Gumy svrbiace a svrbiace: príčiny, liečba

Podmienky, v ktorých pacienti majú ďasná, ktoré svrbenie, v zásade spadajú do dvoch kategórií: buď pruritus ďasien sa vyskytuje pri chronických zápalových ochoreniach ďasien a slizníc, alebo môže byť výsledkom lokálnej alebo všeobecnej alergickej reakcie.

Prečo sa škrabance ďasien a ako s nimi zaobchádzať -

Nižšie budeme podrobne analyzovať hlavné dôvody, pre ktoré ďasná u dospelých alebo detí svrbia, a tiež sa dozviete o terapii potrebnej v týchto prípadoch.

 • Chronický zápal ďasien (zápal ďasien, periodontitída) -
  Najčastejším dôvodom, pre ktorý svrbenie ďasien je prítomnosť chronickej katálnej gingivitídy (obrázok 1.2). V tomto ohľade, okrem svrbenia, pacient môže mať nasledujúce súvisiace symptómy:
  → krvácanie ďasien pri čistení zubov,
  → opuch, cyanóza alebo začervenanie ďasien v blízkosti zubov,
  → Zlý dych.

  Ak sa svrbenie v ďasnách objaví na pozadí periodontitídy (obr. 3), môže byť svrbenie (okrem vyššie uvedených príznakov pre zápal ďasien) sprevádzané jedným alebo viacerými príznakmi, ako sú:
  → mobilita zubov,
  → vystavenie koreňov zubov (zníženie ďasien),
  → hnisanie z parodontálnych vreciek atď.

  Liečba svrbenia v ďasnách s gingivitídou a periodontitídou -
  Liečba by mala začať návštevou periodontálneho lekára. pretože zápal ďasien je spôsobený zlou ústnou hygienou, ktorá akumuluje mäkký mikrobiálny plak, rovnako ako tvrdý a subgingiválny zubný povlak. Je to plak a zubné usadeniny, ktoré spôsobujú zápal ďasien a svrbenie ďasien.

  tj Hlavnou úpravou bude odstránenie plaku. A až potom môže byť vykonaná protizápalová liečba (antiseptické oplachy, protizápalové gélové aplikácie). Bez odstránenia príčiny zápalu - zubného kameňa a plaku, bude protizápalová liečba neúčinná.

  Ultrazvukové odstránenie tvrdého zubného kameňa: foto Pred a po

 • Chronický zápal sliznice ústnej dutiny -
  Toto je druhá najčastejšia príčina svrbenia ďasien, ktorá je obzvlášť častá u fajčiarov. Existujú choroby sliznice, ako sú:
  → leukoplakia a kandidóza (obrázok 6-7),
  → herpetická a aftózna stomatitída (Obr. 8),
  pre ktoré môže byť svrbenie v ďasnách.

  Opatrne skontrolujte v zrkadle viditeľnú sliznicu úst, jazyka. Ak vidíte rôzne vyrážky, vady, erózia, bubliny na sliznici, potom máte jednu z chorôb sliznice. V tomto prípade je naliehavá potreba ísť k lekárovi.

  Ak ste si nevšimli, potom majte na pamäti, že postihnuté oblasti sliznice môžu byť lokalizované do oblastí ústnej dutiny, ktoré sú neprístupné pre vizuálne vyšetrenie samotným pacientom. Pamätajte, že v najhoršom prípade môže byť svrbenie spôsobené prítomnosťou a zhubnými nádormi.

  reklama

 • Svrbenie v ďasnách s nekvalitnými protézami -
  ak hovoríme o odnímateľných protézach, potom je tu len jeden dôvod - alergická reakcia, ktorá sa vyskytuje len vtedy, keď je chrup slabej kvality (v ňom je nadbytok monoméru, ktorý spôsobuje alergiu).

  Ak hovoríme o korunách a mostoch, svrbenie v ďasnách môže nastať v dôsledku pozinkovanej ústnej dutiny, ktorá sa vyskytuje, ak sú na zuboch korunky odlišných kovov (napríklad razené korunky). V tomto prípade musia byť vymenené náhrady aj umelé korunky.

 • Alergické reakcie -
  môže to byť potravinová alergia na jeden z produktov (ovocie, zelenina, orechy, korenie, med, čokoláda, konzervačné látky, farbivá, stabilizátory atď.), ale u niektorých zložiek zubnej pasty sa môžu vyskytnúť aj veľmi zriedkavo alergické reakcie. V tomto prípade sa musíte pokúsiť odstrániť alergénne potraviny zo stravy, zmeniť zubnú pastu.

  Ak svrbenie ďasien, potom to môže byť spôsobené systémovou alergickou reakciou (napríklad na perorálne lieky), a nie len lokálnou alergiou, ktorá sa vyskytuje v kontakte s rôznymi alergénmi na sliznici. Je to preto, že alergény a mediátory alergií (histamíny) sa prenášajú v tele s prietokom krvi.

 • Traumatické poškodenie slizníc -
  nie je tiež možné vylúčiť prítomnosť otvorenej rany (vred, erózia) na ústnej sliznici. Pruritus môže byť tiež charakterizovaný svrbením.
 • S bruxizmom -
  niekedy bruxizmus spôsobuje svrbenie ďasien. To sa zvyčajne vyskytuje na pozadí skutočnosti, že zuby sú preťažené, v dôsledku čoho začnú padať ďasná a odkryjú sa krky a korene zubov. Ak máte bruxizmus, potom musíte ísť na zubára-ortopéda a urobiť špeciálne ústne chrániče na zuby. Takéto chrániče zubov sa nosia pred spaním a môžu znížiť traumatické zaťaženie zubov.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár