Sedácia a zubná liečba v celkovej anestézii

Odstránenie a ošetrenie zubov v celkovej anestézii sa spravidla vykonáva len v dvoch prípadoch. Po prvé, ak má pacient panický strach z intervencie zubára a po druhé, v prípade neznášanlivosti na lokálne anestetiká používané v zubnom lekárstve na anestéziu.

Existuje niekoľko možností na ponorenie pacienta do stavu anestézie. Skutočná inhalácia alebo intravenózna anestézia sa v zubnom lekárstve používa len zriedka, pretože jeho použitie nie je odôvodnené tak z hľadiska trvania intervencie, ako aj počtu vedľajších účinkov. V 90% prípadov sa sedácia používa pri liečbe a odstraňovaní zubov.

Ďalej podrobne opisujeme výhody a nevýhody sedácie a celkovej anestézie, takže si môžete vybrať najvhodnejší typ celkovej anestézie.

1. Sedácia v zubnom lekárstve -

Sedácia sa vzťahuje na všeobecnú silnú sedáciu pacienta, v ktorej je na pokraji spánku. Sedáciu v zubnom lekárstve možno použiť u dospelých aj detí. Počas sedácie je pacient schopný vykonávať jednoduché úkony (napríklad otvoriť ústa) - aj keď si na to neskôr pacienti nič nepamätajú. Veľkým plusom je, že sedácia nemá žiadne kontraindikácie.

Odstránenie a ošetrenie zubov pod sedatívou je oveľa bezpečnejšie ako pri celkovej anestézii. Napríklad, sedácia môže byť vykonaná pacientovi aspoň každý deň (bez poškodenia zdravia), nie je z neho žiadna úmrtnosť. Pacient sa prebudí len niekoľko minút po ukončení sedácie a všetci pacienti sú okamžite dobre orientovaní v priestore a pohybujú sa normálne.

Lieky na stomatologické ošetrenie pod sedatívami

U dospelých je lepšie používať sedáciu. Prípravky na sedáciu sa podávajú intravenózne. Najčastejšie sa používajú nasledujúce 2 lieky - Midazolam a Propofol. Zo všetkých liekov na intravenóznu sedáciu sú tieto lieky najmodernejšie a bezpečné, s minimálnym rizikom alergickej reakcie.

 • midazolam -
  patrí do triedy benzodiazepínov. Tento liek má niekoľko výhod. Po prvé, je to najkratšie pôsobiaci benzodiazepín, ktorý umožňuje anestéziológovi, aby čo najviac kontroloval sedáciu. Anestéziológ bude počas liečby alebo extrakcie zubov neustále pridávať malé množstvá liečiva. Minimálne riziko vzniku alergií.

  Druhou výhodou je, že pacienti počas plytkej sedácie s midazolamom sú dokonca schopní komunikovať s lekárom počas liečby, vykonávať svoje príkazy, ale po ukončení liečby si vôbec nepamätajú, že liečba bola vykonaná. tj pacient si nepamätá nič od momentu intravenóznej injekcie až po uvoľnenie sedácie. Mínus - označuje lieky z "zoznamu B", resp. Vyžaduje dodatočné povolenia.

 • propofol (Diprivan) -
  Je to tabletka na spanie, ktorá je určená na intravenózne podanie. Je to dosť drahá droga, preto sa v Rusku nepoužíva veľmi často (aj keď je to jeden z najpopulárnejších drog na svete). Anestézia s Propofolom je bezpečná a ľahko sa podáva.

Je dôležité: s ischemickou chorobou, fibriláciou predsiení, hypertenziou, astmou a diabetes mellitus (a inými chronickými ochoreniami) - liečba a extrakcia zubov pod sedatívou nie je kontraindikovaná. Okrem toho sedácia nie je kontraindikovaná u pacientov s alkoholizmom a drogovou závislosťou, hoci tieto 2 podmienky, samozrejme, sťažujú anesteziológovi pracovať.

Sedácia v zubnom lekárstve u detí: recenzie

Dentálna liečba pod sedáciou u detí je možná v každom veku. Okrem toho konečný výber vykonáva anestéziológ na základe veku dieťaťa, jeho fyzickej aktivity, úrovne agresivity. Pre deti, Propofol bude najlepší liek. V predškolskom a predškolskom veku sa najčastejšie používa silnejší liek na inhalačnú anestéziu Sevoran (pozri nižšie).

U detí v školskom veku bude optimálnym liekom aj Propofol alebo Sevoran. Sedácia v zubnom lekárstve u detí má najviac pozitívnu spätnú väzbu od rodičov, čo vám umožňuje neutralizovať strach dieťaťa z intervencie. To umožňuje lekárom vykonávať vysokokvalitnú liečbu a znížiť riziká komplikácií, ktoré sú možné, ak dieťa nedáva lekárovi, ako má robiť svoju prácu.

reklama

2. Všeobecná anestézia v zubnom lekárstve -

Všeobecnú anestéziu v zubnom lekárstve možno inhalovať a intravenózne. Inhalačná anestézia znamená, že vás zavedú do anestézie pomocou špeciálnych zmesí narkotík podávaných prostredníctvom inhalačnej masky (Obr. 1-2). Inhalačná anestézia je bezpečnejšia ako intravenózna. V každom prípade by však trvanie anestézie v zubnom lekárstve nemalo presiahnuť 1,5 hodiny.

Všeobecná anestézia na ošetrenie zubov: kontraindikácie
u pacientov s pneumóniou, v prípade katarózy horných dýchacích ciest, s ťažkosťami pri nosnom dýchaní, akútnymi ochoreniami pečene, vo všetkých prípadoch, keď trvanie lekárskeho zásahu presahuje povolené normy. Rovnaké kontraindikácie sa vzťahujú na extrakciu zubov.

Ceny anestézie -
Na odstránenie a ošetrenie zubov v anestézii bude cena v Moskve za rok 2019 veľmi odlišná v klinikách ekonomickej triedy a klinikách priemernej cenovej kategórie. Cenové rozpätie bude dostatočne veľké.

 • Anesteziologická konzultácia - 1000 rub.
 • inhalačná anestézia (liek "Sevoran") - po dobu 1 hodiny od 10 000 do 15 000 rubľov.
 • intravenózna anestézia - 1 hodinu z 10 000 rubľov.
  (náklady na anestéziu sa vypočítajú v pomere k času, ktorý pacient strávi v anestézii, na základe ceny za 1 hodinu).

Náklady v regiónoch Ruska - náklady na anestéziu s drogami Sevoran začína od 6500 rubľov za hodinu.

Odstránenie zubov v celkovej anestézii: nevýhody

Vo väčšine prípadov extrakcia zubov v celkovej anestézii nepredstavuje významné riziko pre pacienta v dôsledku krátkodobej intervencie. Občas sa však vyskytujú prípady, keď extrakcia zubov presahuje 1,5 hodiny (a to je maximálny čas anestézie v zubnom lekárstve).

Najčastejšie to môže byť pri odstraňovaní zranených zubov, ktoré nevybuchli alebo neprežili, v prípade náhodného perforovania čeľustnej dutiny v hornej čeľusti pri odstraňovaní horných zubov. V druhom prípade je potrebná komplikovaná plastická chirurgia s miestnymi tkanivami ďasien, aby sa uzavrela komunikácia medzi ústnou dutinou a čeľustnou dutinou.

Extrakcia zubov v anestézii okrem iného a traumatickejšia pre tkanivá. Koniec koncov, v prípade, že lekár je v zhone, ale on potrebuje znížiť zub s vŕtačkou alebo Vystrihnúť kúsok kostného tkaniva, ktoré narúša extrakciu zubu alebo jeho fragmentu, potom zvlášť nevenujete pozornosť prehriatiu kosti počas vŕtania. A to povedie k jednoznačnému zápalu otvoru extrahovaného zuba - Alveolitis.

Preto je stále bezpečnejšie vykonávať odstraňovanie pod lokálnymi anestetikami, ktoré majú teraz takú kvalitu, že skutočne umožňujú dosiahnuť úplnú bezbolestnosť. To znamená, že lekár bude schopný vykonávať všetky manipulácie efektívne, bez zhonu. Ale pred zákrokom môžete použiť sedatíva, ktoré popisujeme nižšie. Tieto lieky vám umožnia výrazne znížiť úzkosť a strach.

Podľa väčšiny lekárov môže byť Ultracain nazývaný najlepším liekom na lokálnu anestéziu. Tento liek má niekoľko foriem uvoľňovania (s adrenalínom a bez neho, ako aj bez konzervačných látok), ktorý je vhodný nielen pre zdravých ľudí, ale aj pre astmatikov a alergie, hypertenzných pacientov, ako aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Nevýhody zubného ošetrenia v celkovej anestézii -

Zlá kvalita zubov -
väčšina zubných ochorení (hlboké kazy, pulpitída, periodontitída) sa lieči v niekoľkých návštevách a trvanie každej návštevy môže niekedy presiahnuť 1 hodinu. V podmienkach anestézie, keď potrebujete úplne vyliečiť jeden alebo viac zubov za 1 hodinu - lekár sa musí neochotne ponáhľať.

V prípade liečby pulpitídy a parodontitídy to vedie k nekvalitnej mechanickej úprave koreňových kanálikov (vyžaduje to veľa času) s nástrojmi, ktoré a priori vedú k nekvalitnému vyplneniu koreňových kanálikov, ako napr.

 • zaplnenie koreňových kanálikov na vrchol koreňa zubu,
 • nedostatočná obturácia koreňových kanálikov plniacimi látkami,
 • odtrhnutie nástroja v koreňovom kanáli,
 • perforácia koreňa zuba,
 • resekcia koreňových kanálikov.

To všetko určite povedie k rozvoju zápalu na vrchole koreňa zubov a potrebe opätovného ošetrenia alebo odstránenia zubov. Podľa oficiálnych štatistík (aj pri tradičnom zubnom ošetrení v lokálnej anestézii, to znamená, keď má lekár neobmedzené množstvo času) pri liečbe pulpitídy a parodontitídy, sa komplikácie vyplývajúce z nekvalitného plnenia koreňového kanálika vyskytujú u 60-70% pacientov. Percento komplikácií pri dentálnej liečbe v celkovej anestézii bude oveľa vyššie.

Aj keď hovoríme o liečbe banálnych kazov - ani jeden lekár nebude „pariť“ a podľa pravidiel, môžete obnoviť kontaktný bod v medzizubnej medzere alebo obnoviť hrbole na žuvacom povrchu zuba, a tým viac to nie je záležitosť výroby náplne. nelíšil sa vo farbe a priehľadnosti od vlastných tkanív zubov. To všetko jednoducho nie je čas.

V dôsledku tejto liečby dostanete: škaredú výplň a jedlo uviaznuté v medzizubnej medzere počas liečby zubného kazu, vzniku cysty alebo výskytu fistuly s hnisom pri liečbe pulpitídy alebo parodontitídy. Prečítajte si viac o komplikáciách po zlom zaobchádzaní s kanálmi v článku: "Komplikácie po liečbe pulpitídy"

Riziko vzniku komplikácií z anestézie -

Moderné lieky na ponorenie pacienta do snu, ako aj najmodernejšie anestéziologické zariadenia, ktoré umožňujú monitorovanie práce srdca a tlaku, naznačujú, že anestézia je teraz rovnako bezpečná ako lokálna anestézia. Štatistiky prinajmenšom vykazujú rovnakú frekvenciu komplikácií v týchto typoch úľavy od bolesti.

Už sme povedali, že sedácia sa používa v zubnom lekárstve oveľa častejšie ako anestézia. Okrem toho úmrtnosť na sedáciu vôbec neexistuje. Pacienti po ukončení sedácie po veľmi krátkom čase sa stanú plne funkčnými. Plnohodnotná intravenózna a inhalačná anestézia má v tomto ohľade samozrejme veľký počet vedľajších účinkov a komplikácií.

Komplikácie v procese anestézie sú zástava srdca (v dôsledku predávkovania liečivom na anestéziu alebo ochorenia kardiovaskulárneho systému), depresia a dýchanie, ako aj vracanie. Ale tieto komplikácie sú veľmi zriedkavé, pretože Moderné zariadenia sa v súčasnosti používajú takmer univerzálne na monitorovanie stavu pacienta, čo umožňuje adekvátne a rýchlo reagovať na zmeny stavu pacienta.

Okrem toho sa po anestézii môžu vyskytnúť: závraty, rozvoj flebitídy a tromboflebitídy, zníženie tlaku, zníženie srdcovej frekvencie, halucinácie, nervovosvalové vzrušenie, nevoľnosť a vracanie. Všetky tieto príznaky sú zvyčajne úplne chýbajúce počas normálnej sedácie.

Alternatívy k celkovej anestézii v zubnom lekárstve -

Ako už viete, je lepšie liečiť zuby v lokálnej anestézii. Existujú však spôsoby, ako zmierniť úzkosť a strach (alebo aspoň ich znateľne znížiť) pred nadchádzajúcim zásahom.

 1. Použitie sedatív a liekov proti úzkosti -
  medzi voľne predajnými liekmi možno Afobazole odporučiť (stačí si uvedomiť, že musíte začať piť jeden týždeň pred plánovanou návštevou zubára). Tento liek je vhodný najmä pre tých, ktorí neplánujú jednorazovú návštevu u lekára, ale návštevy na viacerých miestach. Afobazol nemá hypnotický účinok, ktorý je dôležitý pre pracujúcich, motoristov. Okrem toho je 1 balenie lieku dostatočné na približne 3 týždne.

  Lacnejší variant - extrakt z valeriánu, maternice, Corvalol a analógov. Pamätajte, že tieto lieky musia začať piť kurz asi 3 dni pred návštevou zubára (v tomto prípade bude účinok vyšší). Tieto lieky už majú hypnotický účinok, a preto sú úplne nevhodné pre motoristov.

 2. Premedikácia bezprostredne pred zákrokom -
  Existujú lieky na predpis, ktoré súvisia so sedatívami: seduxen, Relanium, Dimedrol atď. Na mnohých stomatologických klinikách môžete zariadiť, aby vám zdravotná sestra prednastavila jedno zo sedatív. Injekcia sa uskutočňuje intramuskulárne, asi 30 minút. pred zásahom.

Je dôležité: dobrá úľava od bolesti pred zásahom zubára je veľmi dôležitá, ale toto je len polovica bitky. Koniec koncov, aj po liečbe, pacient na chvíľu pociťuje bolesť. Aké lieky sú najlepšie znecitlivené doma - prečítajte si článok: "Najlepšie analgetiká pre bolesť zubov." Dúfame, že náš článok na tému: Liečba a extrakcia zubov v celkovej anestézii sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár