Ako opláchnuť ústa po extrakcii zubov

Pravidelné antiseptické oplachovanie úst po extrakcii zubov môže znížiť riziko zápalu v oblasti extrahovaných zubov asi o 80%. Ak však pacient vykonáva opláchnutie zle - v mnohých prípadoch naopak vedie k vypadnutiu krvnej zrazeniny z diery, zápalu a potrebe opakovaných návštev u lekára.

Aby sme sa vyhli takýmto negatívnym dôsledkom - pozorne si prečítajte tento článok. Okrem toho je potrebné mať na pamäti: aby sa zabránilo rozvoju zápalu dier extrahovaných zubov - musíte urobiť nielen antiseptické opláchnutie, ale je dôležité dodržiavať ďalšie odporúčania po odstránení.

Vytiahol zub - ako opláchnuť (drogy)

Čo opláchnutie úst po extrakcii zubov môže závisieť od konkrétnej situácie. Napríklad o tom, či sa odstránenie vykonávalo na pozadí zápalu alebo nie. Zamerajme sa teraz na prípravky na antiseptické kúpele (výplachy) v ústach. Nasledujúce antiseptické roztoky sú zvyčajne predpísané ...

 • Roztok chlorhexidínu 0,05% (manuálne) -
  liek má výrazný antiseptický účinok, sa predáva v lekárni bez lekárskeho predpisu, je lacný - len asi 30 rubľov. Má mierne horkú chuť. Opláchnutie chlórhexidínom po extrakcii zubov by sa malo vykonávať 3 krát denne (vždy, keď sa roztok má uchovávať v ústach približne 1 minútu).

  Veľkým plusom liečiva je, že po opláchnutí tvorí na povrchu sliznice ústnej dutiny tenký film chlórhexidín diglukonátu (nevymyje sa vodou), ktorý bude mať antiseptický účinok niekoľko hodín.

 • Miramistin (inštrukcia) -
  závažnosť antiseptického účinku je mierne nižšia ako u chlórhexidínu. Stojí asi 200 rubľov. Jedinou výhodou je, že má účinok na herpes vírus, ktorý môže byť zaujímavý pri liečbe herpetickej stomatitídy, ale nie po odstránení zuba. Jedinou výhodou tejto drogy bude absencia horkej chuti, ktorá môže byť v zásade dôležitá len u malých detí.
 • Sódovo-soľné kúpele -
  má zmysel len vtedy, ak je na žuvačke fistula, alebo lekár urobí incíziu na uvoľnenie hnisu. Soľné roztoky umožňujú vytiahnutie hnisavého exsudátu z povrchov rany a tiež v malom rozsahu prispievajú k odstráneniu edému mäkkých tkanív. Opláchnite 4-5 krát denne.
 • Infúzie bylín -
  je možné ho aplikovať v princípe, ale antiseptický účinok je pomerne slabý, okrem toho sa pigmenty infúzií rýchlo usadzujú na zuboch, čo prispieva k akumulácii tmavých pigmentových usadenín. Ich výhody sú skôr len vo forme osviežujúceho dezodorizačného účinku. Je lepšie použiť harmanček, eukalyptové extrakty ... Ale dubová kôra nestojí za to (v ňom je veľa pigmentov).

reklama

Ako vypláchnuť ústa po odstránení - t

Najdôležitejšia vec - v žiadnom prípade nemôže byť intenzívne opláchnite ústa, pretože je to silné oplachovanie, ktoré má za následok vypadávanie krvnej zrazeniny z otvoru extrahovaného zuba. Opláchnutie po odstránení by malo byť slabé (často sa nazývajú antiseptické kúpele), t. roztok sa musí odobrať do úst a podržať.

Čo sa stane, ak krvná zrazenina vypadne -
Na obr. 1 je vidieť, ako dobre vyzerá studňa bezprostredne po extrakcii koreňov 6. spodného zubu. Medzi drážkami, v ktorých sa nachádzali korene zubu, môžete vidieť prepážku medzi koreňmi. Avšak po krátkom čase je diera úplne naplnená krvou, ktorá sa takmer okamžite zrúti a vytvára hustú krvnú zrazeninu (obr. 2).

Počas prvých niekoľkých dní je zrazenina pomerne slabo pripojená k okrajom kosti a preto, ak si opláchnete ústa, zrazenina môže vypadnúť. Výsledkom je, že otvor bude prázdny, kostné steny otvoru budú vystavené agresívnemu prostrediu ústnej dutiny, zvyšky potravy, patogénne baktérie ústnej dutiny sa dostanú do diery.

To povedie k vzniku alveolitídy (zápal diery), ktorý bude sprevádzaný nepríjemným zápachom z úst, môže sa objaviť opuch ďasien. Bolesť môže byť mierna až veľmi závažná a má tendenciu sa zvyšovať, keď horúca alebo studená voda zasiahne nahú kosť. Bolesť sa nezastaví, kým nepôjdete k zubárovi (liečba bude trvať niekoľko týždňov).

Typ otvoru pre zub s alveolitídou (Obr.3-4) -
Všimnite si, že v diere nie je žiadna krvná zrazenina, je upchatá zvyškami jedla, holé kosti sú viditeľné v hĺbkach ...

Ak je potrebné opláchnuť -

Ak ste neodstránili zub na pozadí zápalu, extrakcia bola jednoduchá a krátka a lekár nehovoril nič o oplachovaní / kúpaní, potom nie je potrebná antiseptická liečba. V tomto prípade stačí udržiavať dobrú ústnu hygienu, je potrebné pravidelne čistiť zuby, vrátane priľahlých zubov, z miesta odstránenia (toto by sa malo čistiť opatrnejšie).

Antiseptické kúpele po extrakcii zubov sú nevyhnutné najmä vtedy, ak:

 • Zub bol odstránený na pozadí zápalu -
  tj v prítomnosti bolesti, opuchu, opuchu, ktorý indikuje prítomnosť hnisavého zápalu. V tomto prípade, okrem antiseptických kúpeľov, je antibiotická liečba tiež predpísaná na 5-7 dní, aby sa zabránilo zápalu zubnej dutiny a hnisaniu krvnej zrazeniny.

  Antibiotikum Lincomycin 0,25 sa zvyčajne predpisuje v kapsulách (2 kapsuly 3-krát denne počas 5 dní). Všetky antibiotiká sú na predpis. Pacientom, ktorí majú gastrointestinálne ochorenia, sa zvyčajne podávajú iné antibiotiká, napríklad Flemoxin Solutab alebo Unidox Solutab. Tieto liečivá sa vyrábajú vo forme šumivých tabliet, ktoré sa rýchlo vstrebávajú z čreva bez toho, aby sa čas výrazne poškodil jeho mikroflóra.

 • Ak je hnisavý absces otvorený na ďasná -
  ak máte opuch ďasien, potom okrem extrakcie zubov sa v žuvačke spravidla vykoná rez, aby sa uvoľnil hnis. Bezprostredne po reze lekár nevyhnutne umyje ranu antiseptikom, aby umyl hnis z rany. V tomto prípade je však potrebné v tomto prípade urobiť kúpele so soľankovým roztokom a striedať ich s kúpeľom s vodným roztokom chlórhexidínu.

 • Ak máte zubaté zuby v ústach -
  v prípade, že zub bol odstránený nie na pozadí zápalu, ale ste zničili / zubné zuby, zubné usadeniny, zápal ďasien, potom v tomto prípade je tiež žiaduce, aby sa antiseptické kúpele. Zubaté zuby, zubné usadeniny obsahujú veľké množstvo patogénnych mikróbov, ktoré môžu veľmi ľahko spôsobiť hnisanie krvnej zrazeniny v rane.

  Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa liečiť ústnu dutinu antiseptickými roztokmi niekoľko dní. Po hojení rán liečite všetky boľavé zuby a odstráňte zubné usadeniny.

Druh ďasien po odstránení (normálne) -

Ako zistiť, že všetko je v poriadku po odstránení zubov, a žuvačka sa zahojí normálne ... Otvorte ústa široko pred zrkadlom a zistite, či je otvor extrahovaného zuba pokrytý krvnou zrazeninou. Na fotografii nižšie môžete vidieť, ako by mali jamky vyzerať okamžite po odstránení a po inom čase.

Všimnite si, že v norme je otvor každého zuba pokrytý hustou krvnou zrazeninou. Najprv bude povrch zrazeniny jasne červený, ale v priebehu niekoľkých dní bude pokrytý belavým alebo žltkastým kvetom (to je fibrín). Ak si všimnete, že diera je prázdna alebo že v nej sú zvyšky jedla, alebo že z jamky je nepríjemný zápach, sú to signály vývoja zápalu.

Viac informácií o tom, ako by sa malo liečiť ďasno, ako ho urýchliť - prečítajte si článok:
→ "Ako urýchliť hojenie otvorov zubov: foto"

Čo robiť spolu s oplachovaním -

Ak chcete predísť vzniku zápalu čo najviac po odstránení, potom okrem antiseptických kúpeľov môžete urobiť aj niečo iné. Ale majte na pamäti, že je to potrebné len pre tých pacientov, ktorých odstránenie bolo ťažké a traumatické, alebo sa uskutočnilo na pozadí hnisavého zápalu (bolesť zubov, opuch).

 • Antihistaminiká -
  Táto skupina liekov sa používa nielen pre alergie, pretože účinky - anti-edém a protizápalové účinky. Použitie tohto liečiva zníži opuch mäkkých tkanív a zápal v oblasti extrahovaného zuba. Avšak má zmysel užívať len prvé 3 dni (1 krát denne - večer pred spaním). Optimálne použitie takéhoto silného lieku ako "Suprastin."
 • Analgetiká (založené na NSAID) -
  Táto skupina liekov sa nazýva NSAID (nie steroidné protizápalové lieky) a nielenže zmierňujú dobre bolesť, ale tiež znižujú zápal v tkanivách. Ak bolo odstránenie obtiažne, je najlepšie začať užívať jeden z týchto liekov pred zastavením anestézie. Existuje veľký zoznam takýchto liekov (ibuprofén, nurofén, ketorol, ketán, ketoprofén a iné). Aký je najlepší liek na výber vo vašom prípade - viď odkaz vyššie.

Dúfame, že náš článok na tému: Po odstránení zuba, ako opláchnuť sa ukázalo byť užitočné pre vás! Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár