Karta Cult pod korunou: cena

Pahýľové zárezy v zubnom lekárstve (obr. 1) - slúžia na obnovu ťažko poškodených zubov, ktoré sú následne plánované na umelé korunky. Tento jazýček je lepšou alternatívou k obnove zubov bežným výplňovým materiálom a kolíkom.

Ak je zub zle poškodený, potom, aby sa na ňom upevnila umelá koruna, je najprv nutné čiastočne obnoviť korunkovú časť zubu. Zlí zubári používajú normálny kovový kolík a výplň na obnovenie zubu pod korunkou, napriek tomu, že najčastejšie toto ošetrenie vedie k rýchlej strate korunky spolu s kolíkom.

Pahýľ na zub pod korunkou: foto

Karta pod korunkou je určená na upevnenie umelej korunky. To sa nazýva pahýľ, pretože po upevnení takého jazýčka v koreňovom kanáli - jeho vzhľad je pahýľ zubov brúsených pod korunkou (Obr. 1-3). Takéto západky sú najlepšou voľbou pre upevnenie umelých korún, ak bol zub úplne alebo takmer úplne zničený.

Prečo potrebujeme karty -

Prečo zubári najčastejšie opravujú zle poškodené zuby nie s vložkami pahýľov, ale s kolíkmi a výplňami? Faktom je, že pacient zvyčajne prichádza najprv k zubárovi, terapeutovi, ktorý vás bude liečiť všetkými zubami, a až potom vás v prípade potreby pošle na ortopedického zubára (protetika).

Vo väčšine prípadov, aby sa pokazil vzťah s pacientom a nevrátil zub za svoje peniaze znova - prostetik brúsil zuby obnovené kolíkmi a tesneniami, odstraňuje dojmy, na ktorých sa korunky zhotovia. Podľa pravidiel sa však odporúča, aby sa zub pod korunkou obnovil kolíkom a pečaťou, len ak sa zachová dostatočné množstvo vlastných tkanív zubu (Obr. 4-6).

Reštaurovanie zubu pod korunkovým kolíkom a tesnením -

Je dôležité: Keď však z zubu zostane iba koreň alebo veľmi tenké steny, zubná náhrada s kolíkom je plná dvoch komplikácií. Po prvé, koreň bude raz jednoducho nevydržať žuvacie zaťaženie a praskne (dôjde k zlomeninám koreňa zubov). A to bude vyžadovať extrakciu zubov.

Po druhé, pri takejto liečbe dochádza často k strate umelej korunky spolu s kolíkom a výplňou. Ak k tomu dôjde, potom bude potrebné zub úplne znovu vyliečiť a vytvoriť novú korunu, ktorá bude vyžadovať nové finančné náklady. Niektorí lekári sa snažia prilepiť takéto voľné korunky kolíkmi na cement, ale častejšie než korunka opäť skončí, alebo sa zub za korunou hnije.

Klinická situácia -
Nižšie vidíte klinickú situáciu, keď sa pacient sťažoval na silnú mobilitu kovovo-keramickej korunky (Obr. 7). Počas inšpekcie bola korunka odstránená silou prstov. Na obr. 8 je vidieť kolík, ktorý vyčnieva z korunky a na obr. 9 pohľad na rozpadnutý koreň zubov po odstránení korunky kolíkom.

reklama

vložiť zub pod korunou: druh

Ak chcete urobiť pahýľ kartu - v zube, musíte najprv vyplniť koreňové kanály zubár-terapeut. Ďalej, ortopedický zubár, ktorý odloží hornú časť koreňového kanálika pre plánovanú dĺžku koreňa jazýčka, vstúpi a zaujme dojem. Tento dojem ide do zubného laboratória, kde sa zubný technik bude zaoberať jeho výrobou (24stoma.ru).

Karta Stump: fotografia

Na obrázku 10-13 vidíte hlavné stupne zubnej protézy s kovovo-keramickou korunkou, počnúc počiatočnou situáciou (keď je zub úplne zničený) - kým korunka nie je upevnená na jazýčku. Všimnite si, že obrázok 11 znázorňuje kovovú odlievaciu lištu vyrobenú zo zliatiny kobaltu a chrómu.

Typy záložiek -

Ako sme už povedali: jazýček má korunkovú časť (podobnú pňa zubu pod korunou) a koreňovú časť, ktorá je upevnená v koreňovom kanáli. Koreňová časť vyzerá ako kovový kolík, čo je dôvod, prečo zubári používajú kolík. Okrem toho takéto "piny" môžu byť 1, 2 alebo 3 - to bude závisieť od počtu koreňov / koreňových kanálikov v zube.

Rozdelenie tabuliek podľa počtu koreňových kanálikov -

 • jeden koreň / jeden kanál (obr. 11),
 • dvojkanálový / dvojkanálový (Obr. 15),
 • trojkanálový / trojkanálový (Obr. 14).

Viackanálové karty (dva a tri korene) - veľmi často vytvárajú sklopné (Obr. 15). To sa robí preto, že niekoľko koreňových kanálikov v jednom zube má takmer vždy neparalelný smer, a preto vloženie neskladateľného jazýčka do takýchto koreňových kanálikov bude jednoducho nemožné. Viackanálové skladacie karty sú vždy drahšie kvôli zložitejšej výrobe (pozri ceny nižšie).

Karta Cult pod korunou: video

Materiály, z ktorých sa vytvoria záložky -

V závislosti od materiálu výroby sú pahýľové pätky rozdelené na kov a keramiku. Kovové sú vyrobené prevažne zo zliatiny kobaltu a chrómu a sú určené pre kovové keramické korunky alebo pre celokovové korunky (na obr. 1, 3, 11, 12, 14, 15 je možné vidieť také kovové vložky).

Keramický pahýľ pre zub - vyrobený z oxidu zirkoničitého. Je to spôsobené tým, že keramické korunky sú relatívne priesvitné, čo znamená, že kov obvyklej pahýľovej platne bude svietiť cez keramiku, čo mu poskytne hrozné šedo-cyanotické farby. Preto pod umelou keramickou korunkou sú chlopne vyrobené len z keramiky (oxid zirkoničitý), ktorý umožní dosiahnuť vynikajúcu estetiku.

Keramické žihadlo a korunka (zirkón) -

Koľko je karta pauzy: cena 2019

Koľko stojí paušálna cena: cena za rok 2019 v klinikách ekonomickej triedy v Moskve závisí predovšetkým od materiálu výroby. Pod kovovo-keramickými a liatinovými korunkami sú západky vyrobené z kovu (zliatina kobaltu a chrómu). Takéto ušká budú stáť oveľa menej ako keramické zirkónové štítky.

 • jeden alebo dva-root kartu kovu - od 4000 rubľov.
 • tri-root kartu kovu - od 4500 rubľov.
 • tabakový peň z oxidu zirkoničitého - cena 8 000 rubľov.

Napĺňanie koreňových kanálikov a fixácia tabliet je však iba prvá a relatívne lacná časť protézy. Spravidla náklady na kvalitu korún ďaleko presahujú tieto sumy. O tom, koľko keramických korún alebo kovovej keramiky stojí - prečítajte si náš článok:
→ "Ceny protetiky s korunami"

Výhody a nevýhody záložiek -

 • Spoľahlivosť dizajnu -
  spoľahlivosť je vyššia, pretože taká konštrukcia ako "koreň zubu-vložka-korunka zubu" drží a distribuuje žuvacie zaťaženie oveľa lepšie, než je návrh "koreň zub-pin-výplň-korunka zubu". Tým sa zabráni zlomeniu koreňa zubov a strate korunky s kolíkom.
 • Dlhá životnosť korún -
  V ideálnom prípade je životnosť umelých korún 10-15 rokov. Vo väčšine prípadov je však takáto životnosť jednoducho nemožná, ak bol zub takmer úplne zničený a bol obnovený pod korunkou pomocou čapu a výplne.

cons: vyššie celkové náklady na protézu a čas protézy sa mierne zvýši. Okrem toho, na výrobu viackanálových skladacích chlopní vyžadujú vysokú kvalifikáciu zubného lekára, ortopedického chirurga, ako aj zubného technika.

Koruna: kontraindikácie

Už sme povedali, že indikácia pre použitie kariet pod korunami je úplné zničenie korunky zubov, alebo ak zostanú len tenké steny koruny. Existujú však kontraindikácie ich použitia -

 • koreň zubu by nemal byť zničený pod úrovňou ďasien,
 • koreňové kanáliky by mali byť riadne vyplnené,
 • nesmie existovať zápal koreňov zubov,
 • Alergia na materiály tabliet (zriedkavo alergia na kov),
 • Neinštalujte na pohyblivé zuby.

Je dôležité: Ak je váš koreň zničený, všetko rovnaké, tesne pod úrovňou žuvačky (1-2 mm), potom v niektorých prípadoch bude ešte možné urobiť pahýľ kartu. Na tento účel sa guma odlupuje okolo koreňa zubu a tkanivo kosti sa odreže (vykonáva sa osteotómia). Výška kostného tkaniva sa odstráni tak, že sliznica ďasien je mierne pod úrovňou deštrukcie koreňov. Osteotómiu vykonáva zubný lekár, a to je pomerne lacné.

Zhrnutie -

Veľmi často musia pacienti čeliť nasledovnej situácii ...
Prišiel si k zubárovi s rozbitým zubom. Odporúča, aby ste urobili korunu, ale najprv musíte liečiť koreňové kanály. Zaobchádza s koreňovými kanálmi, zastrčí kolík do koreňa, obnoví korunu zničeného zuba a pošle vás do ortopedického oddelenia.

Ortopedický zubár sa pozerá na kvalitu ošetrených kanálov na röntgenovom žiarení a hovorí, že namiesto špendlíka by sa mal vytvoriť jazýček. Výsledkom je, že budete musieť peniaze znovu zaplatiť a znovu zuba- vať zub - odstráňte tesnenie, odskrutkujte kolík.

Aby sa tomu zabránilo, je potrebné okamžite prejsť na konzultáciu s ortopedickým zubným lekárom, ktorý vypracuje liečebný plán a zapíše do lekárskeho súboru pre zubného terapeuta, že koreňové kanáliky sa musia liečiť len bez toho, aby sa do nich priskrutkovali kolíky, a že sa plánuje jeden alebo viac pne. karty. Dúfame, že náš článok na tému: Čo je karta v zubnom lekárstve pod korunou - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: NYSTV - Lucifer Dethroned w David Carrico and William Schnoebelen - Multi Language (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár