Starostlivosť o chrup

Vo väčšine prípadov sa pacienti správne nezaujímajú o svoje protézy, čo ich veľmi rýchlo vedie do havarijného stavu. Napríklad, zo zvyku, môžete začať čistiť zubnú protézu s bežnou zubnou pastou a kefou, čo povedie k vzniku malých škrabancov na zubnej protéze.

Výsledkom je, že povrch protézy sa stáva drsným, a preto sa na ňu veľmi rýchlo nanáša plak, plaky, pigmentové škvrny a protéza sa začínajú cítiť zle. Starostlivosť o snímateľné náhrady je pomerne jednoduchá - musíte poznať niekoľko jednoduchých pravidiel, a potom bude vaša protéza trvať dlho.

Ako sa správne starať o protézy -

Hygienická starostlivosť o protézy sa bude líšiť v závislosti od toho, či používate špeciálny krém na zlepšenie fixácie chrupu alebo nie. Použitie takého krému môže nielen zlepšiť adhéziu protézy na sliznicu, ale tiež významne znížiť prenikanie potravinových častíc pod protézu.

Preto pacienti, ktorí používajú tento krém, môžu odstrániť protézu nie po každom jedle, ale iba raz denne (za predpokladu, že krém skutočne zabraňuje prenikaniu častíc potravy pod vašu protézu). Zvyšok bude musieť byť istí, odstrániť a umyť protézu po každom jedle ...

1. Pravidlá dennej hygienickej starostlivosti -

Starostlivosť o odnímateľné protézy vyrobené z plastu, nylonu a iných materiálov by sa mali vykonávať podľa nasledujúcej schémy, ktorá obsahuje nasledujúce pravidlá ...

 • Ihneď po jedle -
  Odstráňte zubnú protézu a opláchnite ju pod tečúcou vodou a odstráňte z nej všetky viditeľné zvyšky potravín. Je dôležité držať protézu veľmi tesne pod tečúcou vodou a pokúsiť sa ju upustiť, pretože ak spadne, protéza sa môže zlomiť. Najlepšie je umyť zubnú protézu nie nad vaňou, ale nad umývadlom, pretože v tomto prípade je nepravdepodobné, že by pád protézy bol kritický.

  Okrem toho, ak máte stále vlastné zuby, potom po každom jedle, použite mäkkú zubnú kefku a zubnú pastu na ich čistenie, rovnako ako neba a jazyk. Ak nie sú zuby, potom okrem mäkkej zubnej kefky, môžete použiť gázový tampón namočený v špeciálnej ústnej vode.

 • Dôkladné čistenie zubnej protézy -
  len oplachovanie pod tečúcou vodou nestačí. Avšak, mnohí sú zvyknutí na zubné protézy zubné kefky a zubné pasty, a niekedy aj zubný prášok. To vedie k tomu, že abrazívne zložky prášku a pasty poškriabajú protézu, čo ju robí drsnou. Výsledkom je, že protéza stmavne a na hrubý povrch sa naopak začne lepiť ešte viac nečistôt.

  Pamätajte, že zubné protézy vyrobené z mierne elastických materiálov, ako sú napríklad nylonové zubné protézy, ako aj zubné protézy bez obsahu akrylov, nie je možné čistiť abrazívami vôbec. Iba špeciálnymi prostriedkami, alebo úplne neabrazívnymi zubnými pastami alebo gélmi, ktorých RDA je rovnaká (RDA je koeficient abrazivity, je napísaný kvalitnými výrobcami).

  Protézy konvenčného akrylového plastu je možné čistiť mäkkou zubnou kefkou a zubnou pastou s nízkym abrazívnym účinkom. Detské pasty sa vyznačujú nízkou abrazivitou. Je lepšie zvoliť si, kde bude RDA od 0 do 25 (obyčajná zubná pasta má RDA približne 60). Tiež vhodné tekuté mydlo alebo umývací prostriedok. Je však potrebné nielen čistiť protézu, ale pravidelne vykonávať jej úplnú dezinfekciu (o tom sa dozvieme na konci článku).

Je dôležité: starostlivosť o odnímateľné protézy by sa v žiadnom prípade nemali vykonávať pomocou tvrdých štetín. Mali by ste používať iba mäkkú zubnú kefku (označenú ako „mäkká“)! Pri čistení dbajte aj na to, aby ste neohýbali plastové alebo kovové uzávery protézy (háčiky).

2. Periodická kompletná dezinfekcia protézy -

Existujú 2 možnosti dezinfekcie. Najjednoduchším a najlacnejším čistiacim prostriedkom na zubné protézy sú šumivé tablety na zubné protézy typu "Lacalut Dent" alebo pomocou tabliet "Corega" (Obr. 2-4). Druhou možnosťou celkovej dezinfekcie je použitie ultrazvukového kúpeľa.

Tablety na čistenie zubných protéz obsahujú chemické zložky, ktoré rozpúšťajú pigmentový povlak a zubný kameň na povrchu protézy a tiež zabíjajú 99,9% všetkých baktérií. Umožňujú tiež bielenie protézy z akýchkoľvek pigmentových škvŕn. Náklady na 1 balík takýchto fondov budú od 200 do 250 rubľov (pre 30 tabliet).

Spôsob aplikácie -
jednu tabletu s zubnou náhradou vložte do pohára s vlažnou vodou. Po 3 minútach strávených v roztoku, protéza dostane svieži a uprataný vzhľad a tiež podstúpi kompletnú dezinfekciu. Ak chcete zlepšiť čistenie, na konci tejto doby, môžete si vziať zubnú protézu z roztoku do ruky (to je bezpečné) a trieť ju so starou zubnou kefkou namočenou v tomto roztoku. Potom opláchnite protézu a ruky tečúcou vodou.

Použitie ultrazvukového kúpeľa -

Najlepšiu starostlivosť o odnímateľné protézy možno dosiahnuť pomocou ultrazvukového kúpeľa (obr.5). Tento kúpeľ vám umožní dokonale vyčistiť protézu z zubného kameňa, pigmentu a zápachu a zabije aj 100% baktérií. Okrem toho už viac nemusíte kupovať žiadne chemikálie (a utrácať na ňom peniaze) a zubnú kefku trieť zubnou kefkou.

Cena ultrazvukového kúpeľa na čistenie zubných protéz je okolo 2800 rubľov. Takéto zariadenie na čistenie zubných protéz môže byť tiež použité na bezkontaktné čistenie a dezinfekciu predmetov na akýkoľvek iný účel, napríklad detské veci (bradavky, fľaše), drahé kovy a iné predmety.

Ako správne skladovať protézy -

V tejto časti popíšeme ako skladovať zubné protézy doma. Najčastejšie pacienti nevedia, ako správne skladovať protézy, pretože odstrániteľné zubné protézy by mali byť takmer vždy odstránené cez noc. Majte na pamäti, že nesprávne uskladnenie môže rýchlo viesť k deformácii protézy.

 • Namočte protézy v noci -
  Prvé dva týždne po výrobe protézy odporúčajú zubní lekári nosiť novú protézu takmer po celú dobu bez toho, aby ju odstránili, alebo ju na krátku dobu odložili. Po dvoch týždňoch však protetické lôžkové tkanivá potrebujú pravidelný odpočinok - najmenej 6 hodín denne.

  Pamätajte, že väčšina typov zubných protéz musí zostať mokrá, aby si udržali svoj tvar. Odstránenie na dlhú dobu, musíte dať do roztoku vody alebo špeciálne riešenie pre namáčanie protézy (môžete si kúpiť v lekárni). Chrup preneste cez noc do vody. Nenechávajte protézy s kovovými prvkami vo vode, ktoré majú vôňu chlóru - to môže spôsobiť stmavnutie kovových častí zubnej protézy.

Je dôležité: Pamätajte, že zubné protézy sa môžu deformovať v dôsledku nasledujúcich dvoch dôvodov ... Po prvé, ak sú protézy suché, a druhé, ak ich umiestnite do horúcej vody. Po tomto, tvar protézy už nezapadá do tvaru vašich ďasien, a protéza spôsobí bolesť a nepohodlie pri nosení alebo jedení.

Ako bieliť zubné protézy -

Bielenie zubných protéz môže byť potrebné, ak ste sa už dlho nepokúšali o odnímateľné protézy, čo viedlo k ich stmavnutiu (v dôsledku pripojenia pigmentového plaku a zubného kameňa).

Neodporúča sa bielenie zubnej pasty bieliacimi zubnými pastami, pretože takéto zubné pasty majú zvýšenú abrazivitu. Pamätať. že povrch protézy je omnoho menej tvrdý a teda náchylnejší na oder a poškriabanie (ako zubná sklovina), a preto použitie bieliacich pást spôsobí nenapraviteľné poškodenie protézy.

Najlepšími nástrojmi na bielenie starých zubných protéz sú opäť šumivé tablety ako „Korega“ alebo „Lakalut Dent“ alebo ultrazvukový kúpeľ. Dúfame, že náš článok na tému: Ako udržať zubné náhrady odstrániteľné a postarať sa o nich sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: CURAPROX - Správne čistenie zubov (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár