Zuby u detí, u dojčiat

Zuby u detí majú určitý poriadok a mali by byť spárované, t. rovnaké zuby by mali vybuchnúť súčasne, napríklad pár centrálnych rezákov, pár bočných rezákov alebo pár špičákov. Nižšie v diagramoch nájdete dátumy a poradie zubov u detí.

Ak však náhle zistíte, že čas detského zubného kĺbu sa nezhoduje s priemernými hodnotami, nemali by ste s tým hneď prepadnúť panike. Približne 50% moderných detí má posun v oblasti erupcie mlieka a trvalých zubov. Toto sa deje z určitých dôvodov, ktoré tiež popisujeme nižšie.

Ako vyzerajú zuby: foto

Zuby u dojčiat, detí a starších detí sa zásadne nelíšia. Ako vyzerá prerezávanie detí - môžete vidieť na fotografii 1-9. Nižšie uvádzame podrobne aj všetky príznaky zubných nôh u detí.

Zuby s hrotmi: foto

V niektorých prípadoch, 2-3 týždne pred erupciou mlieka alebo trvalého zuba, sa môže na ďasienke objaviť hrudka plná čírej alebo modrastej tekutiny (Obrázok 6-7). Toto nie je patológia a nie je spojené so zápalom. Nevyžadujú sa žiadne zásahy (okrem periodickej kontroly). Iba v prípade, keď sa hrudka stane dostatočne veľkou - môžete urobiť malý rez a tak uvoľniť nahromadenú krvavú tekutinu.

reklama

Podmienky a poradie zubov u dieťaťa -

Ako sme uviedli vyššie, zuby by mali vybuchnúť v pároch, v určitom poradí, ako aj v priemerných termínoch (uvedené v tabuľkách nižšie). V moderných deťoch je však stále viac možné pozorovať predčasný alebo neskorý chrup. Predčasná alebo neskorá erupcia sa považuje za odchýlku od priemerného času 2-3 mesiacov - pre mliečne zuby, rovnako ako 2-4 roky - pre trvalé zuby.

1. Postup prerezávania mliečnych zubov -

Novorodenec má 20 základov dočasných zubov v hornej a dolnej čeľusti (10 folikulov pre každú čeľusť). Pokiaľ ide o primordia trvalých zubov, v čase narodenia dieťaťa je len 16, ale zostávajúcich 16 primordií permanentných zubov sa tvorí v čeľustiach po narodení dieťaťa. Centrálne rezáky na spodnej čeľusti spravidla vybuchnú ako prvé.

Tabuľka / Schéma zubných mliečnych zubov:

Dôvody porušenia podmienok zubných mliečnych zubov -

Štúdie ukazujú, že podiel detí s normálnymi podmienkami erupcie (uvedené v tabuľke) je vo všeobecnosti len asi 42%. Približne 48% detí malo meškanie v čase erupcie a u 10% všetkých detí bola pozorovaná včasná erupcia mliečnych zubov. To závisí najmä od typu kŕmenia dieťaťa, ako aj od prenesených chorôb tehotnej ženy a dieťaťa v prvom roku života.

 • Kŕmenie v prvom roku života -
  Výsledky výskumu jasne ukazujú závislosť načasovania erupcie mliečnych zubov na type kŕmenia. Štúdie ukázali, že u detí kŕmených fľašou sa oneskorenie erupcie vyskytuje 1,5-krát častejšie ako u dojčených detí a 2,2-krát častejšie ako u detí kŕmených zmiešaným krmivom.

  Okrem toho, včasná chrup v skupine detí na umelé kŕmenie bola pozorovaná 1,8-krát častejšie - v porovnaní s deťmi na prirodzenom kŕmení, a bola úplne neprítomná v skupine detí na zmiešané kŕmenie.

  Výskumníci tiež uvádzajú nasledovné výsledky: u detí s zmiešaným kŕmením boli obdobia erupcie normálne v 71,4% prípadov, u prirodzene sa vyskytujúcich detí boli tieto obdobia pozorované v 53,7% prípadov a pri umelej výžive malo len 28% normálne erupčné obdobia. deti.

Iné príčiny porúch mliečnych zubov -
Nasledujúce ochorenia tehotnej ženy môžu ovplyvniť zmenu načasovania zubov.

 • toxikózy prvej polovice tehotenstva,
 • ochorenie obličiek
 • odloženej pneumónie alebo akútnych respiračných infekcií,
 • herpes infekcie, rubeoly, toxoplazmózy,
 • pretrvávajúcim chronickým alebo krátkodobým závažným stresom.

Čas erupcie však môžu ovplyvniť nielen choroby tehotnej ženy, ale aj choroby a stavy v prvom roku života dieťaťa.

 • sepsa novorodenca,
 • predchádzajúca pneumónia, časté akútne respiračné infekcie,
 • kŕčovité stavy
 • črevná toxikóza,
 • predčasné a po maturite
 • konflikt

2. Trvanie permanentnej erupcie zubov -

Poradie a načasovanie zubov u detí, môžete vidieť na schéme číslo 2. Z permanentných zubov najprv vybuchne 6. zuby (1. stoličky). To sú najdôležitejšie zuby v celom systéme zubných čeľustí, ktoré sú, žiaľ, často okamžite postihnuté zubným kazom. Preto ihneď po ich výbuchu detskí zubári vždy odporúčajú utesnenie trhlín týchto zubov.

Rozvrh / Schéma zubov u detí:

Dôvody porušenia podmienok erupcie trvalých zubov -

Ak majú mliečne zuby predčasnú alebo oneskorenú erupciu, je rozpoznaná odchýlka od priemerných erupčných období - za 2-3 mesiace, potom pre trvalé zuby je toto číslo 2-4 roky. Medzi hlavnými dôvodmi oneskorenia erupcie permanentných zubov stojí za zmienku najmä zápalové procesy v oblasti koreňov mliečnych zubov, ktoré mu predchádzali, ako aj včasné odstránenie mliečnych stoličiek.

 • Hnisavý zápal na koreňoch mliečnych zubov -
  ak sa u Vášho dieťaťa vyvinie opuch ďasien (môže to vyzerať ako opuch alebo hrudky na ďasnách) alebo bolestivé uštipnutie na jednom zo zubov, alebo na ďasnách sa môže objaviť fistula s hnisavým výtokom - to znamená, že na vrchole koreňa detského zubu sa vyvinul hnisavý zápal , Najčastejšie je toto ochorenie dôsledkom neošetreného zubného kazu (môžete vidieť roztrúsenú dutinu alebo vyplniť kauzálny zub), alebo je to dôsledok poranenia zubov, napríklad v dôsledku modrín.

  Ak by to bol trvalý zub, liečba by mala odstrániť nerv od zubov a vyplniť koreňové kanáliky. Ale vzhľadom na charakter štruktúry mliečnych zubov, nemôžu byť podrobené takejto liečbe. Takéto zuby podľa všetkých učebníc o zubnom lekárstve by mali byť odstránené, pretože hnisavý proces v oblasti koreňov mliečneho zubu je oddelený len niekoľko mm kosti od klíčku permanentného zuba. Mnohí nie veľmi kompetentní lekári neodporúčajú odstraňovať takéto zuby, argumentujúc, že ​​to môže ovplyvniť erupciu trvalých zubov.

  Títo lekári neodstraňujú takéto zuby a nechávajú deti s hnisavou infekciou v ústach. Štúdie však ukázali, že hnis a toxíny z oblasti zápalu ovplyvňujú základy trvalých zubov, čo vedie nielen k rovnakému porušeniu podmienok erupcie, ale niekedy až k smrti zárodku permanentného zuba. Nehovoriac o tom, že hnisavá infekcia postihuje celé rastúce telo, zvyšuje riziko vzniku alergií, astmy, bronchitídy a angíny.

Iné príčiny oneskorenia chrupu -

 • zaostalosť čeľustných kostí,
 • vrátane - predčasného odstránenia mliečnych stoličiek,
 • nesprávna poloha základov
 • rôzne choroby v detstve ...

Aké trvalé zuby majú s väčšou pravdepodobnosťou oneskorenie erupcie -

 • jeden z špičiek hornej čeľuste sa vyskytuje u 43,64% detí
 • okamžite 2 špičáky hornej čeľuste - pri 25,65%,
 • druhý premolár dolnej čeľuste - 12,84%,
 • raz 2 špičáky hornej čeľuste a druhý premolár dolnej čeľuste - 10,34%,
 • obidva druhé premoláre dolnej čeľuste - do 5,11%,
 • obidva bočné rezáky hornej čeľuste - 2,61%.

Príznaky príznakov

Príznaky zúbkov u detí zvyčajne začínajú 3-5 dní pred časom erupcie. Príznaky príznakov dieťaťa pokračujú presne až do okamihu, keď sa zuby objavia cez sliznicu ďasien.

1. Hlavné príznaky zubov u detí -

 • opuch, opuch ďasien v mieste erupcie,
 • podráždenosť,
 • zlý spánok
 • zlá chuť k jedlu, odmietnutie jesť,
 • dieťa sa snaží uhryznúť všetko, čo je potrebné, snaží sa zmierniť svrbenie ďasien,
 • zvýšené slinenie,
 • vyrážky a podráždenie úst a brady, ako aj na hrudi
  (kvôli slintaniu z úst).

2. Ďalšie znaky zubov prvých zubov -

 • Zuby: teplota -
  teplota dieťaťa počas normálneho zubania by sa nemala zvyšovať. Vysoká teplota prerezávania zubov je s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom akéhokoľvek sprievodného zápalového procesu, ktorý nesúvisí so zubami, napríklad ARVI alebo herpetickou vírusovou stomatitídou.

  Starostlivo skontrolujte ústnu sliznicu dieťaťa na prítomnosť -
  → malé bubliny naplnené čírou alebo zakalenou kvapalinou
  → malá erózia, obklopená zapálenou jasnou červenou sliznicou,
  → jasne červené boľavé ďasná.

  To všetko je charakteristické pre herpetickú formu stomatitídy. S narodením dieťaťa sa postupne ukončujú protilátky proti vírusu herpesu, ktoré boli prijaté od matky počas tehotenstva. A trauma sliznice erupcie zubov je spúšťacím faktorom pre rozvoj vírusovej stomatitídy.

  Ak sa však objavila teplota počas prerezávania u detí (bez ohľadu na príčinu zápalového procesu), potom môže byť užitočné použiť „Panadol“ v suspenzii alebo čapíku.

 • Hematómy na sliznici ďasien -
  v niektorých prípadoch sa ďasien pri prerezávaní zubov zväčšuje a stáva sa výraznou cyanotickou farbou (obrázok 6, 7, 11). To zvyčajne nevyžaduje zásah, a len ak hematómy dosiahnu veľkú veľkosť, urobí sa malý rez, aby sa uvoľnila krvavá tekutina.
 • Zubné zvracanie -
  jedinou príčinou zvracania môže byť to, že v dôsledku zvýšeného slinenia dieťa prehltlo sliny. Nemôžu existovať žiadne iné dôvody. Ak zvracanie na pozadí vysokej teploty, a tým viac porušenia kresla (hnačka), zuby nemá nič spoločné s a okamžite podozrenie na rotovírus, a okamžite zavolať lekára.
 • Zubatý kašeľ -
  kašeľ nie je charakteristický pre zuby. Jediným dôvodom ako v predchádzajúcom prípade môže byť zvýšené slinenie, t.j. dieťa sa môže periodicky zadusiť slinami, ktoré sa nesmú dostať do pažeráka, ale do dýchacích ciest, čo je príčinou kašľa.
 • Zubatý uzol -
  Výtok z nosa počas zubania, samozrejme, môže byť, ale rozhodne nie je spojený s prerezávaním, ale s pridruženým prechladnutím.

Je dôležité: vysoká horúčka, zvracanie, hnačka (hnačka) alebo nemôžu byť spojené s zubami. Ich príčinou je intoxikácia tela na pozadí sprievodného infekčného procesu (chrípka, ARVI) alebo črevná infekcia, napríklad rotovírus. V týchto prípadoch musíte zavolať pediatra.

Ak zistíte herpetické erupcie (vezikuly, erózia) na ústnej sliznici dieťaťa, alebo jasne červené ďasná, ktoré je typické pre herpetickú gingiválnu stomatitídu, nemali by ste volať pediatra, aby predpísal liečbu. Tu musíte zavolať detského zubného lekára z detskej zubnej kliniky v mieste bydliska.

Je to spôsobené tým, že po prvé, pediateri nie sú úplne informovaní o formách stomatitídy, a dokonca niekedy nevedia, že existuje mnoho foriem stomatitídy, nevedia, ako sa herpetická forma líši od aftóznej formy stomatitídy a prečo sa musia liečiť úplne inými liekmi. , Preto je lepšie okamžite kontaktovať pediatrického zubára.

Ako zmierniť stav dieťaťa -
Ako môžete pomôcť dieťaťu cítiť sa pohodlnejšie s zubami - prečítajte si článok:
→ "Zuby u detí: rýchla pomoc"

Ako sa starať o zuby u detí -

Ústna hygiena by sa mala začať pred erupciou prvých zubov. Obvykle sa gumy čistia dvakrát denne. To sa vykonáva buď so špeciálnou tkaninou prst alebo s čistým obväzom ovinutý okolo prsta a zvlhčený s prevarenou vodou. Pri vybuchnutí zubov sú potrebné špeciálne hygienické výrobky (špeciálne zubné kefky, zubné pasty alebo špeciálne zubné krémy na starostlivosť o zuby pre deti do 4 rokov).

Pamätajte, že detská zubná sklovina je poréznejšia a hrubšia, pretože obsahuje niekoľko stopových prvkov (v porovnaní s už zrelým mineralizovaným smaltom u dospelých). Preto pri absencii správnej hygieny a diéty existuje veľmi vysoké riziko vzniku viacerých skorých zubných kazov. Dúfame, že náš článok na tému: Poradie, poradie zubov u detí - bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár