Anestézia v zubnom lekárstve - recenzie, cena

Anestézia v zubnom lekárstve je lokálna a všeobecná. Lokálna anestézia nastáva vtedy, keď je plánovaná anestézia iba v oblasti, v ktorej je plánovaná anestézia, keď je pacient pri vedomí pacienta (Obr. 1-2). Ale celková anestézia v zubnom lekárstve alebo inými slovami, celková anestézia sa vykonáva pomocou narkotických analgetík podávaných do tela pacienta inhaláciou (obrázok 3) alebo intravenózne. Pri celkovej anestézii je pacientova myseľ vypnutá.

Lokálna anestézia pri extrakcii zubov, stomatológii -

Na vykonanie lokálnej anestézie sa teraz používajú injekčné striekačky a náplne do autoportrétov, v ktorých je anestetický roztok uzavretý (obrázok 4-5). Kvalita anestézie v takejto injekčnej striekačke je výrazne vyššia ako u bežnej striekačky na jedno použitie. Okrem toho sú ihly na karpálnu anestéziu mnohonásobne tenšie ako u bežných jednorazových striekačiek (obr. 6), čo znamená, že injekcia nebude tak bolestivá.

Náklady na anestéziu a anestéziu -
Cenová cena jedného anestetika kapra (či už je to ultracain, ubystezin, septanest alebo iné) je asi 30 rubľov. Náklady na anestéziu v zubnej klinike budú v priemere 250 rubľov.

Čo ak sa bojíte anestézie -

Injekcia anestetika môže byť bolestivá. Bolestivosť bude závisieť jednak od prahu citlivosti na bolesť pacienta, jednak od techniky anestézie lekárom. Podľa pravidiel sa musí do 40-45 sekúnd podať jedna anestetika (1,7 ml). Ak lekár ušetrí čas a rýchlo zavedie anestetikum, potom je logické, že spôsobí bolesť.

Na zníženie nepríjemného pocitu pri anestetickej injekcii môžete požiadať lekára, aby vopred použil anestetický sprej (Obr. 7) na anestéziu sliznice v mieste vpichu (najčastejšie používaný lidokaínový sprej). Môžete tiež požiadať lekára o pomalé vstreknutie anestetika.

Lieky na zmiernenie strachu a úzkosti -
Existujú aj lieky, ktoré môžu pred blížiacou sa návštevou zubára znížiť strach a úzkosť. Z liekov bez predpisu si môžete vybrať liek Afobazol, ktorý je vhodný najmä pre tých, ktorí potrebujú urobiť niekoľko ciest k zubárovi, pretože tento liek sa užíva v priebehu (1 balenie po dobu 20 dní). Liek má dobrý sedatívny / anti-úzkostný účinok, ale nespôsobuje ospalosť. Afobazol by sa mal začať piť 5-7 dní pred návštevou zubára - v tomto prípade bude účinok lieku vyšší.

Môžete tiež použiť tinktúry valeriána, motherwort, corvalol, valokardinom. Užívanie týchto liekov je však tiež žiaduce, začínajúc niekoľko dní pred návštevou lekára. Navyše, tieto lieky, okrem sedatívneho účinku, majú hypnotický účinok, ktorý nie je veľmi dobrý pre motoristov a pracujúcich ľudí.

reklama

Lokálne anestetiká v zubnom lekárstve -

Anestetiká na báze artikaínu sa považujú za najmodernejšie. Táto účinná látka sa používa v takých anestetikách, ako je Ultracain, Ubuystezin, Septanest a ďalšie. Anestetiká artikainovogo série presahujú účinnosť lidokaínu - 1,5-2 krát, a Novocain - 5-6 krát.

Veľkou výhodou anestetík na báze artikínov je, že fungujú aj vtedy, keď potrebujete znecitliviť oblasť zápalu. Koniec koncov, s hnisavým zápalom novokaín vo všeobecnosti prakticky prestáva pôsobiť a aktivita lidokaínu sa výrazne znižuje.

Väčšina anestetík okrem hlavnej analgetickej zložky (napríklad artikínu) tiež obsahuje vazokonstrikčné látky, napríklad adrenalín alebo epinefrín. Posledne uvedené zložky tým, že obmedzujú cievy v niduse, znižujú vylúhovanie anestetika, čo vedie k zvýšeniu pevnosti a trvania anestézie.

1. Ultracain -

Ultracain vyrába francúzska spoločnosť Sanofi Aventis v 3 možných variantoch, ktoré sa budú líšiť v prítomnosti / neprítomnosti epinefrínu v zložení, ako aj v jeho koncentrácii:

 • "Ultrakain DS Forte" - s koncentráciou epinefrínu 1: 100 000,
 • "Ultrakain DS" - s koncentráciou epinefrínu 1: 200 000,
 • "Ultrakain D" - bez epinefrínu, bez konzervačných látok.

Samostatný článok je venovaný tejto najpopulárnejšej anestézii: "Ultracain - aplikačné funkcie, pokyny výrobcu"

2. Ubyystezin - návod na použitie

Dobré anestetikum vyrába spoločnosť "3M" (Nemecko). Z hľadiska zloženia nie je Ubystezin úplne odlišný od podobných foriem Ultracainu. Dve formy uvoľnenia -

 • Uubeinín (s koncentráciou epinefrínu 1: 200000),
 • Uubejsin forte (s koncentráciou epinefrínu 1: 100000).

Podrobný opis anestetika a jeho indikácie pre použitie, prečítajte si tu:
→ "Ubisystezin forte - návod na použitie"

3. Septanest - návod na použitie

Septanest v zubnom lekárstve používa už dlho. Toto anestetikum má 2 formy uvoľňovania s koncentráciami epinefrínu 1: 100 000 a 1: 200 000. Avšak toto anestetikum
(na rozdiel od Ultracainu a Ubuteszinu) má väčší počet konzervačných látok (a nátriummetabisulfit a EDTA), ktoré majú silný alergénny účinok.

Podrobný opis anestetika a jeho indikácie pre použitie, prečítajte si tu:
→ "Septanest 1: 100000 - návod na použitie"

4. Scandonest - návod na použitie

Anestetická spoločnosť Septodont (Francúzsko) na báze Mepivacaine 3%. Neobsahuje zložky zužujúce cievy, ako aj konzervačné látky. Scandonest v zubnom lekárstve sa používa hlavne u rizikových pacientov, ktorí nemôžu byť anestetiká s adrenalínom a epinefrínom, ako aj u pacientov s bronchiálnou astmou. Kompletným analógom Scandonest 3% je anestetikum Mepivastezin 3%, vyrábané firmou 3M (Nemecko).

Podrobný opis anestetík a indikácií na použitie si prečítajte tu:
→ "Scandonest - návod na použitie"

Ktoré anestetikum je pre vás to pravé: zhrnutie

 • Ak máte bronchiálnu astmu alebo veľmi vysoké alergie -
  tu je potrebné anestetikum bez konzervačných látok (zvyčajne sa používa anhydrid sodný v anestetikách, ktoré sú potrebné na stabilizáciu epinefrínu alebo adrenalínu). Preto je pre takýchto pacientov najlepšou voľbou anestetikum "Ultracain D", ktoré neobsahuje žiadne konzervačné látky.
 • Ak máte ochorenie štítnej žľazy, cukrovka -
  v tomto prípade je tiež nežiaduce, aby ste používali anestetiká obsahujúce vazokonstrikčné zložky - adrenalín, epinefrín. Zvolený liek, napríklad Ultracain D, Scandonest alebo Mepivastezin. Ale pri výbere medzi týmito tromi anestetikami by som radšej prvý.
 • Ak máte vysoký krvný tlak a ochorenie srdca -
  pri miernej hypertenzii a kompenzovaných srdcových ochoreniach je optimálnou voľbou anestetiká obsahujúce koncentráciu epinefrínu (adrenalínu) - 1: 200 000. Môže ísť o anestetiká "Ultracain DS" alebo "Ubuteszin 1: 200000".

  Pri ťažkej hypertenzii, dekompenzovanej chorobe srdca - je potrebné používať anestetiká, ktoré neobsahujú adrenalín a epinefrín. Vhodné potom napríklad "Ultrakain D".

 • Ak ste zdravý človek -
  Ak nemáte vyššie uvedené choroby, potom môžete bezpečne umiestniť anestetiká s koncentráciou epinefrínu / adrenalínu v koncentrácii 1: 100 000. Osoba s hmotnosťou okolo 70 kg môže byť dodaná s až siedmimi anestetikami do auta. Príklad takýchto anestetík môže slúžiť ako "Ultracain DS Forte", "Ubistezin Forte" a analógy.

Je dôležité: ale dobrá anestézia pred zákrokom je len polovica prípadu, pretože po liečbe často zuby. O tom, čo vám drogy najlepšie dovoľujú anestetizovať doma - prečítajte si článok:
→ "Najlepšie analgetiká na bolesť zubov"

Anestézia v zubnom lekárstve počas tehotenstva a dojčenia -

Najlepšou voľbou pre zubné intervencie počas tehotenstva a dojčenia je ultrakaín DS (s obsahom epinefrínu 1: 200 000) alebo Ufetesin 1: 200000. Ubutesín počas tehotenstva je rovnako bezpečný ako ultrakaín. Koncentrácia epinefrínu 1: 200000, ktorá je prítomná v týchto anestetikách, neovplyvňuje plod, nepreniká placentou a nie je detegovaná v materskom mlieku.

V žiadnom prípade nie je možné úplne vylúčiť obsah adrenalínu u anestetík u gravidných a laktujúcich pacientov, pretože Adrenalín stláča cievy v mieste vpichu injekcie, a tým spomaľuje vstrebávanie anestetika do krvi, čo vedie k znateľnému zníženiu koncentrácie anestetík v krvi. Čím vyššia je však koncentrácia anestetika v krvi, tým je pravdepodobnejšie, že anestetikum preniká cez placentu.

Niektorí lekári používajú Skandonest alebo Mepivastezin (neobsahujú ani adrenalín alebo epinefrín) na anestéziu u tehotných žien. Avšak, ako ste už pochopili, je nežiaduce používať takéto anestetiká u tehotných žien a dojčiacich žien, pretože v dôsledku nedostatku vazokonstrikčnej zložky sa veľmi rýchlo vstrebávajú do krvi, čo znamená, že v krvi bude vysoká koncentrácia anestetika, čo umožní, aby liečivo prešlo cez placentu. Okrem toho sú Scandonest aj Mepivastezin 2-krát toxickejšie ako Novocain.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár