Extrakcia zubu múdrosti v dolnej čeľusti, horná čeľusť

Odstránenie zubov múdrosti prebieha ťažšie ako odstránenie iných skupín zubov, čo je vysvetlené zvláštnosťami ich štruktúry a tiež často nesprávnou polohou v kosti. Veľmi často majú napríklad skrútené korene a tiež (kvôli nedostatku priestoru na ich erupciu) môžu mať horizontálnu polohu alebo silný sklon k susednému zubu.

Na konci tohto článku si môžete prečítať recenzie veľkého počtu pacientov, ktorí zostali v komentároch k článku o odstránení zubu múdrosti. Po prečítaní o tom, čo pacienti museli prejsť - vám bude jasné, že samotný proces odstraňovania je viac desivý ako bolestivý. Ale je tu aj bolesť, iba po odstránení zubu múdrosti.

Bolí zub múdrosti -

Najčastejšou otázkou je, či je bolestivé odstrániť zub múdrosti. Faktom je, že ak sa dostanete k dobrému lekárovi, ktorý správne dal anestéziu - bolesť je vylúčená. Existujú však prípady, keď pacienti stále hovoria, že boli zranení. A spravidla u týchto pacientov bol odstránený zub nižšej múdrosti. A to je spôsobené zle vykonanou anestéziou.

Napríklad, keď sa na hornej čeľusti odstráni zub múdrosti, vykoná sa infiltračná anestézia (v ďasne v projekcii koreňov samotného zuba). Ale pri odstraňovaní zubov nižšej múdrosti sa anestézia neuskutočňuje v blízkosti zubu, ale z vnútornej strany vetvy dolnej čeľuste. Takáto anestézia je technicky náročná a nie všetci lekári to zvládnu dobre.

Moderné lokálne anestetiká (ultrakaín, ubystezín, septanest, atď.) - umožňujú úplne odstrániť výskyt akejkoľvek bolesti pri odstraňovaní. Iba samotná injekcia môže byť trochu bolestivá. Anestetiká predchádzajúcej generácie, ktoré sa aktívne používajú na verejných zdravotníckych klinikách (napríklad Novocain alebo Lidokain), majú však slabší účinok.

Kedy to môže naozaj ublížiť -
napríklad môže byť bolestivé, keď ste utrpeli bolesť veľmi dlho a užívate lieky proti bolesti. To isté platí pre ľudí, ktorí užívajú drogy (anestézia na nich pôsobí veľmi zle). Vo všetkých ostatných prípadoch, vrátane hnisavého zápalu, je vždy možné dosiahnuť kompletnú anestéziu. Pre tých, ktorí sa veľmi obávajú, existuje aj možnosť odstránenia v celkovej anestézii.

Ako odstrániť zub múdrosti -

Zvyčajne je odstránenie horného zubu múdrosti ľahšie ako odstránenie zubu nižšej múdrosti. To je spôsobené tým, že dolné ôsme zuby majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať masívne zakrivené korene alebo ležia vodorovne. Okrem toho je dolné čeľuste kostného tkaniva oveľa ťažšie (ako horné), a preto korene dolných múdrosti zuby preraziť častejšie.

V prípadoch, keď je odstránený zub múdrosti, ktorý ešte nebol vypuknutý (to znamená, že je zasiahnutý), je nevyhnutne potrebné röntgenové vyšetrenie. Vo všetkých ostatných prípadoch je otázka potreby fotografovania ponechaná na uváženie zubného lekára. Samotný proces odstraňovania môže byť jednoduchý alebo zložitý, čo bude závisieť od -

 • pokiaľ je zub zrezaný,
 • či má silný sklon k 7. zubu alebo horizontálnu polohu,
 • o tvare a počte koreňov, t
 • zručnosti zubného lekára.

Je dôležité: Posledná položka je najdôležitejšia, ak chcete, aby odstránenie plynulo prešlo. Samozrejme, že tvar a umiestnenie zubu je dôležité, ale dôležitejšie je stratégia odstraňovania, ktorú si chirurg vyberie. Neskúsený lekár môže najprv vybrať váš zub po dobu 2 hodín pred tým, ako sa rozhodne správne ho znížiť a vytiahnuť každý koreň samostatne. A skúsený lekár to okamžite videl a všetko odstránenie nebude trvať 2,5 hodiny, ale 15-20 minút.

1. Jednoduchá extrakcia zubov múdrosti -

Vo videu nižšie môžete vidieť, ako sa zub zubu múdrosti odstraňuje v dolnej čeľusti. Ak je odstránenie jednoduché, potom celý proces odstraňovania zvyčajne trvá 2 až 10 minút (spolu s uzavretím rany). Pred tým bude ďalších 5-7 minút strávených čakaním na necitlivosť.

Dôležité bodyktoré vám umožnia vyhnúť sa komplikáciám ...

 • Počas histórie zberu -
  Najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali povedať svojmu lekárovi, je alergia na lieky, diabetes, astma, problémy s krvným tlakom, poruchy krvácania, či užívate antikoagulanciá. Ak ste užili aspirín 1 týždeň predtým, musíte tiež povedať o tom, pretože riedi krv a prispieva k rozvoju krvácania a tvorbe hematómov.

  Pre ženy je veľmi dôležité informovať lekára o kritických dňoch. Faktom je, že počas menštruácie sa počet krvných doštičiek v krvi znižuje o 30-50% a zastavenie krvácania závisí od nich. Ak sa to neberie do úvahy (a lekár nešíva ranu) - môžete dostať ťažké krvácanie, a nie nevyhnutne okamžite v ordinácii lekára, a až neskôr doma.

 • Anestézia -
  po anestetickej injekcii na hornej čeľusti stačí na primeranú úľavu od bolesti čakať 4 minúty a na dolnú čeľusť je potrebných 6 až 8 minút. Podľa nášho názoru je dnes najlepším anestetikom pre úľavu od bolesti Ultracain. Prakticky nie je nahraditeľný pre alergikov s astmatikami, pacientov s tlakom, ako aj pre tehotné a dojčiace ženy.
 • Proces odstraňovania je
  jednoduché odstránenie neznamená narezanie žuvačky alebo vŕtanie zubu z kostného tkaniva. Zuby sú vyklopené kliešťami a odstránené. Po extrakcii dobrý lekár vždy vloží prípravok Alvozhel do otvoru extrahovaného zuba, čím sa zníži riziko vzniku alveolitídy (zápal otvoru extrahovaného zuba). Tento spoločný liek je na každej klinike.
 • Šitie -
  po jednoduchom odstránení lekári zriedka zošívajú ranu. Ale dobrý lekár vždy stehy, aby okraje rany (sliznice) spolu aj po jednoduchom odstránení. Štúdie ukázali, že vďaka tomuto kroku je riziko krvácania alebo zrazeniny z rany takmer úplne eliminované, okrem toho bude rana po odstránení oveľa menej bolestivá, ale čo je najdôležitejšie, riziko vzniku alveolitídy sa zníži o 70-90%.

  Preto odporúčam - ešte pred odstránením, požiadať lekára, aby vám dal 1-2 stehy, aj keď za to musíte zaplatiť. Verte mi, v dôsledku toho sa vám ušetrí veľa nervov a peňazí za lieky a opakované návštevy u lekára (ak sa vyvíja krvácanie alebo zápal diery). Informácie o priradeniach po odstránení nájdete na konci článku.

Jednoduchá extrakcia zubov múdrosti: video

Ďalšie skvelé video, kde má doktor vynikajúce schopnosti. Napriek tomu, že doktor vypije kosť okolo zubu pomocou vŕtačky, odstránenie trvá menej ako 10 minút a v skutočnosti je tiež jednoduché (hoci v niektorých súkromných klinikách môžete byť požiadaný, aby ste za to platili ako ťažké). To je otázka, že dobrý lekár môže sťažiť ľahké odstránenie pre pacienta, a zlý lekár môže ľahko zmeniť jednoduché odstránenie do náročnej ...

 

reklama

2. Komplikovaná extrakcia zubov múdrosti -

V prípadoch, keď zub ešte nevypadol, alebo má početné rozvetvené a zakrivené korene, alebo keď je korunka zubu zničená a nie je nič, čo by sa dalo uchopiť kliešťami, alebo zub má silný sklon alebo je v horizontálnej polohe - to všetko naznačuje, že odstránenie môže byť zložitá. Pred takýmto odstránením sa už urobí röntgen.

Po anestézii je činnosť lekára závislá od špecifickej klinickej situácie, ale zvyčajne je ťažká extrakcia zubov múdrosti sprevádzaná incíziou ďasien, vŕtaním kostného tkaniva vrtákom a / alebo rezaním zubu do niekoľkých častí (ktoré sa potom oddelene odoberajú), ako aj povinným šitím rany. Trvanie komplexného odstraňovania môže byť rôzne a môže byť až 20 minút a vo výnimočných prípadoch až 2 hodiny.

Komplikované odstránenie zadržaného zubu múdrosti (obr. 4-8) -
(retenirovannyh tzv zuby, ktoré nie sú úplne vybuchla)

Popis operácie -
po anestézii sa odreže sliznica ďasien a okraje sliznice sa oddelia, aby sa odkrylo kostné tkanivo okolo zuba. Ďalej, ak je to potrebné, lekár používa vrták, ktorý je potrebný na uľahčenie extrakcie zuba. Pri odstraňovaní zubu múdrosti je často potrebné buď vyvŕtať kostné tkanivo okolo neho, alebo rezať zub sám do niekoľkých častí a vytiahnuť ich oddelene.

Potom sa rana umyje antiseptikami a do jamky sa vloží protizápalový liek Alvozhel. Skutočnosť, že ste ho dali do diery, vždy hovorí špecifickú vôňu a chuť jódu. Tento liek sa vymieňa po 7 dňoch, t. odstrániť z otvoru nie je nutné. Potom sa rana zošíva. Materiál stehu môže byť absorbovateľný (v priebehu 7 - 10 dní), alebo budete musieť znova odísť na kliniku, aby ste odstránili stehy.

Ťažká extrakcia zubov múdrosti na hornej čeľusti (video 1) a na dolnej čeľusti (video 2) -

Všimnite si, že v týchto videách lekári používajú vŕtačku alebo zvukový hrot, aby najprv odrezali korunu zubu múdrosti a až potom zobrali zub do fragmentov. Ako špecialista som rád, že sa môžem pozrieť na sebaistú a kvalitnú prácu mojich kolegov ...

Je dôležité: Je potrebné poznamenať, že po odstránení zubov múdrosti v 25-30% v dierach extrahovaných zubov sa vyvíja zápal diery (alveolitídy). Po odstránení zubov akéhokoľvek iného miesta sa tento zápal vyvíja len v 2-5% prípadov. O tom, ako by mali zuby po odstránení vyzerať normálne - prečítajte si článok a pozrite sa naň:
→ "Ako sa otvory normálneho a zápalu vytrhaných zubov"

Koľko stojí odstránenie zubu múdrosti: cena v Moskve

Koľko stojí odstránenie zubu múdrosti: cena v Moskve bude závisieť od zložitosti odstránenia, ako aj od cenovej politiky zubnej kliniky. Napríklad náklady na extrakciu zubov múdrosti sa môžu výrazne líšiť na verejných klinikách a súkromných klinikách ekonomickej triedy - od ceny na klinikách strednej a vysokej cenovej kategórie.

Okrem toho, v niektorých klinikách môže existovať odstupňovanie extrakcie zubov múdrosti len na jednoduchých a zložitých a v iných na jednoduchej, strednej zložitosti a komplexnosti. Po analýze cien sme ich rozdelili na kliniky ekonomickej triedy a kliniky stredného a vysokého cenového segmentu.

Odstránenie zubu múdrosti: cena je v klinikách ekonomickej triedy v Moskve

 • Jednoduchá extrakcia zubov múdrosti - 1500 rubľov,
  náklady už zahŕňajú anestéziu, ale ak potrebujete použiť 1-2 stehy, budete musieť zaplatiť ďalšie + 500 rubľov.
 • Odstránenie priemernej zložitosti - 3000 rubľov,
  V tejto cene je zahrnutá anestézia a prešívanie.
 • Komplikovaná extrakcia zubov múdrosti - 5000 rubľov,
  To zahŕňa odstránenie zadržaných a dystopických zubov múdrosti. Cena je už all inclusive.

Cena extrakcie zubov múdrosti na klinikách stredného a horného cenového segmentu -

 • Jednoduché odstránenie - približne 3500 rubľov,
  cena je už all inclusive, zvyčajne vrátane opakovaných skúšok.
 • Obtiažne odstránenie - asi 9.500 rubľov,
  To zahŕňa odstránenie zadržaných a dystopických zubov múdrosti. Táto cena je tiež all inclusive, vrátane opakovaných skúšok.

Je dôležité: Pre pacienta je veľmi ťažké plánovať dopredu - koľko bude stáť 8. zub. To bude závisieť od mnohých faktorov, ktoré sa zistia počas vyšetrenia, röntgenového žiarenia a niekedy aj počas samotného odstránenia.

Odporúčania po extrakcii zubov múdrosti -

Po jednoduchom odstránení stačí po extrakcii zubov dodržiavať štandardné odporúčania Ale čo robiť po odstránení zubu múdrosti, ak odstránenie bolo ťažké alebo bolo vykonané na pozadí hnisavý zápal. Odporúčame pridať nasledujúce štandardné odporúčania na vyššie uvedený odkaz -

 • Analgetiká založené na NSAID -
  Bez čakania na anestéziu si vezmite anestetikum na báze NSAID (napríklad ibuprofén). Výhodou týchto liečiv je, že okrem anestetika majú tiež protizápalový účinok. Na prvý deň, nezabudnite piť, potom - podľa potreby.

  Pamätajte si, že v žiadnom prípade po odstránení alebo inej operácii by sa Aspirín a jeho deriváty nemali užívať. Tento liek znižuje zrážanlivosť krvi a krvácanie určite otvorí a / alebo formy hematómu.

 • Antihistaminiká -
  sú tiež nazývané antialergické. Odporúčame užívať (najlepšie zo všetkých Suprastin) - 1 krát denne pred spaním v prvých 3 dňoch po ťažkom odstránení. Výhodou týchto fondov je, že znižujú opuchy mäkkých tkanív, ktoré sa určite vyvinú po komplexnom odstránení.
 • Antibiotiká -
  antibiotiká po extrakcii zubov múdrosti by mal predpisovať len zubný lekár a neberú sa samostatne. Zubní lekári sa najčastejšie používajú na predpisovanie kapsúl Lincomycin 0,25 (2 kapsuly 3-krát denne, 5 dní). Je to lacná ruská droga, veľmi účinná, ale silne ovplyvňuje črevnú mikroflóru, pričom zabíja všetky živé veci.

  Ďalším populárnym antibiotikom v zubnom lekárstve je Amoxiclav. Pre dospelých je potrebné použiť tablety Amoxiclavu obsahujúce 500 mg amoxicilínu a 125 mg kyseliny klavulanovej - 2-krát denne. Ak ste však po užívaní antibiotík mali naštvaný žalúdok (hnačku), potom je lepšie rozhodnúť sa v prospech antibiotika "Unidox-Soluteb" 100 mg 2-krát denne počas 5-6 dní.

  Odporúčame najnovšiu možnosť. A pokúsiť sa vziať ruské antibiotiká, ak je to možné, do vášho života, ak nechcete zarobiť pseudomembranóznu kolitídu. Je lepšie dať prednosť lacným indickým antibiotikám.

Extrakcia zubov múdrosti: komplikácie

Ako sme už povedali, existuje oveľa menej komplikácií, ak aj po jednoduchom odstránení musí lekár vziať ranu. Nižšie uvádzame aj všetky hlavné komplikácie po odstránení zubu múdrosti, ktorý (musí byť prijatý) vo väčšine prípadov spôsobí nasledovné chyby lekára -

 • Nesprávna stratégia -
  neskúsení alebo leniví lekári sa snažia, ak je to možné, odstrániť zub múdrosti iba kliešťami a výťahom, niekedy mučiť pacienta počas 1-2 hodín, namiesto toho, aby okamžite vykonali rez a rezali malé množstvo kosti, alebo rezali korunu zubu na niekoľko častí, pričom každý koreň odstránili. oddelene.
 • Slabé nástroje -
  Ak vidíte, že lekár používa dláto, je takmer prirodzené, že budete mať komplikácie neskôr (zápal diery, bolesť v temporomandibulárnom kĺbe, znecitlivenie dolného peru v dôsledku poranenia nervu). Zasklenie nie je dovolené.

  Rezanie koreňov a kostí by sa malo vykonávať iba vodou chladeným vrtákom. Mnohí lekári však používajú tipy bez chladenia vodou. To v 100% prípadov vedie k prehriatiu kosti a spôsobuje rozvoj zápalu diery, tzv. Alveolitídy.

 • Nesprávne udalosti po odstránení -
  po každom odstránení komplexu, najmä pri rezaní kosti, rezaní koruny zubu, a dokonca aj po jednoduchom odstránení, ale ak bol zub odstránený na pozadí zápalu, je nutné predpísať antibiotiká. Niektorí lekári to nerobia, dostať zápal otvoru extrahovaného zubu za 1-2 dni.

Komplikácie po odstránení zubu múdrosti -

 • Krvácanie po odstránení -
  niekedy sa krvácanie nevyvíja na stoličke u lekára, ale niekoľko hodín po odstránení alebo dokonca v noci. Existujú špeciálne metódy na zastavenie krvácania doma, ktoré pomáhajú väčšine pacientov.
 • Ak je v dolnej peru necitlivosť -
  to naznačuje traumu mandibulárneho nervu, prechádzajúc okolo vrcholov koreňov dolných zubov. V tomto musíte naliehavo obrátiť na zubára a neurológa.
 • Zápal extrakčného zuba -
  Toto je najčastejšia komplikácia, ktorá sa nazýva alveolitída. Symptómami sú boľavé bolesti, ktoré môžu byť miernej alebo strednej závažnosti. Ak sa po odstránení Vaša bolesť / opuch nezníži, ale len sa zvýši, ak sa vyskytne bolesť pri studenej alebo horúcej vode, ak sa na rane objaví nepríjemný zápach, ak v jamke nie je zrazenina a jedlo je tam plnené - to všetko je typické pre alveolitídu. ,

  Čo robiť, keď po odstránení zubu múdrosti veľa bolí - prečítajte si článok: "Zápal po odstránení zubu múdrosti"

Extrakcia zubov múdrosti: recenzie pacientov

Pozitívna spätná väzba bude v prvom rade závisieť od skúseností a profesionality zubného lekára. Je lepšie nájsť skúseného lekára ako mladého lekára hneď po lekárskej univerzite. Ideálne, ak má lekár skúsenosti s maxilofaciálnou chirurgiou a / alebo implantologiou. Recenzie pacientov na odstránenie zubov múdrosti, prečítajte si komentáre k tomuto článku. Dúfame, že náš článok na tému: Zub múdrosti, odstránenie následkov fotografie - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár