Opuch tváre po extrakcii zubov: čo robiť

Ak je po extrakcii zubov opuch tváre (Obr. 1), vo väčšine prípadov ide o nepriaznivý príznak zápalu. Nižšie sa budeme zaoberať prípadmi, keď je výskyt edému pravidelný a nie nebezpečný, a tiež vtedy, keď je potrebné urýchlene bežať k zubárovi.

Keď edém nie je hrozbou -

 • Rozvíjajúci sa edém nie je veľmi výrazný a nemá tendenciu zvyšovať sa -
  opuch môže byť prirodzeným dôsledkom komplexného traumatického odstránenia, alebo možno bol zub odstránený na pozadí zápalu. V týchto prípadoch sa môže objaviť opuch po 1-2 dňoch.
 • Ak nemáte teplotu, najmä zvyšuje -
  ak bol zub odstránený na pozadí zápalu, potom je možná malá teplota pred aj po odstránení. Ak sa však objaví, pri normálnej teplote by sa mala znížiť.
 • Ak nemáte silnú bolesť, najmä zvyšuje -
  Po odstránení by sa malesť postupne znižovať. Ale nárast bolesti hovorí len jednu vec - rastúci zápal a rozvoj komplikácií.
 • Otvor je uzavretý hustou krvnou zrazeninou (obr. 2, 3) -
  Po odstránení sa jamka naplní krvou, ktorá sa zrúti. Zrazenina chráni kostné tkanivo pred rozvojom zápalu.

Ak máte zub odstránený, vaše tvár je opuchnuté, potom za podmienok uvedených vyššie, je celkom možné sledovať sami jeden deň pred prijatím aktívnych krokov a beží k zubárovi. Ak počas tejto doby ste si nevšimli zhoršenie (a ešte viac, ak sa váš malý opuch už podarilo znížiť), potom nie je potrebné ísť k zubárovi. Avšak, ak aspoň jeden negatívny symptóm, potom musíte urýchlene zaregistrovať na re-vyšetrenie zubného lekára, ktorý odstránil váš zub.

Ak je potrebné ubehnúť k lekárovi -

Vo všetkých nasledujúcich prípadoch by ste mali okamžite vyhľadať lekára. Môže byť potrebné opláchnuť dieru extrahovaného zuba, dať liek do diery, urobiť preháňadlo pozdĺž gumy na uvoľnenie hnisu atď.

 • Opuch, ktorý nastal po odstránení, sa stále zväčšuje -
  v tomto prípade je sedenie a čakanie na niečo jednoducho bezvýznamné, pretože rozvoj edému hovorí o rozvoji zápalu a hnisania. Na obrázku 4 môžete vidieť šírenie edému dokonca aj v oblasti infračerveného priestoru.

reklama

 • Silná bolesť bez príznakov jej redukcie -
  a ešte viac, ak bolesť stále rastie ... Pamätajte, že ťažké bolesti sú normálne až po komplexnom odstránení s vyrezaním kosti (do 1-2 dní), vo všetkých ostatných prípadoch je to nepriaznivý symptóm. V každom prípade, dočasne zmierniť bolesť vám pomôže silné tabletové analgetiká.
 • Zvýšenie napätia v mäkkých tkanivách v oblasti edému
 • Zvýšenie horúčky a nevoľnosť
 • Zvýšenie ťažkostí pri otvorení úst a bolestivé prehĺtanie
 • V dierke extrahovaného zuba nie je krvná zrazenina -
  zrazenina by mohla vypadnúť sama od seba, alebo ju opláchnuť. Tento stav sa často nazýva „suchá studňa“. V každom prípade absencia zrazeniny povedie k rozvoju zápalu kostí a silnej bolesti. Čakanie na bolesť a zápal, aby zmizli, je zbytočné. Musíte okamžite ísť k lekárovi, aby ste zakryli otvor špeciálnym liekom.

Ak sa edém objaví len 3-4 dni po extrakcii zubov -
vo väčšine prípadov sa opuch tváre po extrakcii zubov vyvíja do konca prvého dňa - nasledujúce ráno po odstránení. Ale v niektorých prípadoch sa opuch vyvíja len niekoľko dní po odstránení. To je zvyčajne spojené s postupným hnisaním krvnej zrazeniny v otvore extrahovaného zuba, alebo s rozvojom zápalu v prázdnom otvore (obr. 5). Táto podmienka sa nazýva Alveolit.

V prípade alveolitídy je zbytočné oplachovať ústa antiseptikami, piť antibiotiká, pretože nepovedie k zlepšeniu. Aj tu musíte jednoducho ísť k lekárovi, aby lekár mohol očistiť dieru od nekrotického rozkladu krvnej zrazeniny a zvyškov potravín s nástrojmi, dať do diery špeciálny liek a tak ďalej ...

V niektorých prípadoch, po odstránení zuba, sa môže na ďasienke objaviť mierny opuch (hematóm). Prvé dni môže byť bezbolestné alebo mierne bolestivé a nevedie k rozvoju edému tváre. Ale ak hematóm festers, potom sa zvyšuje bolesť, zvýšenie opuch tváre, a tu tiež, naliehavo potrebujú k behu na zubára a otvoriť hematóm (urobiť rez na ďasná).

Prípady, keď je výskyt edému prirodzený -

 1. Po zložitom odstránení -
  dlhé, komplikované odstránenie je spravidla sprevádzané výraznou traumou okolitých tkanív (vyrezaná kosť, rezy slizníc atď.). Prirodzene, mäkké tkanivá vedľa extrahovaného zuba na to reagujú a nasledujúce ráno si môžete všimnúť výrazný opuch.

  Ak máte vytiahnutý zub, vaše tvár je opuchnuté (po odstránení 8. zubu), potom opuch okolitých tkanív môže viesť nielen k asymetrii tváre v dôsledku opuchu tváre, ale aj k dočasným ťažkostiam pri otvorení úst, bolestivému prehĺtaniu.

 2. Keď bol zub odstránený na pozadí zápalu -
  v tomto prípade je infekcia stále prítomná v otvore extrahovaného zuba, čo môže spôsobiť edém a rozvoj zápalu. Podľa pravidiel, ak je zub odstránený na pozadí hnisavého zápalu - po odstránení by mal lekár opláchnuť ranu antiseptikom, dať liek do otvoru extrahovaného zuba a tiež predpísať antibiotiká na prevenciu alveolitídy (hnisavý zápal diery).

  Je však 100% zaručené, že zápal sa nemôže začať vyvíjať ani pri profylaktickom podávaní antibiotík.

 3. Ak máte incíziu ďasien. -
  Ak je hnisavý absces alebo opuch na ďasná, potom lekár, okrem odstránenia zubu, tiež robí rez v ďasná, aby sa odtok hnis, ktorý sa nahromadil v mäkkých tkanivách okolo zuba. V tomto prípade sa edém, ktorý bol už v čase extrakcie zubov, môže mierne zvýšiť (je to normálne).
 4. Špecifické skupiny pacientov -
  Sťažnosti na opuch tváre sa často vyskytujú u niektorých skupín pacientov po extrakcii zuba. Najmä pacienti s hypertenziou, ľudia, ktorí majú na tvári značné množstvo podkožného tuku, sú náchylní na výskyt edému. V tomto prípade sa po jednoduchom nekomplikovanom odstránení môže objaviť edém.

Dúfame, že náš článok na tému: "Po odstránení zubu, tvár je opuchnuté: čo robiť" sa ukázalo byť užitočné pre vás! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár