Zub bolí po liečbe zubného kazu: čo robiť

Ak máte bolesť zubov po liečbe zubného kazu, potom vo väčšine prípadov je to dôsledok chýb zubára, ktoré urobil počas plnenia. Jedinou výnimkou môže byť napríklad situácia, keď bolesť vznikla po ošetrení hlbokého zubného kazu. Zubné kazy sa nazývajú hlboké, ak je dno kariálnej dutiny oddelené od dutiny zubu, v ktorej sa nachádza nerv - len tenká vrstva zdravého tkaniva.

Okrem toho táto nárazníková zóna môže byť taká tenká, že infekcia z karentnej dutiny je už dlho schopná preniknúť do dutiny zubu, ale ešte nespôsobila aktívny zápal v nerve. A ak je taký zub úzkosti, potom sa po liečbe môže objaviť prirodzený nervový zápal, ktorý sa nazýva pulpitis.

Bolesť po liečbe kazu: príčiny a čo robiť

Bolesť po liečbe zubného kazu môže mať rôznu intenzitu - od mierneho zvýšenia citlivosti na akútnu paroxyzmálnu bolesť. V tejto súvislosti zvažujeme dve možnosti negatívnych symptómov, ktoré sa môžu objaviť po liečbe zubného kazu.

1.Prvá verzia príznakov -

Po liečbe máte u tohto zubu zvýšenú citlivosť, ktorá môže prejavovať morbiditu rôznej závažnosti. Bolestivosť sa objavuje predovšetkým pri vystavení tepelným podnetom, ako aj pri kousaní / poklepávaní zubov (a bolesť sa vyskytuje, ak klepnete na náplň, a nie na zdravú časť zubu). Niekedy môže byť bolesť spontánna, t.j. vznikajú bez pôsobenia dráždivých látok.

Dôvody takejto bolesti môžu byť dva faktory ...

 • Prehriatie zubnej dutiny pred plnením-
  Po odstránení všetkých tkanív postihnutých zubným kazom z dutej dutiny je potrebné najprv leptať steny dutiny kyselinou a potom ich dôkladne opláchnuť. Potom sú steny dutiny ošetrené lepidlom (toto je také špeciálne lepidlo, ktoré umožňuje zlepšiť priľnavosť výplne k zubným tkanivám).

  Veľký vplyv na kvalitu ošetrenia zubného kazu má teda stupeň zvlhčovania zubných tkanív pred spracovaním zubnej dutiny takýmto lepidlom. Pred nanesením lepidla musí byť zubné tkanivo v karanténnej dutine „vysušené“ do stavu mokrého piesku - to je vtedy, keď sa zdá, že povrch je mokrý, ale na povrchu nie sú žiadne kvapky vody. Ale! Ak dôjde k nadmernému vysušeniu, vedie k poškodeniu a podráždeniu nervových zakončení nachádzajúcich sa v povrchovej vrstve dentínu.

  Schéma (a) - hranica vŕtania tvrdých zubných tkanív.
  Schéma (b) - utesnenie defektu zubu: (1) - plnenie, (2) - lepiaca vrstva na okraji výplne / tkaniva zubu.

  V dôsledku toho (v závislosti od stupňa sušenia) sa môže vyskytnúť nielen podráždenie nervových zakončení a súvisiacej bolesti, ale aj smrť nervových zakončení. Smrť tohto môže dokonca viesť k aseptickým, t.j. neinfekčný zápal nervu v zube, ktorý bude vyžadovať potrebu nadmerného ošetrenia zuba už s odstránením nervu a naplnením koreňových kanálikov.

  reklama

  Čo robiť -
  ak je bolesť nevyvinutá, potom má zmysel čakať. Zvyčajne sa dá po 1 - 2 týždňoch úplne prejsť k malej bolesti. Dva týždne je lehota, ak počas tejto doby bolesť neskončila a neexistuje žiadna pozitívna tendencia k jej zníženiu - kontaktujte svojho zubného lekára.

  Ak je bolesť silná, a ešte viac, ak sa zvýši - nemá zmysel čakať 2 týždne, ale musíte ísť hneď k zubárovi. Vo väčšine prípadov však po 1-2 týždňoch takéto bolesti ustupujú. Je to spôsobené skutočnosťou, že v živom zube môže nadmerne sušené tkanivo prijímať určité množstvo vlhkosti z vnútra zubu, to znamená z neurovaskulárneho zväzku.

 • Pred naplnením sa dutina nesuší -
  ako sme zistili, je nemožné vysušiť zubné tkanivo pred utesnením, ale je tiež plná bez úplného vysychania. To je spôsobené tým, že ak na stenách dutiny zostanú kvapky vlhkosti, v týchto miestach sa lepidlo nemôže absorbovať hlboko do povrchovej vrstvy zubných tkanív. Výsledkom je, že preniká do dentálnych tubulov len povrchovo.

  Ďalej je lepidlo osvetlené špeciálnou lampou tak, aby sa „postavilo“, po ktorom potom pokračuje priamo do zavádzacieho materiálu do dutiny. Moderné výplňové materiály sa vytvrdzujú svetlom. Takéto materiály majú jednu negatívnu vlastnosť - keď sú osvetlené svetelnou polymerizačnou lampou, zmršťujú sa, t.j. zmenšujú sa.

  Bez zamotania v zložitých technických detailoch - v mieste, kde došlo k prebytku vlhkosti a lepidla nemohla preniknúť hlboko do dentínu - by sa kompozit odtrhol od dna zubnej dutiny spolu s lepidlom pod vplyvom zmršťovania polymerizácie. V takej časti separácie sa vytvára vybitý priestor (niečo ako vákuum). To je to, čo spôsobuje bolesť, pretože To vedie k podráždeniu nervových zakončení v oblasti takéhoto miesta. V odbornej literatúre sa takýto proces nazýva "debonding".

  Čo robiť - Existuje len jedna cesta von - nahradenie pečate. Aby ste si boli istí, musíte počkať 1-2 týždne. Ak bolesť za dva týždne neprešla (a najmä ak je tendencia ich zvyšovať), potom je zaručené, že pečať bude nahradená. A trvajte na tom, ak to zubár odmietne.

2. Druhý variant symptómov -

Táto možnosť indikuje vývoj zápalu v dreni zubu (neurovaskulárny zväzok). V závislosti od povahy zápalu (akútneho alebo chronického) - príznaky sa mierne líšia ...

 • Ak sa po liečbe zubného kazu objavila akútna spontánna, paroxyzmálna rastúca bolesť. Bolesť môže byť pulzujúca. Bolesť má tendenciu sa zvyšovať v noci. Takéto príznaky hovoria o vývoji akútnej pulpitídy.
 • Ak sa po liečbe zubného kazu objavila mierna alebo mierna bolesť (hlavne z tepelných podnetov). Okrem toho sa táto bolesť môže objaviť nie bezprostredne po vystavení stimulu, ale po určitom čase, a tiež neodíde okamžite po skončení stimulu. Tieto príznaky naznačujú rozvoj chronickej pulpitídy.

Čo robiť v oboch prípadoch - musíte čo najskôr kontaktovať svojho zubného lekára. V prípade akútnej pulpitídy sa musí odstrániť výplň, odstrániť zapálený nerv a vyplniť zubné kanály. Až potom je koruna zubu opäť utesnená. Pri chronickej pulpitíde u dospelých pacientov sa liečba vykoná aj s odstránením nervu.

Ale u pacientov do 25-30 rokov existuje biologická metóda liečby, pri ktorej sa odstráni len koronálna časť zubnej drene a buničina v koreňových kanáloch sa zachová. Je to veľmi dôležité, pretože vytrhávanie zubov výrazne znižuje jeho životnosť a robí ju krehkejšou. Použitie tohto spôsobu liečby je možné len na začiatku zápalu. Dúfame, že náš článok na tému: Čo robiť, ak bolesť zubov po liečbe zubného kazu sa ukázala byť pre vás užitočná!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár