Tok na žuvačku: liečba, príčiny

Tok žuvačky na ďasnách je opuch ďasien spojený s rozvojom hnisavého zápalu. Zubní lekári nepoužívajú termín tok alebo absces (iba pacienti to hovoria), ale používajú termíny ako „gingiválny absces“ alebo „periostitída“.

Tok na žuvačku: foto

Tok na ďasná: príčiny

Situácia, keď má človek gumovité ďasná, môže byť spôsobená najmä tromi faktormi: nedostatkom včasnej liečby zubného kazu a pulpitídy, nekvalitnou liečbou pulpitídy a periodontitídy v minulosti, ako aj prítomnosťou sprievodných ochorení ďasien.

 1. Neošetrené kazy a pulpitída -
  ak sa zubný kaz dlho nelieči, potom infekcia z karentnej dutiny preniká do zubnej drene, v ktorej sa vyvíja zápal. Pulpitída je charakterizovaná akútnou alebo bolestivou spontánnou bolesťou v zube. Ak sa v tomto štádiu tiež nevzťahujú na zubára, zápal postupuje a infekcia už presahuje hranice zubnej drene - do tkanív obklopujúcich zub. Výsledkom je, že okolo vrchov koreňov takéhoto zubu sa vyvíja hnisavý zápal - parodontitída (obrázok 4a).

  S periodontitídou na vrchole koreňa sa vytvára tzv. Periodontálny absces (u obyčajných ľudí - hnisavý vak). Pri aktívnom priebehu zápalu dochádza k intenzívnej tvorbe hnisu, čo vedie k uvoľňovaniu hnisu pod sliznicou ďasien (obr. 4b). Po uvoľnení hnisu do mäkkých tkanív človek okamžite pocíti, že jeho ďasno má opuch, t. vytvorený tok. Spravidla sa tavidlo kombinuje s opuchom mäkkých tkanív tváre.

  reklama

  Prípadová štúdia: vývoj toku hornej čeľuste
  → Na obrázku 5 môžete vidieť pacienta, ktorý prišiel k zubárovi so sťažnosťami na opuch tváre a ďasien. Pri vonkajšom vyšetrení je asymetria tváre určená opuchom, ako aj bolestivé zhutňovanie mäkkých tkanív tváre (označené šípkami).
  → Pri pohľade do ústnej dutiny (obr. 6) vidíme, že prechodný záhyb určuje opuch ďasien (znázornené bielymi šípkami) av projekcii opuchu je polovica zničeného zubu (znázornená čiernou šípkou).
  → Na Obrázku 7 vidíme röntgenový kauzatívny zub: v oblasti vrcholu koreňa je tmavnutie, čo indikuje prítomnosť parodontálneho abscesu.

 2. Slabé koreňové kanály -
  periodontálny absces v koreňových špičkách zubu môže byť tvorený nielen v neprítomnosti včasnej liečby zubného kazu a pulpitídy, ale aj v prípade nekvalitnej liečby koreňových kanálikov. Koreňové kanáliky sa zvyčajne plnia počas liečby pulpitídy, periodontitídy, pri príprave zubov na protézu.

  Ak nie sú koreňové kanáliky naplnené až po vrchol koreňa, potom sa vytvoria podmienky pre rozvoj infekcie v poddimenzovanej časti koreňového kanálika. V tejto oblasti sa patogénna mikroflóra postupne znásobuje a potom presahuje hranice zuba. V dôsledku toho sa v oblasti koreňových špičiek, ktorých kanály boli zle utesnené, objavilo centrum hnisavého zápalu (periodontálny absces).

  Analýza kvality plnenia koreňových kanálikov pomocou röntgenových snímok -

  • Na obr.8-9 môžete vidieť zle ošetrené koreňové kanáliky. Neuzatvorené časti kanálov sú označené bielymi šípkami. Centrum hnisavého zápalu (periodontálny absces) na röntgenovom žiarení vyzerá ako výrazné zatemnenie na vrchole koreňa (obmedzené čiernymi šípkami).
  • Na obrázku 10 je vidieť, ako kvalitatívne zapečatené koreňové kanály vyzerajú na röntgenovom snímke. Čierne šípky označujú vrcholy koreňov troch spodných rezákov. Všimnite si, že každý z troch zubov je utesnený k hornej časti koreňa.

 3. Opuch ďasien počas exacerbácie periodontitídy -
  pri parodontitíde sa upevnenie zubnej žuvačky zničí medzi koreňom zubu a ďasnom, a tak sa objavia periodontálne vrecká (obr. 11). Na povrchu koreňa v takejto periodontálnej kapse sú takmer vždy tvrdé subgingiválne zubné usadeniny a samotné vrecko je naplnené granulami a hnisom. Ak je vrecko dostatočne hlboké, môže byť rušený odtok hnisu. V tomto prípade sa pri premietaní kapsy na ďasno objaví opuch alebo fistula.

  Na obr. 12 je možné vidieť periodontálny absces na ďasne v priemere horného centrálneho rezáka. Pri snímaní tohto zubu sa detegovalo periodontálne vrecko asi 8 mm. Na RTG tohto zubu (obr. 13) vidíme, že hĺbka kapsy (hĺbka deštrukcie kosti) v medzizubnom priestore je viac ako 2/3 dĺžky koreňa.

Tok žuvačky na žuvačke: ošetrenie

Liečba toku na žuvačke bude zahŕňať niekoľko krokov -

 • vyšetrenie, röntgen, identifikácia kauzálneho zubu,
 • rozhodnutie, či odstrániť kauzálny zub,
 • extrakcia zubov (alebo ošetrenie zubov), disekcia toku, antibiotická liečba.

1. Ak sa rozhodne, že zub je spôsobený. -
najskôr sa vykoná lokálna anestézia, po ktorej sa zub odstráni. Ihneď po odstránení zuba sa v žuvačke vykoná skalpel skalpelom (to je potrebné, pretože časť hnisu je v mäkkých tkanivách žuvačky). V závislosti od veľkosti taviva môže byť rez od 1 do 2 cm, potom sa rana umyje antiseptikami a rana sa vypustí. Drenáž rany je taká, že do rany je vložený tenký pás gumy, ktorý je na to nevyhnutný. tak, aby sa okraje rany nelepili a neporušovali tok krvi a hnisu.

Tok žuvačky na žuvačke: pitva videa

2. Ak sa rozhodnete uložiť zub -
na tento účel sa vyvŕtajú všetky tkanivá postihnuté zubným kazom, potom sa z zubu odstráni nerv a potom sa spracujú koreňové kanáliky. Ak boli koreňové kanáliky vopred zapečatené, nie sú uzavreté. Nepožadujú naplnenie zubov, ale nechajú ho otvorené, aby hnis mohol tiež prechádzať cez koreňové kanáliky. Po otvorení zubu sa pacient pošle k chirurgovi na vykonanie rezu.

Ak sú koreňové kanáliky tohto zubu naplnené, potom v niektorých prípadoch (ak je korunka na zube alebo kolík je inštalovaný v kanáli), nemá zmysel odkrvovať koreňové kanáliky. V tomto prípade je guma prvý rez, predpísaná antibiotická liečba. A potom, čo zápal ustúpi (po 2-3 týždňoch), vrchol koreňa sa resekuje.

Ak sa vyskytne opuch ďasien v dôsledku prítomnosti hlbokého periodontálneho vrecka, potom sa najprv poskytne pohotovostná chirurgická pomoc - otvorí sa absces, predpíše sa antibiotická liečba a potom sa má vykonať periodontálna liečba.

3.  Lekár po otvorení tavidla -
Sódovo-soľné kúpele sú zvyčajne predpísané (sú potrebné na natiahnutie hnisu a sukrovitsa) a / alebo opláchnutie chlórhexidínom 0,05% (ide o vynikajúce antiseptikum). Plákanie by nemalo byť veľmi intenzívne, mali by sa vykonávať 4-5 krát denne po dobu 30 sekúnd.

Antibiotická liečba -
štandardom v tomto prípade je menovanie Lincomycinu 0,25 v kapsulách (2 kapsuly 3-krát denne, iba 5-7 dní) alebo rovnaké antibiotikum len v intramuskulárnej injekcii (2 ml 2-krát denne). Napríklad, ak máte problémy so žalúdkom a črevami, potom by mal byť lincomycin v kapsulách nahradený injekčnou formou antibiotika.

Ak nie je nikto, kto vám podáva injekcie, potom existujú šumivé rozpustné antibiotiká, ktoré, keď sa uvoľňujú do čreva, sú veľmi rýchlo absorbované, bez toho, aby mali čas spôsobiť značné poškodenie mikroflóry. Príkladom takýchto liečiv sú "Flemoxin Solutab", "Unidox Solutab" (sú tiež brané 5-7 dní, dávka podľa inštrukcií).

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár