Ako zastaviť krv po extrakcii zubov

Existujú situácie, keď sa krv odstráni po odstránení zuba - najčastejšie, keď má pacient vysoký krvný tlak (na pozadí hypertenzie alebo závažného stresu), a tiež v prípade poškodenia veľkej cievy počas chirurgického zákroku.

Najčastejšie sa krvácanie vyvíja dokonca aj v zubárskej stoličke (bezprostredne po extrakcii zuba), ale niekedy môže byť krvácanie oneskorené, t. vyvíja len niekoľko hodín alebo v noci po odstránení. V druhom prípade pacienti často pasívne čakajú na zastavenie krvi, čo môže niekedy viesť k výraznej strate krvi a slabosti.

Krvácanie po extrakcii zubov: foto pred a po

Koľko krvi ide po extrakcii zubov (normálne) -
krvácanie by sa malo normálne zastaviť do prvej minúty po odstránení, akonáhle je diera naplnená krvou. Počas prvého času sa však nádor môže z rany uvoľniť (nemali by ste si ho zamieňať s krvou) a nemali by ste sa báť, či sa sliny najprv začervenajú - je to normálne.

Prečo sa krv nezastaví po odstránení zuba -

Ak chcete vedieť, ako zastaviť krv po odstránení zuba, je potrebné pochopiť príčiny krvácania u konkrétneho pacienta. Budeme hovoriť o sekundárnom krvácaní, ku ktorému dochádza po príchode pacienta domov. Obvykle vznikajú v období do 8 - 12 hodín (od momentu vyskladnenia). Existujú nasledujúce 3 skupiny dôvodov ...

 • Príčiny systémovej povahy -
  Po prvé, krvácanie môže byť spôsobené užívaním aspirínu počas týždňa pred jeho odstránením, alebo keď ho pacient po odstránení vzal na zmiernenie bolesti. Nemôžete to vziať, pretože znižuje zrážanlivosť krvi. Po druhé - krvácanie môže byť spôsobené užívaním antikoagulancií, ako aj ak máte ochorenie krvi (spojené s poruchou krvných doštičiek).

  U žien sa krv často nezastaví po extrakcii zubov v dôsledku zvýšenej koncentrácie estrogénu v krvi. To môže byť buď na pozadí kritických dní, alebo kvôli príjmu antikoncepcie. Zvýšená koncentrácia estrogénu vedie k degradácii a deštrukcii krvnej zrazeniny v jamke (tento proces degradácie zrazeniny sa nazýva fibrinolýza).

  Okrem toho, zvýšený tlak, ktorý je vždy prítomný na pozadí hypertenzie, alebo sa objaví krátko na pozadí stresu - môže byť tiež príčinou krvácania.

 • Nesledujte odporúčania lekára -
  ak pacient neodmietol v prvých dňoch po odstránení z ťažkej fyzickej námahy, môže to viesť k krvácaniu. Ak pacient opláchol ústa príliš tvrdo a opláchol krvnou zrazeninou, mohlo by to viesť k krvácaniu, ako aj po odobratí rany jazykom alebo cudzími predmetmi atď. Aby ste tomu predišli, prečítajte si zoznam odporúčaní po odstránení.
 • Miestne faktory -
  krvácanie sa môže vyvinúť v dôsledku ťažkého poranenia krvných ciev počas procesu odstraňovania (najmä ak bolo ťažké a bolo sprevádzané incíziou ďasien). Preto, ak lekár vážne poranil kosti a ďasná - môžete očakávať rozvoj krvácania.

  Často predisponujúcim faktorom krvácania je hnisavá infekcia v diele extrahovaného zuba - keď je zub odstránený v dôsledku zápalu. Patogénne baktérie vylučujú toxíny, ktoré (rovnako ako estrogény u žien) spôsobujú fibrinolýzu krvnej zrazeniny, t.j. k jeho zničeniu.

Krvácanie po extrakcii zubov: video

Video nižšie ukazuje mladého muža, ktorý vyvinul krvácanie 6 hodín po extrakcii zubov. Ako vidíte nad otvorom extrahovaného zuba, vytvorila sa masívna krvná zrazenina, ktorá bola odstránená rukami. Ak sa takáto zrazenina vytvorila, je skutočne potrebné ju odstrániť, ale lepšie ju urobte pomocou sterilnej gázy. Potom musíte urobiť ďalší tesný tampón zo sterilného obväzu, položiť ho na dieru a pevne uhryznúť.

reklama

Ako zastaviť krvácanie po extrakcii zubov -

Ak máte vytiahnutý zub, krv sa nezastaví: čo robiť bude závisieť od toho, koľko krvi tečie. tj Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je posúdiť závažnosť situácie. Ak je krvácanie naozaj silné, potom je najlepšie nečakať, kým sa nezastaví (toto sa nemusí stať), ale obrátiť sa na zubného chirurga, aby ste nasadili stehy na otvor vyňatého zuba.

Môžete požiadať o akúkoľvek 24-hodinovú súkromnú stomatológiu, alebo na pohotovosť pohotovostnej nemocnice alebo v regionálnej klinickej nemocnici (v druhom prípade je vždy prítomný lekár v službe). Pri aplikácii na vládne agentúry nezabudnite vziať so sebou zdravotnú politiku a pas. Ak s vami nemáte politiku, musíte bez nej poskytnúť núdzovú pomoc (a zároveň bezplatne), ale spravidla to spôsobuje ťažkosti.

Je dôležité: ak je krvácanie spôsobené prítomnosťou systémových faktorov, potom v tejto skupine pacientov nebude účinný žiadny lokálny prostriedok na zastavenie krvácania (o ktorom budeme diskutovať nižšie). Týka sa to napríklad žien (počas menštruácie alebo užívania antikoncepčných liekov), pacientov so zhoršenou zrážanlivosťou krvi, v prítomnosti krvných ochorení, ako aj pacientov, ktorí nedávno užívali aspirín alebo antikoagulanciá.

To platí aj pre pacientov s vysokým krvným tlakom. Takže všetky tieto skupiny pacientov potrebujú odbornú pomoc od zubného lekára (tamponáda otvoru a / alebo prešitie na otvor vytrhnutého zuba).

Ako zastaviť krv z diery doma -

Ako zastaviť krvácanie po extrakcii zubov, ak nie je veľmi silné: najprv treba odstrániť hrubé krvné zrazeniny z ústnej dutiny pomocou požadovaného sterilného gázového tampónu (môže byť vyrobený zo sterilného obväzu). Potom vám môžu pomôcť nasledujúce opravné prostriedky ...

 • Tamponade studne -
  tiež použiť veľmi tesný gázový tampón zo sterilného obväzu, položiť ho na vrch otvoru vytrhnutého zubu a uštipnúť pevne. Zuby musia byť stlačené tak pevne, že máte pocit, že tampon tesne prilieha k povrchu rany (ale tak, že to nebolí).
 • Štíhly ľad na tvári (obr. 4) -
  zabaliť sneh, ľad alebo kúsok mrazeného mäsa z mrazničky do plastového vrecka a tenkého uteráka. Ľadový obal by mal byť opretý o povrch tváre, ktorý je v priemere vyňatého zubu. Zvyčajne sa ľad udržuje 3-4 krát počas 5 minút (s intervalmi 5-10 minút).
 • Meranie krvného tlaku -
  ak je tlak vysoký, vezmite liek na zníženie tlaku. Ak nemáte prístroj na meranie tlaku, s najväčšou pravdepodobnosťou ho má váš starší sused. Okrem toho, v takmer každej lekárne budete merať tlak úplne zadarmo, rovnako ako odporučiť liek na zníženie tlaku.
 • Hemostatická špongia po extrakcii zuba -
  Ak tamponáda diery nepomôže, potom si môžete kúpiť hemostatickú špongiu v lekárni a dať ju do hornej časti diery, potom okamžite položte gázovú podložku na vrch otvoru a pevne ju položte. Ak je špongia skutočne umiestnená vo vnútri jamky, krvácanie sa znižuje / zastavuje takmer okamžite.

  Ako to urobiť - najprv odstráňte krvné zrazeniny na vrchole diery, odrežte dostatočne veľký fragment špongie (2x2 cm) a pokúste sa špongiu zasunúť do otvoru čistými pinzetami. Veľký kúsok špongie sa odoberie, pretože keď sa krv nasiakne špongiou, okamžite sa niekoľkokrát zmenší. Potom sa tampon pevne zahryzne a zatlačí sa ľad na líce 5-10 minút.

  Je vhodnejšie, keď si dáte špongiu a svojho príbuzného (alebo známu sestru na schodisku), nie seba. Majte na pamäti, že keď sa krv navlhčí, špongia sa okamžite stane mäkkou a tvrdou, aby sa dala do otvoru. V tomto prípade môžete odrezať nový kúsok špongie a znova ju vložiť do otvoru.

 • Užívanie lieku "Ditsinon" (analóg - Etamzilat) -
  Ide o hemostatický prípravok v tabletách po 250 mg. Liečivo začne pôsobiť asi 30 minút po podaní, ale výrazný hemostatický účinok sa vyvíja asi za 2-3 hodiny. Jednorazová dávka pre dospelých by nemala byť vyššia ako 250 - 500 mg. Liek sa nesmie používať u ľudí so sklonom k ​​trombóze, tromboembólii, s tromboflebitídou (pozorne si prečítajte návod na použitie).

Ak nič z vyššie uvedeného nepodporuje -

Ak nič nepomôže, a ak máte slabosť a závraty, potom už by ste nemali čakať. Naliehavá potreba poradiť sa s lekárom.

 • Najlepšia možnosť z hľadiska ruskej voľnej medicíny -
  vezmite si taxík na najbližšiu 24-hodinovú súkromnú stomatologickú kliniku, kde budete prešitý. Ak sa cítite slabý, neveďte sami, ak sa nechcete dostať do nehody. Pre anestéziu, 2 stehy a hemostatickú špongiu, budete musieť zaplatiť asi 750-1000 rubľov.
 • Zavolajte sanitku -
  pri rozhovore s dispečerom sanitky sa sťažujú nielen na krvácanie, ale aj na výrazné závraty a slabosť. S takýmito príznakmi, ambulancia určite dorazí. Zvyčajne sa najprv pokúsia zastaviť krvácanie peroxidovými tamponmi (ktoré v tejto situácii a priori nemôžu pomôcť). Keď sa pozrieme na neúspešnosť takejto terapie, budú nútení vás odviezť do nemocnice, kde vás budú prešívať cez ranu a nechať ísť domov.

Šitie na diere: foto pred a po

Prevencia krvácania po odstránení -

Predtým, ako odstránite zub, musíte informovať lekára, že ste užili aspirín, koagulanty, máte obdobie alebo užívate antikoncepčné tabletky. Tiež by ste mali byť upozornení, ak máte zníženú zrážanlivosť krvi, máte poruchy krvi a tiež vysoký krvný tlak. V týchto prípadoch, lekár bude dať hemostatickú špongiu do diery v predstihu a stehy to.

Okrem toho odporúčame, aby ste sa vždy opýtali lekára (aj pred odstránením) - nezabudnite dať 1-2 švy na dieru extrahovaného zuba, aj keď ste požiadaní, aby ste za túto radosť zaplatili ďalších 300-500 rubľov. Toto sa netýka len veľkých, ale aj zakorenených zubov. Faktom je, že zavedené stehy nielen zabránia možnému krvácaniu ...

Štúdie ukázali, že šitie na zníženie veľkosti rany znižuje bolesť po odstránení o 30-50%, eliminuje stratu krvnej zrazeniny z diery a tiež znižuje riziko zápalových komplikácií po odstránení. A tiež nezabudnite dodržiavať odporúčania lekára. Dúfame, že náš článok na tému: Roztrhané zub, ako zastaviť krv - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: AL AMEERAH DENT, ., Banská Bystrica (Septembra 2019).

Zanechajte Svoj Komentár