Choroba ďasien: príznaky a liečba

Choroba ďasien je celá skupina chorôb, medzi ktorými sú najčastejšie zápal ďasien a periodontitída, menej často parodonóza. V profesionálnom jazyku sa ochorenie ďasien nazýva termín "periodontálne ochorenie", a zubní lekári, ktorí sa špecializujú na liečbu tejto patológie, sú hrdo nazývaní periodontálni lekári.

Čo je periodontálne -
toto je komplex tkanív obklopujúcich zub, ktorý zahŕňa - 1) ďasná okolo zubu, ktorý je súčasťou ústnej sliznice, 2) periodontálne - ligamentózne zariadenie, cez ktoré je zub pripojený k kosti, 3) kostné tkanivo okolo zuba. V súlade so skutočnosťou, že rôzne ochorenia ďasien sú sprevádzané zápalom a / alebo deštrukciou parodontálnych zložiek, tieto ochorenia sa nazývajú špecifickým pojmom „periodontálne ochorenia“.

Okrem zápalu ďasien, periodontitídy a periodontálneho ochorenia zahŕňajú periodontálne ochorenia 2 ďalšie skupiny ochorení. Po prvé, „idiopatické periodontálne ochorenia“ (medzi ktoré patria - desmonóza, histocytóza X a Papillon-Lefebvreov syndróm) sú pomerne zriedkavé. Po druhé - benígna tvorba nádoru, nazývaná "periodontálne ochorenie" (gingiválna fibromatóza, epulóza a periodontálne cysty).

Choroba ďasien: príznaky a liečba

Choroby ďasien u dospelých a detí sú rovnaké. Nižšie analyzujeme každú chorobu - s opisom jej charakteristických príznakov a fotografií zubov a ďasien pacientov. Tieto informácie vám umožnia ľahko rozlíšiť jednu chorobu od druhej, správne urobiť predbežnú diagnózu a pochopiť, koľko liečby bude v rôznych situáciách potrebných.

1. Gingivitída -

Gingivitída je zápal okrajovej časti ďasien, t.j. ďasná priamo susediace so zubom (vrátane medzizubných papilárnych ďasien). Hlavnými príznakmi tohto ochorenia sú pravidelné krvácanie a bolesť ďasien pri čistení zubov, sčervenanie alebo sčervenanie okraja ďasien, opuch gingiválneho papily, často je tiež nepríjemný zápach z úst. Gingivitída s prevahou takýchto príznakov, zubári nazývajú "katarálny".

Choroby ďasien: fotografia zubov s gingivitídou

 

Príčinou vzniku katarálnej zápalu ďasien je extrémne zlá hygiena ústnej dutiny. Výsledkom je, že sa v hrdlách zubov hromadí mäkký mikrobiálny povlak a tiež sa môžu tvoriť tvrdé zubné usadeniny (zubný kameň). Vývoj zápalu je spojený s uvoľňovaním rôznych toxínov patogénnymi mikroorganizmami plakov a zubného kameňa. Preto by sa hlavná liečba mala zamerať na elimináciu kauzálneho faktora - odstránenie zubného plaku a normalizáciu hygieny.

Je potrebné poznamenať, že gingivitída je najjednoduchšia a najrýchlejšie liečiteľná forma zápalu ďasien, ak sa samozrejme liečba vykonáva správne. Zápal pri zápale ďasien postihuje len sliznicu ďasien - bez toho, aby sa zničilo upevnenie zubov alebo ďasien alebo kostné tkanivo okolo zubov (ktoré je charakteristické napríklad pri parodontitíde). Transformácia gingivitídy na paradentózu je len otázkou času, či pacient kladie dôraz na liečbu antibiotikami a antiseptikami a nie na odstraňovanie usadenín a dobrú hygienu.

Hypertrofická forma zápalu ďasien -

Katarálna zápal ďasien je najčastejšou formou zápalu ďasien, ale nie jej jedinou formou. Niekedy môžu pacienti nájsť hypertrofickú formu zápalu ďasien, čo sa prejavuje zvýšením objemu ďasnovej papily alebo okraja ďasien ako celku (v oblasti predných zubov). Najčastejšie sa táto forma nachádza u tehotných žien a dospievajúcich a je spojená s hormonálnymi zmenami.

Existuje edematózna a fibrózna forma hypertrofickej gingivitídy. V edematóznej forme dochádza k zvýšenému výskytu gingiválnych papíl v dôsledku ich chronického pretrvávajúceho edému, ktorý nie je takmer liečiteľný. Táto forma sa často vyskytuje nielen u tehotných žien, ale aj u pacientov s dlhotrvajúcou katarálnou gingivitídou. V prípade vláknitej formy dochádza k nárastu ďasien v dôsledku proliferácie fibrózneho tkaniva (obrázok 4).

Viac informácií o formách katarálnej a hypertrofickej gingivitídy, ich liečebných režimoch v článku si môžete prečítať v článku:
→ Liečba gingivitídy u dospelých

2. Periodontitída -

Pri neprítomnosti liečby alebo nevhodnej liečbe katarálnej gingivitídy sa táto nevyhnutne mení na chronickú generalizovanú periodontitídu. A ak sa zápal ďasien, zápal pokrýva len sliznice ďasien, potom s paradentózou, postupné zničenie zub-gingiválne pripojenie, rovnako ako kostné tkanivo okolo zubov, dochádza. Výsledkom je, že v priebehu času to vedie k vzniku pohyblivosti zubov a potrebe ich odstránenia.

Gumová choroba: fotografia zubov s paradentózou

Periodontitída môže byť mierna, stredná alebo závažná. Príznaky miernej parodontitídy sa líšia od príznakov katarálnej zápalu ďasien a pacient vo väčšine prípadov si nevšimne, že stav ďasien sa "ešte zhoršil". Okrem príznakov katarálnej gingivitídy si pacient môže všimnúť, že ďasná sa začínajú pohybovať o kúsok od zubov alebo niekedy zubný kameň vyzerá z ďasna (obr. 5). Charakteristické príznaky periodontitídy sa stávajú viditeľnými najmä v miernych a ťažkých formách.

Rozdiely periodontitídy od zápalu ďasien -
okrem krvácania a bolesti ďasien, ako aj opuchu, začervenania alebo cyanózy ďasien v prípade katarálnej zápalu ďasien - s periodontitídou:

 • zničenie gingiválneho pripojenia,
 • zničenie periodontálnych vlákien, vďaka ktorým je zub pripojený k kosti,
 • tvorba subgingiválneho zubného povlaku,
 • deštrukcia kostí
 • tvorba periodontálnych vreciek (obr. 6),
 • hnisanie z periodontálnych vreciek (počas obdobia zníženej imunity),
 • + časom dôjde k mobilite a divergencii zubov.

reklama

Rozdiely v periodontitíde zápalu ďasien: schéma

S miernou periodontitídou nie je hĺbka periodontálneho vrecka väčšia ako 3,5 mm (a to tiež umožňuje veľmi účinnú liečbu a stabilizáciu procesu). Pri stredne ťažkej / ťažkej periodontitíde už hĺbka periodontálnych vreciek dosahuje 5-6 mm a množstvo deštrukcie kosti okolo zuba je také, že mobilita sa objavuje najprv, najprv u jedinca a potom u väčšiny zubov. Potom - pod vplyvom mechanického zaťaženia, sa zuby začínajú posúvať v rôznych smeroch, alebo sa rozpadá (obr. 6-7).

Viac informácií o symptómoch periodontitídy sa dozviete v článku:
→ Príznaky paradentózy u dospelých

Je dôležité: V priebehu rokov, ako periodontista, som videl tisíce pacientov s periodontitídou, vždy z takmer rovnakého dôvodu. Základom je vždy nepravidelná a / alebo zlá ústna hygiena, proti ktorej pacient dlhodobo používal antiseptické oplachy, gély a zubnú pastu na krvácanie (za predpokladu, že je to najlepšia a jediná ochrana proti zápalu ďasien). Títo pacienti trávia obrovské množstvo času na rôznych zákrokoch, ale nemôžu ich robiť vôbec - strávia 3 krát po dobu 5 minút, aby si po každom jedle vyčistili zuby.

Výsledkom je, že pacienti s protizápalovými liekmi pravidelne tlmia príznaky zápalu, zatiaľ čo plaky a tvrdý zubný kameň ďalej ničia ďasná, len nepostrehnuteľne. Je to preto, že väčšina pacientov s periodontitídou zápasí len so symptómami ochorenia (krvácanie, opuch ďasien) a nie s príčinou zápalu, ktorý im spôsobil - mäkký mikrobiálny plak a zubný kameň.

Lokálna forma periodontitídy -

Okrem chronickej generalizovanej periodontitídy, pri ktorej väčšina pacientov vyhľadáva liečbu zápalu ďasien - existuje aj tzv. Lokalizovaná periodontitída. Ten sa vyznačuje vývojom v oblasti nie všetkých, ale iba 1-2 zubov. Z miestnych dôvodov. Môže to byť presahujúca hrana výplne v medzizubnom priestore alebo naopak, nekvalitná výplň, v dôsledku čoho nemôže byť žiadny úzky kontakt medzi zubami v medzizubnom priestore.

Môže to byť traumatické uštipnutie, t.j. takzvaný "super kontakt" (keď sú zuby uzavreté nie súčasne, ale na jednom zo zubov je predčasný skus, čo spôsobí jeho mechanické preťaženie). Môžu to byť zle vyrobené zubné protézy, ako aj nekvalitné umelé korunky. Posledne uvedené, rovnako ako náplne, môžu buď poškodiť ďasnovú hranu, alebo mať superkontakt, alebo môžu mať zlý kontakt so susednými zubami v medzizubných priestoroch.

Liečba lokalizovanej periodontitídy má za cieľ eliminovať traumatický faktor. To sa dá vyjadriť v potrebe nahradiť náplň, korunku, protézu alebo v prítomnosti superkontaktov v potrebe selektívneho mletia zubov. Zvyšok liečby sa uskutočňuje až po odstránení traumatického faktora. Môže zahŕňať protizápalovú terapiu, ako aj kyretáž periodontálneho vrecka.

3. Periodontálne ochorenie -

Ak sú zápal ďasien a parodontitída vzájomne prepojené a v skutočnosti sú postupnými štádiami zápalového procesu, potom je parodonóza veľmi špeciálnym ochorením. Nie je založený na zápalovom procese, ale na neurofyzikálnej dystrofii všetkých periodontálnych tkanív, t.j. ďasná, periodontálne a kostné tkanivo okolo zubov.

Fotografie zubov a ďasien s periodontálnym ochorením -

Hlavným dôvodom pre rozvoj tkanivovej dystrofie sú zmeny krvných ciev súvisiace s vekom, a preto sa toto ochorenie najčastejšie vyskytuje u dôchodcov. Treba poznamenať, že s vekom sa krvné cievy sclerosed (ich lúmen je znížená), a ako výsledok, krv zásobovanie kostí a mäkkých tkanív ďasien a ich nasýtenie živinami zhoršiť. To spôsobuje rozvoj sklerózy a atrofie kostí, čo sa vizuálne prejavuje poklesom výšky ďasien a vystavením koreňov zubov.

Zaujímavým bodom celého procesu je nedostatočná pohyblivosť zubov aj pri významnej strate kostného tkaniva. Štúdie ukázali, že je to spojené so značným poklesom hrúbky periodontia (v dôsledku ktorého je zub pripojený k kostnému tkanivu), ako aj kvalitatívnou zmenou spojivového tkaniva, ktorá je postupne nahradená jednoduchým vláknitým tkanivom. Výsledkom je, že zub je pevne prilepený k kosti.

Je dôležité: Ako ste už pochopili, väčšina pacientov nesprávne nazýva akékoľvek ochorenie ďasien „periodontálne ochorenie“. A v 99% prípadov majú títo pacienti periodontitídu, ktorá sa vyskytuje pri periodických exacerbáciách zápalového procesu, ďasná sú voľné, často krvácajú pri čistení, vždy je edém a cyanóza okraja ďasien (nehovoriac o periodontálnych vreckách s hnisavým výtokom a pohyblivosť zubov).

S periodontálnym ochorením sú ďasná vždy bledoružové, husté, pohyblivosť zubov (na rozdiel od periodontitídy) - vyvíja sa len vtedy, keď úroveň deštrukcie kostí dosiahne viac ako 1/2 dĺžky koreňov zubov. Diagnóza môže byť potvrdená rádiologicky - s periodontálnym ochorením, obraz bude jasne ukazovať oblasti kostnej sklerózy (jej konsolidácia), a nie oblasti zápalovej resorpcie, ktoré sú pozorované počas periodontitídy.

Iné príznaky, ktoré odlišujú parodontózu od parodontitídy -
v pochybných situáciách môže diagnostika „periodontálneho ochorenia“ pomôcť pri nasledujúcich 2 príznakoch. Po prvé, je to oneskorenie odierania pahorkov na žuvacích povrchoch zubov, čo veľmi často vedie k traumatickému uštipnutiu v oblasti predných zubov a nakoniec spôsobuje ich divergenciu v tvare ventilátora. Po druhé - prítomnosť veľkého počtu klinovitých defektov zubov.

Ťažkosti s diagnózou môžu nastať vtedy, keď sa pri periodontálnej chorobe akumuluje slabá hygiena a potom má pacient príznaky katarálnej zápalu ďasien (edém ďasien, krvácanie počas kefovania) na symptómy periodontálneho ochorenia. Ale odstránenie zubného plaku a tréning v ústnej hygiene - rýchlo vracia klinické príznaky pôvodnej základnej chorobe.

Choroba ďasien: liečba

Keďže to nie je poľutovaniahodné, ale najvhodnejšie a absolútne všetky odporúčania lekára-periodontológa, sú tí, ktorí sú dlhodobo liečení doma s rôznymi oplachmi, mastami, pastami na krvácanie. Keď títo pacienti prichádzajú do periodontistu (s pohybujúcimi sa zubami a hnisom z periodontálnych vreciek) - už nemusia byť presvedčení o neúčinnosti takejto samoobsluhy a o potrebe utrácať peniaze za odstraňovanie zubného plaku a času - pri čistení zubov, nie dvakrát denne, ale po každom príjem potravy.

Áno, títo pacienti majú ťažkú ​​situáciu v ústnej dutine, ale je ľahké s nimi pracovať. A keď po niekoľkých dňoch adekvátnej liečby uvidia prvé výsledky, a odporúčame, aby ste ich urobili splinting pohyblivých zubov so sklenenými vláknami alebo kyretážou parodontálnych vreciek - sú zaznamenané a vyrobené. Existujú však aj iní pacienti - budú s nedôverou počúvať vaše odporúčania pre kyretáž, splinting, protetiku, pýtať sa „koľko“ a zmiznú po dobu 1-2 rokov.

Keď prídu, sú pripravení na čokoľvek, len aby neodstránili zuby, ale len to možno urobiť častejšie. Preto, čítanie tohto článku, máte 2 možnosti. Prvá možnosť - môžete si vziať len schému protizápalovej liečby a potom - byť liečený doma sami. Druhou možnosťou je tiež podstúpiť priebeh domácej protizápalovej liečby, ale pred tým navštíviť periodontistu a odstrániť kauzálny faktor zápalu ďasien (tj zubné usadeniny).

Je dôležité: Pamätajte si, že gingivitída je reverzibilná a jej správna liečba vedie k úplnému zastaveniu zápalu ďasien a už sa nevyskytne, ak normalizujete proces ústnej hygieny. Vývoj parodontitídy sa začína deštrukciou upevnenia zubov-ďasien v krku zubov. Akonáhle sú vlákna tejto väzby zničené, cesta k ďasnám sa otvorí pre patogénne baktérie a zničenie periodontálneho pripojenia zubu k kosti.

Nie je možné v žiadnom prípade obnoviť poškodenú zubnú gumu a odteraz budete vždy vystavení periodontitíde. Nižšie uvádzame všeobecné princípy liečby ochorení ďasien, nájdete tu aj užitočné odkazy, kde sú niektoré otázky liečby podrobnejšie diskutované.

1. Ako liečiť ďasná gingivitídou -

Vo všeobecnosti by ste mali začať s poradenstvom s periodontistom, a ak sa počas vyšetrenia zistia periodontálne vrecká, lekár pošle pacienta na panoramatický obraz zubov - s predbežnou diagnózou "chronickej generalizovanej periodontitídy". Ak sa diagnostikuje katarálna zápal ďasien, potom je to dôvod radosti, pretože v tomto prípade bude liečba pozostávať len z odstránenia zubných nánosov, krátkeho priebehu protizápalovej liečby + pravidelnej hygieny.

Odstraňovanie mikrobiálneho plaku a zubného kameňa sa vykonáva najčastejšie pomocou ultrazvukového čistenia. Jedná sa o úplne bezbolestný postup, ak, samozrejme, nemáte zvýšenú citlivosť zubných krkov (v tomto prípade možno vykonať anestéziu). Zvyčajne, s gingivitídou, stačí 1 návšteva periodontist, ktorý za 1 hodinu bude odstrániť vklady od vás, predpísať lieky, naučiť vás, ako používať zubnú niť a čistiť si zuby správne.

Video odstránenie zubného plaku ultrazvukom -

Protizápalová liečba -

Na liečbu katarálnej gingivitídy je zvyčajne dosť 8 dní (pri periodontitíde - 10 dní). Nie je potrebné vykonávať antiseptické opláchnutie a ošetrenie ďasien gélom pri návšteve zubára, môžete to urobiť aj doma. Procedúry sa vykonávajú 2-krát denne - ráno a večer a zakaždým, keď je lepšie to urobiť len po jedle a následnej ústnej hygiene. Schéma bude nasledovať ...

Po prvé, raňajky a kefka na zuby po tom (nie pred raňajkami, ale po!). Potom je potrebné opláchnuť ústa antiseptickým roztokom. Môže to byť štandardný 0,05% roztok chlórhexidínu - táto koncentrácia bude postačujúca pri miernom zápale. V prípade závažného zápalu a krvácania je lepšie použiť roztoky s obsahom chlórhexidínu 0,2-025%. Najlepšou možnosťou je oplach Lacalut Active s 0,25% chlórhexidínom a laktátom hlinitým alebo "PresiDent Antibacterial".

Ak chcete opláchnuť ústa, musíte si vziať 10 až 15 ml roztoku do úst a vypláchnuť ústa 1 minútu bez pľuvania. Spit. Druhou fázou rannej liečby je aplikácia terapeutického gélu na zapálené ďasná. Najsilnejším variantom je Holisal gél, so stredne ťažkým zápalom môžete použiť aj Parodontotsid gél. Lepší gél bol fixovaný na vlhkej sliznici - táto musí byť najprv vysušená čistou suchou gázovou podložkou.

Potom - vytlačte gél na prst, a po uškŕňaní pred zrkadlom aplikujte gél na okrajovú časť žuvačky, ktorá je priamo pripojená k zubom. Gél sa zvyčajne aplikuje na ďasná len z predného povrchu chrupu. Potom nepite a nepláchnite ústa po dobu 30 minút, nejedzte nič po dobu 2 hodín.Výsledné sliny nemusia šetriť ani pľuvať, prehltnúť ich ako obvykle. Večer zopakujte liečbu - po jedle a čistení zubov opláchnite ústa a potom aplikujte gél.

Užitočné odkazy -

→ Najlepšie ústne vody,
→ Hodnotenie najlepších gélov pre ďasná.

Školenie v oblasti ústnej hygieny -

Pamätajte, že účinok liečby nebude trvať dlho, ak stále nebudete používať dentálnu niť a po každom jedle si čistite zuby. Ako správne čistiť zuby - môžete vidieť v ďalšom videu a nájdete v ňom komplexné odporúčania týkajúce sa ústnej hygieny, odkaz na ktorý stojí pod videom.

→ Podrobné odporúčania pre ústnu hygienu

2. Ako liečiť ďasná s periodontálnym ochorením -

Je potrebné začať konzultáciou s periodontistom a analýzou panoramatického röntgenového obrazu. Základná terapia bude aj naďalej spočívať v odstránení zubného plaku a protizápalovej terapii, ktorá môže zahŕňať aj systémovú antibiotickú liečbu. Periodontitída sa odlišuje od gingivitídy prítomnosťou nielen supragingiválnych, ale aj subgingiválnych zubných usadenín, ktoré sú lokalizované v periodontálnych vreckách.

Problém je, že nielen obyčajní zubní lekári, ale aj periodontálni lekári - subgingiválne ložiská odstraňujú skôr zle, pretože neexistuje žiadny vizuálny prehľad, a preto vyhľadávanie a odstraňovanie takýchto vkladov vyžaduje veľa času a čas sú peniaze. Výsledkom je, že na odstránenie usadenín sa môže vyžadovať 3-4 návštevy u zubného lekára. Odstránenie usadenín môže nastať pomocou ultrazvuku (ako pri gingivitíde) alebo použitím drahšej techniky - aparátu Vector, navrhnutého špeciálne na prácu v parodontálnych vreckách.

V závislosti od stupňa deštrukcie kostného tkaniva, hĺbky periodontálnych vreciek, nedostatku časti zubov - môže byť potrebné splinting mobilných zubov, odbúravanie a ošetrenie zničených zubov, odstraňovanie silne mobilných zubov, kyretáž gingiválnych vreciek, protéza chýbajúcich zubov ... Takže ďalšia liečba pre každého pacienta závisí od špecifickej situácie v ústnej dutine. Podrobnejšie o špeciálnych dodatočných metódach liečby si prečítajte článok:

→ Liečba stredne ťažkej a ťažkej periodontitídy

3. Ako liečiť ďasná s periodontálnym ochorením -

Liečba tejto formy ochorenia je zásadne odlišná od liečby gingivitídy alebo periodontitídy. pretože príčinou jej vývoja je dystrofia a skleróza tkanív, a nie mikrobiálny faktor. Hlavná liečba bude zameraná na stimuláciu krvného obehu v ďasnách (na tento účel sa používajú najmä fyzioterapeutické metódy), ako aj normalizáciu okluzálnych kontaktov medzi horným a dolným zubom.

Efektívne metódy fyzioterapie periodontálneho ochorenia -

 • vákuová masáž ďasien (vrátane tvorby vákuových hematómov),
 • elektroforéza liekov
 • aplikácia diadynamických prúdov,
 • laserové aplikácie hélia a neónov.

Všetky vyššie uvedené metódy sa vykonávajú len na základe fyzioterapeutickej miestnosti. Okrem fyzioterapeutických metód sa tento účinok dá dosiahnuť pravidelnou masážou ďasien, ktorú možno vykonať pomocou normálneho prsta. Ďalším účinkom môže byť pravidelná aplikácia gélu Asept, ktorý obsahuje včelie produkty, ktoré zlepšia krvný obeh ďasien.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár