kože,
→ Ak Vám bol predpísaný Isotretinoin (na liečbu akné) za posledných 12 mesiacov.

Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: redaktori portálu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár