Ultrazvuková zubná kefka: recenzie, cena

Ultrazvukové zubné kefky produkujú vysokofrekvenčné oscilačné vlny (ultrazvuk), ktoré sa prenášajú na štetiny zubnej kefky a spôsobujú ich kmitanie s vysokou frekvenciou. Výsledné ultrazvukové vlny rozbíjajú pripevnenie plaku na povrch zubov a pohyby štetín prispievajú k jeho odstráneniu.

Kefy tohto typu pracujú na nabíjateľných batériách alebo prstových batériách, a preto sa označujú ako elektrické zubné kefky. Do tejto kategórie patria aj iné kefy, ktoré pracujú na elektrine: kefy s rotujúcou hlavou so štetinami, ako aj zvukové kefy.

Ultrazvuková kefa: foto

Ako ultrazvuková zubná kefka -

Ultrazvuková zubná kefka obsahuje motor v rukoväti a piezokeramickú dosku umiestnenú pod štetinami hlavy zubnej kefky. Táto doska vydáva ultrazvukovú oscilačnú vlnu s frekvenciou 1,6-1,7 MHz. V dôsledku toho štetiny na hlave zubnej kefky oscilujú a asi za 1 minútu robia asi 100 000 000 pohybov.

Táto frekvencia nebola náhodne zvolená. Faktom je, že kmitavá vlna takejto (ultrazvukovej) frekvencie je schopná šíriť sa z miesta priameho kontaktu štetín so zubami a ďasnami do hĺbky 4 mm. Terapeutický účinok ultrazvuku sa tak môže rozšíriť na veľmi ťažko dostupné oblasti - medzizubné priestory, dento-gingiválne sulky, nie hlboké periodontálne kapsy.

Rozdiely od zvukových zubných kefiek -
je potrebné rozlišovať zvukové a ultrazvukové typy kief. Ako sme už uviedli vyššie, tieto produkujú oscilujúce vlny ultra-vysokej frekvencie, vďaka ktorým štetiny vytvárajú približne 100 miliónov pohybov za minútu.

Kefy typu zvuku však vytvárajú oscilačné vlny, ktoré nie sú v rozsahu ultrazvuku, ale zvukové (t. J. Ich frekvencia je omnoho nižšia). Preto ich štetiny robia omnoho menej oscilačných pohybov - len asi 32 tisíc za minútu, ale zároveň ich amplitúda je oveľa väčšia.

Ako si ultrazvuková kefka čistí zuby -

Okrem toho, že štetiny vytvárajú oscilačné pohyby (čo prispieva k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku), ultrazvukové vlny emitované hlavou kefy ničia pripojenie mikróbov na povrch zubov. Ďalej sa používajú bežné zametacie pohyby, ktoré vykonávate pri čistení zubov bežnou ručnou zubnou kefkou.

Ultrazvukové zubné kefky sú nepochybne schopné účinne odstraňovať mäkký povlak z povrchu zubov, čiastočne mineralizovaný povlak, ako aj nie veľmi hustý pigmentový povlak. Ale s tvrdými zubnými usadeninami, dokonca aj malými - je nepravdepodobné, že by sa ultrazvuková kefa vyrovnala. Na odstránenie zubných nánosov, ako na obrázku 4-6 - budete musieť podstúpiť profesionálnu hygienu u zubára.

Pri použití kefy sa môže v ústach cítiť mierne teplo: tkanivá sa mierne zahrejú (podľa výrobcov asi o 1 ° C). Zvýšenie teploty na oplátku umožňuje urýchliť uvoľňovanie fluoridu a iónov vápnika zo zubnej pasty, čo by pravdepodobne malo prispieť k zvýšeniu spevnenia zubnej skloviny. Okrem toho sa zrýchľuje prísun krvi v ďasnách, čo je v niektorých prípadoch tiež užitočné.

Ultrazvuková zubná kefka: cena 2019

Táto časť uvádza zubné kefky predávané v Rusku, ktoré pracujú na ultrazvuku. Kefy ako Omron, Panasonic, Philips - nie sú ultrazvukové, ale zvukové kefy, a preto si o nich prečítate kliknutím na príslušný odkaz. Všetky ceny sú za rok 2019.

 • Donfeel HSD-005 -
  ultrazvuková frekvencia: 1,7 MHz (102 miliónov oscilácií za minútu), pracuje z prstových batérií, 3 trysky v súprave, výrobca Čína / Taiwan. Dva režimy prevádzky (štandardný a jemný režim čistenia).
  Donfeel Ultrazvuková zubná kefka - cena od 2750 rub.
 • Asahi Irica AU300D -
  ultrazvuková frekvencia: 1,6 MHz (96 miliónov oscilácií za minútu), 3 trysky v súprave, batéria, výrobca Japonsko. Tri režimy prevádzky (štandard, režim masáže, jemný režim čistenia).
  Ultrazvuková zubná kefka Asahi - cena od 9 500 rub.
 • Megasonex m8 -
  ultrazvuková frekvencia: 1,6 MHz (96 miliónov oscilácií za minútu), poháňaná výrobcom batérií v Číne. Tri režimy prevádzky (intenzívny, jemný, iba ultrazvuk).
  Megasonex Ultrazvuková zubná kefka - cena od 9 000 rub.
 • Ultrazvuková zubná kefka Emmi-dent 6 (nová) -
  ultrazvuková frekvencia: 1,6 MHz (84 miliónov vibrácií za minútu), 2 trysky v súprave + 1 tryska na odstránenie mäkkého zubného kameňa, 1 skúmavka zubnej pasty Emmi-dent Fresh (75 ml), tablety na stanovenie plaku 2 ks. Napájanie z batérie. Výrobca Nemecko. Jeden režim prevádzky (štandard).
  Zubná kefka Emmi-dent - cena od 12 500 rub.

reklama

Ultrazvukové zubné kefky: recenzie, nevýhody

Avšak, podľa mnohých názorov, ultrazvukové kefka na zuby má nielen pozitívne recenzie. Jeho nevýhody budú menej významné u ľudí so zdravými, nedokončenými zubami, bez koruniek a mostov na zuboch, ako aj v neprítomnosti ochorenia ďasien. Všetky ostatné - zubná kefka s ultrazvukom môže prispieť k vzniku nepríjemných následkov, ako sú:

1. Zníženie životnosti tesnení, dýh, korún -

Ultrazvuk je vysokofrekvenčná oscilačná vlna. Táto vlna sa šíri hlboko do tkanív (zuby, korunky, výplne, ďasná) do hĺbky 4-5 mm. Ultrazvuková vlna vytvára oscilácie (mikrovibrácia) tvrdých tkanív zubov, výplní, ortopedických štruktúr.

V nehomogénnych pevných médiách (materiáloch) sa ultrazvukové vibračné vlny šíria rôznymi spôsobmi. Je to spôsobené tým, že rôzne materiály majú rôzne indikátory odporu vĺn, ktoré závisia od ich štruktúry, štruktúry, fyzikálnych vlastností materiálu. O tomto sa môžete dozvedieť z kurzu fyziky (pozri zákony šírenia ultrazvuku v nehomogénnych pevných médiách). V objektoch, ktoré sa skladajú z homogénneho materiálu (mám na mysli nevyplnený, úplne zdravý zub), sa oscilujúca vlna bude šíriť rovnomerne, bez toho, aby spôsobovala akékoľvek problémy. Avšak ...

Vlastnosti vplyvu ultrazvuku na výplne -
Situácia je však úplne iná v zuboch s tesneniami, korunkami, dýhami, vložkami a v koreňových kanáloch sú inštalované kovové kolíky. Podľa ich fyzikálnych vlastností sú materiály, z ktorých sa výplne vyrábajú, korunky odlišné od zubných tkanív. Počas prechodu ultrazvukovej vibračnej vlny budú tieto materiály pociťovať vibrácie (oscilácie) odlišné od vibrácií zostávajúcich tkanív zubov a tiež od seba navzájom.

Nesúlad mikrovibrácií spôsobuje ich konflikt na hranici pevných médií - aké sú hranice výplne / zub, korunka / zub, kovový kolík / zub. To vedie k zničeniu spojiva medzi týmito médiami. Dovoľte mi pripomenúť, že svetlé polymérne výplne sú držané na zuboch vďaka špeciálnemu lepidlu. Lepidlo je druh lepidla, ktoré viaže zubné tkanivo a výplňový materiál. Postupná deštrukcia lepidla na rozhraní plniva / zuba vedie k postupnému zhoršeniu priľnavosti výplne k zubným tkanivám a môže následne spôsobiť jej stratu. To isté platí pre dyhy, vložky, umelé korunky.

Okrem toho proces ničenia nebude ostrý, ale postupný. Ako praktikujúci periodontista pracujem s ultrazvukom takmer každý deň po dobu 12 rokov. Lekár, ktorý pacientom odstráni zubné usadeniny ultrazvukom, sa musí pravidelne stretávať so stratou výplní (ktoré mimochodom nie sú zlé pre vypadnutie bez ultrazvuku ...). Po prvé, nekvalitné výplne so slabým pripojením výplní k zubným tkanivám, samozrejme, vypadnú, a tie, ktoré sú dobre umiestnené, znižujú životnosť.

Je potom potrebné odstrániť zubné usadeniny ultrazvukom?
Samozrejme, môžete mať otázku: stojí to za to potom odstrániť zubné usadeniny u zubára pomocou ultrazvuku? Zvyčajne sa zubné usadeniny odstraňujú zubnému lekárovi nie viac ako raz za rok - na rozdiel od napr. Nepretržitého denného dvojnásobného používania ultrazvuku doma, táto frekvencia nespôsobí významné poškodenie výplní. Preto sa nebojte ultrazvukového čistenia zubov u zubára. Toto čistenie zabraňuje ochoreniam ďasien a zubnému kazu.

2. Zničenie demineralizovaných plôch smaltu - t

Niektorí ľudia majú belavé kriedové škvrny na povrchu skloviny (Obr.7-8). Tieto škvrny sú ohniskami nízkej mineralizácie skloviny vápnikom a nie sú ničím iným ako počiatočným štádiom zubného kazu (kaz vo fáze bielej škvrny). Sklovina v takýchto oblastiach je veľmi krehká a porézna, ale stále nemá viditeľné znaky poškodenia (vady).

Neskúsení zubní lekári majú často nasledujúce situácie: keď pacient odstráni zubné usadeniny, dotknú sa ultrazvukovej trysky do takej krehkej oblasti demineralizovaného smaltu a povedú k zničeniu jej povrchovej vrstvy. Na tomto mieste sa okamžite objaví drsnosť skloviny, jej defekt. Takže každodenné používanie ultrazvuku na čistenie zubov môže spôsobiť postupné zničenie takých oblastí skloviny, čo povedie k potrebe vyplniť zub. Ale ak je zub úplne zdravý, potom je použitie ultrazvuku bezpečné.

3. Exacerbácia chronických ohnísk zápalu v koreňových špičkách
zuby -

Existuje choroba nazývaná parodontitída. S ním sa tvoria cysty na vrchole koreňov - pacienti ich nazývajú hnisavými vakmi (obr. 9). Vnútri obsahujú hnis. Periodontitída môže byť asymptomatická po celé roky a len pri znížení imunity môže nastať bolesť pri kousaní zubov, opuchu ďasien (obr. 10), tvorbe päste (obr. 11).

Ak sú na vrchoch koreňov zubov neošetrené ložiská chronickej infekcie, použitie ultrazvuku prispeje k exacerbácii zápalového procesu. Vzhľadom na to, že viac ako 70% pacientov má takéto chronické ložiská zápalu ako zubár, nemôžem odporučiť masívne použitie ultrazvuku.

Preto je nežiaduce použiť ultrazvukovú kefu, keď je -

 • neošetrené zuby
 • opuchy, opuchy alebo fistuly sa periodicky vyskytujú na žuvačke.
 • Pravidelne alebo neustále prítomné nepohodlie alebo bolesť pri kousaní na jeden zo zubov.

4. Exacerbácia zápalových ochorení ďasien (zápal ďasien a paradentóza)-

Použitie ultrazvuku v akútnom období zápalu ďasien (keď je bolesť, hnisanie, opuch, opuch, krvácanie) je absolútne kontraindikované. Táto banálna pravda je napísaná v každej lekárskej príručke o fyzioterapii. To je spôsobené tým, že použitie ultrazvuku v akútnom období spôsobuje šírenie infekcie. Ale v prítomnosti chronickej zápalu ďasien a periodontitídy, keď príznaky nie sú tak výrazné - použitie ultrazvuku v niektorých prípadoch môže byť odôvodnené.

 • Použitie ultrazvuku pri chronickej gingivitíde  -

  Príčinou vzniku zápalu ďasien (obr. 12,13) ​​sú mäkké plaky a tvrdý zubný kameň. Možnosti ultrazvukovej zubnej kefky na odstraňovanie tvrdých zubných usadenín sú dosť obmedzené. Zvýšený krvný obeh v ďasnách vplyvom ultrazvuku (pri zachovaní mikrobiálnej flóry vo forme zubných nánosov) - spôsobí šírenie infekcie v ďasnách a zvýši opuch ďasien, krvácanie a ďalšie príznaky.

  Preto pred použitím ultrazvukovej kefy musíte podstúpiť odbornú hygienu u zubára a odstrániť všetky patogénne mikrobiálne flóry. Ultrazvuková kefka sa teda môže použiť len po odstránení zubného povlaku a odstránení akútnych účinkov pomocou protizápalovej terapie liečivom.

 • Použitie ultrazvuku na chronickú periodontitídu -

  pri parodontitíde (obr. 14, 15) je použitie ultrazvukovej zubnej kefky spravidla zlé - aj keď sa odstránia všetky zubné usadeniny. Faktom je, že pri periodontitíde v ďasnách dochádza k tvorbe periodontálnych vreciek, v ktorých dochádza k aktívnym procesom deštrukcie kostného tkaniva. Kostné tkanivo v oblasti vreciek nie je len zničené, ale je nahradené mäkkým granulačným tkanivom. Tieto granulácie sú mimochodom odstránené počas operácií patchwork, čo je hlavná liečba periodontitídy.

  Granulačné tkanivo obsahuje veľké množstvo osteoklastov - buniek, ktoré aktívne resorbujú kostné tkanivo, ako aj patogénnych mikróbov. Na obrázku 16 je vidieť, že s periodontálnym ochorením (s externe bezpečnou kontúrou ďasien) sa hlboké kostné vrecká skrývajú pod sliznicou ďasien. Tieto vrecká sú naplnené granulačným tkanivom, všeobecne subgingiválnym zubným povlakom, infekciou.

  Pod vplyvom ultrazvuku sa zvyšuje aktivita osteoklastov v granulačnom tkanive, čo vedie k zvýšeniu rýchlosti deštrukcie kostného tkaniva. Čo nevyhnutne prináša vznik mobility a potom stratu zubov. Preto všetky záruky, že ultrazvukové zubné kefky sú veľmi užitočné pri ochoreniach parodontu - to je veľmi ďaleko od pravdy. A ak máte periodontitídu - premýšľajte o tom.

5. Neodporúča sa pre tehotné ženy, osoby s kardiostimulátormi -

Stomatológia v prvom trimestri tehotenstva často spôsobuje spontánne potraty. Preto sa neodporúča zubné ošetrenie v 1. trimestri. V súčasnej dobe nie je žiadny dôkaz, že trvalé používanie ultrazvuku na čistenie zubov môže spôsobiť to isté. Lekári však neodporúčajú tehotným ženám používať takéto zubné kefky.

6. Kontraindikované v prítomnosti nádorov -

Ak sa v ústnej dutine vyskytujú benígne a malígne neoplazmy (nádory), ako aj ochorenia sliznice spojené so zhoršeným procesom keratinizácie epitelových buniek, potom je použitie ultrazvukovej zubnej kefky absolútne kontraindikované.

Keď ultrazvuková kefa nepoškodí -

 • keď nie sú na zuboch žiadne výplne, korunky, dyhy atď
 • keď nemáte zubné usadeniny (najmä subgingiválne),
 • keď nemáte gingivitídu, periodontitídu, neošetrené zuby,
 • s periodontálnym ochorením.

Periodontálne ochorenie sa líši od periodontitídy a zápalu ďasien tým, že kostná resorpcia počas periodontálneho ochorenia nie je spojená so zápalovými zmenami ďasien, ale s procesmi degenerácie tkaniva (bez príznakov zápalu). V tomto prípade môže byť prospešné zlepšenie krvnej mikrocirkulácie v ďasnách. Avšak v 99,99% prípadov je ochorenie ďasien spojené so zlou hygienou, infekciou a zápalom, nie dystrofiou.

Budúcnosť je pre atómové zubné kefky

Pravdepodobne ste už z názvu pochopili, že je napísaný s iróniou. V modernom svete je bohužiaľ všetko viazané na peniaze a obchod. Už teraz je možné predpovedať, že v najbližších niekoľkých rokoch sa objavia „atómové zubné kefky“, „magnetické rezonančné kefky“, ako aj iné výrobky s umelo vyvinutým dopytom, ktorých účelom je len jedna vec - zarábať peniaze tým, že uvedú na trh ďalšie zbytočné „nové“. ".

Faktom je, že trh so zubnými kefkami má jednu vlastnosť charakteristickú pre spotrebné výrobky - zubné kefky sú výrobky s krátky životného cyklu (termín z marketingu). To je dôvod, prečo výrobcovia takýchto výrobkov neustále uvoľňujú na trh nové položky, aby si kupujúci vybral svoj nový produkt.

V skutočnosti, to všetko všetky pretínajúce sa štetiny, všetky druhy gumových chápadiel na zubných kefkách, zvuk, ultrazvuk, všetky druhy ukazovateľov a iné Labuda - sú vynájdené výrobcami v súlade s konkurenciou, aby pritiahli pozornosť k ich produktu. Obchod je vo všeobecnosti založený na masívnom spotrebiteľskom podvode vytváraním umelo vyvinutého dopytu (pomocou reklamy) za niečo - vo väčšine prípadov úplne zbytočným.

K dnešnému dňu nič nebolo myslené ešte lepšie ako obyčajná manuálna zubná kefka. Ľudia väčšinou odmietajú pochopiť, že ich zuby sú zničené práve preto, že títo ľudia sú jednoducho leniví, aby si po každom jedle čistili zuby (nehovoriac o použití zubnej nite), a nie vôbec kvôli zlým zubným kefkám a zubným pastám.

Ale ak naozaj chcete hrať s módnym prístrojom, ako aj diverzifikovať ústnu hygienu, potom vám odporúčame zakúpiť si elektrickú kefu s rotujúcou hlavou. Takéto kefy dobre leštia zuby a tiež pomáhajú znižovať množstvo zubného povlaku, najmä u fajčiarov. Dúfame, že náš článok na tému: Ultrazvukové zubné kefky Recenzie - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár