Bolesti zubov po liečbe pulpitídy

Bolesť po liečbe pulpitídy môže byť v niektorých prípadoch legitímna, ako aj dôsledkom hrubých chýb zubára. Tam by mali byť indikatívne oficiálne štatistiky - v 60-70% prípadov pulpitis je liečená zle, čo vedie k rôznym komplikáciám a stratám zubov.

Po liečbe pulpitídy je povinné vykonať kontrolný röntgen, ktorý ukazuje, ako dobre alebo zle sa plnila. Štatistiky však ukazujú, že vzhľadom na nedostatky liečby vykonávanej v kontrolnom obraze sa väčšina zubných lekárov nesnaží prepracovať prácu s nízkou kvalitou.

Prečo bolesť zubov po odstránení nervu zo zuba -

Bolesť po liečbe pulpitídy - môže byť malá a môže byť akútna. Výskyt bolesti môže byť spojený s poškodením (v menšom rozsahu), ale najčastejšie s rozvojom zápalu.

1. Trauma tkanív na vrchole koreňa zubu -

Keďže liečba je spojená s odstránením zapálenej drene (neurovaskulárneho zväzku) a výplne koreňového kanálika, je celkom rozumné, že môžu vzniknúť menšie bolestivé pocity v dôsledku toho, že:

 • V procese odstraňovania buničiny sa neurovaskulárny zväzok rozkladá na úrovni vrcholu koreňov zubov,
 • Bola vykonaná inštrumentálna liečba koreňového kanálika. Vo svojom procese môžu špičky nástrojov, mierne opúšťajúce koreňový kanál za vrchol koreňa, poškodiť tkanivo v oblasti vrcholu koreňa.
 • Realizovaná liečba drog koreňových kanálikov ich premytím antiseptikami. Antiseptiká sa môžu dostať do malých množstiev mimo koreňových kanálikov - v tkanive na vrchole koreňa. pretože Pretože v zubnom lekárstve sa používajú veľmi silné antiseptiká, môžu byť skutočne dráždivé.

Ak bol zub správne uzavretý, bolesť zubov po odstránení nervu trvá 1-3 dni a zmizne.

2. Zlé vyplnenie koreňového kanálika -

Príznaky nekvalitnej liečby sú v prvom rade symptómy: bolesť, opuch ďasien. Ale veľmi často sa môže zápal vyvinúť nepozorovane a potom ho možno určiť len pomocou röntgenových snímok. Existuje niekoľko hlavných príznakov nekvalitnej výplne koreňových kanálikov, ktoré môžete dokonca zistiť z rádiografu čítaním tohto článku.

Príznaky zlého vyplnenia koreňového kanála:

 • Koreňové kanály nie sú zapečatené na vrchole koreňa. -Pripomeňme, že pulpitída je zápal zubnej drene spojený so vstupom mikroorganizmov do nej. V procese odstraňovania buničiny, expanzie kanálov, ich lekárskeho ošetrenia zostáva samozrejme určité množstvo mikroflóry v kanáli. A ak kanál nie je naplnený až po vrchol koreňa alebo je zle uzavretý výplňovým materiálom (voľne vyplneným, sú póry), potom sa infekcia bude množiť v lúmene kanála počas neutesnenej oblasti.

  Táto infekcia prenikne do okolitého zubného tkaniva cez otvor v hornej časti koreňa. V dôsledku toho vznikne na vrchole koreňa tzv. Periodontálny absces (hnisavý vak). Toto ochorenie sa už nazýva periodontitída.

  Na obrázku 1-2 môžete vidieť rádiografy zubov po neúspešnej liečbe pulpitídy. Biele šípky označujú spodné časti koreňových kanálikov. Čierne šípky sú obmedzené na oblasti, kde je lokalizovaný periodontálny absces (na röntgenovom žiarení, vyzerá to ako intenzívne stmavnutie na vrchole koreňa).

  Na obrázku 3 môžete vidieť, ako dobre by sa mali na röntgenovom žiarení pozorovať dobre vyplnené koreňové kanály. Čierne šípky označujú miesta, kde vrcholy koreňov končia (ku ktorému by mal byť kanál utesnený).

  Čo robiť, ak nie sú koreňové kanály vyplnené na vrchole koreňa:
  zub musí byť úplne znovu vyliečený a čím skôr, tým lepšie, až kým zápal na vrchole koreňa nevedie k strate zubov. Aby ste to mohli urobiť, musíte odkryť koreňové kanáliky a znova ich zapečatiť. Existuje tiež chirurgický spôsob liečby, ktorý sa môže použiť, ak je koreňový kanál zle utesnený len na samom vrchole koreňa a zvyšok kanála je dobre uzavretý. V tomto prípade môžete vykonať operáciu resekcie vrcholu koreňa zubu. V tomto prípade nie je nutné odstrániť korunku, aby sa kanály odstránili.

 • Tesniaci materiál vyšľachtený pre vrch koreňa -
  Ak sa v procese plnenia koreňového kanálika, výplňový materiál odstráni mimo koreňovej špičky, môže to tiež spôsobiť bolesť. Na obrázku 4-5 je možné vidieť röntgenové snímky, na ktorých je jasne viditeľný výplňový materiál, ktorý je odvodený od vrchu koreňa. Čierne šípky na obrázku 4-5 zobrazujú vrcholy koreňov (normálne je koreňový kanál uzavretý nie ďalej ako tento bod). Biele šípky označujú extrahovaný prebytočný výplňový materiál (na obr. 4 je to gutaperča a na obr. 5 je to plniaca pasta).

  Čo robiť, ak sú koreňové kanáliky preorientované:
  otázka sa rieši individuálne, ak sa zobrazí malé množstvo materiálu, potom môže bolesť rýchlo ustúpiť a v tomto prípade nie je potrebné zub opravovať. V extrémnych prípadoch môže zub bolieť až 1-2 mesiace. Rozhodnutie o tom, či čakať dva mesiace na bolesť, aby sa ustúpila, môže byť urobené na základe dynamiky bolesti. Ak bolesti nie sú ostré a postupne sa znižujú, potom je celkom možné bez nadmernej liečby zubu.

  Ak sa odstráni veľké množstvo materiálu, môže sa vyžadovať chirurgická liečba, ktorá bude tiež spočívať v vykonaní operácie resekcie koreňového vrcholu. V tomto prípade sa v projekcii koreňov zubov vytvorí otvor v kosti, cez ktorý sa odstráni prebytočný výplňový materiál. Operácia nie je príliš komplikovaná, trvá približne 30-40 minút.

 • Odlomenie nástroja v koreňovom kanáli -
  v procese obrábania koreňového kanálika, alebo v procese jeho utesnenia - nástroje, ktoré sa na to používajú, sa môžu rozpadnúť v koreňovom kanáli. V niektorých prípadoch sa dajú získať napríklad v prípade, ak sa špička nástroja zlomí v apikálnej tretine koreňa - takéto fragmenty sa nedajú získať. Vo väčšej miere je to chyba lekárov, ktorí porušujú techniku ​​používania nástrojov.

  Výnimkou môžu byť prípady, keď sú koreňové kanáliky silne zakrivené. Prirodzene, takýto fragment nebude úplne vyplňovať koreňový kanál a to povedie k množeniu infekcie v neuzavretej časti kanála a následnému rozvoju zápalu v tkanivách obklopujúcich zub. Na obr.6-8 môžete vidieť fragmenty nástrojov v koreňových kanáloch.

   

  reklama

 • Perforácia zubov -
  v procese inštrumentálneho ošetrenia koreňových kanálikov a zaskrutkovania kolíkov do nich môže dôjsť k perforácii. Perforácia je "nefyziologická diera" v koreňovej stene, ktorú vytvára lekár (obr. 11). Perforácie sú jedným z najťažších problémov v zubnom lekárstve. Ich výskyt je najčastejšie spojený s nedbanlivosťou lekára. Niekedy však vznikajú z objektívnych dôvodov, napríklad keď sú koreňové kanáliky príliš skrútené.

  Na obr.9-10 môžete vidieť röntgenové snímky, ktoré ukazujú perforácie koreňa zubov, ktoré sa vytvorili pri inštalácii kolíkov do koreňových kanálikov. Koreňové kanály sú rovné, nie skrútené, čo znamená, že v oboch prípadoch ide o negramotnú prácu lekára. V oboch prípadoch sú kolíky cez koreňovú stenu vložené priamo do kostného tkaniva. V obidvoch obrazoch sa v oblasti perforácií pozoruje intenzívne stmavnutie (obmedzené čiernymi šípkami), čo naznačuje vývoj periodontálneho abscesu.

  Perforácie môžu byť predvídateľné pri práci vo vysoko zakrivených, úzkych, nepriechodných koreňových kanáloch. V tomto prípade je niekedy takmer nemožné vyrobiť vysokokvalitné inštrumentálne spracovanie takýchto kanálov. A niekedy sa to niekedy stáva aj s veľmi dobrými lekármi. Ale keď sú kanály „priemerné“, potom je výskyt perforácie spravidla spojený iba s chybou lekára.

  Čo robiť s perforáciami:Túto patológiu je veľmi ťažké stanoviť. Na uzatvorenie perforácií sa používajú špeciálne drahé materiály, napríklad Pro-Route. Ak dôjde k perforácii z dôvodu zavinenia lekára, klinika je povinná vykonať túto liečbu na vlastné náklady. Utesnenie Pro-Route sa môže v niektorých prípadoch vykonať konzervatívne (z vnútra zubov) a (v niektorých prípadoch) pri použití chirurgického prístupu k perforácii.

  Prečítajte si informácie o štandardoch kvality pri vypĺňaní koreňových kanálikov v článku:
  → "Normy pre plnenie koreňových kanálikov"

Komplikácie po liečbe pulpitídy: zhrnutie

Dôsledky pulpitídy (alebo skôr následky jeho nekvalitnej liečby) môžu byť nasledovné:

 • Situácie, keď koreňové kanáliky nie sú úplne naplnené - v 100% prípadov vedú k vzniku paradentózy, radikulárnych cyst, toku atď.
 • Nahradenie koreňových kanálikov môže viesť k predĺženej bolesti a dokonca k neuralgii.
 • Pulpitis - extrakcia zubov ...
  ak počas liečby pulpitídy lekár povolil perforáciu alebo zlomeninu koreňa zubu, potom bez vhodnej liečby to povedie k extrakcii zubu čo najskôr po liečbe. Ak sa po liečbe pulpitídy objaví cysta, môže to tiež viesť k extrakcii zubov (iba vo vzdialenejšom čase).

Dúfame, že náš článok na tému: Čo robiť, keď bolesť zubov po liečbe pulpitídy je pre vás užitočná! Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Zanechajte Svoj Komentár