Súdna prax - Zlomenina koruny

Opis situácie -

Pacient B. aplikoval na zubnú kliniku na liečbu komplikovaných zubných kazov 41 zubov. Zub bol vytvrdený, do koreňového kanálika bol vložený stĺpik, bola umiestnená permanentná náplň fotopolymérneho kompozitného materiálu. Záruka za poskytnutú službu sa poskytuje 1 rok. 4 mesiace po liečbe sa pacient vrátil na kliniku so sťažnosťami na zlomeninu zubov 41 zubov.

Pri vyšetrení a röntgenovom vyšetrení sa zistilo, že dochádza k zlomenine nielen koruny zubu, ale aj koreňa. Lekár dospel k záveru, že nie je možné obnoviť takýto defekt v tvrdých tkanivách zubov s výplňou, indikuje sa ortopedická liečba.

Po ortopedickej liečbe zubov pacienta bolo navrhnuté zaplatiť náklady na túto službu, ale pacient to odmietol, pričom poukázal na skutočnosť, že pečať nestojí za záručnú dobu a navyše zavedenie stĺpika do kanála tohto zuba viedlo k zlomeniu korunky a koreňa. Pacientka verila, že ortopedická služba v tomto prípade by mala byť poskytovaná bezplatne.

Chyby zubnej kliniky

Neodôvodnené odmietnutie náhrady škody spôsobenej vznikom poistnej udalosti počas doby trvania poistenia.

Na základe Spolkového zákona o ochrane práv spotrebiteľov by klinika mala úplne a bezplatne odstrániť všetky problémy spojené s vznikom poistnej udalosti počas poistného obdobia. Pretože sa terapeutický objem zubnej starostlivosti v tomto prípade ukázal ako nedostatočný, musela sa obnoviť stratená funkcia zubov použitím ortopedickej konštrukcie. Skutočnosť, že ide o rôzne druhy služieb, je irelevantná, pretože v skutočnosti ich možno považovať len za rôzne metódy obnovenia stratenej funkcie.

Výsledkom je

Pacient šiel na súd s tvrdením, v ktorom žiadala o ochranu svojich práv na základe spolkového zákona o ochrane práv spotrebiteľov. Súd uznal tvrdenia pacienta ako plne odôvodnené a nariadil kompenzáciu morálnej škody vo výške 28 000 rubľov tým, že na kliniku umiestnil všetky právne náklady. Súd zároveň nariadil klinike, aby obnovila stratené funkcie zubu bezplatne av prípade odôvodneného odmietnutia pacienta navštevovať kliniku, aby v plnej výške kompenzovala výdavky pacienta súvisiace s náhradou zubov na klinike označenej podľa svojho výberu.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár