Absces na ďasien: liečba

Predpokladom pre objavenie sa hnisavých ďasien je prítomnosť zdroja infekcie. Takýto zdroj je najčastejšie infekcia v koreňových kanáloch zubu, ktorá sa tam vyvíja buď z dôvodu nedostatočne vykonaného plnenia koreňových kanálikov, alebo preto, že pacient sa včas neošetril na liečbu zubného kazu alebo pulpitídy. A v tomto prípade vám bude zubár diagnostikovať: "Exacerbácia chronickej periodontitídy."

Druhým hlavným dôvodom pre hnisanie ďasien je tvorba hlbokých periodontálnych vreciek pri periodontitíde. Tieto vrecká obsahujú veľké množstvo infekcií a môžu spôsobiť hnisavý absces v ďasnách. Voľba spôsobu liečby bude závisieť od príčiny zápalu ďasien vo vašom prípade. Preto musíte najprv určiť, prečo sa hnis objavil v ďasnách, a až potom pokračovať v začatí liečby.

Prečo guma festers: príčiny

1) S exacerbáciou chronickej periodontitídy -
infekcia v koreňových kanálikoch vedie k vytvoreniu hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubu. V závislosti od typu a veľkosti takýchto lézií ich zubní lekári nazývajú výrazmi: granuloma, cysta alebo granulovaná periodontitída. Prítomnosť takýchto ohnísk sa nedá odhadnúť roky, ale skôr alebo neskôr sa objaví exacerbácia chronického zápalu a potom sa v projekcii týchto ohnísk na ďasnách vytvoria abscesy naplnené hnisom (Obr. 1-2).

2) Na pozadí zápalu ďasien (s periodontitídou) -
o niečo menej ako polovica všetkých prípadov, keď je žuvačka pacienta v blízkosti zubu, je spôsobená lokálnou alebo generalizovanou formou periodontitídy. Napriek tomu, že príčiny týchto dvoch foriem periodontitídy sú rozdielne - je bežné, že k tvorbe hnisavého abscesu dochádza v hlbokom periodontálnom vrecku vytvorenom medzi ďasnom a povrchom koreňa zubov. Nižšie môžete vidieť, ako pustule vyzerá na ďasnách pri periodontitíde (Obr. 3).

Príčiny a liečba vredov na ďasnách budú vždy vzájomne prepojené, a preto v závislosti na tom, ktoré ochorenie (periodontitída alebo periodontitída) dochádza k hnisaniu - bude preukázané buď ošetrenie koreňového kanálika a zápal v koreňoch zubov, alebo liečba periodontálneho vrecka pomocou protizápalovej terapie , kyretáž a iné metódy. Nižšie budeme podrobne skúmať liečbu hnisania ďasien v oboch prípadoch.

1. Absces na žuvačke s periodontitídou -

Hnisanie ďasien môže vyzerať úplne inak, ale v každom prípade, tvorba abscesu na ďasnách vždy nastane v projekcii kauzálneho zubu. Ak je príčinou hnisania infekcia v koreňových kanáloch, potom vždy uvidíte na kauzálnom zube starú výplň alebo korunku, alebo zub bude čiastočne zničený. V tomto prípade infekcia v koreňových kanáloch postupne vedie k rozvoju centra chronického zápalu na vrchole koreňa zubov.

V zubnom lekárstve sa takýto zápal zubov nazýva chronická periodontitída. Pravidelne sa môže vyskytnúť exacerbácia chronického zápalu a v tomto prípade sa hnis začína tvoriť v hornej časti koreňa zubov, ktorý vychádza cez kostné tkanivo a preniká pod žuvačku a vytvára tam absces. Preto si všimnite, že s periodontitídou - absces na ďasná je častejšie tvorený nie na okraji ďasien, ale bližšie k projekcii koreňa koreňa príčinného zuba.

Absces na žuvačku s periodontitídou: foto

Príznaky -
absces s periodontitídou môže vyzerať ako mierny opuch ďasien v oblasti jedného zubu alebo v oblasti niekoľkých zubov, ak sa vytvoril významný hnisavý absces - tok (obr. 4). Zvyčajne opuch ďasien predchádza bolesť pri pohryznutí v jednom zo zubov. Bolesť môže byť akútna, ale niekedy sa môže vyskytnúť hnisavý zápal bez bolesti. Niekedy sa objaví opuch mäkkých tkanív tváre v projekcii hnisania ďasien.

Absces tvorený pod sliznicou ďasien môže prasknúť s tvorbou fistulous otvoru (obrázok 7-8). Otvor fistuly je spojený píšťalkou s ohniskom zápalu na vrchole koreňa zubu. Z pľuzgierovitých otvorov je teda možné pozorovať postupný výtok hnisu. Akonáhle akútny zápal na vrchole koreňa ustúpi a proces tvorby hnisu sa zastaví, fistulózne otvory sa môžu uzavrieť, ale len dovtedy, kým nenastane nová exacerbácia procesu.

rádiodiagnostike -
Ak máte fistulu alebo hnisavý vak na ďasnách, potom je liečba možná len u zubára. Pred začatím liečby sa má urobiť röntgenové vyšetrenie, aby sa potvrdila prítomnosť zápalového zaostrenia na vrchole koreňa zubu. Snímka tiež zobrazí kvalitu vyplnenia koreňového kanálika, ak bola vykonaná skôr. To je smutné, ale len podľa oficiálnych štatistík, zubní lekári vyplniť koreňových kanálikov zle v až 60-70% prípadov.

Najčastejšou chybou zubárov je nedostatočné naplnenie koreňových kanálikov na vrchol koreňa zubu, v dôsledku čoho sa infekcia začína množiť v časti koreňového kanálika, ktorý nie je naplnený výplňovým materiálom. Výsledkom je, že centrum chronického zápalu sa vyvíja na vrchole koreňa zubov, napríklad vo forme cysty alebo granulomu. Nižšie môžete vidieť, ako cysty a granulomy vyzerajú na diagrame, röntgenovom vyšetrení a na vrchole koreňa extrahovaného zuba.

reklama

Liečba hnisania ďasien parodontitídou -

Ak sa na pozadí exacerbácie chronickej periodontitídy objavil na žuvačke absces, potom to, čo robiť, bude závisieť od výsledkov vyšetrenia zubov a analýzy rôntgenového obrazu. V niektorých prípadoch to môže byť, že zub už nemôže byť liečený, a potom budete poslaný na odstránenie chirurgovi. Vo väčšine prípadov je však možné takýto zub vyliečiť a potom algoritmus ďalších činností lekára bude závisieť od toho, či bol koreňový kanál vyplnený v tomto zube skôr.

1) Ak koreňové kanáliky nie sú zapečatené -

To výrazne uľahčuje prácu lekára, pretože v tomto prípade zubár nebude musieť trpieť tým, že sa zbaví zle uzavretých koreňových kanálikov. V tomto prípade sa používa štandardný spôsob liečby periodontitídy, ktorý zahŕňa mechanické ošetrenie koreňových kanálikov + ošetrenie zápalového ohniska na vrchole koreňa. Pri prvej návšteve Vám zubár odstráni starú náplň alebo korunku, vyvŕtajú zubné tkanivá poškodené zubným kazom, ktorého pole bude mechanicky rozširovať koreňové kanáliky, aby sa cez ne mohol odtok hnisu.

Po tomto, zubný terapeut vám predpíše antibiotiká, antiseptické výplachy a s najväčšou pravdepodobnosťou vás pošle k chirurgovi, aby vykonal incíziu ďasien, ktorá je potrebná na vytvorenie dobrého odtoku hnisu. Po 3 - 4 dňoch vám zubný lekár naplánuje opätovné podanie na dokončenie mechanického opracovania koreňových kanálikov a ich zapečatenie. S malou veľkosťou lézie na vrchole koreňa zubu môže lekár okamžite vykonať trvalé vyplnenie koreňových kanálikov gutaperča. Obvykle je však potrebné najprv naplniť kanály dočasnou liečivou pastou na obdobie 1-2 mesiacov a až potom sa vykoná trvalé naplnenie gutaperča.

Ako urobiť incíziu ďasien -
rez je zvyčajne úplne bezbolestný, vykonáva sa v lokálnej anestézii. S malou veľkosťou abscesu, veľkosť rezu zvyčajne nepresahuje 5-7 mm, ale s rozvojom veľkého abscesu absces (ako vo videu nižšie) - rez je až 1,5 cm.Po otvorení žuvačky, hnis je preč, potom rana je umyť s antiseptikami a vložená malá gumová drenáž.

2) Ak sú kanály v zube zle utesnené -

Ak zubár na röntgenovom žiarení zistí, že príčinou hnisania je zlá kvalita koreňového kanálika, potom existujú 2 možnosti liečby. Toto je buď štandardná liečba periodontitídy s predbežným obväzom z koreňového kanálika, alebo malou chirurgickou operáciou (resekcia koreňového vrcholu) ...

  • Štandardná terapeutická liečba -
    pri prvej návšteve zubár vŕta starú náplň, odstráni korunku a pokúsi sa odkryť zle vyplnené koreňové kanáliky. Ďalej sú kanály umývané antiseptikami, zub je ponechaný otvorený niekoľko dní + antibiotiká sú predpísané. Ak je to potrebné, pacient sa tiež pošle chirurgovi, aby vykonal incíziu ďasien. Na rozdiel od predchádzajúcej možnosti liečby tu bola pridaná iba jedna položka - odomknutie koreňového kanálika.

    Keď zápal ustúpi po niekoľkých dňoch, najprv sa môže vykonať buď dočasné naplnenie kanálov lekárskou pastou, alebo okamžite trvalé naplnenie gutaperča. Lekárska pasta v kanáloch je ponechaná po dobu 1 až 3 mesiacov. Počas tohto obdobia sa uskutočnia röntgenové lúče na zaznamenanie zníženia veľkosti centra chronického zápalu na vrchole koreňa zubu. Keď sa ohnisko stratí alebo sa stane malým, kanály budú zapečatené gutaperča a bude umiestnená trvalá výplň alebo korunka.

  • Resekcia vrcholu koreňa (Obr. 13) -
    Táto metóda neumožňuje prekonať koreňové kanáliky, neodstraňovať korunku zo zuba. Spočíva v tom, že v projekcii vrcholu koreňa zubu na ďasná je vytvorený malý rez, cez ktorý lekár rozreže špičku koreňa s nevyplnenou časťou koreňového kanálika zo zubu vrtákom. Z rany sa tiež zoškrabuje cysta alebo granulom.

    Operácia sa však môže uskutočňovať len u tých pacientov, u ktorých je koreňový kanálik zle utesnený len na vrchole koreňa. Resekcia koreňov je veľmi jednoduchá operácia, zvyčajne trvá len 25-35 minút. Najjednoduchší spôsob, ako ho držať na predných zuboch, oveľa ťažšie - na boku. Nízke náklady na operáciu + nemusíte utrácať peniaze na výmenu korunky a opätovné ošetrenie zubu. Operácia sa vykonáva po odstránení akútneho zápalu, ktorý môže vyžadovať rez a antibiotickú liečbu.

→ operácia resekcie koreňového vrcholu

2. Hnis v ďasnách s paradentózou -

Veľmi často sa pacientove sťažnosti, že jeho ďasná hnisajú v blízkosti zubu, nespájajú so zápalom na vrchole koreňa zubov počas periodontitídy, ale s tvorbou periodontálnych vreciek s lokálnymi alebo generalizovanými formami periodontitídy. S periodontitídou, pripojenie gingiválneho okraja na krky zubov, deštrukcia alveolárnej kosti okolo zubov, ako aj periodontálne vlákna, s ktorými je zub spojený s kostným tkanivom.

To všetko vedie k vytvoreniu tzv. Periodontálnych vreciek medzi ďasnom a povrchom koreňov zubov (obr. 14). Vytvárajú dobré podmienky pre reprodukciu patogénnych baktérií a rozvoj chronického zápalu. Keď sa jedna z periodontálnych vreciek stane príliš hlbokou, môže to viesť k porušeniu výboja zápalového séro-hnisavého exsudátu cez lúmen kapsy. V dôsledku toho sa v projekcii periodontálneho vrecka na ďasieni vytvára absces, ktorý zubní lekári nazývajú termín "periodontálny absces" (obr. 15-16).

Môžete okamžite podozriť, že opuch ďasien súvisí s periodontitídou, a nie s parodontitídou, ak je zub úplne neporušený (tj zjavne zdravý a nemá výplň, korunku alebo kaz), ak má pohyblivosť a pohyblivosť je prítomná v tomto zube a predtým, ako sa objaví zápal ďasien, a tiež, ak s miernym miernym tlakom na absces, hnis vychádza z ďasien (ako na obr. 16).

Rozdiely medzi lokálnou a generalizovanou periodontitídou -
sú spôsobené úplne odlišnými príčinami a preto sa liečba bude tiež líšiť. V prípade lokálnej periodontitídy sa zápalový proces vyskytuje len v oblasti 1-2 zubov - v dôsledku vplyvu traumatického faktora. Napríklad sa môže objaviť vrecko ako dôsledok poranenia okraja ďasien presahujúcim okrajom náplne alebo korunky. Príčinou môže byť aj predčasné uzatvorenie niekoľkých zubov, čo vedie k ich preťaženiu a zničeniu kostného tkaniva okolo nich.

Ale pri chronickej generalizovanej periodontitíde dochádza k hnisaniu ďasien z iných dôvodov. Túto formu periodontitídy môžete okamžite podozriť, ak máte príznaky krvácania a bolestivosti pri čistení zubov, opuchoch, začervenaní alebo modrosti okraja ďasien v oblasti väčšiny zubov. Príčinou generalizovanej periodontitídy je mierny mikrobiálny plak a tvrdý zubný kameň, ktorý sa v dôsledku zlej ústnej hygieny akumuluje na zuboch.

Baktérie v zložení plakov a kameňov uvoľňujú toxíny a rôzne patogény, ktoré spúšťajú zápalovú reakciu v ďasnách. Pri dlhotrvajúcom zápale dochádza k deštrukcii najprv pri pripojení zubov a ďasien a potom k deštrukcii periodontálnych vlákien a kostného tkaniva okolo zubov. S touto formou paradentózy sa vrecká nachádzajú takmer vo všetkých zuboch, a to nielen v 1-2 (ako pri lokálnej periodontitíde). Keď je v jednej z vreciek narušený odtok zápalového serózno-hnisavého exsudátu, v žuvačke sa tvorí periodontálny absces.

Liečba lokálnej periodontitídy -

Na základe vyšetrenia, zistenej hodnoty pohyblivosti zubov, sondovania hĺbky periodontálneho vrecka a röntgenovej analýzy určí lekár možnosť uloženia zubu a algoritmus pre ďalšiu liečbu. Ak sa dá zub zachrániť, prvá vec, ktorá sa dá robiť s lokálnou periodontitídou, je eliminácia vplyvu traumatického faktora. To znamená, že je potrebné odstrániť prečnievajúci okraj náplne alebo korunky, aby sa selektívne brúsili kontakty žuvacieho povrchu kauzálneho zubu a jeho antagonistov.

Potom sa pod anestéziou otvorí periodontálny absces, aby sa uvoľnil hnis a opláchol periodontálne vrecko antiseptikami. Ak hnis vyjde z vrecka a bez incízie, ale len kúsok po kúsku, potom po anestézii musíte ešte zväčšiť ústa vrecka stierkou. Ďalej lekár predpisuje systémovú antibiotickú liečbu, protizápalové lieky, antiseptické oplachy.

Otvorenie periodontálneho abscesu -

Ďalej sa rieši otázka potreby vyplniť koreňové kanáliky v kauzálnom zube. Toto sa musí urobiť, ak hĺbka periodontálneho vrecka dosiahne 2/3 alebo viac dĺžky koreňa tohto zubu. Odstránenie nervu zo zuba a naplnenie kanálov je nevyhnutné, pretože infekcia z hlbokého vrecka veľmi ľahko preniká do neurovaskulárneho zväzku (zubnej drene) z hlbokého vrecka, v dôsledku čoho sa buničina sama stáva zdrojom infekcie. To všetko je však len základná liečba!

Hlavnou úpravou je uskutočnenie otvorenej kyretáže periodontálneho vrecka. Táto operácia umožňuje odstrániť zo zápalového granulačného tkaniva ďasien (ktoré je vytvorené na mieste zničeného kostného tkaniva), ako aj vyplniť periodontálne vrecko očistené od granulátov materiálom kosti, čo umožňuje čiastočne obnoviť úroveň kostného tkaniva okolo zuba.

Otvorený kurz prevádzky kyretáže -

Počas otvorenej kyretáže sa ďasná najprv premiestňujú od zubov a kostného tkaniva, aby sa vytvoril dobrý prístup do periodontálneho vrecka. Potom sa z kapsy odstránia granuláty, povrch koreňa sa vyleje a vrecko sa naplní umelým materiálom z hovädzej kosti. Potom sa zavedú gingiválne sliznice a guma sa zošíva. Na obr. 19 je vidieť, že hladina kostného tkaniva sa líši na röntgenových snímkach odobraných pred a 4 mesiace po chirurgickom zákroku (zvýšenie hladiny kosti o približne 2,5 mm).

Súčasne, ak v pohybujúcom sa zube vznikne absces na žuvačke, môže byť popri vyššie uvedenom opracovaní potrebné aj splinovanie pohybujúceho sa zubu. Na tento účel sa používa laminát a výplňový materiál, pomocou ktorého je pohyblivý zub pripevnený k susedným stabilným zubom. Podrobné informácie o kyretáži a opradení v článkoch:

→ Ako funguje otvorená kyretáž,
→ Metódy splinting zubov

Liečba generalizovanej periodontitídy -

Pri generalizovanej periodontitíde sa periodontálne vrecká nevyskytujú u 1-2, ale takmer u všetkých zubov. Zvyčajne má táto forma periodontitídy pomalý chronický priebeh. Zvyčajné sťažnosti pacientov sú spojené s krvácaním ďasien, zápalom gingiválneho okraja. V ťažkých prípadoch, pohyblivosť zubov, premiestnenie a naklonenie zubov, hnisanie z periodontálnych vreciek.

Na pozadí poklesu imunity sa môže vyskytnúť exacerbácia chronického zápalu, a potom v oblasti jednej alebo niekoľkých periodontálnych vreciek sa môže vyskytnúť absces (tj tvorba hnisavých abscesov). Liečba generalizovanej formy parodontitídy je veľmi ťažká a venujeme tejto téme samostatný článok, ktorý si môžete prečítať na vyššie uvedenom odkaze. Dúfame, že náš článok na tému: Čo robiť, ak sa opuch ďasien ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Polynézske tajomstvo dlhého života: DXN Morinzhi Noni Juice Ayurveda prezentácia (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár