Fluorid v zubných pastách

Fluorid je jednou z najdôležitejších zložiek zubnej skloviny. Ióny fluóru, ktoré sú v kontakte s povrchovou vrstvou skloviny, dávajú mu vysokú pevnosť a odolnosť proti deštrukcii ústnej dutiny baktériami. Štúdie ukazujú, že pri pravidelnom používaní zubných pást s fluoridom sa frekvencia zubného kazu znižuje na 70%.

Fluorid v zubných pastách sa používa už viac ako 100 rokov a systémová fluoridácia pitnej vody sa používa od 50. rokov. Toto všetko je spôsobené vysokou aktivitou zlúčenín fluóru proti zubnému kazu. Pri výrobe zubných pást sú najčastejšie používané zlúčeniny obsahujúce fluorid: t

 • monofluórfosfát sodný,
 • fluorid sodný,
 • aminofluorid (synonymum - olaflur),
 • fluorid hlinitý
 • fluorid cínu.

Fluór v kompozícii takýchto zlúčenín je spočiatku inaktívny. Akonáhle sa však zubná pasta dostane do ústnej dutiny (pri telesnej teplote av prítomnosti slín), tieto zlúčeniny sa začnú disociovať na ióny. Tak sa objavia aktívne ióny fluóru. Nižšie uvádzame aj klady a zápory každej zlúčeniny a povieme vám o tých najlepších.

Odporúčaná koncentrácia fluoridov v zubných pastách -

Tabuľka 1 -
Odporúčaná koncentrácia fluoridu v zubnej paste pre deti a dospelých. Tieto údaje sú veľmi uznávanou organizáciou - Európska akadémia detského zubného lekárstva (EAPD). Odkaz na vedeckú publikáciu (zdroj).

Pokiaľ ide o výpočet koncentrácie fluoridu v zubnej paste, niekedy tam je trochu zmätok. Najčastejšie, a to v súlade s európskymi normami - môžete vidieť, že koncentrácia fluóru je uvedená v špeciálnych jednotkách "ppm". Ale na ruských pastách môžete niekedy vidieť, že koncentrácia fluoridu je udávaná ako percento (% objemu alebo hmotnosti zubnej pasty).

 1. Koncentrácia v ppm -
  odráža, koľko zubnej pasty obsahuje takzvaný aktívny fluór, t.j. fluoridové ióny, ktoré vznikajú pri čistení zubov z inaktívnej fluoridovej zlúčeniny disociáciou na ióny.
 2. Koncentrácia v percentách (%) -
  Pod pojmom "zubná pasta" sa rozumie len objem fluoridovej zlúčeniny vo vzťahu k objemu zubnej pasty v trubici. Tento indikátor vám nemôže presne povedať, koľko fluoridových iónov sú v zubnej paste, pretože počas disociácie / rozkladu rôznych fluoridových zlúčenín s rovnakou koncentráciou sa tvorí úplne odlišné množstvo fluoridových iónov.

príkladak je napísané, že fluorid sodný v zubnej paste je obsiahnutý v koncentrácii 0,312%, potom to zodpovedá množstvu fluoridových iónov v množstve 1450 ppm. Ale v zubných pastách s obsahom 0,312% monofluórfosforečnanu sodného alebo aminofluoridu - množstvo fluoridových iónov bude úplne odlišné a v tomto prípade ppm už nie je prebúdzaním = 1450. Preto je lepšie nerozbiť hlavu a kúpiť tie zubné pasty, kde je koncentrácia fluoridu indikovaná okamžite v ppm.

Niektorí výrobcovia okamžite zavádzajú fluór a vápnik do zubných past, čo sa robí hlavne na marketingové účely. Klinická štúdia "Koncentrácia celkového a voľného fluóru v rôznych značkách v Indii" uverejnená v roku 2015 v časopise Journal of Clinical and Diagnostic Research pre lekárov (zdroj) odhalila, že prítomnosť uhličitanu vápenatého alebo iných zlúčenín vápnika v zubných pastách - povedie k zníženiu koncentrácie aktívnych fluoridových iónov najmenej o 15 až 50%.

Účinok fluoridu proti zubnému kazu -

Fluór je jednou z najbežnejších látok na Zemi (13. miesto). Ióny fluóru sú v tele každej osoby v určitej koncentrácii - vstupujú do nášho tela hlavne v zložení kurčiat, rýb, obilnín, čaju a vína, mliečnych výrobkov a ďalších produktov. A čo je pre zuby najdôležitejšie - po absorpcii v čreve sa ióny fluóru nachádzajú nielen v krvnom sére, ale aj v sekrécii slinných žliaz - v slinách. Prečo je tento dôležitý ...

Faktom je, že zubná sklovina pozostáva z látky s vysokým obsahom vápnika - hydroxyapatitu. Kariesogénne perorálne baktérie, ktoré metabolizujú zvyšky potravy, produkujú kyselinu mliečnu, ktorá znižuje pH perorálnej tekutiny (tj zvyšuje jej kyslosť). Keď pH orálnej tekutiny klesne pod kritickú úroveň a pre hydroxyapatit zubnej skloviny je kritická hladina pH 5,5, nastane proces demineralizácie. rozpustenie kryštálov hydroxyapatitu.

Demineralizácia nie je ničím iným ako počiatočným štádiom zubného kazu. Od samého začiatku je tento proces stále reverzibilný spočiatku sa redukuje len hustota skloviny - bez tvorby defektu na povrchu zubov. Ak však účinok kyslej hodnoty pH pretrváva, vznikne na mieste demineralizačných ohnísk tvorba defektných defektov.

Fluoridové ióny obsiahnuté v slinách alebo prichádzajúce spolu so zubnou pastou môžu znížiť stupeň demineralizácie skloviny pri kyslom pH 5,5 a nižšom. Faktom je, že ióny fluóru sú adsorbované na povrchu kryštálov hydroxyapatitu a premieňajú sa na novú zlúčeninu „fluorhydroxyapatit“. Táto zlúčenina je už omnoho odolnejšia voči kyselinám ako obyčajný hydroxyapatit (kritická hodnota pH pre ňu nebude viac ako 5,5, ale približne 4,5).

Je dôležité: Akonáhle ste opili sladký nápoj alebo ste si nebrali zuby po jedle, baktérie začínajú spracovávať cukry / zvyšky jedla, uvoľňujúc kyselinu mliečnu. Táto kyselina je spúšťacím faktorom pri vzniku zubného kazu. Fluoridové ióny spôsobujú, že zubná sklovina je menej citlivá na účinky kyseliny (zabraňuje rozpúšťaniu hydroxyapatitu kyselinou). Preto fluoridové ióny obsiahnuté v slinách, ako aj fluór v zubných pastách umožňujú znížiť riziko vzniku zubného kazu.

Ďalší účinok fluoridu na zuby -

 • Znižuje rýchlosť tvorby plakov -
  fluór má baktericídny účinok na patogénne mikroorganizmy v dôsledku inhibície intracelulárnych enzýmov (glykolytických enzýmov, ako aj H + ATPáz). V skutočnosti je fluór prirodzeným antiseptikom, čím sa znižuje rýchlosť reprodukcie kariogénnych baktérií v ústnej dutine.

 • Zvyšuje remineralizačný potenciál slín -
  Je dokázané, že prítomnosť iónov fluóru v dostatočnej koncentrácii v krvnej plazme zvyšuje funkčnú aktivitu slinných žliaz. Dobré slinenie je veľmi dôležité, aby sa zabránilo zubnému kazu, pretože sliny majú tlmivú kapacitu - pomáhajú neutralizovať kyslé pH v ústach.

  Okrem fluoridových iónov a enzýmov obsahujú sliny okrem toho ióny vápnika a fosforu. Vďaka vápniku v slinách dochádza k mineralizácii / remineralizácii zubnej skloviny, tzn. jeho saturácia vápnikom. Tieto procesy kompenzujú proces demineralizácie, ku ktorému dochádza pod vplyvom kyseliny produkovanej kariogénnymi mikroorganizmami.

Ale s nedostatkom fluoridu v tele sa vyvíja nielen kaz, ale aj osteoporóza. Na konci článku podrobnejšie popisujeme účinky nedostatku fluoridu v tele.

reklama

História fluoridu v zubných pastách -

V roku 1890 bol fluorid prvýkrát pridaný do zubnej pasty Tanagra, ale nebol široko používaný. V roku 1940, druhá vlna fluorid zubné pasty začal v Spojených štátoch, ale ich použitie bolo spočiatku kritizované American Dental Association (ADA). Až po mnohých klinických štúdiách, ktoré uskutočnila spoločnosť Procter & Gamble - v roku 1950, bolo schválené schválenie ADA pre ich priemyselnú výrobu.

Súbežne s tým - v roku 1945 v USA prvýkrát aplikovali technológiu systémovej fluoridácie pitnej vody. Na začiatku bola implementovaná v 4 amerických mestách (Evanston, Newberg, Grand Rapids a Brantford), kde na čistiacich staniciach bolo do pitnej vody pridané 1 mg fluoridu na 1 liter vody. V dôsledku toho sa dosiahlo zníženie výskytu zubného kazu v populácii približne o 50%.

Prvé zubné pasty na báze fluoridov, ktoré mali klinicky preukázanú účinnosť proti zubnému kazu, tak vydala spoločnosť Procter & Gamble pod značkou Crest (USA). Po 5 rokoch pozorovania zubné asociácie z rôznych krajín uznali vysokú antikarogénnu účinnosť pasty s obsahom fluóru - za predpokladu, že sa pravidelne používajú na ústnu hygienu.

Fluoridové zlúčeniny v zubných pastách -

Nižšie uvádzame hlavné charakteristiky najbežnejších fluoridových zlúčenín v zubných pastách.

 • Monofluórfosforečnan sodný -
  táto zlúčenina sa pomaly disociuje na ióny a aktívne fluoridové ióny sa z nej uvoľňujú pomerne pomaly. Preto budú zubné pasty s touto zložkou neúčinné, ak si človek veľmi rýchlo čistí zuby (nie dlhšie ako 2 minúty). Ale ak je čas, ktorý si čistíte zuby aspoň 3-4 minúty, potom monofluórfosfát sodný nebude menej účinný ako ďalšia zložka, "fluorid sodný".

 • Fluorid sodný -
  fluorid sodný v zubnej paste ľahko a rýchlo disociuje na ióny s uvoľňovaním aktívneho ionizovaného fluoridu. Má veľmi vysokú remineralizačnú aktivitu, vďaka ktorej dochádza k rýchlemu spevneniu zubov. Rýchlo sa dosahuje dobrý účinok proti zubnému kazu aj u detí.

  V praxi pre deti je použitie fluoridu sodného výhodnejšie ako monofluórfosforečnan sodný deti trávia oveľa menej času čistením zubov ako dospelí. Veľké plus zubné pasty s fluoridom sodným - sú nielen účinné, ale majú aj rozumnú cenu (ak ich porovnáte s zubnými pastami na báze nasledujúcich zlúčenín fluóru - aminofluoridu).

 • aminoftorid (olaflur) -
  Táto zlúčenina má veľmi vysokú remineralizačnú schopnosť, dokonca väčšiu ako schopnosť fluoridu sodného. Je potrebné poznamenať, že aminofluorid okrem vplyvu na sklovinu v procese čistenia zubov - vytvára na povrchu skloviny tenký film, ktorý zostane na zuboch po vyčistení zubov. To vedie k tomu, že fluór prenikne do skloviny takéhoto filmu po dlhú dobu.

  Aminofluorid je doteraz najmodernejšia fluoridová zložka, ktorá sa používa u dospelých aj detí. Používa sa napríklad v profesionálnej línii pást vyrábaných Colgate-Palmolive - séria zubných pást "Elmex" pre deti a dospelých. Veľké plus zubných pást s aminofluoridom je tiež rýchlejšia disociácia tejto zlúčeniny na ióny fluóru (dokonca v porovnaní s fluoridom sodným). Mínus - vyššia cena.

 • Fluorid cínu -
  fluorid cínu má vysokú remineralizačnú schopnosť, ale v tomto aminofluoride je horší. V súčasnosti sa fluoridový cín používa v zubných pastách radu Blendamed PRO-Expert. V minulosti mali pasty s fluoridovým cínom nedostatky - mohli by viesť k zafarbeniu výplní a ohnísk demineralizácie smaltu v tmavej farbe, ale moderné pasty nemajú také nedostatky.

Je dôležité: Môžete nájsť zubné pasty, v ktorých bude celková koncentrácia fluóru napríklad 1450 ppm, ale pasta nebude obsahovať jednu, ale 2 rôzne zlúčeniny fluóru naraz. Spravidla sa nachádza kombinácia monofluórfosfátu a fluoridu sodného. To sa robí z úspor, pretože Fluorid sodný je drahšia zložka. Ukazuje sa, že aj keď budete poznať celkovú koncentráciu fluoridu v takej paste, koľko lacných obsahuje a koľko drahých komponentov nebudete vedieť.

Najlepšie Fluorid zubná pasta - Voľba editora

Nižšie uvádzame jednu z najlepších možností pre zubnú pastu s fluoridom pre dospievajúcich a dospelých.

1. Zubná pasta ELMEX® -

 • návod na použitie
 • výrobca: Colgate Palmolive,
 • účinné látky: aminofluorid, t
 • celkový obsah fluoridu - 1400 ppm
 • cena: 75 ml - od 210 rubľov.

Poznámky: vynikajúca pasta na posilnenie skloviny a zabránenie zubnému kazu. Obsahuje vysokú koncentráciu aminofluoridu, ako aj vysoko kvalitné abrazívne leštiace komponenty. Chýbajú antiseptiká a ďalšie prísady, ktoré sa môžu používať len pravidelne, takže sú vhodné na denné dlhodobé používanie. V sérii zubných pást Elmex sú aj zubné pasty pre deti - s koncentráciami aminofluoridov 500 a 1000 ppm.

→ Najlepšia zubná pasta s fluoridom pre deti

Prebytok fluoridu môže byť škodlivý -

Je potrebné poznamenať, že fluór sa neabsorbuje a nepreniká cez sliznicu ústnej dutiny, a preto, ak nechcete prehltnúť zubnú pastu, fluorid sa nemôže dostať do vášho tela zubnou pastou. Pri čistení zubov môžu fluoridové ióny preniknúť len do zubnej skloviny. Malé deti však môžu prehltnúť malé množstvo zubnej pasty. To môže spôsobiť absolútne žiadnu škodu (za predpokladu normálnej koncentrácie fluoridu v pitnej vode).

Fluór je toxický, keď vstupuje do tela len vo veľmi vysokých koncentráciách. Pravdepodobná toxická dávka je 5 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. Príklad: U detí sa 20 kg otravy fluoridom môže dosiahnuť len prehltnutím celej 75 ml skúmavky s obsahom 1000 až 1500 ppm fluóru (t. J. Pasty pre dospelých). Čo sa týka vývoja zubnej fluorózy, jej príčinou je práve prebytok fluoridu v pitnej vode a nie fluoridová zubná pasta.

Fluoróza a prebytok fluoridu v pitnej vode -

Existuje choroba zubov, ktorá sa nazýva termín Fluoróza. Vyvíja sa vďaka zvýšenému obsahu fluoridov v pitnej vode. V prípade fluorózy sa na sklovine objavujú škvrny rôznej farby a / alebo drážky. Dôležité: táto choroba sa môže vyskytnúť len vtedy, keď sa používa príliš veľa fluoridov vo veku od 0 do 6-7 rokov, pretože práve v tomto období dochádza k budovaniu a rozvoju základov zubov (obzvlášť kritické je obdobie od 0 do 2 rokov).

U starších detí a dospelých nemôže použitie vyšších koncentrácií fluoridu v žiadnom prípade viesť k rozvoju fluorózy. Vo väčšine regiónov Ruska obsahuje pitná voda nižšiu koncentráciu fluóru, ale v 21 regiónoch je zvýšená. Zvýšenie koncentrácie fluóru môže byť prírodného pôvodu alebo môže byť spojené s ľudskou činnosťou. Zvýšené dávkovanie fluoridu vo vode sa zvažuje, keď jeho obsah presahuje 1 mg na 1 liter (24stoma.ru).

Regióny s vysokým obsahom fluóru -

 • Moskva, Tver, Ryazan, Sverdlovsk, Čeljabinské oblasti majú nárast obsahu fluóru prírodného pôvodu (navyše v regiónoch Ryazan a Sverdlovsk, veľmi veľké uhoľné elektrárne dodatočne zvyšujú hladinu fluoridu vo vode).
 • V regiónoch Kemerovo, Irkutsk, Sverdlovsk, ako aj v Krasnojarskom území, v Khakassskej republike, je nárast fluóru v pitnej vode spojený s prítomnosťou zariadení na výrobu hliníka a kryolitu.
 • V Vladimíri, Moskve, Volgograde, Rjazanských regiónoch, Udmurtii a Mordovia je zvýšenie fluoridu v pitnej vode spôsobené prítomnosťou sklární.
 • V regiónoch Kostroma a Kirov je zvýšenie obsahu fluóru vo vode spojené so zariadeniami na výrobu organických hnojív s obsahom fosforu.

Je dôležité: Mali by ste pochopiť, že zvýšený obsah fluoridov v pitnej vode by sa mal brať do úvahy len vtedy, ak pijete alebo nepoužívate na varenie nefiltrovanú vodu z vodovodu alebo vodu z podzemných zdrojov (artézov). Ale ak použijete filtre na čistenie vody, môžu zachytiť viac ako 80% fluóru rozpusteného vo vode.

Systémy na filtráciu vody, pracujúce na princípe reverznej osmózy, odstraňujú z vody približne 84% fluóru a uhlíkové filtre najmenej 81% fluóru (čo dokazuje výskum Brown MD a Aaron G., publikovaný v roku 1991 v časopise Pediatr.Dent rok). Preto, aj keď žijete v regiónoch s vysokým obsahom fluóru vo vode, môžete mať nižšiu spotrebu fluoridov, ak používate takéto filtre.

Spotreba fluóru pre deti -

Americká národná akadémia vied, ako aj USEPA (US Environmental Agency) (USEPA) odporúčali nasledujúce dávky príjmu fluoridu, ktoré sú všeobecne považované za bezpečné pre zdravie a najmä pre rozvoj fluorózy.

Tabuľka 2 -
Odporúčaná celková denná dávka fluoridu pre deti od 0 do 19 rokov. Odkaz na vedeckú publikáciu (Source)

V tejto príručke je navrhovaná celková denná dávka pre deti vo veku od 0 do 6 mesiacov 0,01 mg fluoridu denne vo všetkých nápojoch a potravinách. To znamená, že musíte brať do úvahy celé množstvo vody spotrebovanej dieťaťom (vrátane toho, ktoré používate na zriedenie dojčenskej výživy), ako aj obsiahnuté v iných potravinách alebo doplnkoch.

Môže fluoridová zubná pasta spôsobiť fluorózu?

Ako sme uviedli vyššie, fluoróza sa môže vyskytnúť len u tých detí, ktoré mali vo veku 0 až 6 až 7 rokov zvýšený príjem fluoridu. V tomto prípade môže zohrávať rozhodujúcu úlohu iba pitná voda s koncentráciou fluóru vyššou ako 1 mg na 1 liter vody. Fluoridové zubné pasty samotné nemôžu spôsobiť fluorózu a pitná voda v tom zohráva hlavnú úlohu.

Pasty obsahujúce fluór môžu len zvýšiť riziko fluorózy, a to len za podmienok, že skutočne existuje zvýšená koncentrácia fluoridu v pitnej vode, a tiež ak dieťa prehltne veľké množstvo pasty. Что касается последнего, то именно поэтому детям до 6 лет рекомендуют чистить зубы объемом пасты - размером с горошину.

Из этого следует сделать следующие выводы. Во-первых - при отсутствии повышенной концентрации фтора в питьевой воде фтористые зубные пасты не могут вызвать флюороз (либо увеличить риск его развития). Во-вторых - при наличии повышенной концентрации фтора в питьевой воде следует использовать зубные пасты с кальцием, которые не содержат в своем составе фтора.

Európska smernica o fluoride -

Európska akadémia detského zubného lekárstva (EAPD) odporúča všetkým, vrátane tehotných žien, profylaktické použitie fluoridovej zubnej pasty ako primárneho preventívneho opatrenia proti zubnému kazu. Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť zubnému kazu, je čistiť zuby 2 krát denne, čo by sa malo dosiahnuť nielen použitím zubnej pasty a štetca, ale aj zubnej nite.

Rodičia by mali začať čistiť zuby svojich detí fluoridovou zubnou pastou, ale budem bojovať po erupcii prvého zuba. Na tento účel by sa mali použiť koncentrácie odporúčané Európskou akadémiou detského zubného lekárstva (EAPD), ktoré sú uvedené v tabuľke 1. Preto deti vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov - koncentrácia fluoridu v pastách by mala byť 500 ppm, u detí vo veku 2-6 rokov - 1000 ppm. , starší ako 6 rokov a dospelí - 1450 ppm.

Odporúčania zahŕňajú aj:
1) Po čistení zubov by deti mali vypľuť zubnú pastu a potom si opláchnuť ústa vodou. 2) Rodičia by mali používať odporúčané množstvo zubnej pasty a koncentrácie fluoridov, ako aj pomáhať alebo kontrolovať svoje deti čistením zubov po dobu najmenej 7 rokov. Všetky vyššie uvedené odporúčania EAPD podliehajú normálnemu obsahu fluoridu v pitnej vode (zdroj).

S nedostatkom fluoridu v tele sa vyvíja -

Po prvé, v prípade nedostatočnosti fluóru sa v tele najskôr vyvinie kaz. Väčšina ľudí s vodou a jedlom nedostáva správne množstvo fluoridu, takže nedostatok fluoridových iónov v slinách musí byť kompenzovaný použitím fluoridových zubných past. Porovnávacie štúdie použitia zubných pást s fluoridom a bez fluoridu ukázali, že ak prestanete používať fluorid, rast zubného kazu sa objaví najmenej o 35-40% rýchlejšie a tiež rýchlejšia tvorba mikrobiálneho plaku a tvrdého počtu.

Druhým dôležitým bodom je, že s nedostatkom fluóru v tele sa vyvíja nielen zubný kaz, ale zvyšuje sa aj riziko osteoporózy. Vedci už dávno zistili, že nedostatok príjmu fluoridov prispieva k zníženiu kostnej hmoty, ako aj k zvýšeniu krehkosti kostí. To je dôvod, prečo sa tablety fluoridu sodného na orálne použitie používajú v komplexnej terapii pri liečbe osteoporózy (na zvýšenie minerálnej hustoty kostí).

Použitie fluoridu v zubných pastách: zhrnutie

 • Najúčinnejšie zlúčeniny fluóru -
  ktoré majú najvyššiu antikarogénnu a remineralizačnú aktivitu - je to fluorid sodný a aminofluorid (olaflur). Odporúča sa kúpiť cestoviny s týmito zložkami.

 • Kedy nepoužívať fluoridovú pastu -
  len u detí vo veku od 0 do 6-7 rokov žijúcich v regiónoch, kde obsah fluóru v pitnej vode presahuje 1,0 mg / liter. Pre deti od 7 do 8 rokov a dospelých sú teda bezpečné aj v oblastiach s vysokým obsahom fluoridu v pitnej vode.

 • Informácie o možných nebezpečenstvách fluoridu -
  Jediným poškodením fluoridu je možný vývoj zubnej fluorózy. Toto ochorenie sa vyvíja len u detí, čo je spôsobené tým, že pre rozvoj fluorózy je nevyhnutné, aby zvýšené dávky fluoridu ovplyvňovali zuby počas obdobia ich znášky a erupcie, t. v období od 0 do 6-7 rokov. Fluorózu možno spravidla nájsť len v oblastiach s vysokým obsahom fluoridu v pitnej vode.

  Analýza informácií na túto tému ukázala, že väčšina lokalít na internete distribuuje nespoľahlivé informácie o prínosoch alebo poškodeniach rôznych zložiek zubných past. S najväčšou povrchovou analýzou je jasné, že väčšina týchto článkov nie je napísaná zubármi, ale napríklad najbežnejšími programátormi a bloggermi, napríklad s cieľom zvýšiť účasť ich projektov. Ďalším dôvodom takýchto informácií je konkurenčná vojna výrobcov zubných pást.

  Tak, napríklad, výrobcovia zubných pasty bez fluoridu miesto vlastné články o nebezpečenstvách fluoridové zubné pasty v rôznych blogov, fóra ... Predajcovia iónových zubných kefiek, ktoré hovoria, že ich kefy môžu byť použité bez akejkoľvek pasty na všetkých - písať články o celkovom poškodení všetkých zubných pasty. Tí, ktorí chcú zarobiť peniaze navyše na "prírodné" zubné pasty z Thajska, sa nezmieňujú o tom, že lacné brúsivá v takýchto pastách poškriabajú a kazia sklovinu zubov ... Dúfame, že náš článok: Fluór na zuby je dobrý a škodlivý - ukázalo sa, že je to pre vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár