Biela škvrna na ďasien: príčiny, liečba

Výskyt bielych škvŕn na sliznici ústnej dutiny, ako aj vzhľad bieleho plaku na sliznici ďasien, jazyka, líca - poukazuje na vývoj ochorení slizníc. Biele škvrny na ďasnách sú v prvom rade charakteristické pre takéto ochorenie ako Leukoplakia. Prítomnosť bieleho plaku na sliznici však môže naznačovať primárne vývoj takejto choroby ako kandidóza ústnej dutiny.

Biele škvrny na ďasnách (leukoplakia) -

Leukoplakia sa vyznačuje tým, že ústna sliznica pod vplyvom rôznych podnetov začína keratinizovať. Tieto dráždivé látky môžu byť -

  • ostré hrany zubatých zubov,
  • závesné hrany tesnení,
  • zlé uštipnutie,
  • fajčenie,
  • nadmerné používanie korenia, veľmi horiace jedlo,
  • zle vyrobené snímateľné protézy,
  • prítomnosť koruniek rôznych kovov na zuboch, čo spôsobuje výskyt galvanických prúdov v ústnej dutine.

Biele škvrny na žuvačke s leukoplakiou: foto

reklama

Príznaky leukoplakie -
Hlavným prvkom leukoplakie je biely plak, ktorý môže vzrásť nad hladinu sliznice (obr. 2, 3, 6), ale nemusí stúpať (obr. 4). Okrem toho môže mať plaketu tak jasné, ako aj rozmazané hranice. Takéto plaky sa nazývajú biele škvrny. Spravidla sa biele škvrny neobťažujú ich majiteľov, a sú objavené celkom náhodou (24stoma.ru).

V niektorých prípadoch môžu byť pacienti rušení drsnosťou sliznice v mieste bielej škvrny, ako aj skutočnosťou, že sliznica v tomto mieste môže vzrásť nad hladinu sliznice. V niektorých prípadoch sa na povrchu škvrny môžu objaviť trhliny a vredy; v tomto prípade môže byť pacient obťažovaný aj pálením a bolesťou. Ak sa leukoplakia vyvíja v dôsledku fajčenia, potom sa spravidla pacienti najskôr sťažujú na suchosť a pálenie sliznice ústnej dutiny.

Liečba leukoplakiou -
V prvom rade bude potrebné odstrániť dráždivý faktor (závesný okraj náplne alebo korunky), nahradiť nekvalitné protézy, normalizovať ústnu hygienu, prestať fajčiť atď. Potom sa keratolytické činidlá predpisujú na lokálne použitie (3-5-10% kyselina salicylová, infúzia žuvačky), vitamínová terapia.

Nebezpečenstvo leukoplakie -
leukoplakia patrí do kategórie prekanceróz, leukoplakia je malígna, t.j. jeho prechod na rakovinu sa vyskytuje v 15-75% prípadov, v závislosti od jeho formy. Preto, ak nechcete rakovinu ústnej sliznice získať, je naliehavé, aby zubár hľadal príčinu vzniku leukoplakie. Ak chcete vidieť leukoplakia, ktorá prešla do rakoviny - môžete v ris.7.8.

Biely plak na ďasnách - orálna kandidóza

Ak sa vaše ďasná zmenili na bielu, môžete mať podozrenie nielen na leukoplakiu, ale aj na orálnu kandidózu, v ktorej sa môže objaviť biela patina na ďasnách, jazyku, sliznici tváre a podnebia. Candida je spôsobená hubami Candida. Najčastejšie sa vyskytuje na pozadí zníženej imunity, endokrinných ochorení, gastrointestinálnych ochorení, anémie, vitamínu A, diabetu, infekcie HIV, chronickej hepatitídy a fajčenia.

Dlhodobé používanie antibiotík a ústnych výplachov obsahujúcich antibiotiká a antiseptiká môžu tiež viesť ku kandidóze. Veľký význam pri vzniku kandidózy je aj prítomnosť neošetrených zubných zubov, zápal ďasien, zlá hygiena úst.

Doska biela na ďasnách: foto

symptomatológie -
orálna kandidóza môže byť lokalizovaná bezprostredne na celom povrchu sliznice v ústnej dutine a môže byť lokalizovaná iba v jazyku, alebo môže ovplyvniť len ďasná alebo rohy úst a pier. Pri kandidóze sa na sliznici vytvára biely plak a v počiatočnej fáze ochorenia sa môže bez problémov oškrabať (aj keď to nemá zmysel, pretože plaky sa znovu objavia). Ako choroba postupuje, plaky sa pevne pripevnia a už sa neodstránia pri škrabaní.

Liečba ústnej kandidózy -
na liečbu ústnej kandidózy je v štátnej zubnej klinike alebo veľkom zdravotníckom centre, pretože Po prvé, musíte si zoškrabať sliznicu a poslať ju na mikrobiologické vyšetrenie. Nebudete to schopní urobiť v súkromnom malom zubnom lekárstve, alebo budú užívať na liečbu kandidózy bez potvrdenej diagnózy (tá bude hovoriť iba o nekompetentnosti lekára). Až keď štúdia potvrdí prítomnosť húb Candida - začnite liečbu.

Moderné antifungálne liečivá sa spravidla používajú v tabletách na perorálne podávanie (liečebné režimy a lieky). Všeobecná liečba musí nevyhnutne zahŕňať imunostimulačnú terapiu s vitamínmi. Je potrebné dodržiavať diétu: jesť viac bielkovinových potravín a minimalizovať sacharidy. V prítomnosti zubného povlaku, zubatých zubov, zápalu ďasien - súbežne s hlavnou liečbou je potrebné začať rehabilitáciu ústnej dutiny.

Pre orálnu kandidózu je veľmi užitočné používať špeciálne zubné pasty s enzýmami, ako sú: laktoferín, laktoperoxidáza, lyzozým, oxidáza glukózy. Tieto enzýmy zvyšujú lokálnu imunitu ústnej sliznice, čo prispeje k rýchlej regenerácii a prevencii nových prípadov kandidózy. Tieto zubné pasty (napríklad Splat) sú užitočné pre leukoplakiu a stomatitídu. Dúfame, že náš článok na tému: Čo robiť, keď tam bola biela škvrna na žuvačku sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár