Resekcia vrcholu zubu: recenzie

Resekcia vrcholu koreňa zubu je chirurgická metóda liečby granulomov a cyst, ktoré sa tvoria na vrchole koreňa v dôsledku chronického zápalového procesu (spôsobeného infekciou v koreňových kanáloch zubu). Granulomy a cysty sú poddruhom ochorenia nazývaného chronická periodontitída.

Líšia sa od seba len veľkosťou ... Ak je ohnisko zápalu na vrchole koreňa väčšie ako 1 cm v priemere, vznik je nazývaný radikulárna cysta, a ak je menej ako 1 cm, nazýva sa granulom alebo cytogranulom. Vizuálne sú „vreckom hnisu“ pripojeným k vrcholu koreňa zubov.

Hlavnými indikáciami resekcie je teda prítomnosť zápalového fokusu na vrchole koreňa zubu, ktorý sa ťažko lieči použitím konzervatívneho spôsobu liečby chronickej periodontitídy. Tá spočíva v dočasnom plnení koreňových kanálikov prípravkami hydroxidu vápenatého (počas 2-3 mesiacov).

Ako je resekcia koreňa zubu -

Význam resekčnej operácie spočíva v odrezaní vrcholu koreňa zubov „hnisavým puzdrom“. A tak veľa pacientov sa hneď zaujíma o otázku - ako dlho bude trvať zub po resekcii. Musím povedať, že operácia neovplyvňuje život zubu, pretože veľkosť odstránenej časti koreňa je veľmi malá.

Resekcia koreňov zubov je pomerne jednoduchá operácia a zvyčajne trvá 20 až 40 minút. Predné zuby sú ovládané rýchlejšie, čo je spojené s pohodlím vizuálnej kontroly operácie, ale bočné zuby (6-7 molárov) vyžadujú od lekára viac času a úsilia. Na nižšie uvedenej animácii vidíte všetky hlavné fázy operácie.

Resekcia zubov: animácia

1. Príprava na operáciu -

Resekcia zubov sa môže uskutočniť len vtedy, ak v oblasti vrcholu koreňa nie je aktívny hnisavý zápal. Ak je opuch ďasien alebo bolesť, keď stlačíte zub - musíte najprv odstrániť aktívny zápalový proces.

Podstatou prípravy na operáciu je kvalitatívne naplnenie koreňového kanálika (obr. 4). Ak je resekcia plánovaná ako posledná fáza terapeutickej liečby chronickej periodontitídy, potom je koreňový kanál uzavretý nie viac ako 1 deň pred operáciou. Je dôležité, aby bol kanál veľmi husto naplnený plniacim materiálom (napr. Gutaperča), pretože ak obturácia kanála nie je hustá - granulóm / cysta sa potom znovu objaví.

Ak je operácia plánovaná v zube, koreňové kanáliky už boli zapečatené, potom stratégia môže byť iná. Napríklad, ak je kanál tohto zubu dobre zapečatený (okrem samotného vrcholu koreňa), nie je potrebné tento kanál odlupovať, pretože horná časť bude stále odrezaná. Vo všetkých ostatných prípadoch bude potrebná resekcia koreňového kanálika.

2. Spôsob prevádzky - t

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a je absolútne bezbolestná. Mierne bolestivé pocity sa vyskytujú až na konci operácie, čo si vyžaduje použitie liekov proti bolesti. Nižšie budete môcť podrobne vidieť priebeh operácie na schematických obrázkoch a videu, ale najprv vás upozorníme na hlavné body počas prevádzky.

Hlavné etapy prevádzky -

 1. Vytvorenie prístupu k vrcholu koreňa -
  žuvačka sa odreže a posunie sa od kosti v projekcii vrchu koreňa príčinného zuba. Potom sa vŕta s „vŕtaním“ vŕtačkou do kosti, cez ktorú sa vrch odreže v koreni a granulóm alebo cysta sa zoškrabujú (obr. 4b).
 2. Resekcia koreňov a odstránenie cysty -
  cez dieru vytvorenú v kosti, chirurg odreže špičku koreňa a odrezáva chronické zápalové zameranie (môže to byť granuloma alebo cysta). Tieto sa líšia iba veľkosťou. Obal cysty by sa mal úplne odstrániť ak necháte aj malý kúsok - cysty sa znovu vytvorí.
 3. Uzavretie rán -
  po antiseptickom ošetrení rán sa zavedú okraje gingiválnej sliznice a rana sa zošíva. Na dobrých klinikách bude pacientovi bezprostredne po operácii podaný ľad, ktorý ho bude držať, pričom ho bude tlačiť na líce v projekcii operácie (čím sa zníži množstvo edému). Stehy sa odstránia po 8-10 dňoch.

Prevádzková schéma (obr.5-10) -

Ak je cysta veľká, potom môže byť hojenie kostí stimulované špeciálnymi osteoplastickými materiálmi na báze syntetického hydroxyapatitu - s prípravkami "Kolapol" alebo "Kollapan". V niektorých prípadoch sa môže retrográdne plnenie koreňového kanálika použiť aj na resekčnú operáciu (pozri nižšie).

reklama

Resekcia zubov: video chirurgia

Vo videách nižšie môžete vidieť, ako je ďasno narezané, kostné tkanivo je odkryté v projekcii koreňa zubu a chirurg vŕta okno do kostného tkaniva, po ktorom je koreň zubov odrezaný vrtákom. Všimnite si, že spolu s koreňovým vrcholom lekár tiež zoškrabáva centrum zápalu (granuloma / cysta) tvorené na vrchole koreňa.

Resekcia vrcholu zubu: cena 2019

Koľko je resekcia vrcholu koreňa zubov - cena v klinikách ekonomickej triedy a priemerná cenová kategória pre rok 2019 bude od 4 500 do 10 000 rubľov.

Takýto rozdiel v cene bude v prvom rade závisieť od polohy zuba - prístup k koreňom predných zubov je pomerne jednoduchý, a preto sa prevádzka vykonáva pomerne rýchlo. Chirurgický prístup k vrcholom koreňov zadných zubov (najmä 6-7 molárov) je však veľmi ťažký, takže operácia vyžaduje od lekára oveľa viac času a úsilia.

Je dôležité: Vyššie uvedené náklady už zohľadňujú anestéziu a operáciu a opakované vyšetrenia. Či sú náklady na lieky na rýchlu obnovu kostí ("Kolapol" alebo "Kollapan") zahrnuté v cene - musíte vopred určiť. Aj vyššie uvedená cena neberie do úvahy náklady na retrográdne vyplnenie koreňového kanálika, čo je potreba, pre ktorú je pravda ďaleko od vždy.

Retrograde koreňového kanálika počas resekcie -

Samotný názov metódy „retrográdna výplň koreňového kanálika“ znamená, že po odrezaní koreňa koreňa zubov vrtákom sa horná časť koreňového kanálika dodatočne utesní aj od rezu.

Podstata techniky (pozri video nižšie) -
Pomocou ultrazvukovej trysky sa horná časť koreňového kanálika neuzatvorí (o 2 mm hlbšie ako rez pílou). Potom je neuzatvorená časť koreňového kanálika zapečatená špeciálnym materiálom, ako je ProRoot (ProRoot-MTA). To zaisťuje tesné uzavretie koreňového kanálika s plniacim materiálom a nedovolí, aby sa infekcia množila v koreňovom kanáliku, čo spôsobí opakovanie cysty.

Retrográdna výplň je zlatým štandardom pre resekciu v civilizovanom svete, pretože takmer úplne eliminuje riziko vzniku cyst. Zriedka sa používa v Rusku kvôli slabej kvalifikácii väčšiny zubných lekárov (niektorí v priebehu celého svojho života neuskutočnili žiadnu takúto operáciu a nevidia to zmysel) a tiež kvôli potrebe používať drahé materiály.

Retrográdne plnenie: video

Táto metóda je nevyhnutná najmä vtedy, keď sa resekcia vykonáva na zuboch, ktorých koreňové kanáliky boli už dávno zapečatené a lekár sa rozhodol, že by sa nemali pred operáciou znovu zapečatiť. Niekedy sa to stane, keď je na zube umelá koruna a opätovná úprava zuba bude mať za následok potrebu opätovnej protetiky.

Resekcia koreňového apexu: hodnotenie pacienta

Všetci pacienti si všimnú, že operácia je absolútne bezbolestná. Pooperačná bolesť sa však objaví bezprostredne po anestézii (silná bolesť po resekcii nie je charakteristická). Na druhý deň ráno, môžete vidieť opuch mäkkých tkanív tváre v projekcii operácie, niekedy - hematóm. V zriedkavých prípadoch dochádza k hnisaniu chirurgickej rany, ale to sa nestáva často. Profylaktické podávanie antibiotík pomáha predchádzať tejto komplikácii.

Po operácii je zvyčajne priradená -

 • antibiotikum Amoxiclav 625 mg (1 tab. - 2-krát denne, 6-7 dní),
 • analgetiká založené na NSAID,
 • opláchnite roztokom 0,05% chlórhexidínu.

Relapse a reoperácia -
Percento recidív podľa oficiálnych štatistík je približne 1-3%. Ak sa operácia vykonáva podľa pravidiel, potom by nemali byť žiadne komplikácie. Kvalitu operácie určujú 2 hlavné body. Po prvé, obálka cysty sa musí úplne odstrániť (pretože ak aj malý fragment obálky cysty zostane, zobrazí sa znova).

Po druhé, je to kvalita plnenia koreňového kanálika. Ak bol koreňový kanál zle pripravený, napríklad nie je tesne uzavretý, povedie to k množeniu infekcie pozdĺž stien kanála a novej tvorbe cysty. A vrátane tu môže pomôcť retrográdne vyplnenie koreňového kanálika, ktoré sme opísali vyššie.

Alternatívy k resekcii zubov -

Vo väčšine prípadov nie je resekcia povinnou a nenegionálnou metódou na liečbu granulomov a cyst. Povinná resekcia sa vyžaduje len v prítomnosti veľkých cyst (napríklad 1,5-2 cm alebo viac). Posledne uvedený je spôsobený skutočnosťou, že škrupina veľkých cyst je veľmi hustá a hustá a nevymizne úplne ani pri dobrom konzervatívnom ošetrení (hoci samotná cysta je zmenšená).

Terapeutickú liečbu cyst vykonáva zubný terapeut a jedinou nevýhodou tejto metódy je trvanie terapie a o niečo väčší počet návštev u lekára. Aby sa granuloma / cysta začala zmenšovať a miznúť, je nevyhnutné úplne neutralizovať zdroj infekcie v koreňových kanálikoch a potom vyplniť koreňové kanáliky terapeutickou pastou na báze hydroxidu vápenatého počas niekoľkých mesiacov.

Po niekoľkých mesiacoch vám lekár vezme röntgen, aby ste zistili, koľko sa cysta zmenšila, a ak je všetko v poriadku, bude vám pridelená permanentná náplň koreňového kanálika. Do tej chvíle budete chodiť s dočasným plnením. Je potrebné poznamenať, že konzervatívna liečba nie je vždy účinná a zub sa po čase stáva zapáleným. Preto je niekedy ľahšie okamžite vyplniť koreňový kanál a na druhý deň vykonať operáciu a odstrániť cysty.

Resekcia zubov: výhody

Už sme povedali, že resekcia koreňa zubu sa zvyčajne vykonáva v prítomnosti cyst a granulómov, ktorých výskyt je spojený s infekciou v koreňovom kanáli. Ak koreňové kanáliky v kauzálnom zube neboli predtým zapečatené, vo väčšine prípadov sa najprv aplikuje terapeutická liečba.

Vo väčšine prípadov sa však vyskytujú granulomy / cysty v dôsledku nekvalitného plnenia koreňového kanálika (obr. 12). Často v takýchto situáciách môžete okamžite vykonať resekciu - bez opätovného ošetrenia kanálov v zube, ale predpokladom je, že koreňový kanál by mal byť zle zapečatený len na samom vrchole koreňa a dobrý pre zvyšok dĺžky.

Situácie, keď je resekcia lepšia ako konzervatívna liečba -

 1. V koreňovom kanáli sa nachádza kolík alebo záložka (Obr.13-14) -
  Kovové špendlíky a pahýľové jazýčky sú upevnené v koreňových kanáloch na špeciálny, veľmi silný zubný cement. Pokus o extrakciu v tomto prípade môže tiež viesť k zlomenine koreňa zubu (a potrebe odstrániť zub).

  Preto, ak je v koreňovom kanáliku kolík alebo pahýľ, a samotný kanál je dobre uzavretý a len pri vrchole koreňa je nedostatočne naplnený, potom je to tiež indikácia na vykonanie resekcie koreňa zubov.

 2. Keď je na zube korunka (obr. 13-14) -
  ak je na zube korunka, potom, aby sa začala konzervatívna liečba, musí byť táto koruna odstránená, potom sú koreňové kanáliky neuzatvorené a tak ďalej. Na konci liečby nemôžete len dať na starú korunu - musíte urobiť novú, čo výrazne zvýši náklady na liečbu.

  Preto, ak je na zube korunka (najmä ak je kolík) - ako na obr. 13-14, a koreňové kanáliky sú zle utesnené len na vrchole koreňa, je lepšie resexovať koreňový vrchol. Počas operácie sa spodná časť kanála, spolu so špičkou koreňa, odreže vrtákom a cysta sa odstráni. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Apple iPhone X recenzia (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár