Antibiotiká na ochorenie ďasien

V zubnom lekárstve sú antibiotiká najčastejšie predpisované buď na zápal ďasien alebo na rozvoj hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubov, čo môže byť príznak opuchu ďasien alebo tváre (tok). A najdôležitejším bodom je tu výber antibiotík, pretože pre rôzne zubné ochorenia budú optimálne rôzne antibiotiká.

Preto sme rozdelili náš článok do 2 tematických častí. Prvá časť bude venovaná - aké antibiotiká sú potrebné pre tok ďasien a vývoj hnisavého zápalu v koreňoch zubov a druhá - ako vybrať najlepšie antibiotikum pre zápal ďasien (chronická periodontitída).

Antibiotiká na tok a zápal koreňov zubov -

Uvažujme, aké antibiotiká pre tok ďasien možno použiť pre dospelých. Voľba je tu dosť veľká, od lacných antibiotík, ako je lincomycin a amoxicilín, ale nasledujúce lieky budú optimálne.

1) Amoxiclav -
obsahuje pôvodný amoxicilín v kombinácii s kyselinou klavulanovou. Amoxicilínové antibiotikum je syntetický penicilín a ak sa používa bez kyseliny klavulanovej, nemusí byť účinný proti mnohým patogénnym baktériám. Preto bude liek Amoxiclav najúčinnejšou možnosťou, ak samozrejme nie ste zmätení cenou 400 rubľov za balenie. Režim pre dospelého je 500 mg, 2-krát denne (zvyčajne do 4 až 5 dní, po ktorých môže lekár v prípade potreby predĺžiť o ďalšie 2 až 3 dni).

Ak je táto cena je vysoká pre vás, potom si môžete kúpiť lacný amoxicilín, ktorý ide bez kyseliny klavulanovej (len nevyrába v Rusku), a vziať ju už na 500 mg 3 krát denne - iba 5-7 dní. Navyše, v prípade závažného zápalu je najlepšie pripojiť metronidazol, ktorý sa tiež užíva v prípade hnisavých infekcií, 500 mg 3-krát denne (iba 5-7 dní).

Je dôležité: ak ste niekedy mali hnačku po užívaní antibiotík (je to spôsobené rozvojom pseudomembranóznej kolitídy, aby ste ich užívali) alebo máte črevné ochorenia / dysbakteriózu a nechcete zvýšiť riziko vzniku hnačky po užití antibiotika - najlepšou voľbou by nebol amoxicilín, ale stále azitromycín. Alebo súbežne s Amoksiklavom už povinne používať kartu. Metronidazol - toto antibiotikum bude účinné proti baktériám Clostridium difficile, ktoré sú zodpovedné za rozvoj pseudomembranóznej kolitídy.

2) Azitromycín -
ako aj klindamycín, toto antibiotikum sa môže použiť na alergie na β-laktámové antibiotiká, napríklad na rovnaký amoxicilín. Existujú rôzne aplikačné režimy, ale podľa štúdií s hnisavými odontogénnymi infekciami je optimálnym liečebným režimom užívať 1000 mg raz denne, po ktorom sa liek užíva ďalšie 2 alebo 3 dni - 500 mg raz denne. Ale cena tohto antibiotika bude pomerne vysoká, ak nie vziať do úvahy ruských výrobcov.

Napríklad liek Azithromycin Azitral dobrého indického výrobcu Shrey vás bude stáť 300 rubľov za balenie 3 500 mg kapsúl (ukáže sa, že je potrebné zakúpiť 2 balenia na kurz). Krátky priebeh užívania je spôsobený tým, že toto antibiotikum má kumulatívny účinok, a preto aj po ukončení podávania liečiva zostávajú jeho terapeutické koncentrácie v tele niekoľko dní.

3) Lincomycin a klindamycín -
ide o antibiotiká zo skupiny linkozamidov a klindamycín je účinnejší analóg linomycínu (pokiaľ ide o účinnosť niektorých typov patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú hnisavý zápal, klindamycín je účinnejší ako lincomycín 2-10 krát). Zvláštnosťou týchto antibiotík je tropismus do kostného tkaniva, čo je výhodou pre hnisavý zápal v oblasti zubov, ako aj ich nízka cena. Nevýhody zahŕňajú úzke spektrum antimikrobiálneho účinku, ako aj skutočnosť, že často spôsobujú pseudo-membranóznu kolitídu.

Režim Lincomycin - 2 kapsuly 3-krát denne, len 5 dní. Dávkovací režim klindamycínu - 1 kapsula 150 mg 4-krát denne, 4 dni. Posledne menovaný liek je zvolený ako liek na alergie na β-laktámové antibiotiká, medzi ktoré patria penicilíny, amoxicilín, cefalosporíny atď. Primeraná cena - balenie 16 tab. na 150 mg (výroba Srbska) stojí okolo 160 rubľov. Na prevenciu pseudomembranóznej kolitídy by sa mali obe antibiotiká kombinovať s tab. Metronidazol.

reklama

Je dôležité: Nezabudnite, že by ste nemali užívať antibiotiká sami bez lekárskeho predpisu. Výber antibiotík vykonáva lekár, pričom berie do úvahy špecifickú situáciu v ústnej dutine, závažnosť hnisavého zápalu, ako aj zohľadnenie vašich chronických ochorení. Antibiotiká na tok ďasien sú menované zubným lekárom ihneď po malej incízii ďasien, čo umožňuje odtok hnisu. Antibiotiká však nemôžu nahradiť tento postup.

Antibiotická liečba zápalu ďasien v blízkosti zubu (tok) nie je hlavnou liečbou. Vedenie rezu, aj keď je to nevyhnutné, tiež nie je hlavným ošetrením. Hlavnou liečbou je liečba kauzálneho zubu, pretože Príčina toku je vždy iba jedna - infekcia v koreňových kanáloch jedného zo zubov. To môže byť dôsledok neošetreného zubného kazu alebo pulpitídy zubu v čase, alebo to môže byť dôsledok skôr nekvalitného plnenia koreňového kanálika.

→ Ako liečiť tok na ďasnách

Antibiotiká pre bolesti zubov -

Bolesť v zube je dôsledkom buď zápalu nervu v zube (toto ochorenie sa nazýva pulpitis), alebo zápalu na vrchole koreňa zubov (parodontitída). Antibiotiká vám nepomôžu znížiť bolesť a môžu spomaliť, ale nie zabrániť rozvoju zápalu. Zvyčajne sa predpisujú po otvorení abscesov na ďasnách alebo v procese liečby hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubov.

Účinným liekom na zmiernenie bolesti zubov sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), medzi ktoré patrí aj liek Nurofen, ako aj iné oveľa silnejšie analgetiká. Iniciácia antibiotík pred návštevou zubára môže byť rozumná len v jednom prípade - ak už máte gumu alebo opuch tváre večer alebo v noci a idete k zubárovi len nasledujúci deň.

Antibiotiká na zápal ďasien -

Pri liečení zápalu ďasien (na rozdiel od situácie s tavidlom) sa používa niekoľko ďalších antibiotík, ako sú uvedené vyššie. Nižšie nájdete zoznam antibiotík relevantných pre rok 2019, ktoré sa považujú za najúčinnejšie na liečbu ďasien. Dôležitým bodom, ktorý by ste mali vziať do úvahy, je to, že antibiotiká sa môžu aplikovať len po predchádzajúcom odstránení zubného plaku.

Je to patogénne baktérie zubných nánosov, ktoré spôsobujú rozvoj zápalu ďasien a parodontitídy a užívanie antibiotík bez odstránenia kauzálneho faktora povedie len k dočasnému miernemu poklesu symptómov zápalu. Preto, ak nechcete dosiahnuť s príjmom antibiotík jednoducho asymptomatický priebeh ochorenia - najprv vykonať ultrazvukové čistenie zubného plaku u zubára.

1. Amoxiclav® -

Tento liek je kombináciou antibiotika Amoxicilínu a kyseliny klavulanovej. Použitie štandardného amoxicilínu je jednou z indikácií periodontálnych ochorení (zápal ďasien), ale bez kombinácie s kyselinou klavulanovou už neovplyvňuje mnoho typov patogénnych baktérií. Vďaka tejto kyseline je Amoxiclav stále účinný aj proti baktériám, ktoré sú necitlivé na amoxicilín, ako aj penicilíny a cefalosporíny.

Aplikačná schéma -
Odporúčaná dávka pre dospelých je 500 mg 2-krát denne (do 8 dní). Podobne ako všetky ostatné antibiotiká používané pri liečbe zápalu ďasien, jeho použitie by malo byť vykonané až po odstránení supra- a subgingiválnych zubných usadenín od zubára, ktoré spôsobujú vznik zápalu ďasien. V prípade agresívnej periodontitídy, v prítomnosti hlbokých periodontálnych vreciek, v prítomnosti dysbiózy alebo hnačky po užívaní antibiotík v minulosti, je najlepšie použiť Amoxiclav v kombinácii s Metronidazolom.

2. Ciprofloxacín -

Antibiotikum Ciprofloxacín patrí do skupiny fluorochinolónov druhej generácie. V súčasnosti je tento liek jediným antibiotikom v periodontálnej antibiotickej terapii, ktorá potláča úplne všetky kmene A. actinomycetemcomitans (zároveň má minimálny účinok na normálnu mikroflóru ústnej dutiny).

Aplikačná schéma -
Odporúčaná dávka pre dospelých je 500 mg 2-krát denne (počas 10 dní). A nikdy, počujete - nikdy nekupujte ruský ciprofloxacín alebo iné antibiotiká, ak sa chcete chrániť pred pseudomembranóznou kolitídou. Dve balenia lieku "Tsiprolet" indickej výroby (10 tab. 500 mg každý) potrebné pre priebeh liečby vás bude stáť asi 250 rubľov. Dodávame, že pri diabete je najlepšie okamžite si vybrať v prospech antibiotík skupiny fluorochinolónov.

Pri liečbe periodontitídy sa toto antibiotikum najlepšie používa v kombinácii s metronidazolom v tomto prípade sa prekrýva celé možné spektrum anaeróbov. Alebo užívajte kombinovaný liek ako Ciprolet A, v ktorom sa ciprofloxacín kombinuje s tinidazolom.

3. Metronidazol -

Antibiotikum Metronidazol sa nemôže používať ako monoterapia pri liečbe ochorenia ďasien, ale zvyšuje účinnosť liečby antibiotikami, ak sa používa v kombinácii s inými antibiotikami. Štúdie ukázali, že v kombinácii s amoxicilínom alebo ciprofloxacínom môže byť obzvlášť účinný pri liečbe chronickej periodontitídy.

Aplikačná schéma -
Odporúčaná dávka pre dospelých je 500 mg 3-krát denne, celkovo 10 dní. Výhodou tohto antibiotika je, že podobne ako ciprofloxacín nemá takmer žiadny vplyv na normálnu mikroflóru ústnej dutiny. Balenie "Metronidazole Nycomed" japonskej farmaceutickej spoločnosti Takeda (20 tab. 500 mg každý) vás bude stáť asi 100 rubľov. Poľský liek "Trichopol" - asi 120 rubľov za balenie. 20 tabliet.

4. Azitromycín -

Antibiotikum Azitromycín patrí do skupiny makrolidov. Účinné proti anaeróbnym a gramnegatívnym baktériám. Štúdie ukazujú, že azitromycín v dávke 500 mg na prvý deň a 250 mg na ďalších 5 dní môže byť účinnou terapiou pri liečbe zápalu ďasien. Predpokladá sa však, že takýto liečebný režim bude o niečo menej účinný ako kombinácie antibiotík: 1) amoxiclav + metronidazol, 2) ciprofloxacín + metronidazol.

5. Tetracyklín a doxycyklín -

Použitie týchto antibiotík môže byť veľmi účinné pri liečbe agresívnej periodontitídy, pretože majú schopnosť koncentrovať sa v gingiválnej tekutine v periodontálnych vreckách, úspešne potláčajú baktériu A. actinomycetemitans (ktorá je spojená so závažným zápalom pri paradentóze). Napríklad koncentrácia tetracyklínu v gingiválnej tekutine môže byť 2 až 10 krát vyššia ako jeho obsah v sére, zatiaľ čo v doxycyklíne je tento indikátor 7 až 20 krát vyšší.

Ďalšou unikátnou vlastnosťou týchto antibiotík je ich anti-kolagenázová aktivita. Faktom je, že niektoré patogénne baktérie majú znak na produkciu enzýmu kolagenázy, ktorý ničí spojivové tkanivo, čím prispieva k deštrukcii kosti okolo zubov a vzniku periodontálnych vreciek. Tetracyklín a doxycyklín inhibujú tento enzým a môžu prispievať k čiastočnej regenerácii kostí. Preto sa tieto antibiotiká považujú za č. 1, ak sa chirurgická liečba periodontitídy (tj operácie s kyretážou alebo patchwork) vykonáva na pozadí antibakteriálnej terapie.

Režimy -
Odporúčaná dávka tetracyklínu je 250 mg 4-krát denne (8-10 dní). Doxycyklín, ktorý je zase polosyntetickým tetracyklínom, sa môže použiť na dlhý priebeh a pri nízkej dávke, ktorá neznižuje účinnosť liečby zápalu ďasien. Periodontisti odporúčajú používať tento liek 100 mg 1 krát denne (počas 21 dní), zatiaľ čo doxycyklín takmer nedráždi gastrointestinálny trakt.

Ak hovoríme o drogách, potom môžeme odporučiť liek "Doxycycline Soluteb" farmaceutická spoločnosť Astellas (Holandsko). Znakom tohto lieku sú šumivé tablety, ktoré sa musia pred použitím rozpustiť vo vode. V dôsledku toho sa liek rýchlo a 100% absorbuje v gastrointestinálnom trakte prakticky bez ovplyvnenia črevnej mikroflóry. Náklady na 1 balenie 10 tab. na 100 mg - bude z 300 rubľov (na vyššie opísaný priebeh liečby sú potrebné 2 balenia lieku).

Je dôležité: Anti-kolagenázová aktivita tetracyklínu a doxycyklínu z nich robí najlepšiu voľbu pri chirurgickej liečbe periodontitídy, v dôsledku čoho je možné úplne dezinfikovať periodontálne tkanivá (tj odstrániť všetky zápalové granulácie z pod ďasien, ako aj subgingiválny zubný povlak). Odporúčame však ich príjem - len po vysiatí obsahu parodontálnych vreciek na mikroflóre, ktoré sa môžu vykonávať v akomkoľvek diagnostickom laboratóriu.

To je nevyhnutné na odstránenie rezistencie na tieto lieky, ktorá sa niekedy nachádza. Ak v zásade nechcete tráviť čas a peniaze na vykonanie mikrobiologickej štúdie, je lepšie zvoliť kombinácie antibiotík: buď amoxiclav + metronidazol alebo ciprofloxacín + metronidazol.

Lokálne antibiotiká -
Pri komplexnej liečbe zápalu ďasien sa systémová liečba antibiotikami zvyčajne používa len v prítomnosti stredných a hlbokých periodontálnych vreciek, s rýchlou agresívnou parodontitídou, ako aj s odmietnutím pacienta podstúpiť chirurgickú liečbu (kyretáž ďasien), ak je to indikované. Vo väčšine prípadov, pre non-ťažké formy periodontitídy, len antiseptické opláchnutie sú najčastejšie predpísané + špeciálne gély sú aplikované na ďasná.

→ Gély a masti na žuvačky s antibiotikami

Antibiotiká na implantáciu -

Samostatnou otázkou použitia antibiotík je ich použitie v implantologii - pri príprave na chirurgický zákrok, jeho udržiavaní a používaní v ranom pooperačnom období - na prevenciu infekčných komplikácií, ako aj na liečbu infekčných komplikácií (periimplantitis), ktoré sa už vyskytli. Prečítajte si viac o výbere antibiotík v týchto prípadoch v článku:

→ Výber antibiotík v implantologii

Antibiotické injekcie do ďasien -

Chcel by som povedať niekoľko slov o tejto metóde liečby ako injekciu antibiotík do ďasien. V zahraničí sa tento spôsob liečby nikdy nepoužil kvôli obrovskému poškodeniu, ktoré je na tieto ďasná spôsobované ďasnami. V Rusku bol tento spôsob liečby v minulosti veľmi bežný kvôli jeho nízkej cene a nízkej kvalifikácii zubných lekárov (v podmienkach, keď periodontálni lekári nie sú na tento účel špeciálne vyškolení a každý bežný zubný lekár sa zaoberá liečbou ochorení parodontu).

Nižšie si vysvetlíme, prečo, ak Vám na klinike ponúkli antibiotiká vo vašich ďasnách, mali by ste z tejto kliniky okamžite vynechať a vyhľadať inú kliniku / iného lekára. Viditeľná časť liečby je hlavne taká, že injekcia do ďasien môže v skutočnosti viesť k zníženiu intenzity zápalu (znižuje krvácanie, bolesť, opuch a začervenanie ďasien). Aj keď niektorí pacienti už v tomto štádiu môžu pocítiť absces tvorby ďasien - obzvlášť často sa to deje v prítomnosti hlbokých periodontálnych vreciek.

Injekcia antibiotika priamo do ďasien vedie k vytvoreniu strašne vysokej koncentrácie antibiotika v ďasnách a kosti okolo zuba. Obvykle sa predpisuje antibiotický linomycín. V nízkych koncentráciách je bakteriostatický, ale vo vysokých koncentráciách začína mať baktericídny účinok, ktorý vedie k súčasnej deštrukcii veľkého počtu patogénnych mikroorganizmov (a nie postupných, ako by mal byť). Smrť patogénnych baktérií je vždy sprevádzaná uvoľňovaním veľkého množstva toxínov, rôznych patogénov, ako aj takzvaných "cytokínov" (zápalové mediátory).

Keď sa naraz vyhodí príliš veľa z nich, vedie to k vzniku viacnásobných ohnísk nekrózy v periodontálnom periodontáli - to je väzivový aparát zubu, pomocou ktorého sa vlákna spájajú s kostným tkanivom. Takéto oblasti nekrózy sa liečia tvorbou jazvového tkaniva, ktorého vznik najprv vyvoláva dojem posilnenia zuba, ale nanešťastie radosť netrvá dlho. Normálne periodontálne zuby sú prispôsobené tak, aby niesli veľkú mechanickú (žuvaciu) záťaž, ktorá sa nedá povedať o tkanive jaziev. A akonáhle je oblasť pripevnenia zubu k kosti znížená v dôsledku normálneho periodontia, dochádza k mechanickému preťaženiu väzivového aparátu zubu.

В результате костная ткань вокруг зуба начинает рассасываться, что ведет к еще большему увеличению его подвижности. Okrem toho v tomto prípade mobilita nebude spojená so zápalom, ale so znížením hladiny kosti, ako aj poklesom v oblasti periodontálneho pripojenia koreňa zubov k kosti. A to je nezvratná mobilita, ktorú nemožno liečiť žiadnou liečbou. Dúfame, že náš článok: Antibiotiká pre bolesť zubov a ochorenie ďasien - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár