Alveolitída po extrakcii zubov: liečba

Alveolitída je klasická komplikácia, ktorá sa vyskytuje po extrakcii zubov, a je to rozvoj zápalu dier extrahovaného zuba. Často je alveolitída tiež nazývaná termín "suchý dobre" (to je spôsobené tým, že dochádza k vystaveniu alveolárnej kosti v hĺbke diery v dôsledku straty krvnej zrazeniny).

V priemere sa alveolitída po extrakcii zubov vyvíja v 3-5% prípadov, ale to sa týka zubov akéhokoľvek miesta, s výnimkou zubov múdrosti. Pri odstraňovaní alveolitídy dochádza už v 25-30% prípadov, čo je spojené s väčšou komplexnosťou a traumatickým odstránením.

Suchý otvor po extrakcii zubov: foto

 

O tom, ako by malo normálne uzdravenie diery vyzerať (v rôznych termínoch od momentu odstránenia) - môžete vidieť na fotografii v článku:
→ "Ako by mala vyzerať diera po extrakcii zubov"

Alveolitída po extrakcii zubov: príznaky

Čo sa týka bežných príznakov, pretože alveolitída nie je akútny zápalový proces - zvyčajne nespôsobuje horúčku alebo zápal submandibulárnych lymfatických uzlín. S dlhodobým priebehom však pacienti často pociťujú slabosť, únavu a teplotu (ale nie nad 37,5 stupňa).

 • Sťažnosti pacientov -
  pre bolestivé alebo pulzujúce bolesti v oblasti extrakcie zubov (rôzna závažnosť - od miernej až ťažkej). Niekedy sa môžu alveolárne bolesti šíriť aj do iných oblastí hlavy a krku.

  S rozvojom alveolitídy, bolesť zvyčajne vzniká 2-4 dni od okamihu odstránenia, a môže trvať od 10 do 40 dní - bez kvalifikovanej liečby. Niekedy je bolesť taká silná, že ani veľmi silné analgetiká nezachránia. Okrem toho, takmer všetci pacienti si všimnú zlý dych, nepríjemnú chuť v ústach.

 • Pri vizuálnej kontrole vrtu -
  môžete vidieť prázdnu dieru, v ktorej nie je krvná zrazenina (v tomto prípade bude alveolárna kosť v hĺbke diery vystavená). Alternatívne môže byť jamka úplne alebo čiastočne naplnená zvyškami potravy alebo nekrotickým rozpadom krvnej zrazeniny.

  Mimochodom, ak je alveolárna kosť nahá, potom je zvyčajne veľmi bolestivá pri dotyku a tiež pri kontakte so studenou alebo teplou vodou. V niektorých prípadoch sa hrany sliznice tak tesne navzájom prelínajú nad dierou, že je úplne neviditeľná, čo sa deje v jej hĺbke. Ale keď sa takáto studňa umyje z injekčnej striekačky s antiseptikom - kvapalina bude zakalená, s veľkým množstvom zvyškov jedla.

Suchý otvor po extrakcii zubu múdrosti -

Alveolitída po odstránení zubu múdrosti môže okrem toho mať niekoľko ďalších príznakov (k vyššie uvedenému). Ide o problémy s otvorením úst alebo bolestivé prehĺtanie. Tiež vzhľadom na to, že otvor 8. zubu je zvyčajne v hĺbke mäkkých tkanív - často sa vyvíja hnisanie z diery (pozri video 2).

Alveolitída: video

Vo videu 1 nižšie môžete vidieť, že v jamke nie je žiadna krvná zrazenina, je tu holá kosť a v hĺbke diery je vyplnená zvyškami jedla. A na video 2 - alveolitis dolných zubov múdrosti, keď pacient stlačí prst na ďasná v oblasti 7-8 zubov, a tam je bohatý hnisavý výtok z otvorov.

reklama

Suchý otvor po extrakcii zubov: príčiny

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa vyvíja alveolitída. Môže sa vyskytnúť v dôsledku zavinenia lekára alebo zavinenia pacienta, a to z dôvodov, ktoré nie sú pod kontrolou kohokoľvek. Ak hovoríme o zodpovednosti pacienta, potom sa môže objaviť alveolitída, keď -

 • slabá ústna hygiena,
 • prítomnosť neošetrených zubných zubov
 • v dôsledku fajčenia po t
 • pričom ignoruje odporúčania lekára,
 • ak si opláchnete ústa a vyplachujete krv z otvoru.

Alveolitída sa tiež môže vyskytnúť u žien kvôli zvýšeným hladinám estrogénu v krvi počas menštruačného obdobia alebo v dôsledku užívania perorálnych kontraceptív (antikoncepčných tabletiek). Vysoká koncentrácia estrogénu vedie k fibrinolýze krvnej zrazeniny v jamke, t.j. k degradácii a zničeniu zrazeniny.

Je to kvôli fibrinolýze, že krvná zrazenina je zničená aj pri zlej ústnej hygiene av prítomnosti zubatých zubov. Faktom je, že patogénne baktérie, ktoré žijú vo veľkých množstvách v zložení zubných nánosov a kazivých defektov - uvoľňujú toxíny, ktoré, podobne ako estrogény, vedú k fibrinolýze krvnej zrazeniny v diere.

Keď dôjde k alveolitíde v dôsledku zavinenia lekára -

 • Ak lekár zanechal v diere fragment zubu, fragmenty kosti, sedavé fragmenty kostného tkaniva, ktoré vedú k poraneniu krvnej zrazeniny a jej zničeniu.
 • Veľká dávka vazokonstriktora v anestézii -
  Alveolitída sa môže vyskytnúť, ak počas anestézie lekár vstrekne veľké množstvo anestetík s vysokým obsahom vazokonstriktora (napríklad adrenalín). Príliš veľa z nich spôsobí, že studňa jednoducho nevyplní krv po extrakcii zuba. Ak sa tak stane, lekár by mal zoškrabať kostné steny pomocou nástroja a spôsobiť krvácanie z lune.
 • Ak lekár nechal cystu / granuláciu v diere -
  Keď je zub diagnostikovaný s parodontitídou, lekár musí zoškrabať cysty alebo granuláty (obr. 10), ktoré nemohli vyjsť so zubom, ale zostať v hĺbke diery. Ak lekár nevykonal revíziu diery po extrakcii koreňa zubu a zanechal cystu v diere, krvná zrazenina bude fester.
 • V dôsledku veľkého poranenia kostí počas odstraňovania -
  Spravidla sa to deje v dvoch prípadoch: po prvé, keď lekár rozreže kosť vrtákom bez použitia vodného chladenia kosti vôbec (alebo keď nie je dostatočne ochladený). Prehriatie kosti vedie k jej nekróze a začiatku procesu deštrukcie zrazeniny.

  Po druhé, mnohí lekári sa snažia odstrániť zub po dobu 1-2 hodín (pomocou iba klieští a výťahov), ktoré spôsobujú takéto poškodenie kostí týmito nástrojmi, že alveolitída sa jednoducho musí vyvinúť. Skúsený lekár, ktorý vidí komplexný zub, niekedy okamžite rozrezáva korunku na niekoľko častí a odstraňuje zub do fragmentov (za cenu iba 15-25 minút), čím sa zníži poškodenie kosti.

 • Ak po komplikovanom odstránení alebo odstránení na pozadí hnisavého zápalu lekár nepredpisuje žiadne antibiotiká, ktoré sa v týchto prípadoch považujú za povinné.

závery: hlavnými príčinami deštrukcie krvných zrazenín (fibrinolýza) sú patogénne baktérie, nadmerná mechanická kostná trauma a estrogény. Dôvody inej povahy: fajčenie, strata zrazeniny počas oplachovania úst, a skutočnosť, že diera nevyplnila krv po extrakcii zuba. Existujú aj dôvody, ktoré sú mimo kontroly pacienta alebo lekára, napríklad ak je zub odstránený na pozadí akútneho hnisavého zápalu - v tomto prípade je hlúpe viniť lekára z vývoja alveolitídy.

Liečba alveolitídy -

Ak sa po extrakcii zuba vyvinie alveolitída, liečba v prvom štádiu by mala byť vykonaná iba zubným lekárom. Je to spôsobené tým, že diera môže byť naplnená nekrotickým rozpadom krvnej zrazeniny, môžu byť sedavé fragmenty a fragmenty kosti alebo zuba. Preto je hlavnou úlohou lekára v tomto štádiu jeho vyradenie z otvoru. Je jasné, že žiadny pacient to nemôže urobiť sám.

Antiseptické oplachy a antibiotiká (bez čistenia jamky) môžu iba dočasne znížiť príznaky zápalu, ale nevedú k hojeniu diery. Ale v neskoršom štádiu, keď zápal v diere ustúpi, pacienti už môžu nezávisle liečiť dieru špeciálnymi epiteliálnymi látkami, aby urýchlili jej hojenie.

Hlavnou liečebnou metódou bude teda kyretáž otvoru, ale existuje aj druhá metóda - vytvorením sekundárnej krvnej zrazeniny v otvore extrahovaného zuba. Viac informácií o týchto metódach ...

1. Kyretáž zubného otvoru s alveolitídou -

 1. V anestézii sa odstránia hnisavé krvné zrazeniny, zvyšky jedla, nekrotický plak zo stien jamky. Bez odstránenia nekrotického plaku a rozpadu krvnej zrazeniny (obsahujúcej obrovské množstvo infekcie) - akákoľvek liečba bude zbytočná.
 2. Otvor sa premyje antiseptikami, suší sa a potom sa naplní antiseptickým činidlom (jodoform turunda). Obvykle každých 4-5 dní je potrebné zmeniť turundu, t. Budete musieť ísť k lekárovi najmenej 3 krát.
 3. Váš lekár Vám v prípade potreby predpíše antibiotiká, antiseptické kúpele a lieky proti bolesti.

Predpisujúci lekár po kyretáži zubného otvoru -

 • Analgetiká založené na NSAID (na liečbu bolesti),
 • 0,05% roztok chlórhexidínu na antiseptické opláchnutie (2-3 krát denne počas 1 minúty),
 • Antibiotiká: zvyčajne sa predpisujú tablety Amoxiclav 625 mg (2-krát denne počas 5-7 dní), alebo Unidox-Solyutab 100 mg (2-krát denne počas 5-7 dní). Tieto antibiotiká sú lepšie, ale nie lacné. Z lacných - Lincomycin 0,25 kapsúl (2 kapsuly 3-krát denne), ale všimnite si, že po tomto antibiotiku sa častejšie objavujú problémy so žalúdkom a črevami.

2. Spôsob tvorby sekundárnej krvnej zrazeniny -

Existujú však 2 situácie, v ktorých možno použiť iný spôsob liečby. Táto metóda zahŕňa vytvorenie sekundárnej krvnej zrazeniny v diere, a preto, ak je úspešný, bude diera hojiť oveľa rýchlejšie, než po neustále ukladanie jodoform türund do neho do 2-3 týždňov. Túto metódu používajte prednostne len v nasledujúcich dvoch situáciách ...

Po prvé, keď ste šli k lekárovi ihneď po, napríklad, opláchli ste zrazeninu z diery, alebo to vypadlo samo o sebe (to znamená, keď diera ešte nie je naplnená infekciou a zvyškami jedla a nie je tam žiadna nekrotická dezintegrácia zrazeniny alebo hnisanie). Po druhé, keď má pacient pomalú alveolitídu už dlhú dobu a jamka je naplnená zápalovými granulami.

Ako sa táto technika vykonáva?
ak je diera prázdna, potom v anestézii sa kostné steny diery zoškrabujú lyžicou kyretáže, aby sa vytvorilo krvácanie a diera sa naplní krvou (video 3). Ak sa jamka naplní granulami, opatrne sa zoškrabú, t.j. urobte tú istú kyretáž (video 4). Ďalej, v obidvoch prípadoch, keď je diera naplnená krvou, protizápalový liek (Alvogel) sa umiestni do hĺbky diery a na sliznicu sa umiestni niekoľko stehov, aby sa hrany rany spojili dohromady. Ihneď predpísané antibiotiká.

Kyretáž na vytvorenie sekundárnej krvnej zrazeniny: video 3-4

Zhrnutie: tj ako v prvej, tak aj v druhej metóde sa rovnako vykonáva kyretáž jamky, ale v prvom prípade sa jamka pomaly hojí pod iodoformnými turundami a v druhom prípade sa krvná zrazenina tvorí v jamke druhýkrát a jamka sa hojí, ako by mala za normálnych podmienok. ,

Čo možno urobiť doma -

Po akútnych symptómoch zápalu ustupuje, nie je potrebné antiseptické turity vo vnútri jamky, pretože nepomáhajú hojeniu rany rýchlejšie (epitelizácia). V tomto štádiu bude najlepšou metódou ošetrenia naplnenie studne špeciálnou zubnou lepiacou pastou (Solcoseryl). Tento liek má vynikajúci analgetický účinok (po 2-3 hodinách sa bolesť prakticky zastaví a po 1-2 dňoch úplne zmizne) a tiež mnohokrát urýchľuje hojenie.

Schéma použitia -
umyť v antiseptiku a ľahko vysušiť suchou gázovou podložkou - táto pasta sa vloží (úplne naplní jamku). Pasta dokonale fixovaná v diere, z nej nevypadá. Čistenie pasty z otvoru nie je potrebné, pretože pomaly sa vstrebáva a dáva cestu rastúcemu tkanivu ďasien. Jediná vec, ktorú možno požadovať, je periodicky hlásiť ju do diery.

Ako umyť dieru zo zvyškov jedla -

V niektorých situáciách (keď z dierky vypadla turunda a nie je možné okamžite konzultovať s lekárom), môže byť potrebné dobre umyť jamku. Po každom jedle bude diera upchatá zvyškami jedla, ktoré spôsobia nový zápal. Oplach tu nebude schopný pomôcť, ale môžete ľahko umývať otvor striekačkou.

Je dôležitéinjekčná striekačka musí od začiatku zahryznúť ostrú hranu ihly! Potom ihlu trochu ohnite a naplňte 5,0 ml injekčnú striekačku roztokom Chlórhexidínu 0,05% (predáva sa v každej lekárni 20-30 rubľov). Ihlu pevne priskrutkujte tak, aby pri stlačení piestu striekačky neodletěla! Tupý koniec pokousanej ihly umiestnite do hornej časti otvoru (nevstupujte príliš hlboko, aby nedošlo k poraneniu tkaniva) a otvor vypláchnite pod tlakom. Ak je to potrebné, urobte to po každom jedle.

V princípe, po tejto studni možno sušiť s gázou podložku a liečiť Solcoseryl. Dúfame, že náš článok na tému: Alveolitída po odstránení symptómov zubov, liečba - bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár