Cysta na žuvačke: liečba, foto

Cysta na ďasná je vzdelávanie na žuvačku plnené hnisom, alebo inými slovami hnisavý vak na ďasná. Samozrejme, v lekárskej literatúre takýto výraz neexistuje. Ale pretože článok je napísaný pre pacientov, budeme používať tento termín ako zrozumiteľnejší. Ako vyzerá takýto hnisavý vak na ďasnách - viď obrázok 1-3

Cysta na žuvačke: foto

Príčiny cysty na ďasnách, zásady liečby

Cysta na ďasná je výsledkom hnisavého zápalu v tkanivách obklopujúcich zub. Zápal môže byť spôsobený nasledujúcimi 3 faktormi:

 1. Neošetrené kazy a pulpitída -
  takéto ochorenie, ako je periodontitída, je dôsledkom neošetreného zubného kazu a pulpitídy. S periodontitídou na vrchole koreňa chorého zubu sa vytvára hnisavé centrum zápalu - hnisavý periodontálny absces (Obr. 4). Hnis z tohto ohniska hľadá cestu von, a keď preniká pod sliznicu, objaví sa na hrudi taká hnisavá hrudka, ktorá vyzerá ako cysta (obr. 5a, b).

  Na obr. Môžete porovnať hlavné rozdiely medzi pulpitídou a parodontitídou. Keď sa zápal pľúc vyskytne len v dužine zubu, bez toho, aby dochádzalo do okolitého zubného tkaniva. Postupom času zomrie zubná buničina, infekcia sa šíri cez otvor v hornej časti koreňa do okolitých tkanív. Výsledkom je, že fokus hnisavých zápalov sa tvorí na vrchole koreňa. Toto ochorenie sa už nazýva periodontitída.

  Prečítajte si viac o vývoji parodontitídy a jej symptómoch v článku:
  → "Príčiny a príznaky periodontitídy"

 2. Zle uzavreté koreňové kanály -
  pri plnení koreňových kanálov zubári často robia chyby. Podľa oficiálnych štatistík sa plnenie koreňových kanálikov vykonáva v 60-70% prípadov, v dôsledku čoho sa vyskytujú komplikácie až po extrakciu zubov.

  Hlavnou chybou zubných lekárov počas plnenia koreňového kanálika je, že kanály nie sú naplnené až na vrchol koreňa zubu. V dôsledku toho sa infekcia vyvíja v nedostatočne naplnenej časti kanálov, ktorá postupne prechádza cez koreňový kanál do tkanív obklopujúcich zub. To je sprevádzané rozvojom zápalu na vrchole koreňov tohto zubu, t.j. objaví sa periodontálny absces. Ak sa v tomto mieste zápalu vytvorí významné množstvo hnisu, potom hľadá cestu von (Obr. 5), čo vedie k vzniku cysty na ďasne.

  → Na obrázku 6-7 môžete vidieť zle uzavreté koreňové kanáliky. Neuzatvorené časti kanálov sú označené bielymi šípkami. Čierne šípky označujú hranice periodontálneho abscesu (na röntgenových lúčoch to vyzerá ako intenzívne stmavnutie na vrchole koreňa).
  → Na obr. 8 môžete vidieť kvalitatívne utesnené koreňové kanáliky troch dolných rezákov. Čierne šípky označujú vrcholy koreňov zubov, ku ktorým musia byť kanály uzavreté.

 3. Vzhľad cyst v dôsledku perforácie zuba -
  v zubnom lekárstve, pri plnení koreňových kanálikov, zubári často robia ešte jednu chybu - perforujú stenu koreňového kanálika, t.j. urobte v ňom dieru. K tomu dochádza pri nedodržaní techniky obrábania koreňového kanálika a pri porušení techniky fixácie kolíkov v koreňových kanáloch.

  Na obr.9-10 môžete vidieť, ako zubár v oboch prípadoch priniesol kolík priamo do kostného tkaniva. V dôsledku toho sa v mieste perforácie (periodontálny absces) vyvinul zápal, ktorý na röntgenovom žiarení vyzerá ako intenzívne stmavnutie, ktoré je pre pohodlie obmedzené čiernymi šípkami.

  reklama
   

 4. Cysty ďasien v dôsledku periodontitídy -

  Takáto cysta v profesionálnom jazyku sa nazýva periodontálny absces. Pri periodontitíde sa vytvárajú hlboké periodontálne vrecká s hnisavým výtokom (obrázok 11). Veľmi často v prípade porušenia odtoku hnisu z periodontálneho vrecka - v tkanivách ďasien (v projekcii takejto kapsy) dochádza k abscesu, tzn. tam je absces naplnený hnisom.

  Na obr. 12 je možné vidieť takýto periodontálny absces na ďasne v priemere stredného horného rezáka. Na roentgenograme tohto zubu (obr. 13) je vidieť, že hĺbka deštrukcie kostného tkaniva (označená šípkou) je asi 8 mm, čo zodpovedá hĺbke periodontálneho vrecka.

Liečba cýst na ďasnách -

Niekedy sa otvorí cysta na ďasná. To sa stane, keď tlak hnisu dosiahne veľkú veľkosť a sliznica praskne. V tomto prípade sa hnis prerazí do ústnej dutiny. V tomto prípade zostane na povrchu žuvačky otvorený otvor, z ktorého sa bude hnis neustále alebo periodicky uvoľňovať, pretože hnisavý zápal na vrchole koreňa zubov nezmizol. Ale je lepšie, samozrejme, nepriniesť k tomu, a včas navštíviť zubára.

Typická postupnosť úkonov lekára:

1) Disekcia hnisavého abscesu na žuvačke -
To spôsobí odtok hnisu (obr. 14), pomôže zmierniť akútne príznaky zápalu (opuch, teplota, bolesť) ...

2) Príčinná liečba -

 • Ak sa zápal objavil na pozadí periodontitídy predtým neliečeného zubu, potom bude potrebné odstrániť buničinu z takéhoto zubu a liečiť a uzavrieť kanálové kanály.

  Prečítajte si viac o vyplnení koreňového kanála v článku:
  → "Ako zaplombovať koreňové kanáliky pulpitídou a periodontitídou"

 • Ak sa zápal vyskytol na pozadí zle uzavretých koreňových kanálikov alebo perforácií, potom by sa takéto zuby mali liečiť.

  Existuje niekoľko možných metód:

  → terapeutické ošetrenie, keď je koruna odstránená, výplň je odstránená, koreňové kanáliky sú neuzatvorené a potom sú opäť naplnené, korunka je znovu vyrobená, atď.
  → chirurgická liečba: ak je koreňový kanál zle utesnený len na vrchole koreňa, odporúča sa vykonať resekčnú operáciu vrcholu koreňa. To spočíva v tom, že cez malú dieru v žuvačke chirurg odreže koreň zubu z koreňa vrtákom na úroveň, kde je koreňový kanál dobre utesnený. To umožní, aby nedošlo k zmene koruny, nie k uzavretiu koreňových kanálikov, čo výrazne šetrí peniaze.
  → kombinovaná liečba, keď sa vyžaduje kombinácia terapeutickej a chirurgickej liečby.

Zhrnutie:

 • Nesmie sa liečiť - zápal v žiadnom prípade neprejde sám. Ak sa cysta na žuvačke samovoľne otvorí - zníži sa viditeľný zápal a bolesť, ale zároveň sa v hornej časti zuba zvýšia procesy deštrukcie kosti. Okrem toho sa namiesto exponovanej cysty vytvorí pľuzgierovitý otvor, z ktorého sa hnis uvoľní do ústnej dutiny.
 • Stojí za to začať liečbu s konzultáciou u zubného lekára. Urobí röntgen, urobí správnu diagnózu, po ktorej bude pridelený vhodný zoznam terapeutických opatrení.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Kygo - Firestone ft. Conrad Sewell Official Video (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár