Gumy krvácajú: čo robiť

Ak máte krvácanie ďasien pri čistení zubov, je to jeden z príznakov ich zápalu, a naznačuje, že pacient má jedno z dvoch hlavných zápalových ochorení ďasien, zápalu ďasien alebo periodontitídy. Gumy oslabené chronickým zápalom sú ľahšie zraniteľné, a preto aj pri normálnom čistení zubov alebo žuvaní pevnej potravy začnú krvácať aj pod vplyvom bežného mechanického zaťaženia.

Hlavnými dôvodmi pre rozvoj zápalu ďasien a paradentózy sú akumulácie v krkoch zubov mäkkého mikrobiálneho plaku, ako aj tvrdého zubného kameňa. Patogénne baktérie v zložení zubných usadenín emitujú veľa toxínov, ktoré spúšťajú zápalovú reakciu v žuvačke. Okrem krvácania zápal tiež indikuje - opuch, začervenanie alebo cyanózu gingiválneho okraja, bolesť pri čistení zubov (Obrázok 1-3).

Akumulovanie plaku a kameňa -

V zriedkavých prípadoch sa krvácanie nevyskytuje v dôsledku vystavenia patogénnym baktériám, ale v dôsledku hormonálnych zmien. Existujú dokonca také termíny ako - juvenilná gingivitída adolescentov, ktorá sa objavuje počas puberty, ako aj gingivitída tehotných žien. V týchto skupinách pacientov teda nielen plaky môžu viesť k rozvoju krvácania, ale aj k hormonálnej zmene organizmu (aj keď sú tieto dva faktory zvyčajne zhrnuté).

Prečo pri čistení ďasná krvácajú -

Mechanizmus, ako presne vznikajú zubné usadeniny v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny, vedie k zápalu a krvácaniu - vyzerá takto. Ako sme uviedli vyššie: baktérie plakov produkujú veľa toxínov a rôznych patogénov, ktoré spúšťajú reťaz zápalových reakcií v ďasnách, čo vedie k zvýšeniu krehkosti kapilár (malé krvné cievy), ako aj k zvýšeniu priepustnosti ich stien.

Zvýšenie priepustnosti kapilárnych stien vedie k rozvoju edému a začervenaniu ďasien a ich zvýšená krehkosť vedie k zníženiu ich odolnosti voči mechanickému namáhaniu. Zápal okraja ďasien tiež prispieva k zintenzívneniu procesu deskvamácie epitelových buniek, čo vedie k silnému stenčeniu epitelu ďasien (epitel je najviac povrchová vrstva sliznice ďasien). Zvýšená krehkosť kapilár + riedenie epitelu vedie k tomu, že kapiláry sú poškodené počas kefovania a krvácanie ďasien.

Veľmi často sa pacienti, ktorí majú krvácanie ďasien - sťažujú na ďalší príznak charakteristický pre ochorenie ďasien. Hovoríme o zvýšenej citlivosti ďasien a dokonca o ich bolestivosti, ktorú možno pozorovať aj pri čistení zubov. To je tiež spôsobené rednutím epitelu sliznice ďasien, pretože tenší epitel prispieva k silnejšiemu podráždeniu nervových zakončení ďasien ako odozvy na zubnú kefku, ktorá sa ich dotýka.

Predispozičné faktory -

Ak vaše ďasná nie sú prvýkrát krvácať, potom to znamená, že zápal ďasien je chronický a prebieha už dlhú dobu. Súčasne sa môže počas čistenia zubov objaviť alebo zmiznúť krv. Faktom je, že krvácanie nie je charakteristické pre celé obdobie chronického zápalu ďasien, ale len pre obdobia exacerbácie chronického zápalu. Tieto sa vyskytujú najčastejšie v offseason a sú spojené so znížením imunity spôsobenej prechladnutím alebo rozvojom nedostatku vitamínov.

Ale nemyslite si, že je to oslabený imunitný systém alebo nedostatok vitamínov, ktoré sú skutočnou príčinou krvácania. Príčinou sú stále patogénne baktérie v akumulácii mikrobiálneho plaku a zubného kameňa. Len ochranné faktory sliznice ústnej dutiny (na pozadí poklesu všeobecnej imunity) sa už nevyrovnávajú s rovnakým množstvom toxínov vylučovaných baktériami zubného plaku. V dôsledku toho sa zhoršuje chronický zápal, pretože opuch gingiválneho okraja sa zvyšuje, objavuje sa krv pri čítaní zubov atď.

reklama

Je dôležité: Chceme teda povedať, že vlnový tok je charakteristický pre krvácanie, t.j. zobrazí sa a zmizne. A jej ďalšie nezávislé zmiznutie, alebo po použití rôznych antiseptických výplachov a protizápalových zubných pást - neznamená zastavenie zápalu ďasien. Hovorí sa len o tom, že obdobie exacerbácie zápalu bolo opäť nahradené sotva viditeľným chronickým priebehom. Prečo je veľmi dôležité porozumieť?

Faktom je, že väčšina pacientov, keď ich ďasná krvácajú, sa liečia samostatne pomocou rôznych oplachov, gumových mastí alebo zubných pást. Použitie týchto nástrojov vám skutočne umožňuje zbaviť sa krvácania, ale len na krátku dobu. Potom sa znova objaví. Vzniká preto, že chronický zápal ďasien sa nedá vyliečiť takýmito liekmi doma a umožňuje len dočasne potlačiť príznaky zápalu (zatiaľ čo samotný chronický zápal sa nikam neuskutoční a bude to len nepochopiteľne pokračovať).

To je dôvod, prečo väčšina pacientov liečiť svoje ďasná rokov a desaťročia, a každý rok ich stav zhoršuje. Dôvodom je to, že pacienti nie sú konfrontovaní s príčinou zápalu ďasien (mierny mikrobiálny plak a zubný kameň), ale iba so symptómami zápalu. Koniec koncov, bez ohľadu na to, koľko si opláchnete ústa antiseptikami a natrite si ďasná gélom - bez odstránenia zubných usadenín, ktoré sú príčinným faktorom zápalu, akákoľvek protizápalová liečba bude zbytočná.

Nižšie uvedené fotografie dokonale demonštrujú vzťah medzi prítomnosťou mikrobiálneho plaku a zubného kameňa v krkoch zubov - so stavom okraja ďasien:

záver: ak sa neberie do úvahy rozvoj krvácania u tehotných žien, ako aj dospievajúcich na pozadí puberty - hlavnou a jedinou príčinou krvácania je nedostatočná ústna hygiena. Je to kvôli nedostatočnej hygiene, že sa mäkké mikrobiálne plaky a tvrdý zubný kameň akumulujú na zuboch, čo spúšťa proces zápalu ďasien.

Určite svoju diagnózu -

Väčšina pacientov sa pýta: čo robiť doma, ak ďasná krvácajú. Ale ako ste už pochopili, s cieľom odstrániť zubné usadeniny, budete v každom prípade musieť navštíviť zubára, ale priebeh protizápalovej liečby môže byť tiež vykonaná doma. Požadované množstvo liečebných opatrení bude závisieť od vašej diagnózy. V najlepšom prípade to bude povrchový zápal ďasien, nazývaný katarálna gingivitída (pozri foto vyššie).

Ako sme už uviedli vyššie, pri zápale ďasien budú hlavnými príznakmi opuch, začervenanie alebo cyanóza okraja ďasien, príležitostné krvácanie a bolesť ďasien pri čítaní zubov. Ak sa však k týmto symptómom pridáva mobilita zubov, hnisanie z periodontálnych vreciek, vystavenie koreňov zubov, ak zuby menia svoj sklon alebo polohu, znamená to, že gingivitída už prešla do ďalšieho štádia zápalu, t. chronickej periodontitídy (Obr. 4-6).

Čo sú ďasná a zuby pre paradentózu -

Je dôležité: Konečnú diagnózu dodá lekár. V prítomnosti gingivitídy pacient zvyčajne odstraňuje všetok zubný povlak, vykonáva protizápalovú liečbu, učí správnu ústnu hygienu a zvyčajne je to dostatočné. Ale paradentóza sa vyznačuje tým, že okraj ďasien sa viaže na krk zubov, deštrukciu kostného tkaniva okolo zubov a periodontálnu deštrukciu (periodontium je väzivový aparát zubu, s ktorým sa zub pripája k kosti).

Preto pri periodontitíde nie je dostatočné odstraňovanie zubných nánosov a priebeh protizápalovej liečby a sú potrebné zložitejšie a drahšie spôsoby liečby (kyretáž, splinting zubov atď.). Je potrebné poznamenať, že transformácia gingivitídy na periodontitídu sa nevyhnutne vyskytuje u tých pacientov, ktorí majú krvácanie ďasien celé roky, a pacienti buď úplne ignorujú potrebu liečby, alebo sú liečení výlučne domácimi liekmi - pomocou rôznych antiseptických oplachov, mastí a zubných pást pre ďasná.

Čo robiť ak krvácanie ďasien: liečba

Ak vaše ďasná krvácajú pri čistení zubov, liečba by mala byť vykonaná periodontistom (títo lekári sa špecializujú na neošetrenie ďasien). Najdôležitejšou vecou v prvom štádiu liečby je odstránenie kauzálneho faktora vo vývoji gingivitídy, t. vykonávať ultrazvukové čistenie zubov z mikrobiálneho plaku a zubného kameňa. Toto môže vykonať len zubár. Priebeh protizápalovej liečby po očistení sa však môže robiť doma.

1. Ultrazvukové čistenie zubných nánosov -

Existuje niekoľko metód profesionálneho čistenia zubov, ale najlepší spôsob kvality a ceny bude - ultrazvukové čistenie zubov. S miernym zápalom (ak máte len zápal ďasien) - zvyčajne je potrebná jedna návšteva, ktorá trvá 60 minút. S periodontálnym ochorením je však jednoducho nemožné kvalitne odstrániť zubný povlak pri jednej návšteve. Je to spôsobené tým, že počas periodontálneho ukladania zubov sú lokalizované nielen nad žuvačkou, ale aj pod žuvačkou - v tzv. Periodontálnych vreckách.

Vyhľadávanie a odstraňovanie subgingiválnych zubných nánosov vyžaduje veľa času a úsilia lekára, pretože Neexistuje žiadny vizuálny prehľad a musíte sa správať tak, akoby „dotykom“ hľadáte periodontálne vrecká a zubné usadeniny v nich. Zvyčajne, pri periodontitíde, sú potrebné aspoň 3-4 návštevy na odstránenie všetkých zubných nánosov, na leštenie povrchov koreňov zubov v hĺbke periodontálnych vreciek atď. Je lepšie robiť to všetko so zubárom alebo hygienistom, ale s parodontológom.

Ultrazvukové čistenie zubov: video postup

Na fotografii nižšie vidíte, koľko sa mení typ ďasien už po 1 týždni po odstránení zubných nánosov a normalizácii ústnej hygieny u pacientov. Nižšie sú fotografie pred a po pacientovi s diagnózou chronickej katálnej gingivitídy. Prudká cyanóza gingiválneho okraja indikuje skôr dlhotrvajúci zápal ďasien u tohto pacienta. Všimnite si tiež, že v oblasti krkov zubov je veľký počet mikrobiálnych plakov (Obr.9-10).

2. Protizápalová liečba -

Keď gingivitída zvyčajne postačuje až na 8 dní protizápalovej terapie ďasien, s periodontitídou o niečo dlhšie - presne 10 dní. Moderné protizápalové liečivá, ktoré zubní lekári najčastejšie používajú na liečbu ďasien (napríklad Holisal gél), sa dajú voľne kúpiť bez lekárskeho predpisu v takmer každej lekárni. Nie je vôbec ťažké vykonať antiseptické opláchnutie ústnej dutiny najprv a potom gél nanesený na okraj ďasien, a tak sa dá takýto postup ľahko uskutočniť doma.

Výnimkou môžu byť situácie, keď má pacient chronickú periodontitídu stredne ťažkú ​​alebo ťažkú ​​(v tomto prípade je vždy miesto, kde sa nachádzajú hlboké periodontálne vrecká, zvyčajne séro-hnisavým exsudátom) alebo agresívna, rýchlo progresívna forma periodontitídy. V týchto prípadoch, okrem domácej liečby, by mal byť pacient každý deň počas 10 dní pozvaný na umytie periodontálnych vreciek antiseptikami. Premývanie sa uskutočňuje pomocou injekčnej striekačky, tupý koniec ihly sa zasúva do každého periodontálneho vrecka a pod tlakom sa všetok obsah vymyje.

SCHÉMA DOMOVSKEJ TERAPIE -

Ráno a večer (2-krát denne) je potrebné vykonať antiseptické opláchnutie a ošetrenie ďasien gélom. Ráno sa vykonáva po raňajkách a následnom čistení zubov. Po ústnej hygiene dajte 10-15 ml roztoku chlórhexidínu do úst a vypláchnite si ústa bez pľuvania, presne 1 minútu. Ak sa zápal a krvácanie prejavia len mierne, potom postačuje obvyklý roztok chlórhexidínu s koncentráciou 0,05% (100 ml fľaša sa dá kúpiť už za 40 rubľov). Ale so silným zápalom je najlepšie kúpiť roztok chlórhexidínu s koncentráciou 0,2% alebo 0,25%. Príklady takýchto nástrojov sú uvedené nižšie.

  • Kondicionér LACALUT Aktiv -
    tento oplach považujeme za najúčinnejší zo všetkých, čo sa týka krvácania a zápalu. Roztok obsahuje chlorhexidín 0,25%, fluorid sodný + laktát hlinitý. Táto druhá zložka umožňuje znížiť krvácanie ešte rýchlejšie ako liečivá so samotným chlórhexidínom. Cena - 300 rubľov za fľašu 300 ml.
  • Kondicionér PRESIDENT Antibakteriálny - t
    obsahuje 0,2% roztok chlórhexidínu + veľmi vysokú koncentráciu extraktov liečivých rastlín (sléz, harmanček a echinacea). V dôsledku toho má liek nielen antiseptické, ale aj protizápalové účinky. Náklady na fľašu 250 ml - od 250 do 300 rubľov.

Po opláchnutí je potrebné aplikovať na ďasná špeciálny gél. Bez ohľadu na názov gélu - predtým, ako je potrebné vysušiť ďasná horných a dolných čeľustí suchou gázou alebo bavlnenou podložkou. To je nevyhnutné, aby bol gél lepšie fixovaný na vlhkej sliznici ďasien. Gél by mal byť aplikovaný na okraj gumy len z prednej časti chrupu, pokiaľ zubár neodporučil opak. Upozorňujeme, že toto by sa malo robiť len pred zrkadlom, keď sa správne usmieva. Gél sa aplikuje prstom priamo na okraj gumy, ohraničujúci krky zubov.

Ak máte ťažký zápal, je najlepšie použiť drahý, ale účinný Holisal gél. Ak je zápal mierny, iné lieky môžu pomôcť, napríklad, ak je zápal mierny, potom Parodontotsid gél. Upozorňujeme, že počas spracovania budú sliny aktívne uvoľnené. Nie je potrebné šetriť a pľuvať, prehltnúť ako obvykle. Okrem toho, ošetrovacie pole nemôže piť a opláchnuť ústa asi 30 minút, rovnako ako jesť do 2 hodín.

Vo večerných hodinách musíte liečbu opakovať: po ústnej hygiene opláchnite ústa 1 minútu antiseptikom. Aby ste sa konečne mohli rozhodnúť pre drogy, pre vás môžu byť užitočné nasledujúce odkazy:

→ Hodnotenie oplachovacích prostriedkov pre žuvačky,
→ Najlepšie gély na zmiernenie zápalu ďasien.

3. Vzdelávanie v oblasti ústnej hygieny -

Už pri prvej návšteve periodontistu vás lekár musí naučiť, ako si čistiť zuby. Pretože ak ústna hygiena zostane na rovnakej úrovni, po niekoľkých týždňoch môžete opäť začať sťažovať zubárovi, že krvácate z ďasien. Vo videu nižšie môžete vidieť správnu techniku ​​na čistenie zubov zubnou niťou a zubnou kefkou.

Ale o všetkých odporúčaniach týkajúcich sa hygieny a výživy, ktoré sa musia dodržiavať u pacientov so zápalom ďasien - môžete si prečítať v článku:
→ Odporúčania pre ústnu hygienu

4. Protizápalové zubné pasty -

Pamätajte si, že neexistujú žiadne zázračné pasty, ktoré pomôžu vyliečiť zápal ďasien bez odstránenia zubných usadenín u zubára. A nemali by ste príliš dôverovať televíznej reklame v tejto veci, v ktorej ponúkajú prostriedky na boj proti krvácaniu (nehovoriac o tom, čo je jej skutočnou príčinou), a že tieto prostriedky len vykrývajú symptómy, ale neliečia sa. Existujú však zubné pasty, ktoré môžu mať skutočne dobrý protizápalový účinok, ak sa používajú ako súčasť komplexnej liečby.

Ak však budú takéto pasty používať bez predchádzajúceho odstránenia zubných nánosov, budú mať len dočasný nevýznamný účinok. Výber pasty pre žuvačky v lekárňach je veľmi veľký. Môžu obsahovať antiseptiká, bylinné extrakty, minerálne soli, protizápalové zložky (napríklad fenylsalicylát). Ako si vybrať pastu pre pacientov s gingivitídou a periodontitídou - nájdete v článku:

→ Ako si vybrať zubnú pastu na zápal ďasien

5. Zubné kefky s mäkkými štetinami -

Odporúča sa používať zubnú kefku s mäkkými štetinami (Soft) počas trvania liečby. Odporúča sa, aby ste kefu nepoužívali veľmi dlho (len počas trvania liečby - približne 2 týždne). Dôvodom je skutočnosť, že mäkké štetiny odstraňujú zubný povlak zo zubov podstatne horšie ako zubné kefky so strednou tvrdosťou štetín (Medium).

Ďalšie terapeutické opatrenia -

Ak máte zápal ďasien, potom vyššie uvedené aktivity stačí na to zabudnúť. Ak vaše ďasná krvácajú na pozadí periodontitídy, potom všetky vyššie uvedené opatrenia sú len základnou liečbou.

Keď sa objaví parodontitída, objaví sa mobilita zubov (spojená s deštrukciou upevnenia zubov-ďasien), periodontálne vrecká, zuby môžu zmeniť svoju polohu a rozchádzajú sa ako ventilátor atď. Preto sú tu potrebné ďalšie metódy ošetrenia, napríklad splinting, curettage ...
Prečítajte si viac o liečbe takých ochorení, ako je paradentóza - čítať. tu

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár