Zubná pasta pre citlivé zuby

So zvýšenou citlivosťou zubov sa spravidla vyskytuje bolesť na tepelných a mechanických stimuloch - chladných, horúcich, keď sa dotýkate zubnej kefky, a niekedy na sladkom zube. A v súčasnej dobe existuje veľa účinných domáce opravné prostriedky, ktoré vám umožnia vyriešiť tento problém.

To vám môže pomôcť zubné pasty pre citlivé zuby, rovnako ako špeciálne gély pre aplikácie, ktoré sú aplikované na krk zubov na určitý čas. Problém je, že nie všetky pasty a gély sú rovnako účinné a v tomto článku budeme analyzovať zloženie najobľúbenejších zubných pást tak, aby ste si mohli vybrať tie najlepšie.

Stručne o príčinách hypersenzitivity -

Po prvé, tento problém súvisí so stenčovaním vrstvy skloviny v oblasti krkov zubov, alebo s vystavením koreňov zubov a stenčovaním „cementovej“ vrstvy umiestnenej na ich povrchu. Výsledkom je vystavenie hlbšej vrstvy zubných tkanív - dentínu, ktorý je bezprostredne pod sklovinou a cementom. Dentín je mikroskopicky zložený z dentálnych tubulov, v ktorých cirkuluje tekutina.

Ak dentín nie je potiahnutý na vrchole sklovinou a cementom, potom tepelné a iné stimuly môžu dramaticky zvýšiť prietok tekutiny cez dentálne tubuly, čo v konečnom dôsledku vedie k podráždeniu nervových zakončení v dužine zubu a vzniku bolesti. Spúšťačom rozvoja bolesti (v prítomnosti expozície dentínu) - môže byť použitie kyslých potravín a nápojov, použitie bieliacich zubných pást atď.

→ Príčiny precitlivenosti zubov

Ako si vybrať pastu s citlivosťou zubov -

Zubné pasty na odstránenie citlivosti zubov (hyperestézia) majú špecifické vlastnosti. Po prvé, zubná pasta pre citlivé zuby má zvyčajne pomerne nízku abrazivitu v rámci RDA od 25 do 35 (RDA je abrazívny index). Napríklad v konvenčných liečebných a profylaktických zubných pastách je RDA index 75 a v bieliacich pastách zvyčajne 100-120.

Druhým dôležitým bodom je venovať pozornosť aktívnym zložkám. Rôzni výrobcovia navzájom používajú rôzne zložky, ktoré majú rôzne mechanizmy na zníženie citlivosti zubov, a preto majú rozdielnu účinnosť a rôznu rýchlosť nástupu účinku. Mechanizmus účinku možno rozdeliť do nasledujúcich skupín zložiek ...

Aktívne zložky v zubných pastách pre citlivé zuby -

 • Dusičnan draselný, chlorid draselný -
  Tieto zložky blokujú prenos nervových impulzov. Základom prenosu nervových impulzov je výmena iónov draslíka (nachádzajúcich sa vo vnútri nervových buniek) - na sodíkové ióny umiestnené mimo nervu. Zvýšením koncentrácie draslíkových iónov okolo nervových zakončení narušíme túto výmenu, ktorá vedie k absencii bolesti v zuboch - v reakcii na tepelné a mechanické podnety.

  Výhodou týchto zložiek je, že ich použitie sa vyvíja veľmi rýchlo. Výsledok však bude trvať tak dlho, ako ich budete uplatňovať. Nitrát a chlorid draselný tak môžu rýchlo zmierniť bolesť, ale zároveň neodstraňujú samotnú príčinu hyperstézie.

 • Fluoridy, chlorid strontnatý, citrát zinočnatý, hydroxyapatit -
  Tieto zložky ovplyvňujú príčinu vzniku precitlivenosti zubov - zrýchlený pohyb tekutiny v dentálnych tubuloch, čo vedie k podráždeniu nervových zakončení. Zlúčeniny fluóru (fluorid sodný, aminofluorid, monofluórfosfát), chlorid strontnatý, citrát zinočnatý, hydroxyapatit - všetky zanášajú dentálne tubuly, čím zabraňujú pohybu tekutín v nich.

  Okrem toho, chlorid strontnatý okrem toho tiež prispieva k ukladaniu náhradného dentínu a zhutňovaniu jeho štruktúry, čo tiež pomáha znižovať hypersenzitivitu. Avšak mínus všetkých týchto zložiek - účinok ich použitia sa vyvíja pomalšie ako pri použití dusičnanu draselného alebo chloridu draselného.

 • Kombinácia arginínu a uhličitanu vápenatého -
  Kombinácia zubnej pasty arginínu (aminokyseliny) a uhličitanu vápenatého je tiež veľmi účinná pri liečbe precitlivenosti zubov. Arginín uľahčuje ukladanie uhličitanu vápenatého na povrch zubov, čo zase stimuluje ukladanie fosfátov na povrchu exponovaného dentínu a v dentálnych tubuloch, čo prispieva k ich blokovaniu a znižuje pohyb tekutiny v nich. Znížením citlivosti sa však nerieši problém demineralizácie skloviny a dentínu.

  Tu je potrebné poznamenať, že vrstva uhličitanu vápenatého s arginínom bude neaktívna a vápnik z tejto vrstvy nebude prenikať do tvrdých tkanív zubov. To odlišuje arginín-karbonátové pasty - od pasty s fluoridmi, po aplikácii ktorých sa na povrchu zuba vytvára aktívna vrstva fluoridu vápenatého (CaF2). Okrem toho, že CaF2 tiež upcháva dentálne tubuly na povrchu exponovaného dentínu, vápnik a fluór z tejto vrstvy sú schopné preniknúť do tvrdých tkanív zubov, čím ich posilňujú.

Závery -

Práve preto, že niektoré zložky sú schopné mať okamžitý účinok, zatiaľ čo iné (hoci ich účinok sa vyvíja pomaly, ale zároveň eliminuje presnú príčinu bolesti) - väčšina zubných pást je vyrobená v kombinácii s citlivosťou. Tam, kde vám dusičnan draselný umožňuje rýchlo zmierniť bolesť, fluoridy, hydroxyapatit, chlorid strontnatý alebo kombinácia arginínu a uhličitanu vápenatého blokujú exponované dentálne tubuly.

Existujú však aj účinné monocomponent domáce opravné prostriedky. Takéto činidlá obsahujú veľmi vysokú koncentráciu, spravidla len jednu zložku, napríklad dusičnan draselný alebo fluorid sodný. Tým sa podobajú profesionálnym nástrojom na senzibilizáciu, ktoré zubní lekári používajú pri svojej práci. Príkladom takýchto gélov je PRESIDENT Sensitive Plus a Colgate.® Duraphat. Ako vám môžu pomôcť - prečítajte si nižšie.

Zubné pasty pre citlivé zuby - hodnotenie 2019

Nižšie môžete vidieť naše hodnotenie - najlepšiu zubnú pastu pre citlivé zuby 2019, ktorú zostavil zubár s viac ako 19 ročnými skúsenosťami, ktorý je šéfredaktorom portálu 24stoma.ru. V hodnotení sú uvedené len tie zubné pasty, ktoré sú k dispozícii na nákup v lekárenských reťazcoch alebo internetových obchodoch v Rusku.

1. Zubná pasta "LACALUT Extra Sensitive" -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky - chlorid draselný, acetát stroncia, aminofluorid (olaflur) a fluorid sodný,
 • obsah fluoridu - 1476 ppm,
 • abrazívnosť - RDA 30,
 • 50 ml tuba cena - od 170 rubľov.

Komentáre: Lakalut Extra Sensitive zubná pasta má v súčasnosti najlepšiu kompozíciu. Pasta okamžite obsahuje 2 zložky, ktoré rýchlo znižujú citlivosť nervových zakončení - chlorid draselný a octan strontnatý. Okrem toho pasta obsahuje až 1476 ppm fluoridu, čo znižuje hypersenzitivitu v dôsledku tvorby vrstvy fluoridu vápenatého, ktorý upcháva tubuly dentínu. Fluorid vápenatý tiež prispieva k remineralizácii zubnej skloviny. Okrem toho pasta obsahuje protizápalové zložky.

Medzi nimi sú antraceptid chlórhexidínu 0,25%, laktát hlinitý z krvácajúcich ďasien, ako aj alantoín a bisabolol. Ak citlivosť vznikla na pozadí zápalu ďasien - táto pasta bude pre vás nevyhnutná. Pasta je ideálna pre pacientov so slabými a stredne citlivými zubami. Ale s veľmi silnou citlivosťou je najlepšie kombinovať ho s gélom "PRESIDENT Sensitive Plus" alebo "Colgate Duraphat 5000 ppm" (ten môže byť použitý ako aplikácia na krku zubov - ihneď po ich čistení s Lacalut Extra Sensitive).

reklama

2. Gél pre aplikácie "PRESIDENT Sensitive Plus" -

 • návod na použitie
 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - dusičnan draselný 5%, monofluórfosfát,
 • obsah fluoridu - 1150 ppm,
 • abrazivita je blízko nuly,
 • cena za 30 ml skúmavku je od 230 rubľov.

Komentáre: PRESIDENT Sensitive Plus gél je pravdepodobne najsilnejší spôsob, ako rýchlo odstrániť citlivosť, ktorú môžete získať len z lekárne. Ale aj napriek tomu sme ju umiestnili len na 2. miesto. Je to spôsobené tým, že tento gél je určený na použitie na krku zubov a nie na čistenie. To znamená, že nie je tak univerzálne, a budete najprv musieť čistiť zuby s akoukoľvek inou zubnou pastou, po ktorej aplikujete gél prstom na krk zubov.

Vysoká účinnosť gélu je spojená s vysokou 5% koncentráciou dusičnanu draselného (žiadna z ostatných zubných pást neobsahuje túto koncentráciu), a preto znižuje citlivosť oveľa rýchlejšie ako iné prostriedky. Gél tiež obsahuje fluorid, ktorý prispieva k blokovaniu dentálnych tubulov a tiež znižuje túto citlivosť. Ak máte naozaj silné bolesti - neváhajte si vybrať tento nástroj v kombinácii s niektorou z nižšie uvedených zubných past. Doba aplikácie je 15-20 minút (2-3 krát denne), počas ktorej nebudete môcť piť.

3. Zubná pasta "PRESIDENT Sensitive" -

 • návod na použitie
 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - dusičnan draselný, chlorid strontnatý, hydroxyapatit, fluorid sodný, lipa, harmanček a extrakty mäty,
 • obsah fluoridu - 1350 ppm,
 • abrazívnosť - RDA 25,
 • cena za 50 ml skúmavku je od 150 kormidiel, pre 75 ml - od 170 kormidiel.

Komentáre: PRESIDENT Sensitive zubná pasta má veľmi dobré zloženie. Po prvé, obsahuje dusičnan draselný, ktorý rýchlo znižuje citlivosť nervových zakončení. Po druhé, v paste je chlorid strontnatý, hydroxyapatit a fluorid sodný, ktoré upchávajú tubuly dentinu, čo tiež znižuje túto citlivosť. To tiež robí sklovinu nepriepustnou pre tepelné, mechanické a iné podnety.

Súčasný obsah zlúčenín vápnika (hydroxyapatitu) a fluoridu sodného je však zároveň mínus tejto pasty. Štúdie zubných pást ukázali, že obsah fluoridu a vápnika v jednej skúmavke súčasne vedie k predpovedanému poklesu koncentrácie aktívnych fluoridových iónov v paste. tj napriek deklarovanej koncentrácii fluoridových iónov 1350 ppm sa pri čistení zubov uvoľní aktívny fluór o niečo menej (približne 30%).

4. COLGATE Zubná pasta® DURAPHAT 5000 ppm -

 • návod na použitie
 • výrobca - Colgate-Palmolive,
 • účinnými látkami sú fluorid sodný, t
 • obsah fluoridu - 5000 ppm,
 • trubica 51 g - cena od 450 rubľov.

Komentáre: Pásy COLGATE Duraphat patria k profesionálnej rade zubných pasty Colgate, ktoré obsahujú drahšie komponenty a vyššie koncentrácie týchto zložiek - v porovnaní so všetkými ostatnými pastami tejto spoločnosti. Možno ste si všimli, že v bežných terapeutických a profylaktických pastách nie je dávkovanie fluóru nikdy vyššie ako 1500 ppm. Pasty série Colgate Duraphat pre dospelých obsahujú 5000 ppm fluóru, pre deti od 10 rokov - 2800 ppm fluóru.

Fluór v takej vysokej koncentrácii prispieva k tvorbe výraznej vrstvy fluoridu vápenatého na povrchu skloviny, ktorý rýchlo upcháva tubuly dentínu. Vrstva fluoridu vápenatého je aktívna - z nej fluoridové a vápenaté ióny prenikajú do zubnej skloviny a posilňujú ju. Napriek tomu, že táto pasta dobre znižuje citlivosť - nebola vytvorená špeciálne pre tento účel. Jeho abrazivita RDA 50 je o niečo vyššia, než je odporúčané pre pasty tohto účelu, ale je to stále menej ako bežné hygienické zubné pasty, ktorých RDA je 75.

Preto je najlepšie použiť ho s mäkkými štetinami (mäkkými) štetinami, špeciálne navrhnutými na čistenie citlivých zubov. Odporúča sa čistiť si zuby aspoň 3 minúty. Okrem toho, ak chcete ďalej zvýšiť účinok pasty - penu nevyplavujte okamžite, pričom ju ešte niekoľko minút opláchnite ústami. Alternatívny spôsob aplikácie - po čistení inými zubnými pastami môžete aplikovať Colgate Duraphat 5000 ppm prstom na krky zubov po dobu 3-5 minút, potom si opláchnite ústa.

Súhrn výberu cestovín -

 • Ak máte miernu bolesť -
  Vyberte si "Colgate Duraphat 5000 ppm", pretože nielenže odstraňuje citlivosť, ale má aj najvyššiu úroveň všetkých zubných pást na svete s remineralizačným účinkom. Po vymiznutí príznakov hypersenzitivity pokračujte v užívaní aspoň raz denne a nezabudnete len na citlivé zuby, ale aj na kazy. Pasta sa predáva len v lekárni, ak nie je k dispozícii - požiadajte o objednávku (zvyčajne 1-2 dni).
 • Pre bolesti so strednou intenzitou -
  Optimálne použitie "Lacalut Extra Sensitive" alebo "PRESIDENT Sensitive". Jedná sa o univerzálne pasty, ktoré obsahujú obe zložky pre rýchle odstránenie citlivosti, ako aj komponenty, ktoré pracujú pomaly, ale dlhodobo.
 • S veľmi intenzívnymi bolesťami -
  Najlepšie je použiť kombinácie zubných pást a gélov. Možnosť 1 - kefka na zuby s Lacalut Extra Sensitive, potom aplikujte gél „PRESIDENT Sensitive Plus“ alebo gél „Colgate Duraphat 5000 ppm“ na krk zubov. Možnosť 2 - čistenie zubov "Colgate Duraphat 5000 ppm", potom naneste na krk zubov "PRESIDENT Sensitive Plus".

  Ak je bolesť veľmi intenzívna, keď sa dotknete zubov kefou, potom najprv môžete stlačiť pastu Lacalut Extra Sensitive na prst, pomaly vtierajte pastu do hrdla zubov po dobu 1-2 minút. A až potom, čo idú na čistenie zubov nutne mäkkú kefku na zuby. Potom v prípade potreby naneste jeden z vyššie uvedených gélov na hrdlo zubov.

Inzerované pasty, ktoré nie sú v hodnotení -

Nižšie povieme niekoľko slov o niekoľkých široko inzerovaných zubných pastách, ktoré sa z jedného dôvodu alebo iného nedostali na vrchol nášho hodnotenia.

5. Zubná pasta Sensitive Pro-Relief pre Colgate -

 • návod na použitie
 • výrobca - Colgate-Palmolive,
 • účinné látky - arginín, uhličitan vápenatý, monofluórfosfát, t
 • obsah fluoridu - 1450 ppm,
 • Cena za 75 ml skúmavku je od 190 rubľov.

Komentáre: Zubná pasta Colgate Sensitive Pro Relief obsahuje kombináciu arginínu a uhličitanu vápenatého, čo je novinkou na trhu s zubnou pastou na zmiernenie citlivosti. Takáto kombinácia umožňuje obturáciu dentálnych tubulov na úkor vrstvy uhličitanu vápenatého. Vápnik v zložení takejto zlúčeniny je neaktívny (nepreniká do tvrdých tkanív zuba) a účinnosť pasty bude pokračovať tak dlho, ako ju budete používať, t.j. neustále obnovovanie vrstvy uhličitanu vápenatého na zuboch.

Mínus pasta. Bohužiaľ, teraz existujú štúdie, ktoré ukazujú, že súčasný obsah fluoridu a uhličitanu vápenatého v pastách vedie k interakcii medzi nimi. Štúdie ukázali, že pokles obsahu fluoridových iónov v zložení pasty dosiahol od 30 do 70% (deklarovanej koncentrácie fluóru na obale). Pri použití tejto pasty sa teda nedá očakávať účinné zníženie citlivosti v dôsledku obsahu inej zložky pasty - monofluórfosfátu.

6. Zubná pasta "SENSODYNE F" -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Veľká Británia,
 • účinné látky - citrát zinočnatý, fluorid sodný, t
 • obsah fluoridu - 1400 ppm,
 • Cena za 75 ml skúmavku je od 130 rubľov.

Komentáre: Zubná pasta Sensodin F má úplne tradičné zloženie, ktoré je podľa nášho názoru horšie ako všetky zubné pasty z nášho Top-4. Obsahuje strednú koncentráciu fluoridu 1400 ppm, ktorá nie je schopná rýchlo okludovať dentálne tubuly, + citrát zinočnatý, ktorý tiež nie je príliš rýchly. Výsledkom je dobrá pasta, ktorá bude vyhovovať pacientom s miernymi príznakmi precitlivenosti.

7. Zubná pasta "LACALUT Sensitive" -

 • návod na použitie
 • Výrobca - Nemecko,
 • účinné látky - aminofluorid, fluorid sodný, t
 • obsah fluoridu - 1476 ppm,
 • cena za 75 ml skúmavku je od 175 rubľov.

Poznámky: táto pasta je prekurzorom pasty "LACALUT Extra Sensitive". Obsahuje tiež vysoké koncentrácie fluoridov, ktoré môžu znížiť citlivosť vytvorením vrstvy fluoridu vápenatého na povrchu zuba, ktorý okluduje tubuly zubov. Dávka fluoridu však nie je taká vysoká, aby sa predpokladal rýchly účinok takéhoto mechanizmu účinku.

Na druhej strane pasta neobsahuje látky (ako je dusičnan draselný), ktoré by mohli rýchlo znížiť citlivosť blokovaním nervových impulzov. Domnievame sa, že táto pasta sa môže úspešne použiť len bez výrazných príznakov hypersenzitivity spojených s demineralizáciou zubnej skloviny.

Zubné kefky na citlivé zuby -

V prípadoch, keď dotyk štetín zubnej kefky na krky zubov spôsobuje bolesť a nepohodlie - pri čistení zubov sa odporúča použiť špeciálne zubné kefky s mäkkými štetinami. Tieto kefy sú označené „Soft“ (mäkké). Líšia sa od bežných zubných kefiek tým, že každá štetina bude mať zaoblený alebo veľmi tenký atraumatický hrot.

Cena zubných kefiek pre citlivé zuby -

 • SENSODYNE Sensitive zubná kefka - od 160 rubľov,
 • LACALUT Citlivá zubná kefka - od 190 rubľov.

Je dôležité: Použite takú kefku len v tých prípadoch, keď je pri dotyku zubnej kefky so zubami bolesť. Nemôžu sa používať priebežne, pretože kefy mäkké štetiny odstraňujú mikrobiálny povlak zo zubov výrazne horšie v porovnaní so stredne tuhými štetinami, a preto pri ich dlhodobom používaní je možné akumulovanie zubného plaku a zubného kameňa na zuboch.

Odporúčania na použitie -

1) Ak máte silnú bolesť, keď sa dotknete zubnej kefky na zuby, môžete najprv stlačiť pastu na prst, a jemne trieť do bolestivého krku zubov po dobu 1-2 minút. Potom si kefkou vyčistite zuby.

2) Je potrebné čistiť zuby zubnou pastou po dobu 3 minút, ale ak chcete, aby mal výraznejší účinok, po čistení nie je možné spenený roztok okamžite vyplaviť a ústa vypláchnuť pár minút. Po tom, pľutie peny, ale nie opláchnite ústa.

3) Ústna hygiena -
kefovanie zubov je dôležité, aj keď spôsobuje bolesť. V opačnom prípade dôjde k akumulácii mäkkého plaku a v dôsledku toho dôjde k ešte väčšiemu zvýšeniu príznakov precitlivenosti. Je to spôsobené tým, že kariogénne baktérie produkujú kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje demineralizáciu skloviny a dentínu. A čím viac baktérií, ...

Ako používať niť a zubnú kefku -

→ Podrobné odporúčania na čistenie zubov

4) Pamätajte si, že na pozadí zvýšenej citlivosti zubov nemôžete jesť sýtené nápoje, potraviny a nápoje obsahujúce kyseliny (víno, džús, ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, jogurt). To všetko prispeje k demineralizácii skloviny a dentínu. Súhlasíte s tým, že je to hlúpe - na jednej strane používať zubnú pastu, určenú na blokovanie nahých dentálnych tubulov vápnikom a fosfátmi a na druhej strane - okamžite piť a jesť niečo s kyselinou, ktorá okamžite rozpustí vápnik a fosfáty. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár