Ako sa zbaviť zlého dychu

Zlý dych sa zvyčajne nazýva odborný termín „halitóza“. Najčastejšie sa pacienti musia vysporiadať s tzv. Orálnou formou zápachu z úst. Jeho príčiny sú rôzne problémy v ústnej dutine - zlá hygiena, choré zuby, zápal ďasien, chronický zápal mandlí, nosné priechody a dutiny, atď.

Je tiež obvyklé, že sa halitóza vylúči zo systémových príčin. V tomto prípade sa zlý dych vyvíja nie kvôli problémom s ústami, nosom alebo dutinami, ale je spojený so systémovou patológiou tela - ochorenia gastrointestinálneho traktu, dýchacích orgánov a obličiek, cukrovky, liekov atď. (Obr. 1).

Ako vzniká nepríjemný zápach -

Prvá forma zápachu z úst (tzv. „Orálna halitóza“) sa zvyčajne delí na fyziologické a patologické formy. Napríklad, mierny nepríjemný zápach, ktorý je prítomný v dopoludňajších hodinách pre väčšinu ľudí, je fyziologická norma spojená so znížením slinenia v spánku, hojnosťou deskvamovaných epiteliálnych buniek a znížením príjmu tekutín. Prudký nepríjemný zápach však naznačuje prítomnosť určitej patológie.

Dôvodom fyziologickej a patologickej orálnej halitózy je tvorba prchavých zlúčenín síry, diamínov a mastných kyselín s krátkym reťazcom v ústnej dutine. Tieto zlúčeniny vznikajú hlavne v dôsledku niektorých foriem anaeróbnych a gram-negatívnych baktérií s proteolytickými vlastnosťami (obr. 2). Jedinou gram-pozitívnou baktériou, ktorá sa na nej môže zúčastniť, je Stomatococcus mucilaginous.

Prečo zápach z úst: príčiny (obrázok 1-3)

Keď tieto baktérie rozkladajú aminokyseliny (ako je cystín, cysteín a metionín) a dochádza k uvoľňovaniu páchnucich zlúčenín. Napríklad z cysteínu sa tvorí sírovodík a z metionínu metylmerkaptán (obr. 3). Normálne sú tieto aminokyseliny vždy prítomné v orálnej tekutine v malých množstvách, ale pri zlej ústnej hygiene sa ich koncentrácia v orálnej tekutine dramaticky zvyšuje.

tj Akonáhle si nechcete čistiť zuby po akomkoľvek jedle alebo snacke s cukrovinkami alebo sušienkami, baktérie okamžite začnú proteolytické štiepenie proteínov / aminokyselín a môžete okamžite pozdraviť - nepríjemný zápach. Intenzita nepríjemného zápachu bude priamo závisieť od koncentrácie sírovodíka, metylmerkaptánu, diamínov a nízkomolekulových mastných kyselín uvoľnených počas tohto procesu.

Príčiny halitózy nie sú orálneho pôvodu -
Ako sme už uviedli vyššie, zlý dych sa môže zdať nie kvôli problémom s ústnou dutinou, ale kvôli rôznym systémovým ochoreniam. V každom prípade tu bude dôvod. Napríklad v prípade diabetes mellitus - príčinou nepríjemného zápachu acetónu je vývoj ketoacidózy a v prípade závažnej patológie obličiek z úst sa môže objaviť amoniak (popíšeme všetky systémové príčiny nižšie).

Zlý dych: príčiny a liečba

Tak prečo nepríjemný zápach z úst formy - v 85% prípadov, príčiny orálnej zápach z úst sú: zvyšky jedla medzi zubami a nadbytok mikrobiálneho plaku, hnijúce zubaté zuby (vrátane zubov pod umelé korunky a mosty), chronický zápal ďasien. To je všetko, čo sa vyskytuje v dôsledku nekvalitného a / alebo nepravidelného čistenia zubov.

Druhou najčastejšou skupinou príčin perorálnej halitózy je zápal mandlí, chronický zápal nosovej dutiny a dutín - najmä v prítomnosti polypov v nich. Vôňa z úst dieťaťa je často z týchto dôvodov. Nie je potrebné si myslieť, že ak nosné priechody a dutiny nie sú v ústach - to znamená, že nemôže viesť k zápachu. Pri všetkých týchto ochoreniach dochádza k zvýšeniu sekrécie hlienu + konštantnému infekčnému rastu.

Z nosnej dutiny to všetko prúdi do nosohltanu a potom vstupuje do orofarynxu - do koreňa jazyka, mandlí. Hlien (tajomstvo slizníc) je bohatý na aminokyseliny, deskvamované epitelové bunky, patogénne mikroorganizmy, čo z neho robí vynikajúci základ pre vznik nepríjemného zápachu. Mimochodom, zlý dych u fajčiarov súvisí okrem iného s hojným hlienom a spútom. Nižšie uvádzame všetky hlavné dôvody a povieme vám, ako odstrániť zápach z úst.

1. Mikrobiálny plak na zuboch, zvyšky jedla -

Pravidelné čistenie zubov je potrebné na odstránenie mikrobiálneho plaku a zvyškov jedla. Obaja sú hlavným zdrojom nepríjemného zápachu u väčšiny ľudí. Zvyšky potravín sú zdrojom aminokyselín, ktoré sú transformované proteolýzou (tj rozpadom) baktériami mikrobiálneho zubného povlaku - na zápachové prchavé zlúčeniny (sírovodík, metylmerkaptán, diamíny atď.).

Mikrobiálny plak, tvrdý zubný kameň -

Okrem toho, zvyšky potravín nie sú len dodávateľom aminokyselín na ich transformáciu na zle zapáchajúce chemikálie. Zvyšky potravín obsahujú sacharidy, ktoré sú spracované kariogénnymi perorálnymi baktériami na kyselinu mliečnu, čo vedie k rozpúšťaniu skloviny a tvorbe zubného kazu. Výsledná kyselina posúva pH orálnej tekutiny na kyslú stranu (pod 5,5), čo je nevyhnutné na začatie dekarboxylácie aminokyselín na diamíny - druhú skupinu plodných zlúčenín.

Čím viac mikrobiálneho plaku a tvrdého zubného kameňa máte na zuboch, tým rýchlejší je proces hnilobných potravín a ich premena na prchavé zlúčeniny síry a diamíny. Preto je veľmi dôležité čistiť si zuby po každom jedle, a to nielen štetcom a pastou, ale aj zubnou niťou. Bez zubnej nite nie je možné odstrániť zvyšky hnilobných potravín medzi zubami. A nie je to len o veľkých kusoch mäsa.

Najnebezpečnejšie sú malé lepkavé zvyšky potravín, ktoré nespôsobujú úzkosť, a preto ľudia nepovažujú za potrebné ich odstraňovať z medzier v zubnom lekárstve, vzhľadom na to, že oplach bude stačiť. V skutočnosti tieto zvyšky nemôžu odstrániť nielen oplachovanie, ale aj zubnú kefku. To možno vykonať len pomocou zubnej nite.

Ako sa zbaviť zlého dychu v tomto prípade - prvý, musíte sa zaregistrovať na ultrazvukové čistenie pre zubára, ktorý odstráni všetky zubné vklady a leštiť zuby. Bude vás to stáť okolo 3 500 rubľov. Po druhé, a bez toho bude všetko ostatné zbytočné - je nevyhnutné úplne odstrániť všetky nedostatky v ústnej hygiene. Použite vlákno po každom jedle, vyhnite sa snazeniu medzi hlavnými jedlami, pravidelne čistite jazyk z plaku atď.

→ Hygienické predpisy a technika čistenia zubov

2. Mikrobiálny povlak na jazyku -

Mikrobiálny povlak na zadnej strane jazyka je jednou z najčastejších príčin nepríjemných pachov. Jazyk je ideálnym výklenkom pre anaeróbne baktérie, deskvamované epitelové bunky, vyzrážanú vrstvu proteínov a sacharidov. Preto sa rozpad / proteolýza aminokyselín najaktívnejšie vyskytuje v jazyku.

Pravidelné čistenie jazyka mnohokrát znižuje intenzitu procesov rozpadu aminokyselín a tvorbu zápachových zlúčenín v ústnej dutine. Najlepšie je čistiť jazyk nie čistým zubom (s jeho pomocou nebude možné odstrániť veľa plaku), ale pomocou špeciálnych škrabiek na jazyk.

3. Zápalové ochorenie ďasien -

Zvýšenie počtu mikrobiálnych plakov na zuboch v dôsledku nepravidelnej hygieny - skôr alebo neskôr vedie k rozvoju zápalu ďasien. To môže byť povrchné a postihujú len okrajovú časť ďasien okolo zubov - takýto zápal sa nazýva termín zápal ďasien, alebo sprevádzaný deštrukciou kosti, pohyblivosťou zubov a hnisaním pod ďasnami - tento zápal sa nazýva termín parodontitída.

Pri týchto ochoreniach, vo vreckách zubov a ďasien alebo periodontálnych vreckách prudko narastá počet patogénnych infekcií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach alebo zvyšujú jeho závažnosť. Zvlášť často nepríjemný zápach trápi týchto pacientov na pozadí exacerbácie zápalového procesu, pretože počas týchto období často dochádza k hnisaniu z periodontálnych vreciek.

Ako odstrániť zápach z úst so zápalom ďasien -
Najlepšie je začať návštevou parodontu (tento zubár sa profesionálne zaoberá liečbou ochorenia ďasien). Prvým stupňom ošetrenia, ako v predchádzajúcom prípade, bude ultrazvukové čistenie zubov, ktoré je nevyhnutné na odstránenie všetkého mikrobiálneho plaku a zubného kameňa. Je veľmi dôležité odstrániť nielen supragingiválne, ale aj najdôležitejšie - subgingiválne zubné usadeniny.

Po odstránení zubných usadenín lekárom sa predpisuje protizápalová liečba (priebeh liečby je zvyčajne 10 dní). Typicky sa komplex skladá z antiseptických oplachov a aplikácií protizápalového gélu pre ďasná. Ak je čistenie zubov možné len u zubára, potom protizápalovú terapiu vykonáva pacient doma - po stretnutiach a odporúčaniach zubného lekára.

reklama

4. Pri zápale ďasien na zub múdrosti -

Pri zubaní zubu múdrosti je časť jeho žuvacieho povrchu často čiastočne pokrytá kapucňou zo sliznice. Medzi sliznicou a korunou zubu sa vytvára priestor, v ktorom sa dobre znásobuje patogénna pyogénna infekcia. Toto ochorenie sa nazýva perikronitída alebo zápal kukly nad zubom múdrosti. Ak chcete pochopiť: ako odstrániť zápach z úst v tomto prípade - prečítajte si článok na nižšie uvedenom odkaze.

→ Ako liečiť zápal kukly

5. Zubný kaz a rozpad zubov pod korunami

Ťažké defekty v zuboch sú skvelým miestom, kde sa potraviny hromadia. A potom pravdepodobne nie je potrebné ani hovoriť o tom, prečo v tomto prípade smrdí z úst a čo s tým robiť. Odpoveď môže byť iba jedna - choďte k zubárovi a je to veľmi zvláštne, ak to niekto nechápe.

Okrem toho sa veľa ľudí sťažuje na nepríjemný zápach, ktorý pochádza z zubných koruniek. Po prvé, takýto zápach môže naznačovať hnilobu zubu pod korunkou. Dôvody pre nástup úpadku pod korunou môže byť - zlá priľnavosť okraja korunky k zubu alebo zlá ústna hygiena. Po druhé, ak hovoríme o mostoch, zápach môže byť spôsobený nahromadením zubného kameňa v strednej časti mosta.

Ako sa zbaviť zlého dychu v prípade korún - musíte sa obrátiť na svojho ortopedického chirurga, ktorý v prípade potreby vezme röntgen zubu pod korunku, alebo vás upozorní na čistenie zubných nánosov. Ak vizuálna prehliadka alebo snímka zubu potvrdí, že tkanivá zubov sú hnilobné - v najlepšom prípade bude koruna odstránená a pacient bude musieť podstúpiť liečbu v najhoršom prípade - zub pôjde pod odstránenie.

6. Vôňa chrupu -

Zlá hygiena odstrániteľných zubných náhrad vedie k tvorbe bakteriálneho filmu a zubného povlaku na nich. V tomto prípade samotná protéza začína byť zdrojom infekcie a nepríjemného zápachu. Ako sa vysporiadať s vôňou z úst, ak používate odnímateľné protézy - prečítajte si článok na nižšie uvedenom odkaze.

→ Ako dezinfikovať snímateľné protézy

Vôňa acetónu z úst dieťaťa a dospelého -

1) U detí -
vôňa acetónu alebo sladká vôňa zhnitých jabĺk sú príznakmi rozvoja ketoacidózy, ktorá sa prejavuje výrazným zvýšením obsahu ketónových telies v krvi. To môže nastať z dvoch dôvodov. Prvá príčina ketoacidózy je diabetes. Sladký ovocný zápach alebo vôňa acetónu z úst dieťaťa môže byť prvým príznakom cukrovky 1. typu.

Druhý dôvod ketoacidózy u detí je najčastejšie výsledkom chýb v strave. Napríklad dlhé hladové pauzy alebo nadmerná konzumácia tukových potravín (zároveň s nedostatočnou konzumáciou sacharidov), ako aj nedostatočná spotreba vody počas dňa. Ketoacidóza u detí sa tiež môže vyvíjať na pozadí somatických, infekčných, endokrinných ochorení a poškodenia centrálneho nervového systému.

2)   U dospelých -
Vôňa acetónu z úst u dospelého človeka: dôvodom je aj vývoj ketoacidózy. Iba v tomto prípade, ak hovoríme o diabetickej ketoacidóze, vôňa acetónu alebo ovocný zápach indikuje diabetes mellitus typu 2 (a nie typ 1 ako u detí). Ak hovoríme o nediabetickej ketoacidóze, najčastejšie jej príčinou u dospelých je konzumácia alkoholu v kontexte podvýživy / pôstu, t. zhoršenie výživy.

Preto, ak dospelý alebo dieťa vonia acetónom z úst, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je urobiť test cukru v krvi a poradiť sa s endokrinológom.

Zlý dych v dieťati - iné dôvody

Ak dieťa voní z úst, môže to súvisieť nielen s diabetom alebo metabolickými poruchami. Nižšie uvádzame hlavné dôvody, pre ktoré je najčastejšie nepríjemný zápach z úst dieťaťa.

 • mikrobiálny plak na zuboch,
 • bohatý plak na zadnej strane jazyka,
 • zubaté zuby
 • s herpetickou stomatitídou,
 • s nekrotizujúcou gingivitídou,
 • vredy na sliznici,
 • fistula s hnisavým výtokom (v priemere vrcholov koreňov chorých zubov),

Ďalšie bežné príčiny sú

 • chronická atrofická rinitída,
 • polypy v nose (forma hypertrofickej rinitídy),
 • akútna a chronická angína,
 • akútna a chronická bronchitída,
 • bronchiektázii
 • hnisavý zápal vedľajších nosových dutín (najmä v prítomnosti polypov),
 • s perorálnym dýchaním a xerostómiou (pozorované u 40% detí).

V súlade s tým určiť príčinu musíte konzultovať s detským zubným lekárom a ORL lekárom. Nikdy sa nedotýkajte štátnych zubných kliník, pretože Ak je Laura nájdená normálne v štátnej klinike, nejako, ale nikdy predtým, potom zubár - nikdy.

Zaujímavý fakt -
jesť príliš veľa mliečnych výrobkov pomáha zvýšiť produkciu hlienu sliznicami (v ústach, v nosovej dutine, dutinách). Strava na báze mlieka môže tiež prispieť k vzniku nepríjemného zápachu.

So systémovými ochoreniami -

Rovnako ako pri diabete, vydýchnutý dych môže cítiť vôňu acetónu alebo jabĺk - rôzne systémové ochorenia tela môžu tiež pacientom dýchať rôzne pachy. Napríklad:

 • zápach z úst - s bronchiálnou astmou alebo cystickou fibrózou pľúc,
 • zápach čpavku z úst (močovina) - pri chronickom zlyhaní obličiek,
 • trimetylaminuria - spôsobuje nepríjemný zápach rýb,
 • v prípade cirhózy pečene (v dôsledku zníženia jej funkcie) - časť metabolitov je z tela odstránená pľúcami, čo vedie k vzniku špecifického zápachu, ktorý môže byť sladký alebo sa podobať zápachu exkrementov,
 • zápach zhnitých vajec z úst - ochorenie Lignac (cystínové metabolické poruchy),
 • zápach hniloby z úst - príčinou môže byť nekrotizujúca gingivitída,
 • v rozpore s priechodnosťou tenkého alebo hrubého čreva - zápach výkalov z úst.

S chorobami tráviaceho traktu -

Existujú 2 patológie gastrointestinálneho traktu (GIT), ktorých asociácia s nepríjemným zápachom bola preukázaná v klinických štúdiách. Patrí medzi ne gastroezofageálny reflux, ako aj prítomnosť v žalúdku a črevách mikroorganizmu Helicobacter pylori, ktorý je jednou z príčin vzniku peptického vredu. Okrem toho je tvorba nepríjemného zápachu spojená len s tromi kmeňmi Helicobacter pylori (konkrétne H.pylori ATCC 43504, H.pylori SS 1, H. pylori DSM 4867).

Iné druhy H. pylori neprodukujú zápach, a preto nie sú spojené s halitózou. Treba poznamenať, že veľké rodiny sú vystavené riziku krížovej infekcie H. pylori. Na identifikáciu nosiča sa používa test respiračného močoviny, stanovenie protilátok proti séru, analýza slín, biopsia a analýza molekulárnej DNA. Ako sa zbaviť zlého dychu z H. pylori - liečba špecifickými antibiotikami (amoxicilín, klaritromycín), rovnako ako lieky skupiny "inhibítory protónovej pumpy".

Okrem toho sa v črevách vyskytujú metabolické poruchy, napríklad trimetylaminúria, ktorej prítomnosť spôsobuje špecifický zápach pochádzajúci z vydychovaného vzduchu a všeobecne z celého tela. Mimochodom, toto genetické ochorenie je najčastejšou príčinou nediagnostikovaného zápachu tela.

Pre ochorenia dýchacích ciest -

Pri takých ochoreniach, ako je akútna a chronická rinitída, angína, zápal prínosových dutín, zápal hltana, zápal priedušiek a bronchiektázia, dochádza k nadmernému hromadeniu hlienu a spúta, čo spôsobuje zrýchlený rast patogénnych baktérií av dôsledku toho nepríjemný zápach. Mimochodom, táto príčina halitózy je častejšia u detí (ako u dospelých), pretože deti sú náchylnejšie na rozvoj respiračných infekcií.

Obzvlášť často sa objavuje pach úst, keď je polypózna povaha zápalového procesu, t. keď sa v nosných priechodoch alebo v dutinách tvoria polypy. Это обязательно потребует уже не только медикаментозного лечения, но в первую очередь - хирургического удаления полипов. Лечение должно проводиться у Лор-врача и заключается в назначении антисептических и антибактериальных препаратов.

При остром и хроническом тонзиллите особое внимание нужно обращать на наличие глубоких борозд (лакун) на поверхности миндалин, т.к. именно в них скапливаются бактерии, слущенные эпителиальные клетки, слизь и т.д, и чтобы справиться с запахом в этом случае потребуется регулярное промывание лакун. По статистике более 50-70% пациентов с хроническим синуситом жалуются на неприятный запах.

U detí a dospelých so zlým dychom je dýchanie v ústach diagnostikované v 40% prípadov. Prečo je to škodlivé a je dôležité dýchať nosom ... Faktom je, že pri dýchaní ústami sliznica ústnej dutiny vysychá v dôsledku urýchleného odparovania vody (orálna tekutina). To všetko vedie k urýchleniu tvorby zubných usadenín, prispieva k rozvoju orálnej dysbakteriózy.

Ústne dýchanie je spravidla príznakom chronických zápalových ochorení nosnej dutiny alebo dutín, pravdepodobne v dôsledku zakrivenia nosnej priehradky. V tomto prípade musíte kontaktovať ORL lekára. Veľmi často sa však počas normálneho nosného dýchania pozoruje konštantná suchosť ústnej dutiny (pozri nižšie).

U pacientov s xerostómiou - t

Keď objem sekrécie slín padá, vyskytne sa choroba zvaná xerostómia (konštantná suchosť ústnej dutiny). Pri tomto ochorení sa pacienti často sťažujú na nepríjemný zápach z úst. Xerostómia sa môže vyskytnúť pri užívaní liekov - antihypertenzíva, antidepresíva, diuretiká a antihistaminiká, ako aj lieky skupiny NSAID - nesteroidné protizápalové lieky.

Ďalšími príčinami môžu byť dehydratácia, diabetes mellitus, autoimunitné ochorenia, nedostatok chuti do jedla, časté používanie ústnej vody (s obsahom alkoholu), ako aj staroba. Liečba xerostómie sa vykonáva pravidelným umelo zvlhčovaním sliznice, ako aj stimuláciou tvorby slín. Títo pacienti majú navyše špeciálne zubné pasty a výplachy,

Vôňa cesnaku a cibule -

Potraviny, ktoré majú silný zápach (napr. Cesnak a cibuľu) - po vstrebaní z čriev vstupujú do krvného obehu. Tieto látky spolu s krvou vstupujú aj do pľúc, a preto sa vo výdychovom vzduchu cíti vôňa tohto konkrétneho potravinárskeho výrobku. Ak chcete rýchlo odstrániť vôňu cesnaku z úst, potom vás sklameme - len čas vám s tým pomôže.

Liečba ústnej halitózy by mala začať ústnou skúškou a konzultáciou so zubným lekárom. Tým sa okamžite odstránia mnohé nepríjemné ochorenia, napríklad zhubné nádory ústnej dutiny, ktoré môžu tiež spôsobiť nepríjemný zápach. Liečba zápachu z úst bude pozostávať z nasledujúcich aktivít -

 • zníženie mikrobiálnej škály,
 • správna ústna hygiena,
 • liečba sprievodných ochorení ďasien,
 • použitie látok blokujúcich prchavé zlúčeniny síry, t
 • maskovanie nepríjemného zápachu parfumom
 • odvykanie od fajčenia.

1. Zníženie množstva plakov -

 • Mechanická redukcia -
  pravidelné čistenie zubov po každom jedle, použitie zubnej nite, pravidelné čistenie zadnej časti jazyka so špeciálnymi škrabkami - to všetko vám umožní minimalizovať počet patogénnych baktérií v ústach a zvyšky jedla, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri vzniku nepríjemného zápachu.

  Čistenie zubov štetcom a zubnou pastou môže odstrániť len mäkký mikrobiálny povlak. Ak máte tvrdé zubné usadeniny na zuboch, môžete ich odstrániť len od zubára, napríklad ultrazvukovým čistením zubov. To je obzvlášť dôležité, ak máte chronickú gingivitídu alebo periodontitídu. S periodontálnym ochorením je potrebné odstrániť nielen všetky supragingiválne zubné usadeniny, ale aj všetky subgingiválne ložiská lokalizované v periodontálnych vreckách.

 • Chemická redukcia -
  Na tento účel sa najčastejšie používajú ústne vody a zubné pasty na báze chlórhexidínu a cetylpyridínových antiseptík, ako aj kombinácia antibiotika triclosan s kopolymérom a fluoridom sodným. Štúdie ukázali, že po 3 hodinách po aplikácii činidla s chlórhexidínom bola intenzita zápachu o 45% nižšia a pri použití kombinácie triklozán / kopolymér / fluorid sodný to bolo približne 84%.

  Fluoridové zubné pasty tiež spomaľujú rast plakov a znižujú intenzitu zápachu až na 80%, ale ak fluoridy nejdú v kombinácii s chlórhexidínom alebo triclosanom, trvanie tohto účinku nebude veľmi dlhé (až 4-5 hodín). Esenciálne oleje znižujú vôňu len krátko. Účinnosť týchto prostriedkov bude významne nižšia u pacientov s gingivitídou a periodontitídou. Ich hlavnou liečbou by malo byť odstránenie všetkých zubných nánosov - s následným priebehom protizápalovej liečby.

  Zubní lekári sú menovaní opláchnutím antiseptikami a protizápalovými gélmi (napríklad Holisal-gel) s priebehom 10-12 dní. V prítomnosti periodontálnych vreciek je pacient naplánovaný na pravidelné umývanie alebo kyretáž. A len po takejto kombinačnej terapii, napríklad s triclosanom - môže mať naozaj dobrý účinok.

Je dôležité:Použitie vyššie uvedených antiseptík a antibiotík pomáha znižovať počet patogénnych mikroorganizmov, ale tento účinok je dočasný a bude trvať hlavne počas používania týchto nástrojov. Aby nedošlo k poškodeniu zdravia, antiseptiká by nemali byť dlhšie ako 1 mesiac. Preto, aby sa zabránilo rýchlemu opätovnému získaniu nežiaducich baktérií a zápachu, ktorý je s nimi spojený, je predpísaný priebeh probiotík, napríklad s Imudonom.

Toto probiotikum (vo forme tabliet určených na resorpciu v ústnej dutine) normalizuje zloženie mikroflóry ústnej dutiny a inhibuje rast nežiaducich baktérií. Použitie Imudonu možno predpísať nielen bezprostredne po použití antiseptík, ale aj ako periodické preventívne kurzy, napríklad opakovaný priebeh každé 1-2 mesiace.

2. Správna hygiena ústnej dutiny -

Zníženie tvorby prchavých zlúčenín síry, diamínov a iných pachových látok je možné len v prípade pravidelného čistenia ústnej dutiny z potravinového odpadu a mikrobiálneho plaku. Preto bez pravidelnej ústnej hygieny nebude možné vyrovnať sa s nepríjemným zápachom. Vo videu nižšie sa môžete zoznámiť s technikou čítania zubov štetcom a zubnou niťou. Viac informácií o čistení zubov nájdete v článku na nižšie uvedenom odkaze.

→ Podrobné pravidlá hygieny a čistenia zubov

Ako používať niť a zubnú kefku -

3. Transformácia prchavých zložiek síry - t

Ióny kovov s afinitou síry môžu premieňať plyny obsahujúce síru na neprchavé zlúčeniny bez zápachu. Na tento účel sa môže použiť napríklad laktát zinočnatý alebo octan zinočnatý. Okrem toho bude účinnosť zlúčenín zinku vyššia, ak zloženie činidla súčasne so zinkom bude obsahovať antiseptický - chlórhexidín alebo cetylpyridín (a ešte lepšie, ak obidva, pretože cetylpyridín zvyšuje baktericídny účinok chlórhexidínu).

Zaujímavosťou je, že okrem antibakteriálneho účinku má triclosan tiež priamy účinok proti prchavým zlúčeninám síry. Účinok triclosanu na prchavé zlúčeniny síry však závisí hlavne od kopolyméru, s ktorým vždy prechádza v kombinácii. Nižšie môžete vidieť zubné pasty a výplachy, v ktorých je takáto kombinácia.

4. Maskovanie vône -

Použitie rôznych sprejov s mäta piepornou alebo esenciálnym olejom z mentolu, mäty tabliet alebo žuvačky má len krátky maskovací účinok. V podstate zvyšujú produkciu slín, čo vedie k dočasnému rozpúšťaniu prchavých zlúčenín síry v slinách. Ale funguje to len krátky čas.

Hygienické výrobky pre zlý dych -

1. Zubná pasta Colgate® Celkom Pro "Zdravý dych" -

 • výrobca - Colgate Palmolive,
 • účinné látky - kombinácia triclosan / kopolymér / fluorid sodný (1450 ppm),
 • Cena za 75 ml skúmavku je od 160 rubľov.

Komentár: Colgate Total Pro zubná pasta - Zdravé dýchanie obsahuje veľmi účinnú kombináciu triclosan / kopolymér / fluorid sodný, ktorý je podľa klinických štúdií jedným z najlepších - na zníženie zlého dýchania z úst. Triclosan v kombinácii s kopolymérom má nielen antibakteriálny účinok, ale je tiež schopný zachytávať prchavé zlúčeniny síry (rovnako ako zlúčeniny zinku).

Ďalší obsah fluoridu robí túto pastu ešte účinnejšou, pretože fluór nielen posilňuje zuby, chráni ich pred zubným kazom, ale má aj mierne antiseptické vlastnosti, ktoré tiež inhibujú rast patogénnej mikroflóry. Túto pastu považujeme za najlepšiu v zložení - zo všetkých podobných zubných pást zo zlého dychu.

2. Zubná pasta PRESIDENT Obrana -

 • výrobcu - Taliansko, t
 • účinné látky - hexetidín, cetylpyridín, fluorid sodný (1450 ppm), extrakt tymiánu, propolis,
 • abrazívnosť - RDA 75,
 • cena za 50 ml skúmavku je od 140 rubľov.

Poznámka: Zubná pasta PRESIDENT Defence má veľmi dobré zloženie, ktoré kombinuje baktericídne zložky hexitidínu a cetylpyridínu, ako aj fluorid, ktorý tiež inhibuje rast patogénnej mikroflóry. Protizápalové zložky tymiánu a propolisu. Použite 2-3 krát denne po dobu 1 mesiaca, potom prestávku, počas ktorej je lepšie použiť probiotikum Imudon a opláchnite zinkom.

3. Rinser Halita (Dentaid) -

 • výrobca - Španielsko, t
 • účinné látky - chlorhexidín 0,05%, cetylpyridín 0,05%, laktát zinočnatý 0,14%, xylitol 10%,
 • Neobsahuje alkohol,
 • cena za 150 ml - od 190 rubľov.

Poznámka: vynikajúci oplachovací prostriedok, ktorý obsahuje nielen antiseptiká (chlórhexidín a cetylpyridín), ale aj laktát zinočnatý, ktorý zachytáva prchavé zlúčeniny síry. Obsahuje vysokú koncentráciu xylitolu na normalizáciu kyslosti ústnej dutiny. Neobsahuje alkohol. Použite až 1 mesiac, po ktorom je žiaduci priebeh probiotík (Imudon).

4. Vypláchnite zámok® Celková ochrana „Pro“ -

 • výrobca - Colgate Palmolive,
 • účinné látky - laktát zinočnatý, cetylpyridín, fluorid sodný (225 ppm),
 • Neobsahuje alkohol,
 • cena za 250 ml - od 200 rubľov.

Poznámka: Dobrá kombinácia antiseptika cetylpyridínu s laktátom zinočnatým, ktorý neutralizuje prchavé zlúčeniny síry. Bohužiaľ, výrobca neuviedol na obale koncentráciu hlavných aktívnych zložiek, ale zo skúseností môžeme povedať, že séria zubných past a roztokov Colgate Total mala vždy dobrú kvalitu a účinnosť. Veľkou výhodou je prijateľná cena.

5. Kondicionér CB-12 -

 • výrobca - Švédsko, t
 • účinné látky - chlorhexidín 0,025%, octan zinočnatý 0,3%, fluorid sodný (225 ppm),
 • obsahuje alkohol,
 • cena za 250 ml - od 720 rubľov.

Komentár: rovnako ako predchádzajúci nástroj - oplach SV-12 má dobré zloženie, ale podľa nášho názoru je jeho cena veľmi vysoká. Nemali by ste používať motoristov a pacientov so sucho v ústach, pretože obsahuje alkohol. Mínus - koncentrácia chlórhexidínu je iba 0,025% (namiesto tradičných 0,05%), čo sa zjavne vykonáva na zníženie rizika vzniku perorálnej dysbakteriózy pri dlhodobom používaní.

Takéto zníženie však vyvoláva pochybnosti o dostatočnom antiseptickom účinku chlórhexidínu pri takejto koncentrácii. Ak máte v pláne použiť oplachovacie prostriedky s antiseptikami nie v kurzoch, ale takmer neustále, potom možno táto koncentrácia dáva zmysel. Ale na druhej strane obsah alkoholu znemožňuje jeho použitie príliš dlho, pretože alkohol v tomto prípade spôsobí konštantnú suchosť ústnej sliznice.

6. Oplach Perio-Aid 0,05% (Dentaid) -

Zanechajte Svoj Komentár