Liečba pulpitis: cena, štádiá

V tomto článku uvádzame náklady na liečbu pulpitídy jedného zuba na rok 2019. Cenová analýza bola vykonaná na základe cenníka zubných kliník ekonomickej triedy a kliník priemernej cenovej kategórie. Pri liečbe pulpitídy bude cena závisieť predovšetkým od počtu koreňových kanálov v zube -

 • 1-kanálová kazateľnica - 2500 rubľov,
 • 2-kanálová kazateľnica - 3800 rubľov,
 • trojkanálová kazateľnica - cena bude 5000 rubľov,
  (cenové rozpätie bude +/- 500-1000 rubľov).

Všetky rezáky a špičáky majú spravidla iba 1 koreňový kanál. Dolné premoláre (4-5 zubov od stredu) majú 1 kanál a horné dva kanály. V dolných a horných molárnych zuboch (od 6 do 8) - najčastejšie sa vyskytujú 3 koreňové kanáliky (ale v dolných, často sú len 2 a v hornej, niekedy všetky 4).

Je dôležité: tieto ceny sú uvedené pre rok 2019, ako aj s prihliadnutím na skutočnosť, že mechanické spracovanie koreňových kanálikov sa bude vykonávať ručnými nástrojmi a koreňové kanáliky sa potom zapečatia najjednoduchšou metódou - metódou laterálnej kondenzácie studenej gutaperča.

Čo ešte určuje cenu liečby pulpitídy?

Počas konzultácií vám môže byť oznámené iné množstvo. Koniec koncov, cena za liečbu pulpitídy závisí nielen od cenovej politiky kliniky a počtu koreňových kanálikov, ale aj od použitého zariadenia a kvality spotrebného materiálu a výplňových materiálov. V niektorých klinikách môže cena dokonca dosiahnuť 10-20 tisíc na 1 zub.

Podľa oficiálnych štatistík sa pulpitída lieči slabo v 60-70% prípadov. Existujú rôzne technológie spracovania a, samozrejme, drahšie technológie umožňujú dosiahnuť lepšie spracovanie, ak sú tieto technológie v správnych rukách. Vyššie uvedené ceny zodpovedajú spracovaniu, pri ktorom sa mechanické spracovanie kanálov vykonáva ručnými nástrojmi (obr. 1) a plnenie kanálov sa uskutočňuje zhutňovaním "studených" gutových kolíkov.

Najdôležitejšie pri liečbe pulpitídy je vysokokvalitné plnenie kanála. Pozrime sa, aké sú moderné metódy a zariadenia, ktoré vám umožnia dosiahnuť ideálny výsledok ...

1. Použite endodontický tip -

Na utesnenie koreňových kanálikov po odstránení nervu sa musia najprv mechanicky spracovať, t. rozťahovať a robiť steny kanálov hladké. Vo väčšine kliník to robia lekári ručnými nástrojmi (obr. 1). Avšak omnoho vyššia kvalita plnenia kanála sa môže dosiahnuť, ak sa takáto liečba uskutočňuje s endodontickým hrotom s mikromotorom (obr. 2).

Prečo je to dôležité ... Po prvé, v takýchto hrotoch sa používajú nikel-titánové profily s tvarovou pamäťou (obr. 3), ktoré umožňujú dokonale hladké steny koreňového kanálika. Po druhé, v moderných modeloch takýchto hrotov sú už zabudované vrcholové lokátory, ktoré samy určujú dĺžku koreňového kanálika. To všetko umožňuje dosiahnuť vysoko kvalitné plnenie kanálov až po vrchol koreňa zubov.

Väčšina komplikácií po liečbe pulpitídy je spojená práve so skutočnosťou, že kanály nie sú naplnené až na vrchol koreňa. Purulentný zápal sa potom vyvíja na takých zuboch, fistulách, granulómoch a cystách. Dôvody pre zlé plnenie kanálov sú: zlá kvalita obrábania kanálov, určenie nesprávnej dĺžky kanálov, nedostatočná obturácia kanálov s výplňovými materiálmi. Väčšina týchto problémov sa rieši použitím vyššie uvedených zariadení a nástrojov.

Mechanické spracovanie kanálov pomocou profilov endodontických hrotov a niklu-titánu (ProTaper): video

reklama

2. Vyplnenie horúcich gutaperčových kanálov -

Dobre skúsený lekár bude schopný kvalitne vyplniť zub pomocou tradičných studených gutaperčových kolíkov. Existujú však situácie, keď je zub na obrázku dobre zapečatený a stále to bolí. Faktom je, že každý zub je jedinečný a mikrotubuly sa môžu vzdialiť od hlavného kanála, ktorý nie je viditeľný na röntgenovom žiarení. Prirodzene, lekár nebude schopný naplniť studenou gutaperčovou kondenzáciou.

K dispozícii je tiež termoplastická (horúca) gutaperča. Špeciálny gutaperčový kolík ("Termafil") sa zahrieva v špeciálnom zariadení a vkladá sa do koreňového kanálika. Výsledkom je, že roztavená teplá gutaperča preniká nielen do hlavných koreňových kanálikov, ale aj mikrotubulov. Všeobecne platí, že byť pripravený na to, že ak sa tento materiál používa na liečbu vašej pulpitis, cena za službu bude okamžite najmenej 2 krát vyššia.

Vyplnenie horúceho termafilového kanála gutaperča: video

Pre túto techniku ​​existuje mnoho techník a typov gutaperča. Ale najlepším systémom je nepochybne systém „Termafil“ (vo vyššie uvedenom videu). Plnenie kanálov horúcou gutaperča s použitím "Termafil" - cena bude plus 3 600 rubľov pre každý koreňový kanál. Toto množstvo sa berie presne na utesnenie samotného kanála a nie na jeho mechanické spracovanie. tj Táto suma bude plus k cene, ktorú sme oznámili na začiatku článku.

3. Liečba kanála pod mikroskopom -

Existujú špeciálne dentálne mikroskopy, ktoré môžu zlepšiť kvalitu spracovania a tesnenia koreňových kanálikov, pretože výrazne zlepšujú vizuálne pozorovanie liečby kanálom. Podľa nášho názoru je zubné ošetrenie pod mikroskopom naozaj potrebné len v niektorých situáciách. Napríklad pri práci vo vysoko zakrivených kanáloch, ak je potrebná výplň koreňovej perforácie, ak zubár nemôže nájsť ústie jedného z kanálov v oblasti dna zubnej dutiny.

Zubné ošetrenie pod mikroskopom v Moskve: cena
náklady na liečbu pulpitídy jednokanálového zubu pomocou mikroskopu (s následným naplnením kanála studenou gutaperča) - od 7 200 rubľov.

Použitie dentálneho mikroskopu pri liečbe pulpitídy dolného rezača: video

4. Kvalita spotrebného materiálu -

Aj keď sa s buničinou zaobchádza tradičným spôsobom: s ručným obrábaním kanálov a zapečatením studenou gutaperčou, kvalita môže byť tiež veľmi odlišná. Napríklad nástroje na obrábanie kanálov (K-súbory, obr. 1) môžu byť nové, alebo môžu byť použité u 4-5 pacientov.

Pri plnení kanálov gutaperča sa dajú použiť lacné gutaperčové špendlíky a lacný tmel. Siler je druh pasty, ktorá pôsobí ako cementové spojivo a vyplňuje mikroprostory medzi kolíkmi gutaperča. V klinike sa teda dá použiť lacný "endometazón", ktorý sa absorbuje na vrchole koreňa, čo vedie k rozvoju parodontitídy vo vzdialenom časovom období a potrebe preťaženia zubov. Alebo drahé Sealer "AH-plus", ktorý nie je absorbovaný v hornej časti koreňa.

Prirodzene, vysoko kvalitné materiály a zariadenia, naozaj kvalifikovaní špecialisti sa nachádzajú na klinikách nehospodárskej triedy. Bohužiaľ to je. Preto by ste nemali naháňať za nízku cenu, ale skôr zvoliť strednú možnosť. Nižšie budeme podrobne analyzovať: aký je súčet nákladov na liečbu (napríklad liečba trojkanálovej pulpitídy).

Ako liečiť pulpitídu (napríklad liečba trojkanálového zuba) -

Ak je v zube len jeden koreňový kanál, potom je kazateľnica ošetrená pri jednej návšteve + pri druhej návšteve je umiestnená permanentná náplň ľahkého polyméru. Ak sú v zube 2 alebo 3 koreňové kanáliky, liečba sa vykonáva už pri dvoch návštevách + pri tretej návšteve sa vykoná trvalé plnenie. To je spôsobené tým, že nie je možné naplniť korunu zubu, ak plniace látky v koreňových kanálikoch ešte nie sú stvrdnuté.

Niekedy zubní lekári porušujú toto pravidlo, aby ušetrili čas. Od okamihu naplnenia kanálov a pred trvalým plnením musia prejsť aspoň jeden deň. Nižšie uvádzame informácie o tom, koľko stojí vyliečenie pulpitídy zubu tromi kanálmi a z čoho je cena vyrobená.

Prvá návšteva sa koná -

 • anestézie
 • Vŕtanie všetkých ťažkých tkanív vrtákom,
 • odstránenie buničiny z korunky zubov a koreňových kanálikov, t
 • určenie dĺžky koreňových kanálikov pomocou lokátora vrcholu a röntgenového žiarenia,
 • obrábanie kanálov,
 • umývanie kanálov antiseptickými roztokmi,
 • potom sa do kanálov vloží antiseptikum, napríklad Cresophen,
 • dočasnú pečať.

Viac informácií o všetkých týchto fázach - prečítajte si náš článok:
→ "Ako sa lieči pulpitída: foto, video"

Druhá návšteva sa koná -

 • anestézie
 • izolácia zuba zo slín s koferdamom,
 • odstraňovanie dočasných výplní a antiseptických látok z kanálov, t
 • umývanie a sušenie kanálov
 • výplň kanála gutaperča a tmel,
 • Röntgenová kontrola kvality výplne kanála (legálne, ak lekár nemal kontrolný röntgen, alebo, ale neodstránil defekty vyplnenia kanála, viditeľné na obrázku, potom ak sa vyskytnú akékoľvek komplikácie spojené s nedostatočnou kvalitou výplne, je to interpretované ako hrubá zdravotná chyba) ,
 • prechodné zapečatenie.

celkom: pri prvých dvoch návštevách, pri liečbe pulpitídy trojkanálového zuba - cena bude od 5000 rubľov (bez pečate).

Ako sa lieči pulpitis: video

Tretia návšteva sa koná -

Obnovenie koruny zubu. Zvyčajne sa zuby plnia pomocou ľahkých polymérnych výplňových materiálov. Náklady na pečať sa môžu výrazne líšiť v závislosti od množstva práce ...

 • Ak hovoríme o obnove 1/3 alebo polovice koruny zuba, potom náklady na utesnenie kanálov by mala byť pridaná asi 2000-3000 rubľov.
 • Plná obnova zuba koruny môže dosiahnuť až 5000-6000 rubľov.

Alternatívou k reštaurovaniu, ak je koruna zubu zničená viac ako 1/2, sú umelé korunky. V tomto prípade, ak je koruna zničená koreňom, potom je najprv nutné v kanáli upevniť buď kolík alebo kovovú vložku. A potom je všetko pokryté umelou korunou. Dúfame, že náš článok na tému: Ako liečiť pulpitis, cena služby sa ukázala byť užitočná pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár