Po odstránení zubu bolesť ďasien: čo robiť

Mnohí pacienti si sťažujú, že ich ďasná bolia v prvých dňoch po odstránení zuba. Bolesť je normálna reakcia tela na poranenie, a preto nie je silná, nie je predĺžená bolesť normálna. Bolesť však vzniká nielen v dôsledku traumy kostí a ďasien, ale tiež preto, že po extrakcii zubov sa môže vyvinúť zápal ďasien.

Podľa štatistík, zápal a nesprávne hojenie diery po extrakcii zubov sa vyskytuje v 3-5% prípadov (ale to sa týka zubov akéhokoľvek miesta, okrem zubov múdrosti). Odstránenie ôsmich zubov však vedie k vzniku komplikácií v približne 25-30% prípadov. Tento článok vám pomôže pochopiť príčinu bolesti, či je diera zubov správne liečená, a čo robiť, ak máte zápal.

Druh ďasien po extrakcii zubov (normálne) -

Všimnite si prosím, že otvor každého extrahovaného zuba by mal byť úplne uzavretý krvnou zrazeninou. Povrch zrazeniny musí byť najprv intenzívne burgundskej farby, postupne sa žltohnedý. Ako by sa mali studne pozerať na rôzne dátumy po vymazaní - pozri článok:
→ "Liečba vyťažených zubov: foto"

Koľko ďasien bolí po extrakcii zubov -

Koľko ďasien bolí potom, čo zub je extrahovaný závisí priamo na stupni traumy odstránenie a na tom, či diera sa stala zapálenou. Normálne, po jednoduchom odstránení, bolesť zvyčajne trvá 1 až 2 dni a po jej nástupe by sa jej intenzita expresie mala postupne znižovať nasledujúci deň. Preto, ak máte trochu boľavé žuvačky po extrakcii zubov - nie okamžite panika.

Prečo bolesť ďasien po extrakcii zubov -
silná bolesť po extrakcii zubov zvyčajne nastáva, keď sa na kostné tkanivo okolo zuba aplikuje významná trauma. To sa deje pri odstraňovaní komplexného zuba, keď je lekár nútený vyrezať kostné tkanivo vrtákom alebo vyrezať korunku zubu, aby sa zobrali zuby vo fragmentoch. V týchto situáciách môže byť závažná bolesť odôvodnená, ale aj v týchto prípadoch sa stále vyskytujú častejšie kvôli chybám lekára ...

1. Silná bolesť po odstránení a chyba operátora -

Keď bola guma odstránená, guma je taká boľavá, že aj silné analgetiká pomáhajú málo - dôvod je často v nekompetentnosti chirurga. Bohužiaľ, mnohí chirurgovia nechcú minimalizovať traumu kostného tkaniva a ďasien v procese odstraňovania, čo vedie k vzniku silnej bolesti. Nižšie uvádzame hlavné lekárske „chyby“ v procese extrakcie zubov -

 • Pri rezaní kostí vrtákom -
  Podľa pravidiel, pri rezaní kosti okolo zubu, musí lekár použiť chirurgický hrot, ktorý dodáva chladiacu kvapalinu do vrtnej oblasti. V 90% prípadov sa hroty bez takéhoto chladenia používajú v chirurgických miestnostiach. Výsledkom je, že kosť dostane tepelnú popáleninu a povrchovú nekrózu a pacient - akútnu bolesť po odstránení.

  Ak máte kosť vystrihnuté a ďasno je po extrakcii zuba bolestivé: čo robiť v takejto situácii bude závisieť od stavu otvoru vyťaženého zuba. Ak je zrazenina tesná a nie sú príznaky zápalu iné ako bolesť, stojí za to čakať a piť silné analgetiká založené na NSAID. Ak je diera prázdna a sú v nej príznaky zápalu (pozri nižšie), musíte ísť znova k zubárovi a vyčistiť otvor.

 • Ostré hrany kosti vyčnievajú z diery (obr.4-5) -
  ak kostné steny po extrakcii zuba majú ostré hrany, môžu poraniť a prepichnúť sliznicu (obr. 4) a dokonca vystrčiť zospodu. Alebo ak interotová kostná prepážka viackorenených zubov má väčšiu výšku, potom nemusí byť úplne uzavretá krvnou zrazeninou, ktorá vyčnieva zospodu.

  Pôvod tohto problému spočíva v tom, že lekár buď neskousol ostré hrany kosti a vysokú priehradku medzi koreňmi, ani nevložil stehy na ďasno, ktoré je príliš pohyblivé okolo zubu, aby sa okraje rany priblížili. Prítomnosť nahých fragmentov kostí môže byť určená charakteristickou bolesťou pri dotyku jazyka s takýmito fragmentmi, ako aj výskytom akútnej bolesti na studenej / horúcej vode. Niekedy ich vidno voľným okom v zrkadle.

 • Pohyblivé fragmenty kostí v rane -
  chirurg môže zanechať veľké, neaktívne fragmenty kostí v diele extrahovaného zuba, ktoré sa tvoria pri dislokácii / kyvaní zubu. Ich prítomnosť môže viesť k silnej bolesti a zápalu otvoru vytrhnutého zuba, ako aj k potrebe znovu navštíviť chirurga, aby sa odstránil.
 • Nesprávna stratégia odstránenia -
  Toto je najčastejšia chyba. Faktom je, že rôzni lekári (kvôli rozdielu v skúsenostiach a mysliach) odstránia úplne identické zuby rôznymi spôsobmi. To vedie k tomu, že jeden chirurg môže trýzniť ​​pacienta počas 1-2 hodín, pričom sa pokúsi použiť iba kliešte a výťahy počas odstraňovania a neuvažuje o poranení spôsobenom kosťou, zatiaľ čo druhý sa rozhodne okamžite rozrezať zub na 2 časti (oddelene ich odstrániť), a strávili na všetkých odstráneniach len 15-25 minút.

reklama

 • "Prázdny otvor" (Obr.6) -
  ak lekár použil príliš veľa anestetík s vazokonstriktorom (táto zložka prispieva k vaskulárnemu spazmu v mieste anestézie), potom sa po odstránení nemusí jamka naplniť krvou. Lekári to zvyčajne nekontrolujú, ale jednoducho aplikujú tampon a pošlú pacienta domov. V prázdnom otvore bude kostné tkanivo vystavené a bude reagovať s akútnou bolesťou.
 • Lekár nedal stehy -
  Pred odstránením je sliznica okolo zubu odlupovaná z nej stierkou, čo vedie k tomu, že okraje sliznice okolo otvoru extrahovaného zuba budú pohyblivé. Často, dokonca aj vidieť potrebu stehov, chirurgovia sú príliš leniví na to. V ideálnom prípade by malo byť nanesenie aspoň 1 stehu uskutočnené aj po odstránení malých zubov s jedným koreňom, nehovoriac o viackorenových.

  Štúdie ukázali, že šitie studne znižuje intenzitu bolesti o 30 - 50%, znižuje riziko vzniku zápalových komplikácií až o 90%, urýchľuje hojenie rán a takmer úplne zabraňuje vypadnutiu krvnej zrazeniny z otvoru a riziku krvácania. Môžem vám odporučiť - vždy sa opýtať lekára pred odstránením, že sa nasáva do diery (aj keď budete musieť zaplatiť 250-500 rubľov za to na 1 alebo 2 švy). To vám ušetrí veľa nervov.

 • Ak lekár nepredpisuje antibiotiká po komplexnom odstránení, existuje vysoké riziko vzniku zápalu diery a v dôsledku toho aj silnej bolesti. Antibiotiká by mali predpisovať iba lekári, preto je vhodné sa obrátiť na opätovné vyšetrenie a sťažovať sa na bolesť.

Čo robiť vo všetkých týchto situáciách -

Ako dlho v týchto situáciách bolesť ďasien po extrakcii zubov - normálne, by mal trvať dlhšie ako 1-2 dni po jednoduchom odstránení a ich závažnosť by mala byť mierna alebo mierna. A bolesť, opuch (ak sa tiež objavili) a ďalšie negatívne príznaky by sa mali postupne znižovať. Po komplexnom odstránení bolesti môžu byť silné a trvať normálne 3-5 dní, ale začínajú od druhého dňa tiež klesať.

Ak sa intenzita bolesti nezníži do 2 dní, ak pociťujete úlomky kostí v rane s jazykom, ak máte bolesť v diere pre studenú / horúcu vodu, ak máte z jamky krvnú zrazeninu, ak je nepríjemný zápach z jamky ... - naliehavo treba ísť k chirurgovi na opätovné prijatie (bez čakania na zápal ďasien po extrakcii zubov).

Je dôležité: v niektorých prípadoch môže byť bolesť spôsobená chybami pacienta v tom, ako sa stará o otvor vyťaženého zuba. Veľmi často napríklad pacienti začínajú intenzívne oplachovať ústa a veria, že by to bolo lepšie. To však vedie k strate krvnej zrazeniny z diery a vzniku silnej bolesti. O tom, čo sa dá a nie je možné vykonať po odstránení, si prečítajte náš článok:
→ "Poznámka pre pacienta, ako sa správať po odstránení"

2. Ak je príčinou bolesti zápal po extrakcii zubov

Pomerne často sa pacienti znovu sťažujú na ustavičnú bolesť, ktorá sa nezmenšuje, zápach z jamky, ktorý ich ďasná po extrakcii zubov hnisajú. Ak má pacient taký zápal po extrakcii zubov, je možné liečbu uskutočniť len opätovným aplikovaním na zubára.

Keď skúmate týchto pacientov v ústach, môžete vidieť na nasledujúcom obrázku: diera je naplnená stopami nekrotického rozpadu krvnej zrazeniny a zvyškov potravy, odkrytého kostného tkaniva v hĺbke diery, ktorá je veľmi bolestivá pri dotyku a keď prichádza so studenou alebo horúcou vodou. Takýto zápal sa nazýva alveolitída zuba.

Zápal po extrakcii zubov: foto

Niekedy sú bolesti pri zápale také silné, že ani tie najsilnejšie analgetiká nepomáhajú. Trvanie bolesti môže byť od 10 do 40 dní a zvyčajne končí až po liečbe zapálenej diery u zubára. Najsilnejšie príznaky sú zvyčajne pozorované pri alveolitíde zubu múdrosti (je tu aj ďalšie silné hnisanie a opuch tváre).

Žuvačka zapálila po extrakcii zubov: čo robiť ...
Je potrebné poznamenať, že hnisanie ďasien po extrakcii zubov sa môže vyvinúť ako chyba lekára a po nesprávnom zákroku pacienta (napríklad môžete opláchnuť ústa a opláchnuť krvnou zrazeninou). Liečba zápalu zubného otvoru bude spočívať v čistení otvoru extrahovaného zuba pred nekrotickým rozpadom zrazeniny a zvyškov jedla, ktoré ležia v otvore špeciálnych protizápalových liekov.

Alveolitída (zápal po odstránení jamky): video
vo videu 1 môžete vidieť, ako vyzerá klasická alveolitída, a vo videu 2, pretože pri stlačení ďasien v oblasti oboch vzdialených zubov múdrosti sa z otvorov uvoľňuje hnis.

3. Bolesť pri hematómovom hnisaní -

Niekedy sa musíte vysporiadať s nasledujúcou situáciou - krvná zrazenina v diere extrahovaného zuba je hustá, nie je v nej zápal ... ale zároveň môže pacient pozorovať nasledujúce príznaky, ktoré naznačujú vznik hematómu a jeho hnisanie -

 • opuch tváre alebo ďasien,
 • zvýšenie teploty a bolesti
 • bolesť v palpácii ďasien pri extrahovanom zube,
 • napätie mäkkých tkanív tváre nad stredom hnisania,
 • v priebehu času sa modrosť kože tváre spája v projekcii tvorby hematómov.

Vzhľad hematómu môže byť spôsobený nasledujúcimi faktormi:

 • Počas anestézie ihla poranila ihlu.
  nie je vina lekára, pretože vykonáva anestéziu, lekár nevidí, kde cievy prechádzajú v mäkkých tkanivách. Aby sa zabránilo rozvoju hematómu, zvyčajne lekár po anestézii požiada pacienta, aby pevne pritlačil miesto anestézie rukou (po dobu 1-2 minút).
 • Hypertenzia, cukrovka -
  ak máte vysoký krvný tlak, zvyšuje sa riziko hematómov, pretože závažné krvácanie sa vyvíja aj pri miernom poranení krvných ciev. Pri diabete sa zvyšuje kapilárna krehkosť, čo tiež prispieva k tvorbe hematómov.
 • Ak ste užili aspirín pred odstránením -
  Príjem aspirínu kratší ako 1 týždeň pred odstránením pravdepodobne vedie k krvácaniu počas odstraňovania, ako aj k tvorbe hematómov mäkkých tkanív. To je spôsobené tým, že aspirín znižuje zrážanlivosť krvi.

Čo robiť -
ak máte žuvačku z vášho zubu, potom v žiadnom prípade nemôžete zahriať opuch, samoliečba. Je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Zubár vám urobí malý rez na žuvačke, uvoľní hnis s krvou, umyje ranu antiseptikom a položí drenáž. Po vykonaní rezu sa stav okamžite uvoľní a edém ostro klesne hneď nasledujúci deň. Dúfame, že náš článok na tému: Koľko dní trvá bolesť po extrakcii zubov - sa vám ukázal ako užitočný!

Autor: zubný lekár Kamenský KV, 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár