Gum opuch okolo zubu: čo robiť

Ak sú vaše ďasná opuchnuté, čo robiť v tomto prípade bude závisieť od príčiny zápalu. Môžu existovať dva hlavné dôvody. Prvý dôvod je spojený s rozvojom periodontitídy, t.j. zápal na vrchole zubu (obr. 1-3). Vývoj zápalu je spojený buď s liečbou zlej kvality zubov v minulosti, alebo s nedostatkom včasnej liečby. A v tomto prípade, na kauzálny zub, môžete vždy nájsť zlý defekt, výplň alebo korunu.

Druhým dôvodom, prečo sú ďasná opuchnuté a boľavé, môže byť vývoj lokalizovaných alebo generalizovaných foriem periodontitídy u pacienta. Pri týchto formách zápalu ďasien sa zničí priľnutie okraja ďasien k hrdlu zubov - s tvorbou medzi ďasnom a zubami tzv. Periodontálnych vreciek (obr. 4-6). V takýchto vreckách ďasien sa vytvárajú dobré podmienky na reprodukciu baktérií, čo môže tiež viesť k rozvoju hnisavého zápalu vo vrecku ďasien a vzniku opuchov ďasien.

Opuch ďasien na pozadí periodontitídy -

Opuch ďasien na pozadí periodontitídy -

Samostatnou otázkou tohto článku je, čo robiť, ak je ďasien opuchnuté v blízkosti zub múdrosti. Najčastejšie sa vyskytuje na dolnej čeľusti av tomto prípade opuch ďasien nie je spojený s periodontitídou ani periodontitídou. Takýto zápal ďasien sa nazýva špeciálny termín - perikonitída (čo znamená zápal „kapucne“ nad zubom múdrosti).

Prečo je opuch a opuch ďasien?

V tomto článku vám pomôžeme pochopiť - prečo sú vaše ďasná opuchnuté okolo zuba a ako bude potrebné liečiť tento zub. Nižšie uvádzame zoznam príznakov, ktoré vám umožnia správne určiť diagnózu, ale najprv sa pozorne pozerajte na zuby priľahlé k opuchu v zrkadle. Vo väčšine prípadov sa guma zväčšuje práve v projekcii kauzálneho zubu. Musíte určiť nasledujúce -

 • bolesť zubov v jednom zo zubov predchádzala vzniku opuchov ďasien,
 • Zdá sa, že sa na jednom zo zubov objaví bolestivá bolesť,
 • či má zub zkazu, výplň alebo korunu,
 • je tento zub mobilný?
 • Má výtok hnisu z ďasien - s miernym kliknutím na opuch.

Ďalej, porovnávaním vašich príznakov so symptómami charakteristickými pre paradentózu alebo periodontitídu (ktoré sme opísali nižšie), budete schopní pochopiť príčinu zápalu a aký druh liečby budete v tomto prípade potrebovať.

1. Opuchy ďasien periodontitídou -

V prípade nekvalitnej liečby koreňových kanálikov v dôsledku poranenia zubov alebo pri absencii včasnej liečby zubného kazu a pulpitídy dochádza k zápalu na vrchole koreňa zubov, ktorý zubní lekári nazývajú termín „parodontitída“. Niekedy sa termín „granuloma“ alebo „cysta“ používa na označenie parodontitídy, ktorú možno dobre počujete. Takéto názvy sú spôsobené tým, že ohnisko zápalu na vrchole koreňa zubov v týchto prípadoch má vzhľad hnisavého vaku.

Príznaky -
parodontitída má zvyčajne chronický asymptomatický priebeh, alebo je tam len slabá bolesť pri kousaní tohto zubu. Niekedy sa však vyskytujú obdobia exacerbácie zápalu av tomto prípade sa u kauzálneho zubu môže najskôr objaviť akútna bolesť (najmä pri jej kousnutí) a o niečo neskôr sa opuch ďasien zvyčajne objavuje v projekcii kauzálneho zubu. Ale niekedy môže byť bolesť úplne neprítomná a pacienti sa sťažujú výlučne na to, že ďasná sú opuchnuté okolo zubov (obrázky 1-3, 7-9).

Všimnite si, že pri periodontitíde sa zápalové zameranie nachádza v hornej časti koreňa zubu, t.j. hlboko v kostnom tkanive. Preto sa opuch ďasien pri periodontitíde zvyčajne vyvíja nielen v projekcii kauzálneho zubu, ale častejšie v projekcii vrcholu koreňa príčinného zubu. A v multirootových žuvacích zuboch nie je menej časté v projekcii kostnej medzistupňovej priehradky. Periodontitída však nie je charakterizovaná výskytom opuchu medzizubnej papily alebo okrajom ďasien priľahlým k hrdlu zubov.

Všeobecne platí, že ak máte projekciu opuchu na ďasná v jednom zo zubov, vzniká bolesť, keď ho uhryznete, a tam je koruna, zaplnenie alebo zdĺhavé zničenie na zube, a ak máte opuch mäkkých tkanív na ďasná, okrem opuchu. osoby (opäť v projekcii kauzálneho zubu) - určite môžete urobiť diagnózu "Exacerbácia chronickej periodontitídy". X-ray tohto zubu bude presne určiť príčinu vzniku paradentózy a požadované množstvo liečby.

Aká liečba môže byť potrebná -

Ako sme už uviedli vyššie, ak je ďasno opuchnuté a boľavé, vo väčšine prípadov sú príčinou zlá kvalita plnenia kanála alebo nedostatok včasnej liečby zubného kazu a pulpitídy zubu. Podľa oficiálnych štatistík, plnenie koreňových kanálikov vykonávajú zubní lekári nedostatočne v najmenej 60-70% prípadov. Hlavnými chybami pri ošetrení sú nedostatočné naplnenie koreňových kanálikov, zlá obturácia koreňových kanálikov s plniacimi látkami, odlamovanie nástrojov, perforácia koreňa zubov ...

Výsledkom tejto liečby je centrum hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubu. Okrem toho, pri absencii včasnej liečby zubu zubným kazom a pulpitídou, v hornej časti koreňa zubu bude presne rovnaké zameranie zápalu, ale iba na pozadí neuzatvorených koreňových kanálikov. Na obrázku 10-12 vidíte, ako sa pri periodontitíde zápal pozerá na vrchol koreňa zubu (v diagrame, röntgenovom vyšetrení a pri koreni extrahovaného zuba) -

reklama

Nižšie uvádzame niekoľko možností liečby, ktoré môžu byť možné u pacientov s opuchom ďasien počas periodontitídy zuba. Lekár bude v každom prípade nútený urobiť röntgen. Obrázok vám umožní určiť, či tento zub môže byť zachovaný vôbec, veľkosť zápalového ohniska na vrchole koreňa a či boli v tomto zube predtým vyplnené koreňové kanáliky. Liečba taktiky bude závisieť na druhej, a nižšie vám povieme, ako vyliečiť zub a odstrániť nádor z ďasien tak, že sa neobjaví znova.

1) Ak kanály nie sú zapečatené -

Ak liečba koreňového kanálika nebola vykonaná skôr v tomto zube, potom sa štandardná liečba parodontitídy vykonáva s mechanickým ošetrením koreňových kanálikov a liečbou zdroja zápalu za koreňovým hrotom. Pri prvej návšteve budete mať otvorený zub, koreňové kanáliky sa rozšíria, aby umožnili odtok hnisu cez ne, a zub zostane otvorený niekoľko dní, predpisuje antibiotiká a protizápalovú liečbu.

Zubný terapeut, ak je to potrebné, môže vás potom odkázať na zubného chirurga, aby urobil malý rez v ďasnách a dodal ďalší odtok hnisu. Približne o 3 až 5 dní neskôr lekár predpíše druhú dávku av prípade ústupu zápal ukončí mechanické ošetrenie koreňových kanálikov a utesní ich - buď najprv dočasnou medicínskou pastou, alebo okamžite gutaperča (tá závisí od veľkosti zápalového ohniska v hornej časti koreňa zubov). Viac o liečbe parodontitídy si môžete prečítať na vyššie uvedenom odkaze.

Ako urobiť incíziu ďasien -
významný opuch ďasien, alebo ak vaše ďasná a tváre sú opuchnuté v rovnakom čase - hovorí o vzniku veľkého hnisavého abscesu, ktorý bude vyžadovať nielen otvorenie koreňových kanálov kauzálneho zubu, ale aj vytvorenie žuvačky na uvoľnenie hnisu. Rez sa vykonáva v lokálnej anestézii, rana sa potom umyje antiseptikami a do nej sa zavedie drenáž (pozri video nižšie).

2) Ak sú kanály zle utesnené -

Ak röntgenové vyšetrenie ukáže, že liečba kanálom už bola vykonaná predtým a zápal koreňových kanálikov bol nedostatočne naplnený k vrcholu koreňa zubov, potom existujú 2 možné možnosti liečby: buď štandardná konzervatívna terapeutická liečba, alebo variant spojený s resekciou vrcholu koreňa.

 • Konzervatívna terapeutická liečba -
  pri prvej návšteve sa zo zubu odstráni výplň / umelá koruna, zle uzavreté koreňové kanáliky sa neuzatvoria, umyjú antiseptikami, predpíšu sa antibiotiká. V prípade potreby sa pacient pošle do zubného chirurga na incíziu do ďasien. Takže k liečbe, ktorú sme opísali v predchádzajúcej časti, bola pridaná len jedna položka (odomknutie koreňového kanálika).

  Potom je všetko rovnaké - ako zápal ustupuje, vykonáva sa dočasné alebo trvalé plnenie koreňového kanálika. Ak je ohnisko zápalu malé, kanáliky sa obvykle pravidelne utesňujú gutaperča a pri nasledujúcej návšteve sa vloží trvalé plnenie. Ak je zápalné centrum veľké, kanály sú naplnené dočasnou lekárskou pastou na 1 až 3 mesiace a je vložená dočasná náplň. A až po tomto čase sú kanály naplnené gutaperča + permanentná náplň alebo korunka.

 • Resekcia vrcholu koreňa (Obr. 13) -
  Táto chirurgická metóda je omnoho jednoduchšia a oveľa lacnejšia ako bežná terapeutická liečba a neumožňuje odstrániť korunku z pôvodného zubu, aby sa odstránili a znovu uzavreli koreňové kanáliky. Tento spôsob je však vhodný len pre tie zuby, v ktorých bol koreňový kanál zle utesnený len na vrchole koreňa (a po zvyšok kurzu by mal byť kanál normálne uzavretý).

  Táto jednoduchá chirurgická operácia sa vykonáva počas 25 až 35 minút a spočíva v odrezaní vrcholu koreňa z neuzavretej časti koreňového kanálika pomocou vrtáka. Na tento účel sa pozdĺž gingivy urobí incízia a odstráni sa sliznica sliznice, aby sa umožnil prístup k kostnému tkanivu v projekcii vrcholu koreňa zubu. Potom sa v kosti vytvorí malý otvor, cez ktorý sa odreže vrch koreňa a odstráni sa z rany spolu s granulom / cystou na vrchu. Rana je zošitá, predpisujú sa antibiotiká. Pros - lacné, jednoduché, nie je potrebné odstrániť korunku a liečiť zub.

  → Ako funguje resekcia koreňa

2. Ak je ďasno opuchnuté v dôsledku periodontitídy -

Nemenej často, sťažnosti na opuch ďasien v blízkosti zubu sú spojené s prítomnosťou zápalových ochorení ďasien u pacienta, ktorý sa nazýva periodontitída. S periodontitídou sa pripája okraj ďasien na krky zubov, deštrukcia kostného tkaniva okolo zubov, ako aj periodontálne vlákna, v dôsledku čoho sa zub pripája k kostnému tkanivu. V dôsledku týchto procesov sa medzi ďasnom a zubom vytvárajú periodontálne vrecká (obr. 14).

V takýchto vreckách je veľa patogénnych baktérií, a preto sa z nich vždy uvoľňuje serózne hnisavý exsudát. Keď sa vrecko stane dostatočne hlbokým (viac ako 4 mm) - výtok exsudátu z gingiválneho vrecka môže byť rozbitý, čo vedie k vytvoreniu hnisavého abscesu v hĺbke kapsy. Zubní lekári zvyčajne používajú termín parodontálny absces (Obr. 15-16).

Opuch ďasien v projekcii periodontálneho vrecka -

Prečo guma napuchne v paradentóze: príčiny

Periodontitída môže byť lokálna a generalizovaná. Lokálna periodontitída sa vyznačuje tým, že sa vyskytuje len v jednom alebo viacerých zuboch vystavených vplyvu traumatického faktora. Napríklad vytvorenie periodontálneho vrecka môže spôsobiť traumu ďasien cez previsnutú hranu tesnenia v medzizubnej medzere alebo nesprávne vyrobenú korunku alebo odnímateľnú protézu. To je tiež veľmi často spôsobené traumatickým uhryznutím, keď niektoré zuby zvyšujú žuvaciu záťaž (napríklad v dôsledku straty časti žuvacích zubov).

Ak zuby, ktoré majú opuch ďasien nemajú žiadne výplne alebo koruny, a nemáte dlhú dobu chronického zápalu ďasien - potom môžete okamžite povedať, že dôvodom je prítomnosť predčasného uzavretia zubov v tejto oblasti chrupu. V dôsledku toho sa na zub umiestni zvýšené mechanické zaťaženie, čo vedie k nástupu deštrukcie kosti okolo zubu a vytvoreniu periodontálneho vrecka.

Ale s chronickou generalizovanou periodontitídou - príčiny opuchu ďasien sú úplne odlišné. Môžete okamžite podozrenie, táto forma periodontitídy, ak ste pravidelne krvácať pri čistení zubov, je neustály pomalý zápal ďasien okraj v oblasti všetkých zubov (čo je sprevádzané opuch gingiválnej papily, ich začervenanie alebo cyanóza). Príčinou tejto formy paradentózy je akumulácia mäkkého mikrobiálneho povlaku na zuboch, ako aj tvrdých zubných usadenín.

Mikrobiálne plaky a zubné baktérie emitujú toxíny, ktoré ničia zubovo-gingiválne pripojenie a kostné tkanivo okolo zubov, ako aj ničia periodontálne pripojenie zubov k kosti. S touto formou paradentózy sa periodontálne vrecká nachádzajú prakticky vo všetkých zuboch, a nie 1-2 zuby ako pri lokálnej forme periodontitídy. Keď sa v jednej z vreciek poruší serózny hnisavý výtok, v projekcii kapsy sa vytvorí periodontálny absces.

Príznaky -
ak sa periodontálne opuchy ďasien vyskytujú prevažne v priemete vrcholu koreňa zubu alebo kostnej medzizubnej priehradky, potom s periodontitídou sa ďasná vždy zväčšia v projekcii výsledného periodontálneho vrecka. Niekedy je možné si všimnúť, že hrubý hnis sa spontánne uvoľňuje z ďasien v opuchovej zóne, alebo sa môže objaviť, keď jemne tlačíte na opuch (takéto príznaky jasne ukazujú, že príčinou bola paradentóza a nie parodontitída).

Aj skutočnosť, že príčinou bola lokálna alebo generalizovaná periodontitída, môže naznačovať prítomnosť mobility kauzálneho zubu, najmä ak bola prítomná mobilita ešte pred nástupom opuchu. Poďme teraz zistiť, čo robiť, ak ďasná sú opuchnuté na pozadí periodontitídy ... Liečba lokálnej a generalizovanej formy tohto ochorenia bude iná, pretože ich vývoj je spôsobený rôznymi dôvodmi.

Liečba lokálnej periodontitídy -

Keď idete k lekárovi - lekár určí prítomnosť periodontálneho abscesu a množstvo deštrukcie tkanív okolo zubu (hĺbka periodontálneho vrecka) na základe vyšetrenia a analýzy röntgenového žiarenia. Ošetrenie začína raz odstránením traumatického faktora - odstránením previsnutého okraja náplne, obrusovaním kontaktov na žuvacom povrchu kauzálneho zubu. Paralelne, v anestézii sa otvorí periodontálny absces, aby sa uvoľnil hnis.

Ďalej sa vrecko umyje antiseptikami, predpisuje sa systémová liečba antibiotikami, ako aj domáca protizápalová liečba, ktorá pozostáva z antiseptických oplachov a liečby ďasien protizápalovým gélom. Súčasne sa otázka potreby rozvlákňovania zubov, t.j. odstránenie výplne nervu a koreňového kanálika (to je potrebné, ak hĺbka periodontálneho vrecka je väčšia ako 1/2 dĺžky koreňa zubu).

Odstránenie nervu v takejto situácii je potrebné, pretože infekcia z hlbokého vrecka môže preniknúť krvným prúdom do zubnej drene (cez vrcholy koreňov). A potom sa v tomto prípade zubná buničina stáva zdrojom šírenia infekcie. Ale to je všetko len základná liečba! Hlavnou liečbou bude operácia otvorenej kyretáže periodontálneho vrecka, ktorá odstráni zápalové granulačné tkanivo z pod ďasien, vytvorené na mieste zničenej kosti, ako aj vyplní vrecko špeciálnym kostným materiálom, ktorý čiastočne obnoví úroveň inertného tkaniva.

Priebeh operácie otvorenej kyretáže -

Upozorňujeme, že v prvej fáze operácie sa ďasná odlupujú na niekoľkých zuboch, aby sa vytvoril dobrý prístup do periodontálneho vrecka. Na fotografii vyššie, môžete vidieť hlboké periodontálne vrecko medzi psími zubami a laterálnym rezákom (v tomto bode boli všetky zápalové granuláty vyčistené z vrecka). Ďalej je vrecko naplnené kostným materiálom, ktorý môže byť tiež zakrytý vrchnou časťou špeciálnou membránou, ktorej pole sa vracia na svoje miesto a sú aplikované stehy. Všimnite si, že rôntgenový obraz 5 mesiacov po operácii ukazuje zvýšenie hladiny kostného tkaniva asi 2,5-3 mm.

Okrem toho, v prítomnosti pohyblivosti zubov, môže byť nevyhnutné uskutočňovať splinovanie susednými zubami pomocou sklených vlákien a výplňového materiálu. Viac o týchto metódach liečby si môžete prečítať v článkoch uvedených nižšie:

→ chirurgia otvorených ďasien,
→ Metódy splinting zubov

Liečba generalizovanej periodontitídy -

V prípade generalizovanej formy periodontitídy sa periodontálne vrecká neuskutočňujú v jednotlivých zuboch, ale v takmer všetkých zuboch. Takáto periodontitída má zvyčajne chronický priebeh so slabými príznakmi, ktorý sa zvyčajne prejavuje krvácaním a bolesťami ďasien pri čistení, opuchom okraja ďasien. Pravidelne sa môže vyskytnúť exacerbácia zápalu a potom v oblasti jednej alebo niekoľkých periodontálnych vreciek sa môže vyskytnúť absces (tj vytvorenie hnisavého periodontálneho abscesu).

Liečba generalizovanej formy parodontitídy je veľmi ťažká, a preto je na našom webe venovaný tomuto problému samostatný článok, ktorý si môžete prečítať na vyššie uvedenom odkaze. Hlavnými stupňami liečby v tomto prípade však bude odstránenie zubného plaku a protizápalového liečenia, po ktorom sa môže dodatočne aplikovať splinting mobilných zubov a / alebo kyretáž ďasien.

3. Ak je žuvačka opuchnutá na konci dolnej čeľuste -

Táto časť je o tom, čo robiť, ak je ďasno zuba múdrosti opuchnuté. Tento zápal má samostatný názov - perikonitída alebo zápal tzv. "Kapucne" nad zubom múdrosti. V prípade ťažkostí s erupciou zubu múdrosti je časť jeho žuvacieho povrchu často pokrytá oblasťou sliznice (tzv. Kapucňou). Ak sa medzi kapotou a žuvacím povrchom zubu akumulujú plaky a / alebo zvyšky jedla, vedie to k vzniku zápalu sliznice.

Ako vyzerá kapucňa nad zubom múdrosti?

Stratégia liečby je veľmi jednoduchá. Pri menšom zápale je niekedy postačujúce predpísať pacientovi antiseptické opláchnutie s 0,05% chlórhexidínom a aplikovať na kapsulu protizápalový gél Holisal (2-krát denne, 5-8 dní), čo povedie k zastaveniu zápalu. Avšak v prípade ťažkého zápalu, ak je hnis už uvoľnený z pod kapotou alebo ak sa vyskytujú ťažkosti pri otváraní úst, je naliehavo potrebné, aby bežal k zubnému chirurgovi a rozrezal alebo odobral kapucňu.

Tento malý chirurgický zákrok trvá 1 až niekoľko minút a vykonáva sa v lokálnej anestézii. V niektorých prípadoch, keď pacient odloží takúto liečbu alebo ju odmietne uskutočniť - môže dôjsť k úplnému uzavretiu úst a / alebo hnisavým komplikáciám (napríklad hltanu hltana alebo abscesu), čo si vyžaduje liečbu už v nemocnici a rozsiahle rezy. Dúfame, že náš článok: Žuvačka okolo zuba je opuchnutá, čo robiť bolo užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: MUDr. Peter Bednarčík, CSc. - Effects of 3D pulse magnetotherapy Biomag on oral cavity inflammation. (November 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár