Fistula na žuvačku: ošetrenie, foto

Tvorba fistulous otvorenie na povrchu gumy zvyčajne dochádza v dvoch prípadoch. Najčastejšie u dospelých a detí je tvorba fistuly dôsledkom tvorby centra hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubu, t.j. s periodontitídou zubu. Menej často sa fistuly tvoria v projekcii hlbokých periodontálnych vreciek (v prípade porušenia odtoku hnisavého výtoku z nich) - s lokalizovanými alebo generalizovanými formami periodontitídy.

Fistula na žuvačku: foto

Fistuly otvor je spravidla tvorený na žuvačke vždy presne v projekcii chorého zubu. Zvyčajne je na takýchto zuboch vždy buď nespracovaný kaz, alebo môžete vidieť výplň alebo umelú korunku. Väčšina pacientov si všimne, že vzhľadu fistuly vždy predchádza bolesť alebo nepohodlie pri kousaní do jedného zo zubov. Po vytvorení fistulous otvorenie, bolesť, spravidla zmizne okamžite (deti okamžite pocit úľavy a prestať plakať).

Ak je zub úplne zdravý a nemá výplň, žiadnu umelú korunku alebo známky deštrukcie, potom u dospelých môžete okamžite podozriť, že fistula sa vytvorila na pozadí periodontitídy. Ak sa fistula vytvorí v zdanlivo zdravom prednom zube dieťaťa, príčinou je zvyčajne trauma (napríklad v dôsledku pádu alebo úderu). Takéto poranenie môže viesť k smrti nervu v zube, k zlomenine koreňa zubu, ktorý nevyhnutne spôsobí hnisavý zápal s tvorbou abscesu a / alebo fistuly na ďasná.

Ako je fistula -

Nižšie vám povieme, ako presne sa fistuly tvoria v prípade parodontitídy a periodontitídy (a budeme postupovať hladko k metódam liečby), ale musíme brať do úvahy, že fistuly sa môžu tvoriť nielen počas týchto ochorení. Napríklad, ak je fistula viacnásobná, s hojným hnisavým výtokom, potom môžete tiež podozriť na rakovinu hornej alebo dolnej čeľuste.

1) Tvorba fistuly pri periodontitíde -

S tvorbou ohnísk hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubu s periodontitídou - postupne sa v ňom vytvára hnis v centre zápalu, čím sa zvyšuje tlak v ňom. Postupne sa hnis infiltruje do kostného tkaniva okolo zuba a potom, v dôsledku vysokého tlaku v zápale a heterogénnej štruktúry kostného tkaniva, sa hnis šíri do kosti v smere najmenšieho odporu. Takto sa v kostnom tkanive vytvára pľuzgierový priechod, cez ktorý preniká hnis pod periosteum čeľuste a vytvára tam absces, ktorý môže vyzerať ako biely hrbolček na ďasná (obr. 5-6).

Potom hnis môže preraziť periosteum a sliznicu ďasien, čo povedie k vytvoreniu fistulous otvorenia. V tomto prípade, ak pacient mal vred vo forme hrudky na ďasná, potom sa dramaticky znižuje veľkosť, a len fistulous otvorenie zostáva na svojom mieste. A v tomto prípade sa pacienti zvyčajne sťažujú, že majú pupienok na ďasnách a bielu bodku na ďasnách, z ktorých sa uvoľňuje hnis alebo zakalená tekutina. Keď hnisavý zápal na vrchole koreňa dočasne oslabuje - fistula sa môže uzavrieť, ale pri absencii ošetrenia zubov sa to určite objaví znova.

Opäť si pripomíname, že samotná akútna alebo chronická periodontitída môže byť dôsledkom buď v čase neošetreného zubného kazu, alebo vývoja zubného kazu pod výplňou alebo umelou korunkou, alebo v dôsledku zle ošetrených koreňových kanálikov (ak koreňové kanáliky nie sú správne vyplnené až po vrchol koreňa, keď je koreň perforovaný, atď.) ), alebo môže byť výsledkom fyzického poranenia zuba. Všetky tieto kauzálne faktory môžu viesť k fistule na ďasnách.

2) Tvorba fistuly pri periodontitíde -

Ak existuje forma zápalu ďasien, nazývaná parodontitída, dochádza k postupnému zničeniu pripojenia ďasien k zubom + zničeniu kostného tkaniva, čo vedie k tvorbe tzv. Periodontálnych vreciek okolo koreňov zubov (obr. 7). Vytvárajú dobré podmienky pre reprodukciu patogénnych baktérií a tvorbu hnisu. Ak sú vrecká dostatočne hlboké, môže byť narušený odtok hnisu pozdĺž povrchu koreňa zubov. V tomto prípade sa najprv vytvorí hnisavý periodontálny absces, v ktorom potom môže byť vytvorená fistula na žuvačke (obr. 8).

Je dôležité: Všimnite si, že ak je na žuvačke fistula, ošetrenie môže vykonávať len zubár. A tu okamžite sklameme pacientov, ktorí očakávajú, že budú vyliečení bez návštevy lekára, pomocou antiseptických oplachov alebo antibiotík doma. Takéto nástroje vám umožnia len dočasne umlčať zápalový proces bez toho, aby sa trvalo znížila závažnosť symptómov zápalu. Fistula v tomto prípade môže dočasne zatvoriť (až do ďalšieho obdobia exacerbácie zápalového procesu).

Bez profesionálnej liečby kauzálneho zubu sa môže fistula skutočne uzavrieť sama o sebe, ale necíti sa s ilúziou, že problém zmizol. Len akútna forma zápalu sa dočasne zmenila na chronickú formu s tupou symptomatológiou. U mnohých pacientov sa v priebehu rokov pravidelne vytvára rovnaká zubná fistula, hnis neustále prúdi do ústnej dutiny, zhoršuje všeobecné zdravie a dáva dych nepríjemný zápach. Mnohí pacienti ho ignorujú, nepovažujú ho za problém a často vyhľadávajú pomoc zubára len vtedy, keď sa má zub odstrániť.

reklama

Ako liečiť fistulu na žuvačke (pre periodontitídu) -

Taktika liečby fistuly na žuvačke s periodontitídou zubu bude závisieť od počiatočnej situácie, napríklad, či bol zub predtým ošetrený, koreňové kanáliky boli vyplnené, ako aj stupeň zubného kazu a veľkosť zápalového zaostrenia na vrchole koreňa. To všetko možno povedať po analýze cieleného röntgenového obrazu, ktorý ukáže, či sa má zub liečiť vôbec a akým spôsobom.

Nižšie sme predstavili niekoľko scenárov, v závislosti na tom, čo spôsobilo rozvoj paradentózy. V každom prípade najlepšiu prognózu urobia tí pacienti, ktorí si tento problém všimli včas a nestiahli sa na návštevu u lekára niekoľko mesiacov.

 • Neskorá liečba kazu a pulpitídy -
  v tomto prípade môžete počas inšpekcie vidieť vždy čiastočne zničenú korunku zubu, v ktorej projekcii je fistula, ale ak je karanténna dutina v medzizubnej medzere, potom ju nemusíte nájsť. Pacienti si zvyčajne nesťažujú na bolesť, ale niekedy je možné pozorovať bolestivé hryzenie kauzálneho zubu.

  Fistula na žuvačku: ako sa liečiť
  V tomto prípade je príčinou vzniku hnisavého zápalu na vrchole koreňa a vzhľadu fistuly infekcia v koreňových kanáloch. Aby sa z nich odstránila infekcia, musí sa infikovaná, zapálená zubná dreň (nerv) odstrániť z dutiny zubu a koreňového kanálika, v prípade potreby by sa mala vykonať liečba zápalového ohniska v hornej časti koreňa zubov. Ošetrenie končí plnením koreňových kanálikov a stagingom náplne alebo umelej korunky.

 • Slabé vyplnenie koreňového kanálika -
  Obvykle sú koreňové kanáliky naplnené počas liečby pulpitídy, periodontitídy alebo pri príprave zubov na protézu s korunkami. Oficiálne štatistiky ukazujú, že v 60-70% prípadov sú koreňové kanáliky zubármi zle utesnené (vo väčšine prípadov nie na vrchol koreňa zubov). V dôsledku toho sa infekcia, ktorá vždy vedie k vytvoreniu centra hnisavého zápalu na vrchole koreňa zubu, vyvíja vždy v spodnej časti kanála.

  Na obr. 9-11 môžete vidieť röntgenové snímky zubov, v ktorých bude spodná časť kanála označená bielymi šípkami. Zároveň ložiská hnisavého zápalu majú na vrchole koreňa tmavnutie a pre pohodlie sme ich obmedzili na čierne šípky. Na obrázku 11 je vidieť, ako kvalitatívne utesnené koreňové kanáliky vyzerajú na röntgenovom snímke (čierne šípky označujú hranice koreňových špičiek, ku ktorým by mali byť kanály normálne utesnené).

  Fistula na žuvačku: čo robiť
  ak röntgenové lúče ukážu, že zle uzavreté koreňové kanáliky spôsobili vznik parodontitídy, potom sa koreňové kanáliky najprv neuzatvoria, potom (v závislosti od veľkosti zápalového ohniska) - môžu sa dočasne utesniť špeciálnym ošetrením na báze hydroxidu vápenatého počas obdobia od 1 do 3 mesiace. Po tomto období sa vykoná trvalé naplnenie kanálov gutaperča a zub sa obnoví výplňou alebo korunkou.

  Je dôležité: fixácia koreňového kanálika je veľmi komplikovaný postup, najmä ak je na zube korunka alebo je v koreňovom kanáli nainštalovaný kolík. Odstránenie čapu niekedy vedie k zlomenine koreňa zubu a navyše na konci ošetrenia musí byť korunka nahradená novou, čo znamená značné finančné náklady. Preto, ak je koreňový kanál podplnený iba na veľmi vrchole koreňa, v tomto prípade je vhodnejšie uchýliť sa k resekcii, než sa pokúšať odstrániť kolík alebo odstrániť korunku.

 • Tvorba fistuly na žuvačke s perforáciou koreňa zubov -
  perforácia zubov je nefyziologická diera v stene koreňa zubov, ktorú omylom urobil zubár v procese práce s koreňovými kanálmi. Takéto otvory (perforácie) vždy vedú k rozvoju hnisavého zápalu, ak si zubár, všimol si jeho chyby, okamžite neuzavrel koreňovú perforáciu špeciálnym drahým materiálom ako je "ProRoot MTA". Ale spravidla zubní lekári o tom mlčia, nechcú platiť asi 4000 rubľov z vlastného vrecka (materiálne náklady) na opravu svojich chýb.

  Na obrázku 12 je možné vidieť röntgenový snímok, ktorý ukazuje, že zubný lekár nepripevnil kovový kolík pozdĺž koreňového kanálika, ale priviedol ho cez koreňovú stenu do kosti. Intenzívne stmavnutie v mieste perforácie (ohraničené čiernymi šípkami) označuje vývoj zápalu. Prirodzene, po testovacej snímke, lekár videl jeho chybu, ale nič nepovedal a pacient sa o tomto probléme dozvedel len o šesť mesiacov neskôr, keď sa na ďasieni v projekcii tohto zubu vytvoril hnisavý absces.

  Liečba fistuly s perforáciou koreňa zuba -
  Perforačné ošetrenie je v zubnom lekárstve veľmi náročný problém, avšak s včasnou liečbou a opätovnou zručnosťou zubného lekára môže byť liečba perforácií vykonaná veľmi úspešne. Na obrázku 13 je možné vidieť chirurgický zákrok, počas ktorého bola perforácia dolného 6 zubov naplnená ProRoot MTA. Kľúčom k úspechu takýchto operácií je vytvorenie dobrého chirurgického prístupu na miesto perforácie koreňa zubov.

Fistula na žuvačke: liečba periodontitídy

Ako sme uviedli vyššie, vzhľad fistuly s periodontitídou je vždy spojený s tvorbou hlbokého periodontálneho vrecka, z ktorého je narušený odtok hnisavého výtoku. V tomto prípade sa v projekcii vrecka najprv vytvorí periodontálny absces, v ktorom sa neskôr môže vytvoriť fistula s hnisavým výtokom. Liečba začne cieleným alebo panoramatickým röntgenovým žiarením.

Prvá pomoc pri ošetrovaní pacienta zubárovi bude vytvoriť dobrý odtok hnisu z periodontálneho vrecka. Za týmto účelom, v lokálnej anestézii, prechádzajú cez špeciálny nástroj pozdĺž povrchu koreňa, alebo navyše urobia malý rez ďasien v projekcii dňa periodontálneho vrecka. Predpisujú sa antibiotiká, antiseptické výplachy. Ale toto je len núdzová situácia, nie hlavná časť liečby. Hlavná liečba bude závisieť od formy periodontitídy, ktorá môže byť buď lokalizovaná alebo chronická generalizovaná.

Liečba lokalizovanej periodontitídy -

Ak sa periodontitída vyskytuje len v niekoľkých zuboch (od 1 do 3), potom sa nazýva lokalizovaná. Dôvody pre jeho výskyt môžu byť previsnuté okraje výplne alebo umelé korunky, traumatické ďasná alebo prítomnosť traumatickej oklúzie medzi horným a dolným zubom na určitej časti chrupu. Najdôležitejším bodom liečby je eliminácia traumatického faktora, ktorý spôsobil zápal. Môže to byť odstránenie previsu náplne, výmena nekvalitnej korunky, brúsenie superkontaktov medzi horným a dolným zubom atď.

Môže byť potrebné odstrániť nerv zo zuba a vyplniť jeho koreňové kanáliky. Toto je absolútne nevyhnutné, keď hĺbka periodontálneho vrecka dosiahne 2/3 dĺžky koreňa zubu. Poslednou fázou liečby je otvorená kyretáž periodontálneho vrecka a opätovná výsadba špeciálnych materiálov na čiastočné obnovenie úrovne kostného tkaniva okolo zuba.

Priebeh operácie otvorenej kyretáže -

Liečba generalizovanej periodontitídy -

V prípade generalizovanej formy parodontitídy sa periodontálne vrecká nevyskytujú v jednotlivých zuboch, ale v takmer všetkých zuboch. Táto forma periodontitídy má často chronický priebeh so slabými symptómami, ktorý sa prejavuje krvácaním a bolesťami ďasien pri čistení, začervenaní a opuchu okraja ďasien, pohyblivosti zubov, ako aj hnisavého výtoku z parodontálnych vreciek počas obdobia exacerbácie zápalového procesu.

V období exacerbácie môže dôjsť k abscesu, t.j. tvorba hnisavých abscesov v oblasti hlbokých periodontálnych vreciek. Príčinou vzniku generalizovanej periodontitídy sú patogénne bakteriálne plaky a zubný kameň, ktoré sa akumulujú v krkoch zubov a pod ďasnom v dôsledku nepravidelnej a / alebo zlej ústnej hygieny. Liečba generalizovanej periodontitídy sa začne odstránením zubného plaku a protizápalovej liečby a ďalšie indikácie môžu byť odporúčané kyretážou, splintingom zubov, protetikou.

Bohužiaľ, pacienti len zriedka idú k lekárovi na samom začiatku ochorenia a prichádzajú hlavne so stredne ťažkou a ťažkou periodontitídou, ktorej liečba je veľmi pracná a vyžaduje si značné finančné náklady. Podobne ako pri liečbe tohto ochorenia si môžete prečítať vyššie uvedený odkaz.

Fistula na ďasná u dieťaťa: mliečne zuby

Najčastejšou príčinou fistuly na detskej žuvačke je vývoj granulačnej formy periodontitídy. Treba poznamenať, že pri tejto forme periodontitídy zubov mlieka sa prakticky nevyskytujú žiadne sťažnosti dieťaťa a iba počas inšpekcie je možné nájsť charakteristické príznaky: stmavnutie farby korunky zubov, prítomnosť fistuly na ďasná v projekcii koreňa príčinného zubu dieťaťa, slabá bolesť pri uhryznutí alebo poklepaní zubov, a niekedy aj malý stupeň mobility zubov.

Zvláštnosťou priebehu granulovania periodontitídy mliečnych zubov je rýchly rozvoj zápalu, ktorý sa môže šíriť do koreňov susedných zubov a / alebo klíčkov permanentného zubu (čo môže spôsobiť poškodenie a odumretie zárodku). Ak je na röntgenovej fotografii čiastočná deštrukcia kortikálnej platničky, ktorá obklopuje každý zárodok pozdĺž obvodu, znamená to, že táto je už zapojená do zápalového procesu. Okrem toho to môže byť potvrdené znížením stupňa mineralizácie klíčku permanentného zuba.

Vzhľadom na vlastnosti tela dieťaťa: nezrelosť imunitného systému, blízkosť primordia permanentných zubov k ložiskám zápalu pri vrchole koreňov mliečnych zubov (čo vedie k vysokému riziku smrti, vývinu a / alebo smrti rudimentu) vedie k tomu, že konzervatívna liečba parodontitídy zubného zuba vo väčšine prípadov je jednoducho nebezpečná a často ohrozuje komplikácie, ako je napríklad sepsa.

Dbajte na to, do akej miery sú základy trvalých zubov koreňom mliečnych zubov:

Detské zuby so stredom granulovanej parodontitídy na vrchole koreňa zubov podliehajú povinnému odstráneniu v nasledujúcich prípadoch -

 • ak zostanú do fyziologickej zmeny zubov menej ako 2 roky, t
 • pohyblivosť zubov 2-3 stupne,
 • ak sa nevytvorí koreň zubov alebo sa objavia známky resorpcie koreňa,
 • vážne zničenie koruny zubov,
 • veľká veľkosť zápalového zamerania na vrchole koreňa,
 • zapojenie zárodku permanentného zubu do zápalového procesu alebo jeho hrozby,
 • v prítomnosti fistulous kurzu,
 • neschopnosť vykonávať vysoko kvalitnú liečbu koreňových kanálikov v dôsledku správania dieťaťa.

V tomto ohľade je zrejmé, že ak je na pozadí periodontitídy mliečneho zubu fistula, liečba koreňového kanálika sa nemôže uskutočniť. Ale v neprítomnosti fistuly a splnení všetkých vyššie uvedených podmienok môže byť v niektorých prípadoch vhodné plnenie koreňových kanálikov (na tento účel sa používajú absorbovateľné materiály, napríklad pasta z oxidu zinočnatého a eugenolu alebo pasty na báze hydroxidu vápenatého). Dúfame, že náš článok na tému: Ako zaobchádzať s fistulou na žuvačku sa ukázalo byť užitočné pre vás!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Ošetření hemoroidů laserem - HeLP (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár