Zlý zub bolí: čo robiť

Bolesť zubov je vždy znakom zápalu, bez ohľadu na to, či pochádza z rozpadnutého zubu alebo po liečbe. Môžete zmierniť bolesť dvoma spôsobmi: buď naliehavo vyhľadávaním zubnej starostlivosti, alebo pomocou analgetík.

Ale musíte pochopiť, že ak máte bolesť zubov, potom v každom prípade to bude vyžadovať zásah zubára a analgetiká umožnia len oddialiť návštevu u lekára.

Núdzová pomoc: čo robiť, keď bolesť zubov

Takže to bolí zub, čo má robiť doma - jedinou možnosťou je vziať si tabletku analgetík, alebo sa pokúsiť odstrániť bolesť pomocou zubných kvapiek. A to je správne, ak potrebujete napríklad prežiť noc a nasledujúci deň navštívite lekára.

Samozrejme, existuje iná možnosť - potlačiť bolesti analgetikami v nádeji, že všetko pôjde preč. Neprejde. A nižšie vysvetlíme prečo. Takže čo robiť, keď bolesť zubov, a najlepší spôsob, ako urýchlene zmierniť bolesť. Odpoveď na túto otázku sa bude líšiť v závislosti od príčiny bolesti, ktorá môže súvisieť -

 • buď s rozvojom pulpitídy (zápal nervu),
 • alebo s periodontitídou (zápal na vrchole koreňa zubu).

1. Čo robiť tak, aby zub nebol zranený počas pulpitídy?

Keď sa karanténna dutina stáva dostatočne hlbokou a nerv je od nej oddelený len tenkou vrstvou zdravých zubných tkanív, infekcia môže preniknúť do zubnej dutiny a spôsobiť zápal nervu. Tento zápal nervu sa nazýva pulpitis.

Ako pochopiť, že máte pulpitis
akútna pulpitída je charakterizovaná silnými pulzujúcimi bolesťami, ktoré sa stávajú ešte silnejšími v noci. Spravidla sú bolesti spontánne, ale v niektorých prípadoch môžu byť provokované tepelnými stimulmi (chladnými a horúcimi).

Keď pulpitis, pacienti často s veľkými ťažkosťami môžu identifikovať zlý zub, pretože bolesť sa môže šíriť do iných zubov. Veľmi dôležitým diagnostickým kritériom pre rozvoj pulpitídy je to, že pri pulpitíde nie je vždy žiadna bolesť pri kousaní zubov alebo poklepaní na zub (tieto príznaky už naznačujú vývoj periodontitídy).

Núdzová pomoc -
Čo robiť, keď zub bolí počas pulpitídy: takýto zub môže byť vyliečený len odstránením zapáleného nervu a potom vyplnením koreňových kanálikov. Ale ak potrebujete trochu oddialiť návštevu zubára, potom môžete zmierniť bolesť doma -

 • pomocou silných analgetík (Obr.1-2),
 • pomocou "zubných kvapiek" (obr. 3),
 • pokládka v karanténnej dutine vatovej tyčinky, impregnovaná roztokom 2% lidokaínu (toto anestetikum sa predáva v lekárňach bez lekárskeho predpisu).

Pamätajte, že lieky proti bolesti na lokálne použitie (ako sú zubné kvapky alebo lidokaín) budú účinné len vtedy, ak máte dutú dutinu, do ktorej môžete vložiť vatový tampón nasiaknutý týmito produktmi. Ak máte bolesť zubov, napríklad pod náplňou, potom vám môžu pomôcť len tabletované analgetiká.

Je dôležité: Čo robiť, keď zub zle poškodí, a analgetiká sú prakticky najlepším spôsobom, ako urýchlene ísť k zubárovi, dokonca aj v noci na zubnú kliniku. Nikto nebude liečiť váš zub celú noc, stačí otvoriť dutinu zubu a dať arzén, alebo odstrániť nerv a dať špeciálny liek do zubu (to bude trvať asi 15 minút). A zvyšok liečby sa bude držať pri nasledujúcej návšteve. Ale verte mi, budete takmer okamžite cítiť úľavu.

reklama

2. Čo robiť, ak bolesť zubov počas periodontitídy bolí?

Môžete si byť istý, že máte parodontitídu, ak súvisí s niektorým z nasledujúcich príznakov:

 • keď hrýznete na zub, je to bolesť,
 • Predtým v projekcii tohto zubu sa na žuvačke mohla objaviť fistula (obr. 4),
 • tam bol opuch ďasien v projekcii chorého zuba (Obr.5-6),
 • dochádza k opuchu mäkkých tkanív tváre,
 • zub už bol ošetrený, ale nebol to len dať do neho pečať, a to, že naplnili koreňové kanály.

V prípade periodontitídy, zápal vzniká už mimo zubov a spočíva vo vývoji hnisavého procesu v koreňových špičkách zubu, ktorý v priebehu času môže viesť k stratám zubov a tvorbe cyst alebo granulomov v špičkách koreňov.

Čo robiť -
len zubár môže vyliečiť toto ochorenie zubov. Ak zub nie je predtým liečený, potom musíte odstrániť nerv a vyplniť koreňové kanály. Ak boli kanály predtým zapečatené zle (bude to röntgenové žiarenie), potom ich musíte odlepiť, liečiť zápal a potom ich znovu naplniť. Návšteva zubára neznáša oneskorenie, pretože kedykoľvek s touto patológiou môžu žuvačky napučať alebo sa na polovici tváre môže vytvoriť hnisavý tok.

Núdzová pomoc -
čo robiť, ak je bolesť zubov počas parodontitídy veľmi bolestivá a potrebujete niečo zmierniť - len tabletované analgetiká ako ibuprofén, ketoprofén alebo ketorolak vám môžu pomôcť (Obr. 1-2). Akékoľvek kvapky anestetika, opláchnutia atď. - nebudú účinné, pretože zápal lokalizovaný príliš hlboko v ďasnách.

Akútna bolesť s periodontitídou vždy hovorí o vytvorení hnisavého abscesu na vrchole koreňov tohto zubu. Ak je bolesť katastrofická a nemožno ju tolerovať, potom je najlepšie ísť do zubného lekárstva. Počas prvej návštevy budete mať otvorenú len dutinu zubu a bude vytekať hnis koreňovými kanálmi. To všetko trvá len 15 minút.

Pre tých, ktorí sú ďaleko od lekára (na severe, v tundre, v obci): môžete len sympatizovať. Samozrejme, môžete začať piť antibiotiká a protizápalové lieky, bude to aspoň spomaliť rozvoj zápalu a znížiť bolesť, ale problém sa nevyrieši úplne. Aj keď predpokladáme, že zápal náhle ustúpi, môže sa kedykoľvek zhoršiť.

Bolesti zubov počas tehotenstva: čo robiť

Takže, čo môže byť znecitlivené, ak zub bolí počas tehotenstva ... Pamätajte, že aj schválené lieky pre tehotné ženy by mali byť prijaté len po porade s lekárom.

 • Nurofen 200 mg alebo 400 mg (Obr.7-8) -
  môže byť použitý len v 1-2 trimestroch, ale v treťom trimestri je nemožné. Nurofen je dostupný v dávkach 200 a 400 mg. Tehotné ženy môžu používať obe dávky. Odporúčame však použiť dávku 200 mg pre nie veľmi silnú bolesť (nie viac ako 4 tablety denne). Ak je bolesť veľmi silná, potom dávka je 400 mg, ale nie viac ako 3 tablety denne.

 • Paracetamol 500 mg -
  môže byť použitý počas celého obdobia tehotenstva, prednostne až po konzultácii s lekárom. Nie viac ako 2 tablety denne.

Je dôležité: Mali by ste pochopiť, že analgetiká sú len dočasným riešením problému. Ak máte bolesť zubov, budete sa musieť poradiť s lekárom. U tehotných žien existujú obdobia zubného ošetrenia, počas ktorých sa zuby môžu bezpečne liečiť tak pre matku, ako aj pre nenarodené dieťa.

Čo robiť, ak má dieťa bolesť zubov -

Ak má dieťa bolesť zubov, ako je to znecitlivenie, bude to závisieť od jeho veku. U detí starších ako 6 rokov je optimálne používať liek Nurofen 200 mg (obsahuje NSAID ibuprofen), ktorý bol schválený už 6 rokov. Tento liek pomôže nielen zmierniť ťažkú ​​bolesť, ale má aj protizápalový účinok (obr. 9).

U detí vo veku od 3 mesiacov a staršie je tiež optimálne používať analgetikum na báze NSAID, napr. Nurofenových detí vo sviečkach pre najmladších a v suspenziách pre staršie deti (obrázok 10-11). Balenie suspenzie "Nurofen Baby" obsahuje špeciálny dávkovač, ktorý pomáha merať správne množstvo lieku, ako aj schému, ktorá pomáha vypočítať množstvo lieku v závislosti od telesnej hmotnosti dieťaťa.

Okrem lieku Nurofen sa od 2 - 3 mesiacov môžu u detí používať aj analgetiká na báze paracetamolu, napríklad detský Panadol vo forme suspenzie (obrázok 12). Každá 5 ml suspenzia obsahuje 120 mg paracetamolu.

Objem suspenzie / dávky paracetamolu bude závisieť od veku (telesnej hmotnosti dieťaťa). Liek sa užíva 3 - 4 krát denne, jednotlivé dávky lieku v "ml" a "mg" závisia od veku dieťaťa - sú uvedené v tabuľke 1. Povolená dávka paracetamolu v závislosti od telesnej hmotnosti dieťaťa -

Telesná hmotnosť (kg)vekDávka paracetamolu
jednoposteľováMaximálne denne
mlmgmlmg
4,5-62. mesiac životaLen tak, ako to predpísal lekár
6-83-6 mesiacov4.09616384
8-106-12 mesiacov5.012020480
10-131-2 roky7.016828672
13-152-3 roky9.021636864
15-213-6 rokov10.024040960
21 -296-9 rokov14.0336561344
29-42Vo veku 9-12 rokov20.0480801920

Dieťa má bolesť zubov: ako sa liečiť

Čo robiť, keď má dieťa bolesť zubov - závisí od veku dieťaťa, jeho kontaktu a úrovne úzkosti. Je jasné, že analgetiká sú len dočasným opatrením av každom prípade budete musieť ísť na detského zubára.

Metódy zubného ošetrenia u detí do 3 rokov - t

 • techniky remineralizácie terapie a hlbokej fluoridácie (s počiatočným kazom),
 • strieborná technika (s priemerným kazom),
 • šetrná zubná výplň so sklenenými ionomérovými cementami, pred ktorými sa zoškrabujú karytické tkanivá špeciálnymi lyžicami s ostrou kyretou.

U detí vo veku 4 - 6 rokov sa má plnenie vykonávať v plnej miere pomocou vŕtačky (ako posledná možnosť sa môže použiť škrabaná tkanina).

Je dôležité: ak má dieťa fistuly s hnisavým výtokom alebo hrboly v projekcii chorých zubov na ďasná, potom tieto zuby podliehajú povinnému okamžitému odstráneniu. Dlhodobý hnisavý zápal v oblasti koreňov detského zubu nevyhnutne povedie k smrti zárodku permanentného zuba.

Neustály zásah toxínov a baktérií do krvi ovplyvní vývoj orgánov a prispeje k rozvoju chronických ochorení (alergie, cukrovka, astma, infekčné ochorenia srdca a kĺbov atď.). Dúfame, že náš článok na tému: To bolí zub, čo robiť doma - sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár