Ako bieliť zuby doma rýchlo

Bielenie zubov doma môže byť v niektorých prípadoch menej účinné ako v kancelárii u zubára. Je to najúčinnejšie vykonávať pomocou špeciálnych súprav pre domáce bielenie, ktoré pozostávajú z bieliaceho gélu a zubných viečok. Druhým najúčinnejším prostriedkom je možno použitie určitých druhov bieliacich pásikov.

Treba pripustiť, že väčšina pacientov nemá rád návštevu lekára, a preto sú omnoho pohodlnejšie pri vykonávaní bielenia zubov doma ako u zubára. Okrem toho, náklady na domáce bielenie kurz bude v priemere o 4000 rubľov, čo je oveľa lacnejšie ako profesionálne Zoom-bielenie bielenie techniky.®ktorých náklady začínajú od 15 000 rubľov.

Ako rýchlo a efektívne vybieliť zuby doma - to je možné pomocou súprav "Opalescense" alebo bielych bieliacich pásikov Crest 3D White:

Ako efektívne je domáce bielenie -

Najlepšie domáce bieliace produkty môžu rozjasniť vaše zuby asi o 4-6 tónov (podľa stupnice odtieňov zubov Vita), ale vyžadujú si denné použitie po dobu 10-20 dní. Bielenie u zubára často umožňuje získať podobný výsledok, ale postup bude trvať len 1 hodinu. Ale najlepšia bieliaca ceruzka alebo zubná pasta môže zmeniť farbu zubov len o 1-2 tóny.

Môžete nezávisle hodnotiť, ako efektívne bude domáce bielenie zubov. Zreteľný výsledok 4-6 tónov je možné dosiahnuť len vtedy, ak vaše zuby majú pôvodne žltý odtieň. Tu si môžete všimnúť rozdiel pred a po. Ale ak chcete, aby belšie zuby už belšie - bieliaci efekt je nepravdepodobné, že by viac ako 1-2 tóny (a to nielen po domácej opravné prostriedky, ale aj profesionálne bielenie).

Na bielenie sa dobre podávajú len zuby žltkastého odtieňa. Ak zuby majú šedý alebo hnedý odtieň - bielenie (domáce aj profesionálne) bude neúčinné.

Prečo zuby stvrdnú a stmavnú?

Tvrdé zubné tkanivá sa skladajú z dvoch vrstiev - priesvitného smaltu a spodného tmavšieho dentínu. S prechodom života sa sklovina na zuboch stáva tenšou, čo vedie k tomu, že tmavšia vrstva dentínu čoraz viac ovplyvňuje celkovú farbu zubov. Hodnotu hrá skutočnosť, že samotný dentín (s vekom) má tendenciu byť tmavší, čím sa menia optické vlastnosti zubov.

Po druhé - osobné návyky súvisiace s používaním rôznych potravín a nápojov majú určitý význam -

 • používanie tabaku,
 • čierny čaj a káva
 • červené a biele víno,
 • sýtené nápoje
 • bobule a iné potraviny bohaté na farbivá
 • omáčky (sójové bôby, paradajky, karí).

Po tretie, zuby získavajú otupenejší, viac sivý odtieň v dôsledku ich vyluhovania (odstránenie nervu a následné naplnenie kanálov). Po štvrté, po vyplnení koreňového kanálika môže zub získať modrastú farbu, ktorá sa vyskytuje v dôsledku chýb a nedbanlivosti zubára, ak v čase vloženia výplňových materiálov do koreňových kanálikov zostáva krv na ich stenách.

Bielenie zubov doma -

Najúčinnejšie nástroje na bielenie zubov doma obsahujú presne tie isté účinné látky, ktoré sa používajú v profesionálnych metódach bielenia (len v nižších koncentráciách). Najúčinnejšie je chemické bielenie zubov peroxidom vodíka alebo peroxidom karbamidu.

Pri dlhodobom kontakte s povrchom zubov sú tieto peroxidové zlúčeniny schopné preniknúť do celej hĺbky skloviny a dentínu, kde sa rozkladajú uvoľňovaním voľných radikálov - atómového kyslíka (Obr. 4). Ide o voľné radikály, ktoré ničia molekuly chromogénnych látok, ktoré spôsobujú pigmentáciu tvrdých tkanív zubov, v dôsledku čoho sa zuby stávajú ľahšími.

Peroxid vodíka a peroxid karbamidu sa používajú vo forme gélov. V pásoch na bielenie sa tento gél už aplikoval na ich vnútorný povrch, a preto pri nanášaní pásov sa gél dostane do styku s predným povrchom zubov. V Opalescense domácich bieliacich súpravách sa gél nanáša na vnútorný povrch špeciálnych zubných viečok, ktoré sú na určitý čas nasadené na zuby.

Je dôležité: Pre efektívne bielenie zubov doma - najprv musíte vyčistiť zuby z pigmentových plakov a tvrdých zubných nánosov (ak existujú). A na to musíte ešte navštíviť dentálnu hygienistku. Faktom je, že vrstva pigmentu a mikrobiálneho plaku zabraňuje prenikaniu aktívnych zložiek bieliaceho gélu do tvrdých tkanív zubov.

Gél teda sotva ovplyvní sklovinové oblasti zubov pokrytých pigmentovým blokom a je dobré ho ovplyvniť tam, kde nie je pigmentový povlak. To môže viesť k nerovnomernému odtieňu (zafarbeniu zubov). Ako sme už uviedli, môžete sa pokúsiť predpovedať výsledok domáceho bielenia, ktoré pri použití výrobkov najvyššej kvality môže viesť k zmene farby zubov o 4-6 tónov v škále odtieňov zubov „Vita“ (Obr. 5).

Stupnica odtieňov zubov "Vita" -

reklama

Ako bieliť zuby doma - najlepšie nástroje

Ak chcete vykonávať bielenie zubov doma - musíte najprv rozhodnúť o výbere prostriedkov. Nižšie uvádzame niektoré z najúčinnejších možností (v zostupnom poradí ich účinnosti). Každý z týchto prostriedkov má svoje vlastné výhody a nevýhody, ktorých porozumenie vám umožní vybrať si najlepšiu možnosť pre seba.

1. Opalescense - bielenie zubov s viečkami

Domáce bielenie zubov s viečkami z Opalescense (Opalescence) je jednou z najobľúbenejších metód domáceho bielenia v Európe a USA. Bieliace súpravy Opalescense vyrába známy výrobca stomatologických materiálov - spoločnosť ULTRADENT (USA), ktorá tiež vyrába výrobky pre profesionálne bielenie od zubára (to znamená, že dostanete naozaj kvalitný výrobok).

Existujú 2 možnosti bielenia systémom Opalescense -

 • Opalescencia PF (od 4300 rubľov) -
  obsahuje bieliaci gél na báze peroxidu karbamidu v koncentrácii 10%, 15% alebo 20%. Opalescence PF (obrázok 6) môžete kúpiť v ktorejkoľvek z týchto koncentrácií. Gél na bielenie zubov okrem účinnej látky obsahuje aj dusičnan draselný a fluorid sodný, ktoré sú potrebné na zníženie zvýšenej citlivosti zubov, ktorá sa často vyvíja v dôsledku bielenia.

  Bielenie Opalescence PF nie je menej účinné ako profesionálne bieliace techniky. Je to však táto verzia Opalescence, ktorá bude vyžadovať viac úsilia od vás. Faktom je, že gél na bielenie zubov Opalescence PF je určený na použitie len v jednotlivých viečkach (Obr.7-9), na výrobu ktorých ešte musíte ísť k zubárovi. Zubné chrániče zubov sú opakovane použiteľné av budúcnosti ich budete môcť použiť na opakované bielenie.

  Ako je -
  Jednotlivé chrániče zubov s bieliacim gélom, ktoré sa na ne aplikujú, sa na celú noc položia na zuby (to je najvhodnejšia možnosť). Môžete to urobiť aj počas dňa. Trvanie bielenia môže byť 1-2 hodiny - až 8-10 hodín denne, čo bude závisieť od aplikovanej koncentrácie peroxidu karbamidu, koľko účinku chcete dosiahnuť, ako aj od stupňa citlivosti zubov. Proces bielenia je nasledovný: t

  Kompletná sada -
  Súprava obsahuje 8 bieliacich gélových striekačiek s 10, 15 alebo 20% koncentráciou peroxidu karbamidu, 1 nádobu na ochranu úst, zubnú pastu Opalescence, puzdro na cestovnú tašku a stupnicu odtieňov zubov, aby ste mohli sledovať zmenu farby zubov ,

Mimochodom, podobná zmes Opalescence PF na bielenie sú súpravy pod značkou "Perfect Bleach" nemeckej spoločnosti VOCO (s 10 alebo 16% koncentráciami peroxidu karbamidu). VOCO je tiež známy výrobca dentálnych materiálov. Perfect Bleach (rovnako ako Opalescence PF) vyžaduje výrobu jednotlivých dentálnych uzáverov.

Opalescence PF aplikácia: video

 • Opalescencia "TresWhite Supreme" (od 4500 rubľov) -
  Táto verzia súpravy Opalescense je bielenie pre "lenivý". Táto súprava už obsahuje univerzálnu kappa naplnenú gélom (obr. 10), ktorá sa môže aplikovať len na horný a dolný chrup. Opalescence TresWhite Supreme využíva bieliaci gél na báze 10% peroxidu vodíka, a nie karbamid peroxid, ako Opalescence PF.

  Kappas v súpravách TresWhite Supreme sa vyrábajú v dvoch vrstvách (obr.11). Vonkajšia vrstva zelenej farby je ochranná - po vložení misky do ústnej dutiny sa odstráni. Na vnútornú priehľadnú vrstvu sa nanesie viskózny bieliaci gél a po vložení misky do úst zostane na zuboch. Ďalej sa budete musieť len prispôsobiť, t. pevne pritlačte na zuby (obr. 12-15). Kappa pre horné a dolné čeľuste má rôzne veľkosti vzhľadom na rozdielny tvar chrupu.

  Ako je -
  pretože peroxid vodíka pôsobí agresívnejšie ako peroxid karbamidu, potom celý proces bielenia netrvá dlhšie ako 30 až 60 minút denne (môžete nastaviť dĺžku procedúry sami, ale v týchto časových intervaloch). Po 5 dňoch si všimnete viditeľné výsledky. Výhodou tejto možnosti je, že neexistujú žiadne náklady na výrobu jednotlivých chráničov úst, avšak bielenie v ťažko dostupných oblastiach, napríklad v medzizubných priestoroch, bude horšie.

  Uloženie dvojvrstvového chrániča úst na zuby -

  Kompletná sada -
  Súprava Opalescence TresWhite Supreme obsahuje 10 uzáverov pre hornú a 10 čiapok pre dolnú čeľusť. Môžete si vybrať svoju verziu súpravy s rôznymi chuťou - mäta, broskyňa alebo melón. Náklady budú z 4500 rubľov.

Opalescencia "TresWhite Supreme" aplikácie: video

Čo je lepšie: Opalescence "PF" alebo "TresWhite Supreme"?

Napriek tomu, že karbamid peroxid a peroxid vodíka majú podobný účinok - možno ste si všimli, že fondy s nimi majú veľmi odlišné koncentrácie. Faktom je, že 10% bieliaceho gélu karbamid peroxidu bude zodpovedať v jeho sile 3,5% gelu na báze peroxidu vodíka. A 15% karbamid peroxidový gél = 5,5% peroxidu vodíka (20% karbamid peroxid = 7,5% peroxid vodíka), t.j. Rozdiel je asi 3 krát.

Bieliaci gél na báze karbamid peroxidu má mäkší účinok a spôsobuje menej vedľajších účinkov, ako je zvýšená citlivosť zubov, podráždenie sliznice ďasien a hrdla. Napriek tomu, že karbamidový peroxidový bieliaci gél vyžaduje dlhšiu dobu expozície na zuboch, nie je menej účinný ako produkty na báze peroxidu vodíka. Okrem toho sa na tzv. Nočné bielenie môžu používať iba karbamidové peroxidové produkty, keď chrániče úst s gélom zostávajú pevne fixované na zuboch celú noc počas spánku (a to je najúčinnejší typ bielenia)

Bieliaci gél na báze peroxidu vodíka, ktorý sa používa v Opalescence "TresWhite Supreme", má rýchlejší agresívny účinok, a preto by jeden postup nemal trvať dlhšie ako 60 minút. Je rozumné zvoliť túto možnosť: 1) ak potrebujete veľmi rýchly viditeľný efekt, 2) netrpíte citlivosťou zubov. Okrem toho, táto verzia súpravy Opalescence je vhodná pre viac lenošných ľudí, ktorí nechcú strácať čas pri výrobe jednotlivých zubných uzáverov u zubára (24stoma.ru).

2. Domáce pásy na bielenie zubov -

Pásy na bielenie zubov sú lacné, ľahko sa používajú (prilepené na predný povrch zubov) a väčšina z nich skutočne funguje. Bieliaci účinok je spôsobený bieliacimi gélovými pásmi na báze peroxidu vodíka aplikovanými na vnútorný povrch. Rôzni výrobcovia majú rôzne koncentrácie. Bieliace pásy Blendamed 3D White Luxe majú napríklad len 5,25% koncentráciu peroxidu vodíka, zatiaľ čo rôzne verzie pásov Crest 3D White sa pohybujú od 9,5 do 14% peroxidu vodíka.

Náklady na 1 sadu pásov Crest bude od 2500 do 5500 rubľov. Napriek jednoduchému použitiu - "prilepené a prečaté", majú pásy niekoľko nevýhod. pretože predná plocha chrupu nie je plochá, ale má medzery v medzizubných priestoroch, potom je tu veľký problém - faktom je, že prúžky sa prilepia na zuby, ale nevyplňujú nepravidelnosti v medzizubných priestoroch, a tým aj na sklovine v takých ťažko dostupných miestach bude horšie.

To vedie k tomu, že tmavé oblasti medzizubných priestorov budú výrazne kontrastovať s rozjasnenými prednými povrchmi zubov, ktoré, mierne povedané, nie sú veľmi krásne ... To sa prejaví najmä vtedy, ak máte nerovný chrup. Okrem toho majú prúžky dĺžku, ktorá vám umožní nelepiť ich na celý chrup, ale častejšie len na 6-8 predných zuboch. Preto ľudia, ktorí majú veľmi široký úsmev - musíte si kúpiť drahšie modely pásov, ktoré majú zvýšenú dĺžku (napr. Crest "Supreme Professional").

Ako používať bieliace pásky: video

3. Bieliace zubné pasty -

Bieliace pasty (v závislosti od zloženia) môžu bieliť zuby dvoma spôsobmi. Prvá verzia pasty umožňuje odstrániť vrstvu pigmentu na povrchu zubnej skloviny. Takéto pasty neobsahujú chemicky aktívne zložky, ktoré prenikajú do tkanív zuba. "Bielenie" v tomto prípade nastáva v dôsledku prítomnosti väčšieho množstva abrazívnych látok v pastovej kompozícii, ako sa nachádza v bežných profylaktických zubných pastách.

Druhý variant bieliacich pást obsahuje chemicky aktívne zložky - peroxid vodíka alebo peroxid karbamidu, ktoré prenikajú do zubného tkaniva a ničí tam molekuly pigmentu. Takéto bieliace pasty sú účinnejšie (v porovnaní s prvými), ale nemôžu byť porovnávané v účinnosti s vyššie uvedenými možnosťami pre domáce bielenie zubov.

Prečítajte si viac o bielení zubnou pastou v článku:
→ "Hodnotiace pasty na bielenie zubov"

4. Ceruzka na bielenie zubov -

Ceruzka na bielenie zubov je najviac neefektívny a nezmyselný spôsob, ako stráviť voľný čas čakaním na zuby, aby sa rozjasnil. Takéto ceruzky nespôsobujú, že zuby sú oveľa svetlejšie, koľko je ich biela farba dočasne natretá kvôli obsahu bieleho farbiva. Ceruzka na bielenie zubov (obr.20) - stojí viac ako 900 rubľov v maloobchode, s nákupnou cenou 100-150 rubľov. To už hovorí veľa ...

Koľko bielenie zubov -

Domáce bielenie zubov je oveľa lacnejšie ako profesionálne bielenie bielizne. Napríklad, kancelária bielenie typu Zoom vás bude stáť od 15.000 rubľov, nepočítajúc náklady na špeciálny set na udržanie výsledkov doma. Spolu s takýmto súborom, celkové náklady na bielenie môže dosiahnuť 25 000 - 30 000 rubľov.

Ak sa stretnete s otázkou: ako bieliť zuby doma efektívne a bez poškodenia, potom vám pomôže domáci bieliaci systém "Opalescence" od spoločnosti ULTRADENT (USA) alebo "Perfect Bleach" od spoločnosti VOCO (Nemecko). Mierne menej účinné budú pásy pod značkou Crest 3D White (USA). Náklady na všetky tieto fondy sú celkom prijateľné ...

Koľko stojí bielenie zubov doma na rok 2019 -

 • Pásy pre domáce bielenie Crest 3D White - od 2500 do 5500 rubľov.
 • Bielenie zubov Opalescence vás bude stáť 4000-4500 rubľov. (Ak sa však rozhodnete, že s týmto sa budú vyrábať jednotlivé odtiene na bielenie zubov - cena 2 čiapok pre horné a dolné čeľuste bude ďalších približne 2 000 rubľov).
 • Bieliaca pasta "Rembrandt Plus" (USA) - od 1000 rubľov na 50 ml skúmavku.

Ako bieliť zuby s aktívnym uhlím, sódou a peroxidom vodíka

Môže lacné zuby ako sóda, aktívne uhlie alebo peroxid vodíka pomôcť bieliť zuby? Vskutku, môžu mať určitý účinok, ale nebudú veľmi významné a budú mať negatívny vplyv na sklovinu zubov. Prečo je to tak - pozrime sa ...

1. Bielenie zubov aktívnym uhlím: recenzie

Ak sa rozhodnete pokúsiť sa bieliť zuby aktívnym uhlím - mali by ste vedieť, že aktívne uhlie je abrazívne (ako zubný prášok). Na rozdiel od brúsnych materiálov, ktoré sú súčasťou zubných pást, kryštály uhlia nemajú sférickú fazetu, a preto jej použitie povedie k vzniku množstva mikroškrabov na zubnej sklovine.

V počiatočnom štádiu si môžete všimnúť, že pigmentový vklad je o niečo menší, pretože brúsny materiál zoškrabáva z plaku. Mikročipy však spôsobia, že povrch zubov bude drsný, čo znamená, že pigmentový povlak bude na zuboch uložený ešte rýchlejšie. Záver: uhlie má mechanický / abrazívny účinok na pigment, škrabance a kazy zubnej skloviny. Preto by sa nemal používať.

2. Ako vybieliť sódové zuby -

Pre bielenie zubov s sóda - recenzia prosa nemôže byť pozitívne z niekoľkých dôvodov.Faktom je, že sóda má určitý stupeň abrazivity (ako aktívne uhlie, ale nie tak významné). Brúsivá odstraňujú plaky, a preto pridanie sódy do zubnej pasty môže skutočne zvýšiť jej abrazivitu. Posledne menovaný umožňuje trochu lepšie odstránenie plaku, ale neumožňuje zosvetliť skutočné zubné tkanivo.

Na rozdiel od peroxidu karbamidu alebo peroxidu vodíka - sóda nemá účinok chemického bielenia. A (ako aktívne uhlie vo vysokých koncentráciách) - poškriaba zubnú sklovinu. Záver: bielenie zubov sódou nie je účinné, na to je lepšie kúpiť bieliacu abrazívnu zubnú pastu, v ktorej brúsne častice budú mať sférickú fazetu a nebudú poškriabať zubnú sklovinu.

3. Bielenie zubov peroxidom vodíka: recenzie

Bielenie zubov doma peroxidom vodíka je teoreticky možné, ale prakticky je veľmi ťažké. Peroxid vodíka v zložení bieliacich činidiel pre domáce a profesionálne použitie - sa používa vo forme gélu, ktorý musí byť v tesnom kontakte s povrchom zubov (a zároveň musí byť izolovaný od ďasien, nadmerný kontakt so slinami).

V lekárni si môžete kúpiť peroxid vodíka v koncentrácii 3 alebo 6%. Jediné, čo môžete urobiť, je nasiaknuť perforované bavlnené loptičky alebo gázovú podložku a pripojiť ju k zubom. Prečo je to neefektívne ... Gáza a bavlnené tampóny absorbujú nielen peroxidový roztok, ale aj perorálnu tekutinu obsahujúcu veľké množstvo organickej hmoty. Pri kontakte s organickou hmotou sa peroxid okamžite začne rozkladať, hoci minimálny čas potrebný na dosiahnutie účinku 6% peroxidom je 1 hodina.

Všeobecne platí, že peroxid vodíka nie je súčasťou gélu - bude sa rozpadať príliš rýchlo (nemá čas preniknúť do tvrdých tkanív zubu), peroxidový roztok sa rozšíri na ďasná, čo spôsobí ich podráždenie / chemické popálenie, a ak to všetko urobíte bez rukavíc - vaše prsty sa stanú biela, aj kvôli chemickému popáleniu pokožky. Preto takéto domáce bielenie zubov peroxidom vodíka môže mať len negatívnu spätnú väzbu, ale ak máte pochybnosti, môžete si to vyskúšať sami.

4. Je možné bieliť zuby citrónom alebo inými kyselinami -

Kyselina citrónová, ako aj iné kyseliny spôsobujú vylúhovanie vápnika z povrchovej vrstvy skloviny. Vzhľadom na prudký pokles mineralizácie sklovín, tento proces naozaj vyzerá ako zosvetľovanie zubov. Farba zubov sa stáva matnou (kriedovitou), povrch smaltu je drsný a navyše zuby stratia svoj lesk.

Nastane nielen zhoršenie vzhľadu zubov, ale aj zníženie odolnosti skloviny voči účinkom mechanického stresu, ako aj účinkov kariogénnych baktérií. Výsledkom je rýchla abrázia skloviny a viacnásobný zubný kaz.

Zhrnutie - výhody domáceho bielenia

V mnohých klinických štúdiách sa študovalo domáce aj profesionálne bielenie zubov a získali sa zaujímavé výsledky. Napríklad sa zistilo, že čím kratší je beh / postup bielenia, tým rýchlejšie sa vracia pôvodná farba skloviny. tj mínus metód profesionálneho bielenia typu Zoom (kde celá procedúra trvá 1 hodinu) - je rýchla farba dozadu.

To je dôvod, prečo sú všetci títo pacienti stále priradení domáce bieliace systémy - na udržanie výsledkov profesionálne bielenie. Ak pacient odmietne, potom sa v priebehu niekoľkých mesiacov farba zubov vráti do pôvodného stavu. Preto nie je potrebné myslieť si, že domáce bieliace produkty sú menej účinné ako profesionálne. Prostriedky, ktoré sme uviedli vyššie (napríklad Opalescens a Crest) vám umožňujú vykonávať bielenie doma bez poškodenia zubov. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár