Zubná cysta: liečba, symptómy

Zubná cysta je tvorba na vrchole koreňa zubu, ktorá sa vytvára v dôsledku prítomnosti infekcie v koreňových kanáloch. Cysta je pevne pripojená k vrcholu koreňa zubu a je dutinou v kostnom tkanive zaobleného tvaru, ktorá je lemovaná vo vnútri vláknitým plášťom a vo vnútri je vyplnená hnisom (obr. 1).

Cysta koreňa zubu má tiež názov - Radikulárna cysta alebo periodontálny absces. Cysty majú tendenciu neustále sa zväčšovať. Najmä rýchlo rastúce cysty v hornej čeľusti, kde je kosť poréznejšia.

Zubná cysta: foto

Na obrázku 2 vidíte, ako cysta zuba vyzerá na röntgenovom obraze: aké intenzívne stmavnutie je na vrchole koňa. Na obr.3,4 - fotografia cysty zubu zhotovená bezprostredne po extrakcii zuba (cysta sa podobá sáčku pripojenému k hornej časti koreňa, naplneného hnisom).

Zubná cysta: príznaky

Cysta po veľmi dlhú dobu sa môže vyvinúť buď úplne asymptomaticky, alebo s minimálnymi príznakmi - pri hrbení kauzálneho zubu alebo pri miernej bolesti pri stlačení ďasien v projekcii cysty môže dôjsť k opakovanej menšej bolesti. V tomto prípade sa spravidla náhodne zistí rádiografia na ošetrenie iných zubov.

V prípade zníženej imunity (napríklad na pozadí prechladnutia) sa infekcia v cystovej dutine zvyčajne zhoršuje, čo je sprevádzané intenzívnou tvorbou hnisu. V tomto prípade sa môže vyskytnúť akútna bolesť, najmä pri kousaní zubov, opuchoch a opuchoch ďasien, lícach, vzostupe teploty a vzniku slabosti.

Ako cysta zuba: video

Cysta na zube: spôsobuje

Cysta koreňa zubov má len jednu príčinu - je to infekcia v koreňových kanáloch. Infekcia v koreňových kanáloch sa však môže objaviť v 2 prípadoch:

 1. Neošetrené kazy a pulpitída (obr.5) -
  tkanivá postihnuté zubným kazom obsahujú veľký počet kariogénnych mikroorganizmov. Ak sa zubný kaz neupravuje, potom mikróby postupne vstupujú do zubnej drene, čo spôsobuje zápal buničiny v ňom - ​​pulpitis. Ak sa nelieči pulpitída, ktorá by spočívala v odstránení infikovanej zubnej drene, infekcia z buničiny preniká cez koreňové kanáliky za hranice zubov (do koreňového vrcholu). Tam infekcia spôsobuje výskyt periodontálneho abscesu (cysty zubov).

 2. Zle uzavreté koreňové kanály -
  koreňové kanáliky sú utesnené pri liečbe pulpitídy a periodontitídy. Za normálnych okolností musí byť každý koreňový kanál zubu vyplnený až na vrchol koreňa. Ak kanál nie je naplnený až po vrchol koreňa, potom sa v spodnej časti kanála vyvíja infekcia, ktorá preniká mimo zub a tiež spôsobuje tvorbu cysty. Podľa oficiálnych štatistík, zubní lekári nedokážu vyplniť koreňové kanáliky v 60-70 percentách prípadov, čo je príčinou frekvencie tohto ochorenia.

  Na obr. 6, 7 je možné vidieť röntgenové snímky zubov, ktorých koreňové kanáliky boli zle utesnené, čo spôsobilo v oboch prípadoch tvorbu cysty na koreňoch zubov. Na obrázku 6 biele šípky označujú poddimenzované časti koreňových kanálikov a čierne šípky sú obmedzené na cysty, ktoré na obrázku vyzerajú ako intenzívne stmavnutie.

  Na obr. 7 sú v koreňovom kanáliku viditeľné iba stopy plniaceho materiálu, t.j. koreňový kanál je voľne uzavretý a nie celý, čo viedlo k vzniku infekcie a vzniku cysty zubu v priemere asi 1 cm.

reklama

Zubná cysta: liečba

Liečba cysty zubov môže byť konzervatívna (terapeutická) a chirurgická.

Terapeutické ošetrenie je vhodné aplikovať, ak ...

 • Koreňové kanály neboli predtým zapečatené a nemusia byť utesnené.
 • Ak sú koreňové kanáliky zle utesnené po celej dĺžke kanála (ak je to len na vrchole koreňa, je lepšie použiť chirurgickú metódu).
 • Ak je veľkosť cysty väčšia ako 1 cm v priemere a exacerbácie sa často vyskytujú s opuchom ďasien, bolesťou atď.

Chirurgické ošetrenie je vhodné aplikovať, ak ...

 • Ak je v koreňovom kanáli pin.
 • Ak je na zube korunka.
 • Predpoklad (vrátane prítomnosti špendlíka a korunky) - koreňové kanáliky by mali byť dobre zapečatené na 2/3 dĺžky kanála a podplnené iba na vrchole koreňa zubov.
 • Veľkosť cysty je väčšia ako 1 cm v priemere.
 • Časté opuchy ďasien v cyste, častá bolesť ...

Pod chirurgickou liečbou by sa malo chápať odstránenie zubnej cysty chirurgickým zákrokom. Prečítajte si viac o chirurgickej liečbe cyst v článku:
→ "Odstránenie cysty zubov pomocou resekcie"

Terapeutická liečba cyst na špecifickom príklade

Okamžite hovoríme, že tento spôsob liečby je veľmi dlhý - viac ako 3 mesiace, vyžaduje mnoho návštev u zubára a finančne najnáročnejší. Poradie činností je nasledovné: t

 1. Práca s koreňovými kanálikmi zuba -
  → ak sa koreňové kanáliky zubu predtým nenaplnili, potom sa v prvom štádiu z zubu odstráni buničina a vykoná sa inštrumentálne ošetrenie koreňových kanálikov.
  → Ak boli koreňové kanáliky zapečatené, nie sú uzavreté.

  Na obr. 8 je vidieť počiatočnú situáciu, keď v dôsledku skutočnosti, že lekár nedokázal vyplniť koreňový kanálik na vrchole koreňa, sa vytvorila cysta zubného koreňa. pretože kanál bol zapečatený - pred úpravou je potrebné ho odskrutkovať (Obr.9).

 2. Drogové liečebné kanály -
  cysta obsahuje hnis, preto, keď sa kanál neuzatvorí alebo sa buničina odstráni, vyžaduje sa s antiseptikami početné zavlažovanie koreňového kanálika.
 3. Odstránenie liekov pre vrch koreňa -
  Pomocou špeciálnych nástrojov pre vrch koreňa (priamo v dutine cysty) sa odstraňuje liečivá látka, ktorá má silný antiseptický účinok. Toto je znázornené na obrázku 10 (1).
 4. Dočasné plnenie kanálov medicínskou pastou -
  po odstránení liečiva sa koreňové kanáliky naplnia dočasnou pastou, ktorá má tiež antiseptický účinok. Toto je znázornené na obrázku 10 (2).
 5. Opakovanie odsekov 3 a 4 -
  musíte pravidelne meniť liek. Preto počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov budete musieť pravidelne navštevovať zubára.
 6. X-ray kontrola -
  hodnotili účinnosť liečby. Zníženie veľkosti cysty na röntgenovom žiarení indikuje účinnosť liečby. V tomto prípade môžete prejsť na ďalší krok (permanentné naplnenie kanálov).
 7. Trvalé plnenie koreňového kanálika -
  ak sa v priebehu niekoľkých mesiacov na pozadí liečby zistí pokles veľkosti cysty, koreňové kanáliky sú permanentne naplnené, zvyčajne gutaperča (obr. 11).
 8. Zostavenie korunky zubov.

Po konečnom naplnení koreňových kanálikov a nastavení výplní - pacient s frekvenciou každých pár mesiacov by mal prísť k lekárovi a urobiť kontrolný RTG. Obraz jasne ukazuje dynamiku znižovania cyst a obnovy kostného tkaniva. Porovnajte rôntgenový obraz na Obrázku 12 (urobený 2-3 mesiace po začiatku liečby) - s obrazom pred začiatkom liečby na Obrázku 8. Voľné oko ukazuje pokles veľkosti cysty a obnovenie kostných lúčov.

Liečba cysty zubov ľudovými prostriedkami -

Vývoj cysty zubov je spojený s prítomnosťou infekcie v koreňových kanáloch. Je konzervatívne nemožné vyliečiť cysty aj s pomocou najsilnejších antibiotík a antiseptík. Antibiotiká sú len pomôckou. Jediným prostriedkom je odstránenie všetkých infikovaných tkanív, infikovanej zubnej drene, dôkladné antiseptické ošetrenie koreňových kanálikov a ich vyplnenie do koreňového vrcholu. Všetko ostatné (pleťové vody, oplachy, homeopatia) je nasmerované len na vaše vlastné pohodlie, že niečo robíte.

A medzitým bude zápal bez povšimnutia postupovať. A my sme už povedali, že cysta na koreň zubu má často asymptomatický priebeh a v ňom leží veľké nebezpečenstvo. Autor videl cysty čeľustí, plnené hnisom, s priemerom 5-6 cm. Pacienti často vyhľadávajú pomoc od špecialistov, keď už nie je možné zachrániť zub. Dúfame, že náš článok na tému: Cystická liečba zubov - ste našli užitočnú!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár