Lekár periodontist

Periodontisti sú zubní lekári, ktorí sa špecializujú na liečbu gingivitídy, periodontitídy a periodontálneho ochorenia, t.j. zápalové ochorenie ďasien. Títo odborníci by sa tiež mali zaoberať liečbou ochorení sliznice ústnej dutiny - napríklad kandidózy, stomatitídy, leukoplakie atď.

Výber dobrého periodontistu je pre pacientov oveľa ťažší ako zubní lekári iných špecialít. To je hlavne kvôli tomu, že skutoční periodontisti, ktorí by absolvovali pokročilé kvalitné vzdelávanie v špecializácii "Parodontológia", a tiež vlastnil aj konzervatívne a chirurgické metódy na liečbu periodontitídy - jednotky v každom meste.

Vo väčšine prípadov sa obyčajní zubní lekári-terapeuti nazývajú parodontológmi, ktorí si prečítali knihu o liečbe zápalu ďasien, alebo absolvovali krátke 2-3 dňové kurzy na túto tému v rôznych komerčných školiacich centrách. Títo lekári zdôrazňujú odstránenie zubného plaku a použitie rôznych protizápalových a / alebo antibakteriálnych látok (vrátane injekčného podávania antibiotík priamo do ďasien, čo je veľmi škodlivé).

Liečba parodontu začína vyhľadávaním lekára a primárnou konzultáciou -

Periodontista pri úvodnej konzultácii by mal vypracovať plán liečby, ktorý môže zohľadniť:

 • odstránenie supragingiválneho a subgingiválneho zubného povlaku,
 • protizápalová liečba (umývanie antiseptikami parodontálnych vreciek, ako aj liečba protizápalovými gélmi),
 • systémová antibakteriálna terapia (v prípade agresívnej parodontitídy by sa mali vybrať antibiotiká na siatie odnímateľných periodontálnych vreciek na mikroflóru),
 • odstraňovanie zubov, ktoré sa vykonáva buď vtedy, keď je horizontálna kostná resorpcia väčšia ako 1/2 dĺžky koreňa, alebo keď je vertikálna kostná resorpcia (tj v prítomnosti hlbokých periodontálnych vreciek) väčšia ako 2/3 dĺžky koreňa zubu,
 • splinting mobilných zubov so sklenenými vláknami,
 • vedenie kyretáže, patchwork,
 • potreba vyrábať dočasné zubné protézy na obdobie periodontálnej liečby (ak pacient nemá veľkú skupinu zubov), s následnou náhradou dočasných protéz trvalými.

tj Periodontista by mal mať veľké množstvo poznatkov v príbuzných dentálnych disciplínach (zubná protéza, chirurgia, terapia, hygiena). V skutočnosti je však obraz smutný a smutný: na väčšine kliník u nás sa teta-zubár nazýva parodontológ, ktorý odstráni supragingiválne zubné usadeniny (takmer úplne opúšťajúce subgingiválne), rozotiera ďasná masťou alebo gélom a robí antibiotiká v ďasnách - čo robiť kategoricky nemožné.

reklama

Ako nájsť dobrého periodontistu -

 • Je optimálne najprv konzultovať špeciálne pre periodontálneho chirurga, ktorý sa zaoberá mozgovými operáciami, kyretážou parodontálnych vreciek, náhradou kostného tkaniva pre zápal ďasien (parodontitída). Takáto práca si vyžaduje vysokú kvalifikáciu a zručnosti, takže takýto lekár by vám radšej poskytol odborné poradenstvo, aj keď nepotrebujete operáciu na ďasnách.

  Vypracuje plán liečby, urobí panoramatický röntgen, ktorý ukáže všetky zuby, úroveň deštrukcie kostného tkaniva okolo každého zuba, hĺbku parodontálnych vreciek a tak ďalej. Potom budete odkázaní na periodontálneho terapeuta alebo hygienistu na zubné depozity, protizápalové terapie a iné intervencie.

 • Obyvatelia veľkých miest v tomto ohľade sú jednoduchšie, pretože Vo vašom meste môže byť lekárska akadémia s vlastnou klinikou, kde prijímajú profesori, asistenti profesorov a obyvatelia. Vo veľkých sieťových klinikách a veľkých zdravotníckych centrách existuje aj vyššia šanca na získanie kvalifikovanejšej periodontálnej starostlivosti, hoci občas existujú výnimky.
 • Ak má lekár osvedčenie o odbornom rozvoji štátnej vzorky pre „parodontológiu“, potom je to veľké plus. Získanie špeciality "Periodontist" znamená, že lekár musel podstúpiť štátne pokročilé vzdelávacie kurzy vo výške nie menej ako 144 hodín (na jednej z lekárskych univerzít). V niektorých veľkých súkromných stomatologických centrách (v priebehu 1-3 dní) prebieha aj krátkodobé školenie, ale až na zriedkavé výnimky sa to zvyčajne týka iba získania krásneho a zbytočného certifikátu.

  Vo väčšine prípadov sa zubní lekári-terapeuti nazývajú periodontistami bez toho, aby absolvovali pokročilý výcvik v parodontológii, a teda bez primeraných skúseností a znalostí. Týmto lekárom by sa malo zabrániť. Preto, ak prídete na schôdzku na súkromnej klinike, potom máte všetky práva sa opýtať, či má lekár kvalifikáciu alebo osvedčenie o dodatočnom vzdelávaní v špecializácii "Parodontológia", a požiadať o jej predloženie.

Prečítajte si viac o liečbe paradentózy - prečítajte si článok:
→ "Algoritmus liečby periodontitídy"

Ako zistíte, že po konzultácii s periodontistom je tento odborník nekompetentný -

 • Ak ste ako jednu z metód liečby odporúčali „antibiotiká v ďasnách“ -
  Injekcie laktomycínových antibiotík do ďasien vytvárajú desivé koncentrácie antibiotika priamo pri zápalovom ohnisku, čo vedie k jednostupňovej deštrukcii veľkého počtu patogénnych mikroorganizmov, ktoré sú zase sprevádzané uvoľňovaním obrovského množstva toxínov a zápalových mediátorov z týchto buniek.

  Tieto látky vo vysokých koncentráciách vedú k výskytu ohnísk nekrózy (nekrózy) v periodontálnych zuboch (periodont je väzivový aparát zubu, s ktorým je zub spojený s kosťou). Nekrotické oblasti parodontu sú sklerózované a postupne nahradené mikrojížkami, ktoré v prvom štádiu vedú k dočasnému zníženiu pohyblivosti zubov.

  Tieto zuby však nie sú schopné správne vnímať a rozdeľovať žuvací tlak na kosť, čo vedie k postupnému uvoľňovaniu týchto zubov a vo väčšej miere, ako tomu bolo pred ošetrením. Preto sa tento spôsob liečby nepoužíva ani v Európe, ani v USA, ani v Izraeli, ani v Japonsku. Tieto krajiny sú však známe kvalitou lekárskej starostlivosti.

 • Ak sa odporúča pre aplikácie na liekové formy na báze ďasien -
  masti prakticky nie sú fixované na vlhkej sliznici a okamžite prehltnuté so slinami. Okrem toho, z mastí nemôžu účinné látky prenikať hlboko cez sliznicu ústnej dutiny a pôsobiť len na povrchovo najjemnejšiu vrstvu epitelu sliznice, ktorá nie je dostatočná.
 • Ak lekár nehovoril o ústnej hygiene -
  Jediným dôvodom pre rozvoj zápalu ďasien (zápal ďasien a parodontitídy) je zlá orálna hygiena, ktorá vedie k mäkkým mikrobiálnym plakom a tvrdým a subgingiválnym zubným usadeninám na zuboch av gingiválnom sulku. Ak to lekár nezdôraznil, netrval na tom, že neužíval zubnú niť, ani to neučil, potom je to zlý prognostický symptóm.
 • Ak periodontista, ktorý nemá osvedčenie o chirurgickej stomatológii, plánuje urobiť kyretáž periodontálnych vreciek na vlastnú alebo patchwork operáciu -
  Žiaľ, kolaps domáceho systému zdravotnej starostlivosti dosiahol takú úroveň, že sa nikto ničoho nebojí. Je to o tom, že lekári bez certifikátu o „chirurgickej stomatológii“ a príslušných zručnostiach a skúsenostiach sa zaoberajú náročnými chirurgickými zákrokmi na konzerváciu zubov pri periodontitíde. Pamätajte, že takéto operácie by mal vykonávať len zubný lekár alebo periodontista, ktorý má certifikát v "chirurgickej stomatológii".

  Tieto operácie sú veľmi komplexné, sú sprevádzané opätovnou výsadbou syntetickej kosti, vrstevnicovým štepením zapáleného okraja ďasien, sú dlhé (fragment trvá približne 2-3 hodiny v oblasti 6-8 zubov) a žiadny zubár-terapeut nemôže vykonať takúto operáciu kvalitatívne. Ale komplikácie po takejto operácii sú zaručené.

 • Štátne zubné kliniky -
  Bohužiaľ, stojí za to uviesť nasledovné: je takmer nemožné získať kvalifikovanú periodontálnu starostlivosť v gos.stom.poliklinikami. Je to spôsobené jednak nedostatkom odborných pracovníkov, jednak faktom, že kliniky neinvestujú do rozvoja vedomostí a zručností lekárov, a preto ich neposielajú na dobré a drahé školenia.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár